Meslek Lisesi İdareci Atama

Kodla Büyü

cihan_55

Üye
Arkadaşlar BOTE mezunları idareci olarak Mesleki Teknik Anadolu Liselerine idareci olarak atabiliyor mu ?
Benim atandığımda BOTE öğretmen olarak Meslek Liselerine atabiliyor ama alan derslerine giremiyordu. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Atanamıyor hocam. En son geçen yıl meslek lisesine atanan bir bote mezununun yanlışlıkla atandığı anlaşılıp ataması iptal edildi.
Puanının yettiği sonraki tercihlerinden birine atandı. Yerine de meslek öğretmeni bir başkası atandı.

atanabilirler, önemli olan okutabilecek ders olmasıdır, TTK nın okutabilecek dersler kısmında
Bilgisayar Bilimi  Küreselleşen Toplumda İletişim Teknolojileri  Bilişim Teknolojileri ve Yazılım  Medya Okuryazarlığı

dersleri vardır. Eğer atanmak istenen bu okulda bu dersler var ise idareci olarak atanır, öğretmen olarak atanamaz.

http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2018_08/15020459_9_cizelgeveesaslar.pdf

çizelgeden derslere bakabilirsiniz.

Hocam o mantıkla bakarsak, örneğin bünyesinde bilişim teknolojileri alanı olmayan bir meslek lisesine TEF mezununun bilişimcinin idareci olarak atanamaması gerekir. ancak mesleki gelişim okutabildiği için TEF mezunu birisi bünyesinde bilişim teknolojileri olmayan bir okula, idareci olarak atanabilir. aynı şey BÖTE içinde geçerli, idareci olarak görevlendirilme koşulu "okutabileceği ders" olmasıdır. "atanabilmesi" değildir.

İKİNCİ BÖLÜM

Yönetici Olarak Görevlendirileceklerde Aranacak Şartlar

Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar

MADDE 5 – (1) Yönetici olarak görevlendirileceklerde aşağıdaki genel şartlar aranır;

a) Yükseköğretim mezunu olmak,

b) Değerlendirme başvurusunun son günü itibarıyla Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapıyor olmak,

c) Görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birinde aylık karşılığında okutabileceği ders bulunmak,

ç) Değerlendirme başvurusunun son günü itibarıyla, son dört yıl içinde adlî veya idarî soruşturma sonucu yöneticilik görevi üzerinden alınmamış olmak,

d) Zorunlu çalışma gerektiren yerler dışındaki eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirilecekler bakımından, ilgili mevzuatına göre zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış, erteletmiş ya da bu yükümlülükten muaf tutulmuş olmak.

Görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birinde aylık karşılığında okutabileceği ders bulunmak

Bu maddeyi veren arkadaş sonrada atanabilir diyor.veya ibaresi mi var hocam orda ve ibaresi var yani o okula atanamayacak birisi ders dahi olsa idareci olamaz bu iki şartı birlikte sağlamalısınız. böteler içinde durum bu malesef.mesleki ve teknik okullara atanamaz ibaresi değişmedikçe yada yukardaki yönetmelikde bulunan ibare veya ya çevrilmedikçe buralarda idareci olmazsınız..

Geri