Milli Eğitim Bakanı (ZS) istifa etmeli mi?

Kodla Büyü

Milli Eğitim Bakanı (ZS) istifa etmeli mi?

• Evet

• Hayır

• Kararsızım

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

yuci81

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Bu anketi aslında daha önce oluşturacaktım ama twitter 2-3 ay önce fetö destekli istifa başlığı açılınca oluşturmamıştım.

Sizce milli eğitim bakanımız istifa etmeli mi?
Ben kendi düşüncemi söyleyim, evet istifa etmemeli, görevden alınmalı.
Çok zamansız bakanlık emirleri (en son istiklal marşı konusu, pazar günü karar alınmış, interneti olmayan bir kişi bunu öğrenemeyecek ya da şöyle bir pazar da kendime ayırayım, tv-internetsiz kafamı dinleyim diyen bu bilgiye erişemeyecek, hem niye daha önce istiklal marşı söylenmedi, normalde olan aksi belirtilmiyorsa uzaktan eğitimde de geçerli değil mi, yazılı notları ayın 21ine kadar veli kabul ederse geçerli olacak, böyle saçmalık mı olur ), yapılan uygulama yanlışları (idarecilerin bile dönüşümlü geldiği bir dönemde bt rehber öğretmeni her gün okula gelir, ama rehber öğretmen hafta da bir gün, o da bir kaç saat) daha neler neler.

Bu anketi aslında daha önce oluşturacaktım ama twitter 2-3 ay önce fetö destekli istifa başlığı açılınca oluşturmamıştım.

Sizce milli eğitim bakanımız istifa etmeli mi?
Ben kendi düşüncemi söyleyim, evet istifa etmemeli, görevden alınmalı.
Çok zamansız bakanlık emirleri (en son istiklal marşı konusu, pazar günü karar alınmış, interneti olmayan bir kişi bunu öğrenemeyecek ya da şöyle bir pazar da kendime ayırayım, tv-internetsiz kafamı dinleyim diyen bu bilgiye erişemeyecek, hem niye daha önce istiklal marşı söylenmedi, normalde olan aksi belirtilmiyorsa uzaktan eğitimde de geçerli değil mi, yazılı notları ayın 21ine kadar veli kabul ederse geçerli olacak, böyle saçmalık mı olur ), yapılan uygulama yanlışları (idarecilerin bile dönüşümlü geldiği bir dönemde bt rehber öğretmeni her gün okula gelir, ama rehber öğretmen hafta da bir gün, o da bir kaç saat) daha neler neler.
Bence görevden alınmamalı; istifa da etmemeli.

pandemi öncesi kesinlikle istifa etmemeli olan cevabım şu an kararsıza dönüştü. Açıklamalardaki acelecilik ve sonrasında oluşan tutarsızlıklar bu kararsızlıkta büyük etki etti bende. Üzerine bütün kurumlar esnek çalışmaya geçtiği şu dönemde görevini tam yapan öğretmeni 1 gün okula çağırmakta bence çok yanlış oldu. Biraz koltuk kaygısı oluştu sanırsam bakanımızda ve bu kaygı ile sürekli ön planda olmaya çalıştı. Bu ön planda olma hevesi de tutarsızlıkları beraberinde getirdi. Hele pandeminin ilk dönemi sorunlarla dolu ebadaki ısrarı hala hafızalarımda yer ediyor. öğrenci ve öğretmenlere yaşatılan stres zor unutulur.

iyi niyetinden şüphem yok.ondan önceki bakanlar çok kötü olduğu için bir şey yapmasa bile iyi görünüyor.öncekilerden bağımsız olarak değerlendirirsek başarılı olduğunu düşünmüyorum.net politika uygulamaktansa nabza göre şerbet veriyor.sosyal medyadan bir iki öğretmen güzellemesi yapınca meslektaşlarımız eriyip bitiyor.

Bende olaya şu açıdan bakmak istiyorum. İstifa mı etmeli yoksa görevden mi alınmalı kısmı bizi aşar bence. Zira millet olarak yaptığımız işin eleştirilmesini istemeyiz ama yapmadığımız yada anlamadığımız işleri eleştirmeyi çok severiz. Nitekim daha birkaç gün evvel gördük bir gazetecinin gereksiz lakırdılarını. Sayın Fahrettin KOCA olsun, sayın Ziya SELÇUK olsun öyle bir zamanda görevdeler ki ne yapacaklarını belki bilemiyorlar. Doluya koysa almıyor, boşa koysa dolmuyor. Belki de şu anki uygulamadan farklı şeyer yapmak istiyorlar ama gerek olanaklar, gerek şartlar belki de çeşitli baskılar sebebi ile akıllarında olanı yapamıyorlar.

