MYO'lulara mühendislik diploması verilecek!!

Kodla Büyü

Bythunder

Üye
Sayın hocalarım konuyu aradım ama önce açılmamıştır umarım..

Bu haber hakkında yorumlarınızı bekliyorum bu gerçekleşebilir mi sizce?

MYO'lulara mühendislik diploması verilecek

Mesleki eğitimi özendirmek için çalışma yapan Yükseköğretim Kurulu (YÖK), meslek liselilerin sınavsız geçiş yaptığı meslek yüksekokullarından (MYO) mezun olan öğrencilere mühendislik diploması verecek.

Türkiye'nin geleceğinin yüksekokullarda olduğunu düşündüklerini söyleyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, “10 yıldır terk ettiğimiz yüksekokulları, teknoloji fakülteleri haline getirip mühendislik payesi vererek uygulamalı mühendislik sınıfına aktarmak istiyoruz. Bunu da yaparsak yüksekokulların cazibesi kat kat artacaktır” açıklaması yaptı.

Elektrik Teknolojisi, Elektronik ve Bilgisayar Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Mekatronik Teknolojisi, İnşaat Teknolojisi, Tekstil Teknolojisi bölümleri açılacak olan 'Teknoloji Fakülteleri'ne ihtiyaç oranında yeni bölümler de açılacak.

Alanında hizmet veya üretimle ilgili proje yapma, planlama, yönetme, uygulama ve kontrol, ürün geliştirme, test, kalite yönetimi, servis ve imalat konularında imza yetki ve sorumluluğuna sahip olacak 'Teknoloji Fakülteleri'nin mezunlarına diploma ile alanlarıyla ilgili “Uygulama Mühendisi” unvanı verilecek. Uygulama mühendisleri gelişmiş ülkelerdeki gibi, teori ağırlıklı mühendislik yerine, mevcut mühendislik fakültesi mezunlarını tamamlayıcı, uygulama ağırlıklı mühendislik eğitimi alacak.

Akredite edilmiş programlardan mezun olanlar, dünyanın her yanında iş bulma ve mesleğini geliştirme olanağına sahip olacak. Bu dönüşüm aynı zamanda "Uluslararası Kalite Standartları"nı karşılayacak yapıyı da beraberinde getirecek.
Uluslararası endüstrinin tercih ettiği teknik eleman tipi yetiştirilerek, mesleki ve teknik ortaöğretime ve dolayısıyla 'Teknoloji Fakülteleri'ne daha başarılı öğrencilerin çekilmesi hedefleniyor. Böylece hem orta öğretimde hem de yükseköğretim aşamasında kalite yükselecek ve aynı zamanda genel liselere olan yöneliş de azalmış olacak.

ALINTIDIR.

Haber :NTV Eğitimde Doğru Tercih

meslek lisesi mezunlarının kendi bölümü dahi olsa mühendislik fakültelerine gitmelerinin yolunu kesen sistem şimdide bizler 4 sene öğretmenlik okuduktan sonra MYOlarına mühendislik diplaması verebilir. normaldir.

Az değil 10 yıl, bir nesli katletmek için fazlasıyla yeterli. Mevcut katsayı uygulaması değişmediği sürece diğer projelerden hayır gelmez. Bina aynı, öğretim üyeleri aynı, zihniyet aynı olduktan sonra MYO tabelasını Teknoloji Fakültesi yapsalar ne olacak. Düz lise mezunu Bilgisayar Mühendisliği tercih edebilirken, ÖSS de daha yüksek puan alsa bile saçma katsayı uygulaması yüzünden Teknik Lise Bilgisayar Bölümü Mezunu kendi mühendisliğini seçemiyor. yök ve meb in başındaki zihniyetten mevcut kötü durumu daha da geriye götürmek adına her şey beklenir.

