Müdür yardımcısı idari amirmidir?

Kodla Büyü

mayhem

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar müdür yardımcısı idari amirmizmidir acaba ?
Odama gel dediğinde gitmekmi gerekir?
Yada kendi işini bize yıktığında yapmamızmı gerekir kesin olarak ?

Nasıl sorular hocam bunlar?
15 yıldır kimse odama gel demedi bana. Denmez, diyemez zaten.
Kendi işini bana kimse yıkamaz.
Bunlar insani ilişkilerdir.
Not : Md. yrd amir değildir tabiki. Ancak okulda idarecidir.
Karşılıklı anlayışla halledilir her iş.

İdari amir değildir.
Odaya gel dediğinde gitmek gerekir.
Kendi işini size yaptıramaz.

Odaya gelsin dediğinde gidilir. Okul büyüktür sana kendinin ulaşması zordur hocam sana zahmet bi gelebilir misin demek vardır, bi de öğrenci gönderip çağırmak vardır. Kaliteye göre çağırma şekli değişir. Küçük bi okuldur zaten elini sallasan adamı bulacaksındır ama tutar odaya çağırır. Bu kalitesizliktir. Yani hocam takılmamak gerekir bu işler kaliteye göre değişir.

Hocam ben md. yardımcısıyım. İşler dışarıdan görüldüğü gibi değil öncelikle bunu söylemek isterim. Öğretmenleri çağırdığım olmuştur odama ama tabiki de üsluba dikkat ederek. Ancak asla ve asla idarenin yapması gereken bir işi gerçekten geçerli bir mazereti yoksa yapmayın zaten. Yoksa size yapışır o işler. Hep böyle olmuştur.

Bence müdür yardımcısı idari amir değildir 30 saat ek derse 8-5 çalışan bir nevi hayırsever vatansever ya da ne bileyim ulvi bir kişiliktir işte :puhaha:
Kendim de müdür yardımcısıyım zor bir iş ama kimseye atarlanma hakkı yoktur tabiiki

kendi görev ve sorumluluklarınızın dışındaki size söylenilen tüm işleri yapıp yapmamak kendi insiyatifinizdedir. Yapmak isterseniz yaparsınız yapmazsanız da kimse birşey diyemez.

Teşekkürler arkadaşlar.
Geçen sene müdür bey ileri derece emir kipi cümleler kuruyordu. Örnek olarak "evden bilgisayarımı getirdim ona format at." gibi bende tabi doğal olarak sinir krizi geçiriyordum bunları gördüğümde, gittim konuştum ve bu sene gerçekten saygılı olumlu yaklaşıyo, işlerinide kitliyo tabi ama işim yoksa seve seve yapıyorum.
Müdür yardımcısı öğretmenlerden aldığı telefon listelerini bana getirmiş, bunlar excele geçecek ellerinden öper gibi bir cümle kullandı. Bende müdürün sana verdiği görevi gelip banamı yıkıyon diye atarlandım. Oda müdüre gidip şikayet etmiş sonra geldi, odama gel diye seslendi bende gelmiyorum işim var beklersin dedim, oda derhal gel dedi.
Gelmiyom ya nabacan diye bağırdım. Tutanak tutmuş felan ben senin idari amirinim deyip duruyor. Bende benim amirim müdür beydir dedim. Bişey yapabileceğini sanmıyorum ama genede sizlere bir sorayım dedim. Teşekkürler.

idari amiriniz olmasada müdürden sonra okulda en yetkili kişidir.Ben de idareciyim hiç bir zaman öğretmene bu şekilde konuşmam ego savaşına girmem. ama öğrenci ile odama öğretmen çağırırım bu da gayet normal.işi olmayan hiç bi görevi vermem görevi olan işleri verdiğim de dan dun konuşuyorsa onun uslubuna göre konuşmasını da bilirim.
"Bende müdürün sana verdiği görevi gelip banamı yıkıyon " cümlesi biraz sert olmuş daha yumuşak bir dille bunu söyleyebilirdiniz. Anladığım kadarıyla müdür yardımcınızla geçmişte yaşadığınız sorunlar var