Örneğin; biz diyoruz ki helal olsun Fahrettin KOCA bastırdı sağlıkçılara şu şu hakları aldı. Ama sağlıkçılarla konuşuyoruz eşimiz, dostumuz, akrabamız var onlar olanlardan memnun değil. Ne hakkı hepsi lafta diyor bir çoğu. Haklılar haksızlar bilemem işin dışında olduğumuz için.

Sayın Süleyman SOYLU çıkıyor polislere şu haklar diyor alıyor ama polisler aynı şekilde almasak daha iyi idi diyor bazen. Ehliyetleriniz artık yeni kimliklere yüklenecek ve ehliyet taşımanıza gerek kalmayacak dendi ama polisler ehliyeti soruyor hala. E yüklettim bakan taşımayın dedi diyorsun evet dedi ama kullandığımız cihazlar daha o sisteme uygun değil göremiyoruz, değişecek zamanla bunlar diyor. Yapıldı ama çalışmıyor. Benim şahsi düşüncem de şu mesela yıllardır da derim; ehliyetin fiziki olarak basılmasına bence gerek yok. Zira kimlik numaramı girince e-devlet benim aracımın tüm bilgilerini görebiliyor mu? sigortası var mı egzos emisyonu var mı? vs. vs. TC kimlik numarası ile herşey göründüğüne göre sorguladığı zaman herşeyim çıksın sistemde. Ehliyeti kimlikle bireştirmek için devletin kaynaklarını, devletin memurunu meşgul etmeye bence gerek yok.

Genelge yayınlanıyor tüm personel esnek çalışmaya geçecek diye, içişleri genel merkezindeki memurlar hemen başlıyor ama nüfus müdürlüklerine gidin bakın tam kapasite çalışıyorlar. Neymiş kimlik değişiyormuş. Çok mu elzem arkadaş şu aşamada. Randevuları azalt ortalığı bir sakinleştir. Yok olmaz. 60-70 yaşında teyzeler dedeler geliyor kimlik değişeceğiz diye. Allah korusun risk altındasın ne işin acelen var dendiğinde olsun değişsin ne olur değiştirince yenisi olsun bu eskidi diyor. Kayıp yada acele lazım olan durumu anlarım ama keyfiyetten gelen insan sayısı gırla.

Ziya SELÇUK şunu yapacağız diyor bir hafta geçmeden denenin tersi yönünde belki baskıdan belki diğer etkenlerden kara değişebiliyor. Milli eğitimin hem malzemesi hemde ürünü insna olduğu için belki de dikkatli çalışılıyordur. Bir karar alınıyordur sonra başka bir fikrin daha iyi sonuç vereceğini düşünüce önceki karar iptal oluyordur. Ben bakanlarımızın her şeyi iyi niyetli yapmaya çalıştığını ama bazen bu niyetinin çalıştırılmadığını düşünenlerdenim. Belki de yanlış düşünüyorum.

O kademede olmayınca eleştirmek daha kolay belki herkes için. Eksikler hatalar elbetteki var ama içinde bulunduğumuz süreçte kolay bir süreç değil. Herkes ve hatta tüm insanlar yetkilileri eleştiriyor, bunu böyle değilde şöyle yapsalar daha iyi olur diyor. Ya hu biz vatandaş olarak biliyoruz da, o adamlar hiç mi düşünmüyor acaba? düşünüyorlar ama işte belki de ellerinden birşey gelmiyor.

Son düzenleme:
Ziya Selçuk'un iyi niyetinden şüphemiz yok ama hem bakanlar kurulunda hem toplumda ağırlığı yok maalesef.

-Okullarda bulaşma olmuyor, tam tersi okullara gelen öğrencilerde evlerde oturanlara göre bulaş sayısı daha az dedi(Son uzaktan eğitime geçerken), aradan 24 saat geçti, Bakanlar Kurulu okulları kapattı:)

-Sınavlar olacak, hayır olmayacak, sınavlar iptal olmayacak, hayır iptal... Bunlar arasında genelde 24 saat var:)

Kaç senedir bakan, herhangi bir sorunu kökten çözdüğünü görmedim. Güzel ve hoş konuşma bir yere kadar, yasalarla ilgili net önlemler aldığını da görmedim. Öğrenci disiplin konuları, Sınıf geçme yönetmelikleri, öğretmenlerin ekonomik ve diğer sorunları... Tamam öğrencilerin kalbine dokunalım dokunalım da biraz da bişeylerin değiştiğini görelim.

