MTAL Robotik atölyesi için gerekebilecekler?

Kodla Büyü

spider23

Süper Üye
Süper Üye
Selamlar; MTAL düzeyinde robotik atölyesi kurma çabamız var; bütçemiz 90 - 100 bin TL. Acaba neler mutlaka alınmalı? Deneyimli arkadaşların fikirleri çok önemli.
1 defaya mahsus kurulacak; bişeyleri atlamak yada yanlış harcama yaptırmak istemiyorum.
Sumu robot ve çizgi izleyen robot kategorilerine yoğunlaşmak istiyorum.

-Hazır robot kitleri.
-Gövde
-motor
-tekerlek
-çeşitli bağlantı aparatları
-Batarya
-3D yazıcı
-batarya şarj aleti;
-multimetre-kaliteli-

vs..vs.. aklımda. Acaba haızr robot kiti mi alayım? yoksa parça parça temin edip kendim mi birleştireyim; hangisi daha mantıklı ve makul olur?
birde nereden temin edebilirim? her parçayı çok farklı yerlerden temin etme şansım pek yok açıkçası.
en fazla 2 - 3 satıcıdan gerekenleri toplamayı amaçlıyorum.

Hazır kitlerde arduino uno olur genelde.
Ben olsam bunların yanında
Nodemcu
esp32
raspberyy pico
raspberry zero w
raspbery 4 de alırdım mutlaka bütçeye yedirererk

Hazır kitlerde arduino uno olur genelde.
Ben olsam bunların yanında
Nodemcu
esp32
raspberyy pico
raspberry zero w
raspbery 4 de alırdım mutlaka bütçeye yedirererk
Hocam robot yarışmalarında rasperry de mi kullanılıyor? uzun süredir ara verdim; en son bırkatığımda da arudino tabanlı oluyordu.
Acaba diğerleri ile daha iyi sonuçlar mı alınıyor ?

Önce sınıfı ayarlayın hocam. Mevcut atölyede bilgisayarlar yeterli mi ? Bence bir tane üç boyutlu yazıcı alın. Sonra her öğrenci için gelişmiş Bir Arduino seti alın. Daha sonra eğer robot yarışmaları düşünüyorsaniz ilgilendiğiniz alana dair motor röle vb şeyleri alabilirsiniz. Bir miktar parayı da yedek malzeme için kullanın derim.

Önce sınıfı ayarlayın hocam. Mevcut atölyede bilgisayarlar yeterli mi ? Bence bir tane üç boyutlu yazıcı alın. Sonra her öğrenci için gelişmiş Bir Arduino seti alın. Daha sonra eğer robot yarışmaları düşünüyorsaniz ilgilendiğiniz alana dair motor röle vb şeyleri alabilirsiniz. Bir miktar parayı da yedek malzeme için kullanın derim.
hocam teşekkürler; şu anda 14 bilgisayar olan geniş bir atölyem var; burada orta alanda 4 tane büyük masaya 3D yazıcı;vs.. malzemeleri koyacağım; mat ile kaplayacağım; ama elden para şansım yok; şöyle ki listeyi vereceğim ve o listedeki parçalar-ekipmanlar teslim edilecek.
Açıkçası çok fazla set halinde arduino düşünmüyorum belki numunelik 3 - 4 tane olabilir.
Onun yerine ürüne dönüşmüş; farklı robot kitleri aldırabilirsem çok daha faydalı ve ilgi çekici olabilir diye düşünüyorum.
Yoksa hali hazırda 8 -10 tane board ve 5-6 tane arduino kartı ve bolca LED imiz var

hocam teşekkürler; şu anda 14 bilgisayar olan geniş bir atölyem var; burada orta alanda 4 tane büyük masaya 3D yazıcı;vs.. malzemeleri koyacağım; mat ile kaplayacağım; ama elden para şansım yok; şöyle ki listeyi vereceğim ve o listedeki parçalar-ekipmanlar teslim edilecek.
Açıkçası çok fazla set halinde arduino düşünmüyorum belki numunelik 3 - 4 tane olabilir.
Onun yerine ürüne dönüşmüş; farklı robot kitleri aldırabilirsem çok daha faydalı ve ilgi çekici olabilir diye düşünüyorum.
Yoksa hali hazırda 8 -10 tane board ve 5-6 tane arduino kartı ve bolca LED imiz var
Kime ne eğitimi verilecek tam bilmiyorum hocam ama ozaman sensör alın shield alın araç yarısmaları dusunuyorsanız motor alın drone setlerı alın

robotik atölyesi için elinizde duvarlar ve kapı giydirmesi için dosya var mı?

Geri