Hiçbirşey olmaz hocam merak etme amirin değil amir müdür. Kaldı ki yönetmelikte öğretmenin görevleri arasında müdürün verdiği görevleri yapar diye ibare var ama müdür yardımcısının böyle bir yetkisi yok. Bunu bir müdür yardımcısı olarak söylüyorum. Ama tartışma ne öğretmene ne idareciye yakışmamış ikinizde üslup olarak hatalısınız diye düşünüyorum.

İdareciler zaten bilgisayar öğretmenlerini kendi yancıları gibi gördüklerinden böyle davranıyorlar. Siz iyi yapmışsınız hocam .Böyle deyince biraz daha dikkatli oluyorlar
idareci beyler.

müdür yardımcısı idari amir değildir, vekalet verilmemişse herhangi bir yetkisi yoktur, okuldaki herkesin amiri okul müdürüdür, eğer eğitim-öğretimle ilgili bir emir verilecekse müdür verir, md. yrd. odasına çağırması, çağırtmasında ister gidersiniz ister gitmezsiniz, bu konuda resmi bir kural da yok ama sonuçta eğitim-öğretimle, sizle ilgili bir konu ise doğal olan gitmeniz.

mayhem' Alıntı:
Arkadaşlar müdür yardımcısı idari amirmizmidir acaba ?
Odama gel dediğinde gitmekmi gerekir?
Yada kendi işini bize yıktığında yapmamızmı gerekir kesin olarak ?
Değildir. 1.idare amiri okul müdürü., 2.Idari amir mem dır.Gecmiste bir kez bana emir kipiyle odama gel diyen odununun birine diğer idarecilerin yanında bana bir daha böyle seslenemeyecegini anlayacağı dilde söyledim. Sonraki dönemde gayet efendi davrandi odun herif. Kısacası bazı egoistlere makam bile denmeyecek görev verildiğinde kendilerini vali sanirlar. Bunlara kibarca değil, anlayacağı dille hatasını bildirmeli.

aynenbadi' Alıntı:
idari amiriniz olmasada müdürden sonra okulda en yetkili kişidir.Ben de idareciyim hiç bir zaman öğretmene bu şekilde konuşmam ego savaşına girmem. ama öğrenci ile odama öğretmen çağırırım bu da gayet normal.işi olmayan hiç bi görevi vermem görevi olan işleri verdiğim de dan dun konuşuyorsa onun uslubuna göre konuşmasını da bilirim.
"Bende müdürün sana verdiği görevi gelip banamı yıkıyon " cümlesi biraz sert olmuş daha yumuşak bir dille bunu söyleyebilirdiniz. Anladığım kadarıyla müdür yardımcınızla geçmişte yaşadığınız sorunlar var
Hocam normalde abi dediğim bir kişiydi. Ben zaten herşeyine yardımcı oluyordum. Bakabilirmisin, yapabilirmisin dese sıkıntı yok şimdiye kadarda olmamıştı ama geldi öğretmenler odasında kağıtları masaya attı ellerinden öper dedi bende sinirlendim bu duruma o yüzden böyle bir cümle söyledim. Ama daha düzgün de söylenebilirdi fakat bir an bende çok sinirlenmiştim, çünkü diğer öğretmenlerin yanında çok zoruma gitti. Zaten ağır emir kipli cümlelere karşı aşırı hassasiyetim var. Rica ile söylenen hiçbir işi yapmamazlık yapmamışımdır şimdiye kadar, abartmadıkları sürece tabi

