Meslek Lisesinden Ortaokula Geçmek..

Kodla Büyü
Hocam ben norm fazlası olmadığım halde kendi isteğim ile ortaokula tayin istedim. Şu an ortaokuldaki ikinci yılım. İnanın artıları da var eksileri de. Ama liseyi çok özlüyorum. Teknik öğretmenim ve teknik lisede çalışmanın tadını almış bir insan olarak açıkçası lise derim.

Ortaokulda çok daha fazla çocuksu işlerle meşgul olmak zorundasınız. İdarenin bakış açısı size çok farklı olur diye düşünüyorum. Sizi öğretmen olarak görmüyorlar maalesef. Gerçi her yerde aynı ama ortaokullarda biraz daha fazla.

Meslek lisesinde de öğrencilerin boş olmasından ve ahlaki yapının çok aşırı bozuk olduğundan şikayet ederek tayin istemiştim. Ama gene de lise başkaymış sanki.

Ortaokulda her an dersin azalma ve norm fazlası olma ihtimaliniz var. Ayrıca idare bilişim derslerine hiç önem vermiyor. Tabi her okulda aynı olur mu bilmem.

Takdir sizin.

hocam ortaokulda öğrenciler derse oyun oynayacaz beklentisiyle geliyor. bu algıyı yıkmakla uğraşıyorsunuz bi süre .lisede bölüm olduğundan bi nebze ilgili ve istekli öğrenci gelir en azından sürekli yapma etme demezsiniz. mevcut kalabalıksa oturma düzeni bile sıkıntı oluyor. bize karşı tutum idareye göre değişir.şahsen şimdiye kadar pek sıkıntı yaşamadım, içerikler lise kadar yoğun olmaz

hocam ortaokulda öğrenciler derse oyun oynayacaz beklentisiyle geliyor. bu algıyı yıkmakla uğraşıyorsunuz bi süre .lisede bölüm olduğundan bi nebze ilgili ve istekli öğrenci gelir en azından sürekli yapma etme demezsiniz. mevcut kalabalıksa oturma düzeni bile sıkıntı oluyor. bize karşı tutum idareye göre değişir.şahsen şimdiye kadar pek sıkıntı yaşamadım, içerikler lise kadar yoğun olmaz

teşekkürler cevap için hocam. şahsen ilçede meslek lisesi açık olsa düşünmeden orayı yazardım. norm fazlası olmam sebebiyle tercih yapsam mı yapmasam mı düşünüyorum. ilçe merkezinde 1 and. lisesi ve 1 ortaokul acık. ortaokul ilçenin en başarılı ortaokulu ancak bt sınıfı yok. akıllı tahtalar var. 7şer şube de 5 ve6. sınıflar var. mevcut kalabalık o açıdan kararsızlık yaşıyorum.

Ortaokulda maalesef köreliyorsunuz . Ayrilmayin derim. Hele birde laboratuar yoksa işin zor.

Hocam meslek lisesi alternatifim olsa kesinlikle yazmam zaten. Suan bulundugum okul her ne kadar meslek lisesi olsada bolumde hic ogrenci yok ve btr yim. Merkeze 20 km uzak. Seneye bir ihtimal ogrenci olabilir ama olmayabilir de. Sizce buna ragmen ortaokulu yazmayayim mi

Yılardır Meslek Lisesinde çalıştıktan bu yıl ortaokula tayin istedimm. Çok büyük hata yaptım.. Ortaokul seviyesine bir türlü inemedim açıkçası inmek de istemiyorum.. Bu benim fikrimdir katılan olur olmaz bilemem ama kesinlikle lise daha iyi..

Yılardır Meslek Lisesinde çalıştıktan bu yıl ortaokula tayin istedimm. Çok büyük hata yaptım.. Ortaokul seviyesine bir türlü inemedim açıkçası inmek de istemiyorum.. Bu benim fikrimdir katılan olur olmaz bilemem ama kesinlikle lise daha iyi..

hocam açıkçası ben teknik lise seviyesine inerken de zorlanıyorum. iş yükü nasıl ortaokulda idare çok angarya iş veriyor mu

İdare ile ilişkinize bağlı... Rest çekiyorum artık bir şey diyemiyorlar, bundan onceki okulumda idare efendiydi her şeye kosardim severek... Meslek lisesi candır bence

hocam açıkçası ben teknik lise seviyesine inerken de zorlanıyorum. iş yükü nasıl ortaokulda idare çok angarya iş veriyor mu
Hocam şu anda bir İmam Hatip Ortaokulundayım.. Okul Müdürü web sayfasını güncelliyor, yazıcının, fot. maki.nin tonerini bile değiştiriyorlar.. Açıkçası bana ısınamadılar :) eb panel için kullanıcı izninin bile daha geçen hafta verdiler.. Dedim gençler çalışsın istekliler.. Bıraktım kendi hallerine..
Ancak rahatsız olduğum tek şey çocuklar her şeyi şikayet ediyorlar.. Ders sus kızım, dur oğlumla geçiyor.. Bu da beni rahatsız ediyor.