anathema' Alıntı:
diploma onemli mi? nasil olsa asgâri ucrete talim etmicekler mi
Devletin eğitim anlayışı ortada. ÖSS sınavına kadar okumak ve sınıf geçmek çocuk oyuncağı. Müfettişler bir sene sınıfta çocuk bırakmayın, soruşturma açarız diye bizlere gözdağı vermişlerdi. Sebeb devlete her öğrencinin şu kadar maliyeti var. Maliyet artıyor. Açık lise sınavlarının en azından doğuda nasıl olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Ya da okuma yazma kurslarının.
İşsiz çok devlet geyikten bölümler açarak gençleri 4 yıl boyunca oyalıyor. Sonra da üniversite okudun iş bulamıyorsa bizim suçumuz yok diyor. Umarım aranızda Fen ya da sınıf öğretmeni olarak KPSS ye giren yoktur. Bizim sınıfçı arkadaş 220 sorudan 34 yanlış yapmam gerek diyor. Atanabilmek için.Fenci benim 20 yanlış dedi. Özel kurslar açıldı.Artık 4. sınıfta dershaneye ayak basıyorsunuz. Bir meslek sahibi olana kadar para verip zengin ediyorsunuz birilerini. Devlet tüm eğitim sistemini sanki bilinçli olarak özellere devretmeye çalışıyor. Sözleşmeli öğretmenler derste ders çalışıyor. Artık adam kasiyer alırken bile-aşağılama için söylemiyorum- üniversite mezunu olsun diyor. O kadar işsiz var. Ben öyle mezunlar gördüm. Adam Kuzey Irak'a atansam giderim. 25'ine geldim.Baba eline bakmaktan bıktım diyor.
Devlet sadece paye veriyor. İş dersen açık çok işe girme yok. Özellerse malum resmen köle düzeni.
Sonumuz bir alamete gidiyor ama hadi bakalım....

Hocam onlar okuma yazma bilmiyor ya. 1024 ü 8 e bölemeyen adam mühendis mi olurmuş. Ben şahsen bilgisayar mühendisiyim ve günler öncesinden sabahlara kadar vize ve finallere çalıştığım çok oldu. İntegral, türev bile bilmeden adamlara diploma verecekler. Versinler. Matbaa bulsunlar bi tane. İhale ile bassınlar. Parasıyla değil mi?

burası türkiye, ah ülkem benim ne hallerdesin...
Seni sana satıyolar, bizi başkalarına...
Eline bi kağıt parçası verip sırtını sıvazlıyorlar gençlerin...
Ah gencim KORKMA, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak...
Ah gencim Ah GENÇLİĞİM...
Kime gitsen kimlere şikayet etsen, etsende, KİMİ etsen....

hep derim bu ulkede delirmeden normal kalabilmek anormalliktir,
anormal gezmeye devam ediyorum

kaliteli öğretim görevlisi, kaliteli labaratuarlar ve kaliteli eğitim olmadıkça bunların hepsi içi boş şeyler. bence ilk önceliği kaliteli öğretim görevlisi yetiştirmeye vermeliyiz tabi ücretleri artırarak :+1:

bir zamanlar Besim tibukun Futbolla ilgili bazı fikirleri vardı. Kaleleri iki üç metre büyütün, forvet futbolcularına yapılan en küçük harekete bile penaltı çalın, ofsaytı kaldırın madem vatandaş gol atınca seviniyor bırakın bol bol sevinsin diyordu. Aynı hesap versinler vatandaşa mühendis diploması millet kendini bir şey sansın. Sokakta mühendisim diye gerinsin. Kız istemeye gittiğinde mühendisim diye hava atsın. hatta mümkünse Prof. Ordunaryüs, Paşa, Ağa, Dayı vesaire boşta unvan varsa onlardanda bir kokteyl yapıp diplomaya takıştırsınlar. (kırmızı kurdele falanda taksan olur, yada elma yapıp içini kızartada biliriz :mrgreen: ) Bırakın vatandaş sevinsin. Böyle yalanlarla çok oyalandık. Oyalayanlar işini biliyor. Bakalım artık Oyalama Boyalama devri ne zamana kadar gider.
İnş. Fazla geç olmadan aklımız başına gelir

Geri