Ziya Selçuk'un iyi niyetinden şüphemiz yok ama hem bakanlar kurulunda hem toplumda ağırlığı yok maalesef.

-Okullarda bulaşma olmuyor, tam tersi okullara gelen öğrencilerde evlerde oturanlara göre bulaş sayısı daha az dedi(Son uzaktan eğitime geçerken), aradan 24 saat geçti, Bakanlar Kurulu okulları kapattı:)

-Sınavlar olacak, hayır olmayacak, sınavlar iptal olmayacak, hayır iptal... Bunlar arasında genelde 24 saat var:)

Kaç senedir bakan, herhangi bir sorunu kökten çözdüğünü görmedim. Güzel ve hoş konuşma bir yere kadar, yasalarla ilgili net önlemler aldığını da görmedim. Öğrenci disiplin konuları, Sınıf geçme yönetmelikleri, öğretmenlerin ekonomik ve diğer sorunları... Tamam öğrencilerin kalbine dokunalım dokunalım da biraz da bişeylerin değiştiğini görelim.
Ha bu söylediklerim Bakan Bey'in gitmesini isteğimden değil. 18 yıldır ki en iyi Milli Eğitim Bakanı. Diğerleri varolanı da bozdular çarpıttlar mahvettiler. En azından bozmuyor kötüye götürmüyor hiç birşeyi Ziya Selçuk.

Bu ülkede öyle hiçbir şey hemencecik değişmez. Bakan bile olsa değiştiremez. Kraldan çok kralcılar yüzünden değişimin en uç noktaya sirayet etmesi yıllar alır. Eski kafalı bürokrat ve amirlerimiz sağolsun değişimi öyle hemen hazmedemezler. Milli eğitimde de bu nedenle bazı şeyler hala eski tas eski hamam şeklinde ilerliyor. Bazı kararlar alınıyor, eldeki düzene göre işlemesi gerekiyor ama bahsettiğim kişiler yüzünden işlemiyor değişikliğe gidilmek zorunda kalınıyor. Yani kimi getirirseniz getirin eğitim sorunları çözüme gitmez. Eğitim sorunu toplumsal sorunlardandır. Bir toplum ne kadar sürede bozuluma uğradıysa en az o kadar sürede düzeltebilirsiniz.
Eğitimdeki direk olarak bizi etkileyen sorunların başında bence öğretmenin itibar kaybına uğramasıdır. Bilerek veya bilmeyerek öğretmenin itibarı son yıllarda düşürülmüştür. Evde baba çocuğun yanında "gene ne istiyor bu bilmem ne yaptığımın öğretmeni" şeklinde konuşulursa öğrenci o öğretmen hakkında nasıl iyi düşünebilir, nasıl saygı duyabilir? Velinin öğretmene saygısı yok, öğrenci nasıl saygı duysun. Öğretmeni sadece sınıfta dersini anlatan gerisine karışamayan bir hale getirdiler. Öğrencinin tavırları saygısı sevgisi disiplini ile ilgili konular öğretmenden soyutlandı. Müdahale etmesi suçmuş gibi gösterildi. Haliyle okullarda eğitim bitti. Sadece öğretim kaldı. İşte o eğitimden muaf öğretim alan nesil şuan çocuk yetiştiriyor ve yukarıda bahsettiğim lafları kendi çocuğunun yanında sarf ediyor. Çocukla ilgili bütün angaryalar öğretmenin idarenin görevi görülürken eğitimle ilgili konularda idarenin öğretmenin çocuğa karışmaya hakkı yokmuş gibi görülüyor. Çocuk yurtta rahatsızlanıyor doktor kardiyolojiye gitmesi lazım kalbinde sorun var diyor. Bunu babaya söyleyen pansiyon müdür yardımcısının aldığı cevap "siz götürün hocam sizin göreviniz değil mi" oluyor. Çocuğun telefonuna derste oynadığı için el konulunca hemen telefonla arayıp "çocuğun telefonunu almışsın hoca hayırdır" diye azarlama hakkını kendinde görüyor veli.
Sınıf geçme ve zorunlu eğitim yılı acilen düzenlenmelidir. Öğretmen çocuğu geçirmek zorundaymış gibi bir zihniyet yok edilmeli. Eğitim kalitesi sınıf geçme oranına göre ölçülmez. Bunu anlamalıyız artık. Okula iyi kötü gelen herkesin mezun olması gerekmiyor. Sınıf geçme zorlaştırılmalı.