Hocam şu anda bir İmam Hatip Ortaokulundayım.. Okul Müdürü web sayfasını güncelliyor, yazıcının, fot. maki.nin tonerini bile değiştiriyorlar.. Açıkçası bana ısınamadılar :) eb panel için kullanıcı izninin bile daha geçen hafta verdiler.. Dedim gençler çalışsın istekliler.. Bıraktım kendi hallerine..
Ancak rahatsız olduğum tek şey çocuklar her şeyi şikayet ediyorlar.. Ders sus kızım, dur oğlumla geçiyor.. Bu da beni rahatsız ediyor.

gerçekten o yaş grubuyla uğraşmak çok zordur hocam. sırf merkeze gelmek için ve norm fazlasında resen'e bırakmamak için tercih yapıp yapmamakta o kadar kararsızım ki.. Öğrenciyle uğraşmak bir yana, 850 mevcutlu okulda idareci dışında tek bilgisayarcı olmak iş yükü açısından (ders dışında) nasıl olur onu kestirmeye çalışıyorum. Yani hemderse girip dersten sonra da idarenin fotokopisiyle yazıcısıyla vs. uğraşmak zorunda kalır mıyım? Ya da iyice zıtlaşıp gergin bir çalışma ortamında mı çalışırım diye.. 3 senedir çalıştığım okul butik okul gibi. 30 öğrencili teknolojik yapısı çok iyi olan bir çpal. ama dersim yok.

gerçekten o yaş grubuyla uğraşmak çok zordur hocam. sırf merkeze gelmek için ve norm fazlasında resen'e bırakmamak için tercih yapıp yapmamakta o kadar kararsızım ki.. Öğrenciyle uğraşmak bir yana, 850 mevcutlu okulda idareci dışında tek bilgisayarcı olmak iş yükü açısından (ders dışında) nasıl olur onu kestirmeye çalışıyorum. Yani hemderse girip dersten sonra da idarenin fotokopisiyle yazıcısıyla vs. uğraşmak zorunda kalır mıyım? Ya da iyice zıtlaşıp gergin bir çalışma ortamında mı çalışırım diye.. 3 senedir çalıştığım okul butik okul gibi. 30 öğrencili teknolojik yapısı çok iyi olan bir çpal. ama dersim yok.
Hocam okuldaki çalışma durumunuz biraz da sizin elinizde. Ben mesela burada 3 ortaokulda görevliyim ve kadrom İmam Hatip Ortaokulunda.. Diğer iki okuldaki işler olsun kendi okulumda olsun açıkçası pek böyle her şeye atlayan bir tip olmadım.. Temkinli yaklaştım.. Zaten okul idarecileri bazı şeylerde ( fotokopi, toner, web sayfası) bilgi sahibiler.. Bu da benim işime geldi. Dediğim gibi pek kafaya takmayın hocam, sizin için evinize yakın olan, BT sınıfı olan bir okulu yazın geçin. Olumsuz düşünmeyin.

Hocam okuldaki çalışma durumunuz biraz da sizin elinizde. Ben mesela burada 3 ortaokulda görevliyim ve kadrom İmam Hatip Ortaokulunda.. Diğer iki okuldaki işler olsun kendi okulumda olsun açıkçası pek böyle her şeye atlayan bir tip olmadım.. Temkinli yaklaştım.. Zaten okul idarecileri bazı şeylerde ( fotokopi, toner, web sayfası) bilgi sahibiler.. Bu da benim işime geldi. Dediğim gibi pek kafaya takmayın hocam, sizin için evinize yakın olan, BT sınıfı olan bir okulu yazın geçin. Olumsuz düşünmeyin.

BT sınıfı olmayan okulda ders anlatmak zor mu hocam? benim şuanki okul bu konuda biraz şanslı. öğrenci sayısı az, lab ve bilgisayarlar sayı olarak da nitelik olarak da iyi durumda. Ama gitmeyi düşündüğüm okulda bt sınıfı yok.

BT sınıfı olmayan okulda ders anlatmak zor mu hocam? benim şuanki okul bu konuda biraz şanslı. öğrenci sayısı az, lab ve bilgisayarlar sayı olarak da nitelik olarak da iyi durumda. Ama gitmeyi düşündüğüm okulda bt sınıfı yok.
BT sınıfı olmayan okulda ders anlatmak çok sıkıntılı hocam. Uygulama yapmak isteseniz bile tek bir tahta var ve maalesef herkes sırasını beklemek zorunda.
Bu yüzden sınıfı kontrol etmek için sürekli ders anlatmak-konuşmak zorundasınız.. Bir de sınıflar kalabalık ise gerçekten öğretmen çok zor durumda kalıyor..

