Nöbet hakkında?

Kodla Büyü

birarti1

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar,
ortaokulda görev alan ve bir tam gününü(7 saat) ders ile doldurup(bir sınıfın dersini ders programı yapılırken 1+1 şeklinde böldürerek (3*2+1) ),
nöbet tutan var mı?

Ekli dosyalar

• yegitek yazı.PNG
    yegitek yazı.PNG
    78.8 KB · Görüntüleme: 57
Görev yaptığım okulda ihtiyaç olduğundan bana nöbet yazmak için sorduklarında, dediğiniz gibi 1 gün tamamen ders verirseniz ancak yazabilirsiniz dedim. Programda 1 günümü tamamen doldurdular ve nöbet yazdılar. Paylaştığınız görseldeki "Öğretmenlere, dersinin en az bulunduğu gün veya günlerde nöbet görevi verilir." maddesi ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde var hocam. İlköğretim kurumlarında yok o madde. O yüzden ortaokullarda dersin tamamen olduğu güne nöbet yazılabiliyor. Liselerde görev yapan arkadaşlarda durum nasıl bilgim yok.

Hocam ben nöbet çıktığından beri nöbet alıyorum. İdareciler 7 saate bakmıyor. Sebebide senin 7 saat dolu olman benim işime gelmiyor. Seni boş derse görevlendiremiyorum diyor. Normalde 8 saatten fazla dersim var.

Hocam ben nöbet çıktığından beri nöbet alıyorum. İdareciler 7 saate bakmıyor. Sebebide senin 7 saat dolu olman benim işime gelmiyor. Seni boş derse görevlendiremiyorum diyor. Normalde 8 saatten fazla dersim var.
Boş derse görevlendirmek ne demek anlamadım hocam.

Nöbet görevi, özellikle karşılığında ek ders ücreti alınmaya başlanmasıyla, daha fazla özüne uygun olarak dağıtılmaya başlandı bence.
Nöbetçi öğretmen okula erken gelecek, görev bölgesinde nöbet görevini yerine getirecek ... Bunların sonucunda yorulma, bazı durumlar sonucu teneffüs saatleri dışında da görevin uzaması vb... durumlar olabilir.
Nöbet bölgesinde son öğretmen de derse girmeden görev yerimi terk edememe durumuna da ek olarak her derse 5-10 dakika arası derse geç girmeyi normal olarak görenler vardır.
Uzun sözlerin kısası, mutlaka ama mutlaka zorunlu ihtiyaç durumu yoksa, BTR Öğretmenlik görevi olan öğretmen haftalık 3 saat daha fazla ek ders alabilsin diye ( nöbet ve ders görevlerini en iyi şekilde yerine getirmesi zaman kayıpları ve yorgunluk-yoğunluk yüzünden pek mümkün görünmeyebilir) nöbet yazılmasını çok da doğru bulmuyorum. Tabi ki genelde köy okulu veya az öğrencili küçük okullarda çalışan öğretmenler günde 7 saat ders ve nöbet görevinin çok verimli şekilde yürütülebileceğini de düşünebilir. Özel istisnalara göre idare edilebilir.

ilk mesajımda yeni eklediğim malum bilinen YEĞİTEK yazısına istinaden,
FPBTR görevini yaparken nöbet tutacaksak, nöbet tuttuğumuz gün tüm derslerimizin dolu olması gerekiyor, (ortaokul da 7 saat),
benim okulumda da olduğu gibi genellikle okulların nöbetçi öğretmene ihtiyacı olduğu için bu göz ardı ediliyor,
bunu yazmak hoşuma gitmiyor ama yasal olmayan bir ücret alıyoruz,
bu durum okulun işine geldiği için başka mevzularda sorun çıkaran okul yönetimleri dahi bunu genellikle es geçiyor,
2. dönemden itibaren yeni ders programı yapılırken bir sınıfın dersinin 1+1 şeklinde bölünmesini ve 7 saat dersimin olduğu gün nöbet tutacağımı okul idaresine bildireceğim, (ders programına başladıkları zaman 7 saati sabitlesinler zor olmasa gerek),

mesela bizim okulda arkadaşlar nöbetçi öğretmenler boş derslere giriyorlar ve ilgili resmi yazıya istinaden o dersin ek ders ücretini de alıyorlar,
okul müdürümüz anlayışlı ve öğretmen yanlısı bir tutum sergiliyor bu konuda, sınıf defterine bir önceki haftanın kazanımını yazıp boş derste sınıfta bulunuyoruz,
bu şekilde nöbet tutarken girmiş olduğum boş derslerin ücretlerini bana da yazdılar (ama yanlış tabii ki),
yani aynı anda hem FPBTR ücreti almış oldum hem de boş dersi doldurduğum için ücret almış oldum,
yukarıdaki durum bir nevi FPBTR öğretmenlerinin boş ders saati bulunan günlerde nöbetçi olamayacağının ispatı gibi duruyor,

