Mesleki Gelişim Atölyesi Gruplara Ayrılır mı?

Kodla Büyü

Karayeller

Aktif Üye
Arkadaşlar 9. Sınıf alan dersi olan Mesleki Gelişim Atölyesi dersinin gruplara ayrılması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda biraz araştırma yaptım ve 12 Kasım 2020 tarihli aşağıdaki heberi buldum. Bu yazının resmi olan haline nasıl ulaşabilirim. Sizler Mesleki Gelişim Atölyesi dersini gruplara bölüyor musunuz?

Iliniz Çukurova ilçesi Kurttepe Şehit Ali Öztaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlügünün ilgi (c) Kurul Kararı ile 2020-2021 eğitim ve öğretim yılından itibaren 9. sınıflardan başlamak üzere uygulamaya konulan haftalık ders çizelgesinin 9. Sınıfında 2 ders saati olarak okutulacak olan "Mesleki Gelişim Atölyesi" dersinin uygulamalı ders olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği konusunda tereddüte düşüldugunu belirten ilgi ) yazi incelenmiştir.

Bilindiği üzere, ilgi (c) Kuran ile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik Programı Haftalık Ders Çizelgesi 2020-2021 eğitim ve öğretim yılından itibaren 9. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulanmaya konulmuş, bu kapsamda uygulamadaki "Mesleki Gelişim Dersi"nin içeriği ve adı da "Mesleki Gelişim Atölyesi olarak güncellenmiştir.

İlgi (a) mütalaa gereğince mesleki ve teknik ortaöğretim okullarında eğitim ve Bğretimi yapılan alan ve dal derslerinin uygulamalı ders olarak değerlendirildigi ve uygulamanında buna göre yapıldığı dönemde Ankara 10. İdare Mahkemesine açılan bir dava sonucunda özetle; "Mesleki Gelişim dersi ile Harita-Tapu-Kadastro alanında okutulan hukuk ile ilgili derslerin (Medeni Hukuk, Ceza Hukuku, Idare Hukuku, Borçlar ve Ticaret Hukuku, Medeni Usul ve Icra Hukuku) uygulamalı ders olarak nitelendirilemeyeceği ve bu nedenle de söz konusu derslerin sinifin gruplara ayrılması ile işlenemeyeceği" yönünde karar verildiğinden uygulamalı dersler ile ilgili ilgi (a) Kurul Mütalaası Talim ve Terbiye Kurulunca yeniden değerlendirilmiş ve ilgi (b) Kurul mutalaası ile;

1. Örgün mesleki ve teknik ortaöğretim okullarının, alanların tamamında okutulan Mesleki Gelişim dersi ve Harita-Tapu-Kadastro alanında okutulan hukuk ile ilgili derslerin (Medeni Hukuk, Ceza Hukuku, Idare Hukuku, Borçlar ve Ticaret Hukuku, Medeni Usul ve İcra Hukuku) dışında kalan alan/dal derslerinin uygulamali ders olarak değerlendirilmesinin,

2. Kurulun 18.03.2013 tarihli ve 79031618/45.01/215071 sayılı mutalaasının uygulamadan kaldırılmasının uygun mütalaa edildiği belirtilmiştir
Bu nedenle, ilgi (b) Kurul mütalaasında da bildirildigi üzere, Örgün mesleki ve teknik orta gretim okullarında ögretimi yapılan ve uygulamalı ders olarak degerlendirilmemesinin gerektigi belirtilen "Mesleki Gelişim Dersi"nin içeriginin ve adının "Mesleki Gelisim Atölyesi" dersi olarak güncellenerek ilgi (c) Kurul Kararı ile 2020-2021 egitim ve ögretim yılından itibaren uygulamaya konulan yeni geliştirilmiş bir meslek dersi olması. Mesleki Gelişim dersinde yer almayan farklı kazanımlara yer verilmiş olması, ilgi (b) Kurul mütalaasında belirtilen Mesleki Gelişim dersi ve Harita-Tapu-Kadastro alanında okutulan hukuk ile ilgili derslerin dışında kalan alan/dal derslerinin tamamının uygulamalı ders olarak değerlendirilmiş olmaları nedeniyle "Mesleki Gelişim Atölyesi" dersinin de aynı kapsamda uygulamalı ders statüsünde değerlendirilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.

Bilgilerinizi ve iliniz Çukurova ilçesi Kurttepe Şehit Ali Öztaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul müdürlüğünün konu hakkında bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederim.
Kemal Varin NUMANOĞLU
Bakan a. Genel Müdür

Bu canlı yayında kulaklarımla duydum, soru geldi ve bölünür dedi. Zira biz de bölüyoruz...

Ekli dosyalar

• f249ca31-7b97-4d50-ae81-93b0cb30ae4c.jpg
    f249ca31-7b97-4d50-ae81-93b0cb30ae4c.jpg
    137.4 KB · Görüntüleme: 29
Bu canlı yayında kulaklarımla duydum, soru geldi ve bölünür dedi. Zira biz de bölüyoruz...

+1

1s 18 dk da derslerin blok yapılması, mümkünse aynı günde yapılması
1s 23 dk da Mesleki Gelişim Atölyesi dersinin uygulamalı ders olduğu ve gruplara bölünebileceği söyleniyor.

Birinci ağızdan.

Son düzenleme:
Uygulama dersi kategorisine girdi ya mesleki gelişim atölyesi olunca ve bu sebeple dersi bölebiliriz.

yazı

Ekli dosyalar

• Mesleki_GeliAim_Atylyesi_Dersi_Uygulamal_Ders_Olarak_Deerlendirilir_mi_11.11.2020.pdf
    382.9 KB · Görüntüleme: 24
Geri