BT sınıfı olmayan okulda ders anlatmak çok sıkıntılı hocam. Uygulama yapmak isteseniz bile tek bir tahta var ve maalesef herkes sırasını beklemek zorunda.
Bu yüzden sınıfı kontrol etmek için sürekli ders anlatmak-konuşmak zorundasınız.. Bir de sınıflar kalabalık ise gerçekten öğretmen çok zor durumda kalıyor..

Cevaplarınız için teşekkür ederim. o zaman 20 km(düz yol)'u her gün gidip gelmek daha kolay olacak sanırım. İl ile görüştüm resen atamada teknik öğretmenleri istekleri dışında ortaokula vermeyeceğiz dediler o zaman okulumda kalayım en iyisi

Cevaplarınız için teşekkür ederim. o zaman 20 km(düz yol)'u her gün gidip gelmek daha kolay olacak sanırım. İl ile görüştüm resen atamada teknik öğretmenleri istekleri dışında ortaokula vermeyeceğiz dediler o zaman okulumda kalayım en iyisi
Hakkınızda hayırlısı olsun hocam. Dediğim gibi başınızı en az ağrıtacak bir okula gidin ya da yerinizde kalın.. :)

ben de eş durumundan bugün ortaokul istedim.
meslek lisesinden ortaokula geçiş olacak.
yaşadığım yer ile okulum arası yaklaşık 43 - 45 km gidiş geliş 90 km civarı yok yapıyorum her gün gidiyorum ve toplu taşıma araçlarını kullandığımda 2 saati buluyor yol. aracımla 35-40 dk. olduğu için araçla gidiyorum ve çok masraflı artık .
2,5 senedir gitgel yordu açıkçası. araç masraflarını da epey artıyor. sonunda dayanamadım ben de ortaokul yazdım. burada tek meslek lisesi var ve ihtiyacı geçtim norm fazlalığı var okulda bilişim öğretmeni olarak
her işte bir güzellik vardır bir hayr vardır diyerek bakıyorum :)

Hocalarim meslek lisesinden duz lise yada ortaokula gecildiginde maddi kayip ne oluyor.. teknik ogretmenlik kalkiyor ortadan maasa nasil yansiyor..

Hocalarim meslek lisesinden duz lise yada ortaokula gecildiginde maddi kayip ne oluyor.. teknik ogretmenlik kalkiyor ortadan maasa nasil yansiyor..
Teknik eğitim tazminatı maaştan düşüyor. 180-200 TL arası olması lazım.
20+27+2 yani 29 saat ek ders alabilecekken 15+15+2 yani 17 saat ek ders alabilirsiniz azami ders saatlerinde. Nöbeti saymadım o aynı zaten.
MAÖL yine alabilirsiniz başka okuldan.
Farkı DYK ile kapatabilirsiniz. Gideceğiniz okulun idaresi ile önceden konuşun açıp açamayacağınız ile ilgili.

Son düzenleme:
Ortaokul yerine güzel bir liseye geçmenizi tavsiye ederim. Maddi kayıptan önce sizin iç huzurundan alıp, verdiklerini kıyaslayın derim, huzurun değeri paha biçilemez :)

Yıllarca meslek lisesinde çalışıp iki yıldır ortaokulda çalışan birisi olarak;
ilk etapta öğrenci seviyesini yakalamak zor oluyor..
maaş karşılığı 20 saat yerine 15 saat derse giriyorsunuz..
ek ders konusunda ise genel de BTR görevlendirmesi oluyor bu da 18 saat ek derse karşılık geliyor.. 3 saat nöbet ücretiniz var.. Etti mi 21 saat..
Sonra hafta sonuna 5 e 6.sınıflar için açarsınız DYK.. 4 saatte (normal ekders olarak 8 saat gibi düşünün)
Sonra bir de ulusal çapta yarışmalar için açarsınız bi egzersiz.. Oradan da gelir 6 saat..
Zamanım var diyorsanız bir de halk eğitimden kurs açarsınız 5 saat..
Yukarıdakilerle toplamda 18+3+8+6+5=40 saat ek ders yapar..
Alın size meslek lisesinde çalışan bilişim tek.öğretmenine yakın ek ders :)
(Bu saydıklarım ihtimaldir, her yerin ilçe Mem'i değişik uygulamalar sergileyebiliyor)

Konu 2017'den kalma ama madem hortladı bende görüşlerimi yazayım.