çok uzattım farkındayım, aslında kafamdaki soru şu,
günün birinde harcama yetkilisi bir şube müdürü çıkar biz bunlara ödemememiz gereken ek ders(nöbet) ücreti ödedik derse,
geri talep edilirse, parasının geri ödenmesini geçtim, moral motivasyon bozukluğu canımızı çok sıkar diye düşünüyorum.

peki gelmeyen öğretmenin yerine görevlendirildiğiniz zaman onun ek dersini alıyor musunuz, nöbet ücreti sonuçta teneffüslerde nöbet tutmak için ödeniyor.

peki gelmeyen öğretmenin yerine görevlendirildiğiniz zaman onun ek dersini alıyor musunuz, nöbet ücreti sonuçta teneffüslerde nöbet tutmak için ödeniyor.
Kendi branşınızda bir ogretmenin dersini doldurup konuyu işlerseniz ödeniyor. Aksi halde ödenmiyor hocam.
Bir de nöbet ücreti tenefüste nöbet için değil o günkü nöbetçi öğretmenin yapacağı tüm faaliyetler için ödeniyor

Nöbetci ogretmenin dersi doldurma görevi yoktur, ders duzeni saglar der görevlendirilerek öğrencileri de sağlarsınız. Bununla ilgili cok sikayet var ayrica boş derse giren ogretmene ucret odenmeli diye gecenlerde mahkeme karari vardi (bireysel bir dava) ayrica rehber ogretmen veya idareci de girebilir bos derse!

Kendi branşınızda bir ogretmenin dersini doldurup konuyu işlerseniz ödeniyor. Aksi halde ödenmiyor hocam.
Bir de nöbet ücreti tenefüste nöbet için değil o günkü nöbetçi öğretmenin yapacağı tüm faaliyetler için ödeniyor
Genelde bu yanlış uygulanıyor hocam. Matematik öğretmeni gelmemiş. Nöbetçi olan Türkçe ogretmenine boş derse gir, biz sana ek ders yazarız deniliyor.
Bu yanlış bir uygulama. Bir gün gelir alınan ücretler faizi ile geri istenir.

evet hocam gelmeyen arkadaşımızın yerine dersi dolduruyoruz,
ve ekders ücretini alıyoruz,
bunun resmi yazısı var hocam bulunur veya bir arkadaşımız yükler,
özetle şu belirtiliyor resmi yazıda,
dersi doldurmak için derse giren nöbetçi öğretmen o gün gelmeyen öğretmenin yapacağı faaliyeti yapması gerekir, onun anlatacağı dersi anlatması gerekir aslında, bunun karşılığında ek ders alınır,

nöbet ücreti sadece tenefüste nöbet tutmak için ödenen bir ücret değildir,

Genelde bu yanlış uygulanıyor hocam. Matematik öğretmeni gelmemiş. Nöbetçi olan Türkçe ogretmenine boş derse gir, biz sana ek ders yazarız deniliyor.
Bu yanlış bir uygulama. Bir gün gelir alınan ücretler faizi ile geri istenir.
hocam branş ayrımı yok aslında,
türkçe öğretmeni girer matematik anlatabilir(anlatabilirse),
bu şekilde ücreti hak eder, deftere uygun kazanımı yazar (uygulaması zor olsada yapılabilir, yasal engel yok)

örnek olarak bilişim öğretmeni olarak boş saatimde gelmeyen beden eğitimi öğretmeninin yerine derse girsem,
sınıfa düzen alıştırmaları yaptırsam,
sınıf defterini o haftaya uygun kazanımı yazarak doldursam dahi,
bizler o saat için hem FPBTR ücreti hemde ekstra bir ücret alıyoruz, (BTR faaliyeti yaparken ders anlatıyoruz gibi bir durum ortaya çıkıyor)
bizler için bu sorun teşkil ediyor.

Ekli dosyalar

• nöbetçi öğretmen.jpg
    nöbetçi öğretmen.jpg
    178.1 KB · Görüntüleme: 45
  • nöbetçi öğretmen-urfa.jpg
    nöbetçi öğretmen-urfa.jpg
    141.7 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
hocam branş ayrımı yok aslında,
türkçe öğretmeni girer matematik anlatabilir(anlatabilirse),
bu şekilde ücreti hak eder, deftere uygun kazanımı yazar (uygulaması zor olsada yapılabilir, yasal engel yok)

örnek olarak bilişim öğretmeni olarak boş saatimde gelmeyen beden eğitimi öğretmeninin yerine derse girsem,
sınıfa düzen alıştırmaları yaptırsam,
sınıf defterini o haftaya uygun kazanımı yazarak doldursam dahi,
bizler o saat için hem FPBTR ücreti hemde ekstra bir ücret alıyoruz, (BTR faaliyeti yaparken ders anlatıyoruz gibi bir durum ortaya çıkıyor)
bizler için bu sorun teşkil ediyor.
FBTR'ye nöbet sadece dersinin tam olduğu gün o gün FBTR görevi yok sayılabildiği için verilebilir. Eğer böyle bir gününüz yoksa nöbet yazılamaz, var ise zaten bütün derslerinin dolu olduğu için başka bir öğretmenin boş dersine girilemez. Nöbetçi olunmadığı ve FBTR görevini icra etmek için görevlendirilen günlerde boş derslere girip ücretini alınıyorsa hem FBTR hem de o ücreti ödeyenler hata yapıyor. Çünkü; ortada dilekçe vererek kabul ettiğiniz valilik onayını ihmal söz konusu bile edilebilir. Öğretmenin, idarenin ciddi başı ağrıyabilir, farkında değiller...