Söz var iş bitirir söz var baş yitirir. Yaparmîsın edermisin gelirmisin e Eyvallah ama höt zöt ederse gereken cevabı alır benden. Ama bukadar yıllık tecrübelerimden edindiğim e göre diyebilirim ki her ne kadar müdür yardımcısının öğretmen üzerinde bir yaptırımı olmasa da müdürü fişşekleme ve üstünüze salma konusunda ondan etkilisi de yoktur. Kısacası ne fazla yüz verip şımartmayın ne de önemsiz görüp aksatmayın

kendisi hicbir sey yapamaz hanibal07 hocamin da dedigi gibi sadece muduru size karsi kiskirtabilir siz de olayi mudure anlatirsiniz o da olayi kaptmaya calisir mevzuda burda biter. Yarin bigun yine size isi duser bisey olmamis gibi gelir yaniniza Korkacak bisey yok yani.

aak' Alıntı:
kendisi hicbir sey yapamaz hanibal07 hocamin da dedigi gibi sadece muduru size karsi kiskirtabilir siz de olayi mudure anlatirsiniz o da olayi kaptmaya calisir mevzuda burda biter. Yarin bigun yine size isi duser bisey olmamis gibi gelir yaniniza Korkacak bisey yok yani.

aynen ne olacaksa olsun adam müdürün kapısını vurup çarpıp çıkıyor ağız dalaşı bir sürü şey hiç bir şey olmaz merak etme...

siz müdür yardımcısı idari amir mi tartışa durun ...
birçok okulda iş bilen bir müdür yardımcısı müdürden de önemlidir çünkü tüm iş onların elinin altından geçer
eğer iletişiminiz kuvvetliyse karşılıklı dayanışma içerisinde çok güzel işler yapabilirsiniz
başta da dedim ya siz müdür yardımcısı ile sen kimsin ben şöyleyim muhabbetleri yapa durun Beden Eğitimi öğretmenleri aldı başını gidiyor işlerini o kadar güzel hallediyorlar ki istediklerini koparıp alıyorlar biz daha sen benim amirim değilsin sen kimsin.... bilmem anlatabildim mi?

Yapmayacaksın ama ben sana iyi bir nasihat vereyim yine de. Tenhada arabasını kıstır 4 tekere de kesiği at. Boydan boya da iki taraftan anahtarla geç. Kaputa da kalp çiz ki aranız bozulmasın. :+1:

Yeni sistemde amirlik, ast üst ilişkisi artık geri kalmış kafaların işi. Ben müdürüm buranın ağası benim, ben idareciyim ben ne dersem o olacak anlayışı olsa olsa üçüncü dünya ülkelerinin kalitesiz kendini gerçekleştirememiş insan yapısına uyar. Şu an sistem rehberlik, koçluk sistemi üzerinedir. Yani birey kendi kendini yönetir, sorgular, eleştirir. İdare dediğimiz birim sorun çözme odaklı, rehberlik, yol göstericilik anlamında çalışır. Eğitim-öğretim kalitesini artırmaya yönelik tedbirler alır. Sorunları sezme kabiliyeti olmalıdır. İnsan psikolojisinden anlamalıdır. Öngörü kapasitesi yüksek olmalıdır. Objektif anlamda değerlendirme kabiliyeti gelişmiş olmalıdır. Empati yeteneği üst seviyede olmalıdır. Mevzuata hakim olmalıdır. Hak ve hukuk kavramlarını iyi özümsemiş olmalıdır. Ülkemizde malesef bu dediklerime sahip idarecileri bulmak çok zordur. Çünkü idareciler özgür değildir. İpleri belli kişilerin elindedir. Çıkarları doğrultusunda gerektiğinde hak yemek zorundadırlar. Gerektiğinde doğruyu savunamamaktadırlar. İdarecilerin üzerinden kirli siyasi yapılanmaları çekmek, onları rahat bırakmak gerekir. Bu olmadığında da idareciler sapıtmaktadır. İl ve ilçe milli eğitim müdürlerindedir görevlendirmeleri. Bu da o insanları birkaç kişiye gebe hale getirmektedir. Onları pısırık, hakkı hukuku savunamayan, insiyatif alamayan liyakatsiz tipler haline getirmektedir.

Geri