Meslek Lisesinde Özel Hizmet Tazminatı

Kodla Büyü

alper_kizil

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar arkadaşlar, meslek lisesinde çalışan bilişim teknolojileri teknik öğretmeni olan, tef mezunu bir arkadaş, bu okula müdür yardımcısı olarak atanmıştır, fakat bu okulda bilişim teknolojileri alanı yoktur.
İlgili meslek lisesinde bu arkadaş 9. sınıflarda seçmeli bilgisayar bilimi dersine girmektedir.
Bu müdür yardımcısı arkadaştan ek özel hizmet tazminatı kesilir mi kesilmez mi?. Bu konuda bilgisi olan varsa, yardımlarınızı bekliyoruz;
teşekkürler;

Merhabalar arkadaşlar, meslek lisesinde çalışan bilişim teknolojileri teknik öğretmeni olan, tef mezunu bir arkadaş, bu okula müdür yardımcısı olarak atanmıştır, fakat bu okulda bilişim teknolojileri alanı yoktur.
İlgili meslek lisesinde bu arkadaş 9. sınıflarda seçmeli bilgisayar bilimi dersine girmektedir.
Bu müdür yardımcısı arkadaştan ek özel hizmet tazminatı kesilir mi kesilmez mi?. Bu konuda bilgisi olan varsa, yardımlarınızı bekliyoruz;
teşekkürler;
Bölüm yoksa alınmıyor diye biliyorum. Çünkü bu tazminat meslek lisesinde atölye derslerine girildiği zaman alınıyor. Düz lisede veya ortaokulda alınmıyor. Bilgisayar bilimi dersi de bu kapsama girmiyor. Benim bildiğime göre tazminat alamaz.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.

Maaş karşılığı Okutabileceği ders çizelgesinde kendi alanı dışında ortak derslerde var arkadaşlar. Tef mezunu olması ve meslek lisesinde olması ve alanı yada mesleki gelişim dersi gibi meslek derslerinden birine girmesi yeterli

İlçe Milli Egitim kadrosunda olup da, meslek lisesinde kendi branşında görevlendirme olarak derse giren arkadaşa ödemiyorlar. Arkadaş ödenmesi için mahkemeye verdi.

Bu konular ne yazık ki çok karışık, okuldan okula, ilçeden ilçeye farklı uygulanabilen bir konu.
Ancak kesin olarak söylenebilecek bir şey varsa o da tazminatı alabilmenin birinci şartı, öğretmenin kadrosunun ilgili çizelgede yer alan bir okulda olması. Kadrosu ilçede olan ya da bu tür okullarda görevlendirme ile çalışanlara ödenmemesi gerekir.
İkinci şart atölye, laboratuvar veya meslek dersi öğretmeni olması ki problemin kaynağı bu öğretmenin tanımının ne olduğu. Çoğu yönetmeliğe baktım, atölye laboratuvar öğretmeni kimdir'in cevabını bulamadım, atama kararnamesinde de böyle bir ibare olmayınca sıkıntı çıkıyor. Sadece çok eski bir yönetmelikte alan derslerine giren öğretmene atölye ve laboratuvar öğretmeni denir ibaresi vardı.
Dolayısıyla benim görüşüme göre ilk mesajdaki müdür yardımcısı arkadaşın tazminat alabilmesi, atölye ve laboratuvar öğretmeni olarak görünmesi için BT alanı olmasa dahi 9. sınıflardan bir sınıfın mesleki gelişim dersine girmesi, ileride yaşanacak geri ödemelere karşı savunma oluşturma açısından yerinde olacaktır.

Bu konular ne yazık ki çok karışık, okuldan okula, ilçeden ilçeye farklı uygulanabilen bir konu.
Ancak kesin olarak söylenebilecek bir şey varsa o da tazminatı alabilmenin birinci şartı, öğretmenin kadrosunun ilgili çizelgede yer alan bir okulda olması. Kadrosu ilçede olan ya da bu tür okullarda görevlendirme ile çalışanlara ödenmemesi gerekir.
İkinci şart atölye, laboratuvar veya meslek dersi öğretmeni olması ki problemin kaynağı bu öğretmenin tanımının ne olduğu. Çoğu yönetmeliğe baktım, atölye laboratuvar öğretmeni kimdir'in cevabını bulamadım, atama kararnamesinde de böyle bir ibare olmayınca sıkıntı çıkıyor. Sadece çok eski bir yönetmelikte alan derslerine giren öğretmene atölye ve laboratuvar öğretmeni denir ibaresi vardı.
Dolayısıyla benim görüşüme göre ilk mesajdaki müdür yardımcısı arkadaşın tazminat alabilmesi, atölye ve laboratuvar öğretmeni olarak görünmesi için BT alanı olmasa dahi 9. sınıflardan bir sınıfın mesleki gelişim dersine girmesi, ileride yaşanacak geri ödemelere karşı savunma oluşturma açısından yerinde olacaktır.

Arkadaş eş durumundan ilçeye geliyor. İlçede gidebileceği branşı gereği gidebileceği başka okul yok. Devletin kadrolu öğretmeni. Sırf o okulun kadrolu öğretmeni değil diye ödenmiyor. Oysa o okuldaki aynı branştaki öğretmenlerle aynı işi yapıyor. Eşit işe eşit ücret. Kadrosu o okulda değil diye bölüm şefi de olamıyor vs...

Geri