FBTR'ye nöbet sadece dersinin tam olduğu gün o gün FBTR görevi yok sayılabildiği için verilebilir. Eğer böyle bir gününüz yoksa nöbet yazılamaz, var ise zaten bütün derslerinin dolu olduğu için başka bir öğretmenin boş dersine girilemez. Nöbetçi olunmadığı ve FBTR görevini icra etmek için görevlendirilen günlerde boş derslere girip ücretini alınıyorsa hem FBTR hem de o ücreti ödeyenler hata yapıyor. Çünkü; ortada dilekçe vererek kabul ettiğiniz valilik onayını ihmal söz konusu bile edilebilir. Öğretmenin, idarenin ciddi başı ağrıyabilir, farkında değiller...
kesinlikle haklısınız hocam,
nöbet tutmamız okul yönetimlerinin işine geldiği için bu konuda bizlere genellikle sorun çıkartmıyor, hatta tutmamız için zorlama bile yapabiliyorlar,
derslerimizin dolu-boş olmasına bakmaksızın nöbetini tut, ücretini al diyorlar,
ama bir şeyler aksi giderse, o gün gelirse, resmi yazıyı önümüze koyarlar, "yasal faizi ile nöbet ücretlerinin geri ödenmesini talep ediyorum" şeklinde.

kesinlikle haklısınız hocam,
nöbet tutmamız okul yönetimlerinin işine geldiği için bu konuda bizlere genellikle sorun çıkartmıyor, hatta tutmamız için zorlama bile yapabiliyorlar,
derslerimizin dolu-boş olmasına bakmaksızın nöbetini tut, ücretini al diyorlar,
ama bir şeyler aksi giderse, o gün gelirse, resmi yazıyı önümüze koyarlar, "yasal faizi ile nöbet ücretlerinin geri ödenmesini talep ediyorum" şeklinde.
İşte tam bu nedenle okul idareleri talep ettiğinde. Resmi tebliğ etmelerini istemek ve ilgili resmi yazılara istinaden kabul etmeyeceğinizi ifade edip kabul etmemek lazım. Şifahen idare direk kendisini kenara çeker hocam... Siz kala kalırsınız... Şu ana kadar okulunuza müfettiş geldi mi bilmiyorum. Ama bir şeylerin aksi gitmesine gerek yok, çok değil biraz ince eleyen birisi gelirse ilk siz sıkıntıya düşersiniz. Ve ifade ettiğim gibi uğraşmak isteyen birisi olursa en son dert edeceğiniz şey ödenenleri faiziyle geri vermek olabilir... Yol yakınken kendinizi riske atmayın derim. Çünkü; o bahsettiğiniz dersleri boş olan öğrencilerle ilgilenmenin sorumluluğu nöbetçi öğretmenin olduğu kadar nöbetçi idarecinin görevi. Dersi boş olan öğretmen yoksa nöbetçi idareci o sınıfla bir şekilde ilgilenmeli... Kaldı ki FBTR görevi açık, görev süresince nöbet dahi verilemez. Bunun istisnası yok. Ders full olan güne nöbet verilebiliyor olmasının sebebi FBTR görevinin "Eğitim - öğretim saatleri içerisinde ders harici zamanlarda yürütür" ifadesi gereği o gün üzerimizden düşüyor olması. Okulda yeterince öğretmen mi yok? İdarecilerimiz bizi hiç bir işe yaramaz gören çok sevgili diğer branşlara ilgili yönetmelikler gereği bir den fazla nöbet görevi verip ücretlerini ödeyebilir ya da kendileri bir şekilde idare edebilirler, efendim... İstemeyerek tutuyorsanız, TUTMAYIN!

Bütün zümrelerime sesleniyorum.

Kendinizden taviz verip verip kötü olacağınıza baştan çizgiyi çizip "geçimsiz" olun emin olun daha mutlu, huzurlu olursunuz. Ya da her yaptığınızı idareye ve bütün öğretmenler odasına her an hatırlatarak yapacaksınız. Ki başka zamanlarda hicaplarından konuşamasınlar.

(Bu bizim branşın ana düsturu olmalı...)

merhabalar .. nobet görevi zorunlu mu bizim yerimize isteyen baska bir öğretmen tutabilir mi cocugum 2 yasında tam gün ayrı kalmak istemiyorum nasıl yapabilirim eski okulumda rapor alan bi hoca vardı onun için nasıl bi yol izleniyor nerden rapor almak gerekli.. şimdiden teşekkür ediyorum kıymetli yorumlarınız için.. :)

Geri