İstanbul'da bir meslek lisesinde 13 sene çalıştım. 9 sene şeflik yaptım.
açık lise'ye kaldım haftada 2 akşam 9'da gittim eve; 4 gün 09:00-16:00 okulda bulundum. 1 gün işletmeleri gezdim kazan kepçe misali...

şimdi istanbul'dan kaçmak adına bodrum da bir ortaokula geldim.
sınıflar 30 kişi; akıllı tahta var; lab yok.

önce korktum tabi ne yapacağım diye ama şimdi 5 hafta geçti alıştım.
bir kere kaynak kitap ve materyaller çok hazır.
eba dan indirirseniz her ders hangi dakika ne yapacaksınız hazır.
onun dışında mesleğine aşık öğretmen arkadaşların hazırladığı dökümanlar da var
(https://www.bilisimveyazilim.com/ ve https://ozgurseremet.com/ gibi)

btr olmak istemedim çünkü 16 saat programı 3 güne sıkıştırdılar, dinleniyorum bu sene.

20 tane bankaya; bir o kadar büyük şirkete ve yardım kuruluşlarına mail attım.
olumlu dönüşler var, seneye 15-20 pc ayarlarsam bir lab'da kurarım.
o zaman deme keyfimize. gelsin scratch gitsin ardunio :)

saygı ve sevgilerimle...

Konu 2017'den kalma ama madem hortladı bende görüşlerimi yazayım.

İstanbul'da bir meslek lisesinde 13 sene çalıştım. 9 sene şeflik yaptım.
açık lise'ye kaldım haftada 2 akşam 9'da gittim eve; 4 gün 09:00-16:00 okulda bulundum. 1 gün işletmeleri gezdim kazan kepçe misali...

şimdi istanbul'dan kaçmak adına bodrum da bir ortaokula geldim.
sınıflar 30 kişi; akıllı tahta var; lab yok.

önce korktum tabi ne yapacağım diye ama şimdi 5 hafta geçti alıştım.
bir kere kaynak kitap ve materyaller çok hazır.
eba dan indirirseniz her ders hangi dakika ne yapacaksınız hazır.
onun dışında mesleğine aşık öğretmen arkadaşların hazırladığı dökümanlar da var
(https://www.bilisimveyazilim.com/ ve https://ozgurseremet.com/ gibi)

btr olmak istemedim çünkü 16 saat programı 3 güne sıkıştırdılar, dinleniyorum bu sene.

20 tane bankaya; bir o kadar büyük şirkete ve yardım kuruluşlarına mail attım.
olumlu dönüşler var, seneye 15-20 pc ayarlarsam bir lab'da kurarım.
o zaman deme keyfimize. gelsin scratch gitsin ardunio :)

saygı ve sevgilerimle...
işte bu.. Tebrikler hocam :)

TEF elektronik öğrt. mezunuyum. 14 yıldır ortaokulda çalışıyorum. meslek lisesinde hiç çalışmadım. ortaokulda çalışmanın daha rahat olduğunu düşünüyorum. meslek lisesi öğrencileri dışardan bakınca beni korkutuyor (malum meslek lisesine giden öğrenciler en yaramaz olanlar). 15:40 evimdeyim. ayda 84 saat ekders+32 saat kurs ekdersi alıyorum.

Cevaplar icin tesekkur ederim.. sahsi tercihim meslek ogretmeni olarak meslek lisesinden yana.. ama ortaokulda calismayi goze almadan istanbulu terk etmek imkansize yakin..yoksa meslek lisesinden sonra ortaokul elbette insana meslek degistiriyorum gibi hissettiriyor..

Cevaplar icin tesekkur ederim.. sahsi tercihim meslek ogretmeni olarak meslek lisesinden yana.. ama ortaokulda calismayi goze almadan istanbulu terk etmek imkansize yakin..yoksa meslek lisesinden sonra ortaokul elbette insana meslek degistiriyorum gibi hissettiriyor..
Niye ki hocam? Ortaokulda da gayet bilişimci gibisiniz.. Programlama dersleri CSharp-SQL düzeyinde değil belki ama blok kodlama dediğimiz Scratch, elektronik bilgisi gerektiren Arduino gibi konularla da profesyonel düzeyde işler yapabilirsiniz. Okul için gerekli olan afiş poster için Adobe serisi programları kullanıyorsunuz. Tamircilik diye tabir edilen teknik servis işlerini de yaparak donanım bilgilerinizi her daim güncel tutuyorsunuz. Çünkü tek öğretmen olduğunuz için bütün işler size kalıyor. Hani yanlış anlamayın da mesleğinde körelen meslek lisesinde de körelebiliyor yani.

Geri