Meslek Liseleri Stajerleri geri çekiyor...

Kodla Büyü
Arkadaşlar Merhaba. Son çıkan genelgeler (2.2.2024) kapsamında İSG Uzmanı olmayan ve Usta öğretici (Dal Tutacak) olmayan işletmelerde staj yapan öğrencilerin stajları bitiriliyor. Okula çekiliyor öğrenciler.

Ustalık yetmiyor. Usta öğretici olacak.

Usta öğreticinin Dalı aynı olacak.
İSG uzmanı aktif olacak.

İşyerinde Öğrenme birimi olacak.

Bizim bulunduğumuz il ve ilçede öğrenci çekme işleri başladı. Muhtemelen her yerde aynı durum yaşandı ya yaşanacak.

İşletme sahiplerini Usta öğretici kurslarına yönlendirmek ve İSG hizmeti almasını sağlamak gerekiyor.

SİZLER BU DURUMU YAŞIYOR MUSUNUZ?
NELER YAPIYORSUNUZ???

Benzer durum bizde de var ne yazık ki. Alınan kararlarla realite çok farklı. Bilişim bölümü isg alanı ile daha az riskli alan olması rağmen yönetmelik şartlarını tutturabilen kurum çok az. Çözüm yolu arıyoruz.

Beklemedeyiz kriterlerin hepsini karşılayacak işletme bulmak zor, muhtemelen bu sene böyle geçer seneye mesem kriterleri getirilir. Ama her bölümü aynı kefeye koymak mantıksız.

Benzer durum bizde de var ne yazık ki. Alınan kararlarla realite çok farklı. Bilişim bölümü isg alanı ile daha az riskli alan olması rağmen yönetmelik şartlarını tutturabilen kurum çok az. Çözüm yolu arıyoruz.
Aynen hocam, Az tehlikeli sınıfta olmasına rağmen bir sürü kriter aranıyor. ayrıca Dallarımız yeni değiştiği için Usta öğretici bulmak imkansız.

Eski bakan önüne geleni mesem e yönlendirince yaşanan olumsuzlukların sonuçlarını çekiyoruz. Bir Allah'ın kulu da sayın eski bakan a bu mesem furyasını niye açtınız diye sormuyor. Sıkıntıyı çeken yine biz.

En büyük sıkıntı da bizim alanda maalesef. Diğer alanlar için küçük ilçelerde bile bir şekilde alanlarına/dallarına yönelik işletme bulunuyor. Sadece ustanın bu gerekli eğitimleri alıp belgelerini tamamlaması kalıyor.

Ama bizim alana bakınca bu kriterlere göre teknik servisler bile uygunsuz sonucu çıkıyor ve tüm öğrencilerimizin dalına göre yazılım veya ağ firmalarında staj yapması isteniyor. Peki metropoller dışında nerede var bu firmalar? Ki oralarda bile mühendislik/önlisans öğrencileri dururken bizimkilere sıra gelir mi? Gelse de kaç öğrencimiz buralarda kabul alacak yetkinlikte?

Okula çektiğimizde ise zaten alanın sonu gelmiş demektir. Kimse tercih etmeyecektir. Diğer bölümlerdeki akranları 2 gün okula gelip, 3 gün işe gidip para kazanırken; hem para kazanmadan hem de 24 saat okula gelmeye razı olacak bilişim aşığı öğrencileri olan varsa ne güzel, ben hiç rastlayamadım.

Amaçları küçük şehirlerde Bilişim Teknolojileri alanını kapatmak olsa gerek. Bulunduğum şehirde 4 tane Bilgisayar dükkanı var. Sizin dediğiniz gibi dal Yazılım Geliştirme dalı. Kimin yanında staj görecek bu çocuklar. Hangi öğrenci para almadan 24 saat okulda derse gelir. Alanımıza vurulmuş bir darbe bu. Düşünülmeden alınan kararlar sonucu böyle oluyor.

Bu senenin böyle geçeceğini sanmıyorum ben. Zira kendim için konuşuyorum istenilenler yoksa çocuğu çekerim/çekeceğiz. Kimse sorumluluk almaz, almamalı. Gelir okulda staj görür, maaş alamaz, biz de işkence çekeriz. Yapacak bir şey yok..

Bir de söyle bir durum var diyelim ki iş güvenliği sertifikası alacaksın eskiden teknik liselerde bir sınavla verilebiliyordu. şimdi ise e -sınav ile alabiliyorsunuz. başvuru ücreti 600 liraya olmuş meslek liselerinde bu sınav ücreti 200 250 lira civarı idi. Yani amaç ne anlamak imkansız. Sahadan bi haber yöneticiler ezbere kararlar alıp herkesi zor duruma düşürüyorlar. Tamam önce sağlık güvenlik bu önemli ama yani bu konuyu öğretmenlere sormak çok mu zor ?

Bu gün kordSA VE briSA daki stajyer öğrenciler için gittim oradanda ogrencileri çekmeye başlamışlar. Sizde alacakmisiniz diye sordular.
Bu iki fabrikayi Kocaeli'de kiler bilir iş güvenliği üst safada ki kurumlardan dir.
Buralarda da staj yapamayacaklar ise ogrenciler kasmaya gerek yok kapatalım ülkeyi gidelim 🤪

zaten alanımızın kapanması ile ilgili çok sorunlarımız vardı
bu tam bir yıkım oldu
alan biter tüm ülkede

Son düzenleme:
yeni program yapıldı ptesi hepsi bölümde..her seyi düşünen bakanlık maaşıda 15 saate düşürsün

Geri