Eğitim için didinen saygıdeğer bir insan ama herkese mavi boncuk dağıtılamayacağını, çiçek böcek çizmekle eğitim sistemini değiştiremeyeceğimizi bilerek hareket ederse gelmiş geçmiş en iyi Milli Eğitim Bakanı olur bence. Eğitimci bir bakanımız olmadı yıllarca bunu dikkate alarak değerlendirmek gerekir.

Daha düne kadar öğrencilerin öğretmenlere not verilmesinin konuşulduğu bir ortamda hiç bir şey yapamasa(Çünkü ne kadar yetkisi olduğunu bile bilmiyoruz) bile öğretmenlerin aleyhine olan çalışmaları engellemesi ve öğretmenlerin yanında durmaya çalışması bile yeterli. En azından eğitimci ve eğitimden anlıyor.

Toplumda agirligi olanida gorduk olmayanida gorduk.Yahu adam egitimci bi kere en basitinden bu onemli ne hukukcu ne isletmeci ne veteriner nede baska.meslekten kokeni ogretmenlik niye istifa etsin Ziya Hoca giderse MEB in basina siradaki meslek.dali hangisi ise o gecer demedi demeyin.Yahu adam bikere insana insanca deger veriyor gülümsüyor bu bile.arti bir deger.kim gelirse gelsin sonucta oda emir alacak oda eli kolu bagli kalacak birakin bari Bakan bey kalsinda Yuzü gulen bir egitimci ile yolumuza devam edelim..
Acizane bu benim fikrim.

Personelinin maaşını hak değil de "yük" olarak gören bir bakanı iyi niyetli göremem. Diyanet'ten böyle bir şey duyabilir misiniz?

Diksiyonunun az buçuk düzgün olması, PDR kökenli olması (ki branşdaşları kendilerine öğretmen değil, psikolojik danışman diyor), medya ve sosyal medyada edebiyat parçalaması bir şeyi değiştirmiyor. Sonuçta birilerinin (aslında bir kişinin) kuklası.

Yerine kim gelse iyi bir şey olmayacak. Ama bu samimiyetsiz hareketlerinden bile gitmesini isterim.

Son düzenleme:
Personelinin maaşını hak değil de "yük" olarak gören bir bakanı iyi niyetli göremem. Diyanet'ten böyle bir şey duyabilir misiniz?

Diksiyonunun az buçuk düzgün olması, PDR kökenli olması (ki branşdaşlaeı kendilerine öğretmen değil, psikolojik danışman diyor), medya ve sosyal medyada edebiyat parçalaması bir şeyi değiştirmiyor. Sonuçta birilerinin (aslında bir kişinin) kuklası.

Yerine kim gelse iyi bir şey olmayacak. Ama bu samimiyetsiz hareketlerinden bile gitmesini isterim.
+

(Söylediklerim konuyu açan öğretmenimize değil genel olarak merak ettiklerim)
Niye istifa etmeli anlamadım. Daha doğrusu bu öğretmen, öğrenci veli ne istiyor onu da anlamadım. Herkes bir şeylerden şikayetçi. Bu dönemde siz olsanız ne yapardınız, bir çözüm öneriniz var mı? Bu zamana kadar uzaktan eğitim diye bir şey yokken şimdi on yılda alınacak mesafe alındı bence. Yarın bir gün başka bir sebeple okula ara verilmek istense yarın dersi uzaktan eğitimle yapacağız dediğinizde hiç bir öğretmen-öğrenci "o ne ki" demeyecek. id at yeter diyecekler. Değerli arkadaşlar, eğitimin dijitalleşmesi kaçınılmaz oldu, bu yaşananlar da süreci çook hızlandırdı. Ha diyeceksiniz ki çocuklar iyi öğrenemiyor, yüzyüze eğitimde yaşananlar ortada, 50-60 bin öğrenci her yıl sıfır çekiyordu, uluslarası sınavlarda en son sıradaydık. Bence güzel bir değişimin öncü adımları bunlar.

Sırf zümrenin temayülünü öğrenmek için oy verdim. Ülkenin en elit öğretmen grubunun anketinden çıkan sonucu merak ettiğimden....

Ne istifası Sayın Bakanım...

Maaşlarımız süper. Eğitime yapılacak yatırım için öğretmen maaşından kesip başka yerlere verebilirsiniz. Hem gazetecinin dediği gibi rahata da alıştık. Böyle iyiyiz.

Şu pandemi döneminde her gün yeni bir yazı gönderiyorsunuz bir öncekini iptal eden...Olsun demekki çok çalışıyorsunuz. Siz böyle planlı çalışırken

Ne istifası Sayın Bakanım...

Nasılsanız öyle yönetilirsiniz...Sorunu sağda solda aramaya gerek yok. Sorunun kendisi bizzatihi BİZİZ

Moderatör tarafında düzenlendi:
(Söylediklerim konuyu açan öğretmenimize değil genel olarak merak ettiklerim)
Niye istifa etmeli anlamadım. Daha doğrusu bu öğretmen, öğrenci veli ne istiyor onu da anlamadım. Herkes bir şeylerden şikayetçi. Bu dönemde siz olsanız ne yapardınız, bir çözüm öneriniz var mı? Bu zamana kadar uzaktan eğitim diye bir şey yokken şimdi on yılda alınacak mesafe alındı bence. Yarın bir gün başka bir sebeple okula ara verilmek istense yarın dersi uzaktan eğitimle yapacağız dediğinizde hiç bir öğretmen-öğrenci "o ne ki" demeyecek. id at yeter diyecekler. Değerli arkadaşlar, eğitimin dijitalleşmesi kaçınılmaz oldu, bu yaşananlar da süreci çook hızlandırdı. Ha diyeceksiniz ki çocuklar iyi öğrenemiyor, yüzyüze eğitimde yaşananlar ortada, 50-60 bin öğrenci her yıl sıfır çekiyordu, uluslarası sınavlarda en son sıradaydık. Bence güzel bir değişimin öncü adımları bunlar.
Öğretmenim ya da Hocam diye hitap etmek isterdim size ama öğretmen olduğunuzdan emin olamadım. Allah aşkına siz hangi ülkede yaşıyorsunuz? "Bu zamana kadar uzaktan eğitim diye bir şey yokken" diye yazmışsınız da gerçekten emin olamadım. Bilişimci hiç değilsinizdir çünkü bir BT öğretmeni şuan yapılanın uzaktan eğitim olmadığını bilir.

Son düzenleme:
Öğretmenim ya da Hocam diye hitap etmek isterdim sana ama öğretmen olduğunuzdan emin olamadım. Allah aşkına siz hangi ülkede yaşıyorsunuz? "Bu zamana kadar uzaktan eğitim diye bir şey yokken" diye yazmışsınız da gerçekten emin olamadım. Bilişimci hiç değilsinizdir çünkü bir BT öğretmeni şuan yapılanın uzaktan eğitim olmadığını bilir.
Sayın Hocam biz de kendi çapımızda öğretmen, hatta bilişim öğretmeni sayılırız ama demek ki sizin kadar çapımız, bilgimiz, tecrübemiz yok. Siz anlatın da biz de öğrenelim neymiş bildikleriniz.
Bu arada uzaktan eğitime geçtik demedim, öncü adımlar dedim. Yani bir intro yaşanıyor. Ama zamanla olacaktır. Uzaktan eğitim konusunda da Hizmetiçi eğitimleri takip etmenizi tavsiye ederim. Neler yapılabileceği anlatılmış orada. Demek ki yapılması istenenler henüz yapılamamış ama yapılabilir

İyi bir bakan iyi bir eğitimci kesinlikle. Bu süreçte O da çok zorlandı. Hepimiz hatalar yapıyoruz salgın sebebiyle, bakan da yapıyor, mesele şu ki o en tepede olduğu için kimse bakanın/bakanlığın hata yapmasını kabullenemiyor (haklılar bence,bu anket o yüzden var). Çünkü hataları milyonlarca kişiyi etkiliyor.

17 yıllık bilişim teknolojileri öğretmeniyim. Ne bakanlar gördüm öğretmene sallayan. Bence bakan gayet kibar ve ayrıca eğitimin içinden geliyor. Bakanın hangi uygulamasını doğru bulmadığınızı da yazarsanız iyi olur.

Bakanın yerine anketi açan arkadaşı geçirmeliyiz. Çok merak ediyorum vereceği kararlarla herkesi memnun edebilir miydi?

Bence bu adam kim ne derse desin dünya gözüyle görüp görebileceğimiz milli eğitim bakanı profilinin zirvesi. Bunun üstünü bekleyen hayal aleminde yaşıyor demektir net.Yapılan yanlışlar, eksikliklerin bakandan değil sistemden kaynaklandığı görüşündeyim. Mevcut sisteminde kolay kolay değiş(e)meyeceğinin de herkes farkındadır zannediyorum

arkadaşlar olağanüstü dönemlerden geçiyoruz, bakanımız son derece iyi niyetli, bulduk bunamayalım.

Geri