Meslekî ve Teknik Eğitim Ortaöğretim Kurumları Mesleki Çalışma Programı -çarşamba incelenecek yazıla

Kodla Büyü

memo-x

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İyi günler, Meslekî ve Teknik Eğitim Ortaöğretim Kurumları Mesleki Çalışma Programında 4 eylül 2019 çalışma programında ;geçen yazılardan

“Alanın Ders Yükü ile İşletmede Meslek Eğitimi Ders Yükü” konulu 07.12.2018 tarihli ve 23662923 sayılı yazı ile

“Kaynaştırma Öğrencisi” konulu 13.12.2018 tarihli ve 24107974 sayılı yazı, Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi ile ilgili MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 88 inci maddesi ve ilgili diğer maddeler ile

bu yazıları inceleyip değişiklik görülen durumlar var mıdır ? Bilgi verebilirseniz sevinirim.
--Özellikle kaynaştırma ile ilgili yazıda işletmeye giden 12.sınıfta kaynaştırma öğrencisi olduğunda grup sayısı nasıl hesaplanır? Okulunuzda nasıl uygulanıyor ?

--Alan şefliği, atelye şefliği --işletme ders yükü hesaplanırken ders yüküne katılıyor mu ?

ilgili yazılar,
bunlar internetten buldugum yazılar belgelerin 3.sayfalarında Bakanlığın, Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü nün yazıları görülecektir.

Ekli dosyalar

• 12091532_doc03314220181212063646.pdf
    1.6 MB · Görüntüleme: 114
  • 18090533_kaynaYtYrma_YYrencisi.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 99
Son düzenleme:
ilgili yazılar,
bunlar internetten buldugum yazılar belgelerin 3.sayfalarında Bakanlığın, Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü nün yazıları görülecektir.
Hocam son sınıfta işletmede beceri eğitimi ders yüküne bep den dolayı +1 grup eklenmiyor.
Alan ve atölye şeflik saatleri işletme ders yüküne ekleniyor.
Zaten yazıda da böyle olması gerektiği yazıyor.

slm,
Alan ve atölye şeflik saatleri işletme ders yüküne eklenmesini idarecimize mdyrd. sorduk,
bunu eklersek alan şeflerinin koordinatörlük saati azalır diyor,
örnek 2 grup 2x24 =48, 1 alan şefi , 1 atelye şefi 10+ 6
64 saati 5 öğretmene dağıttıktan sonra;
alan şefi pbo 10+3 =13 saat alır diyor,
bakış açısı bu şekilde yani şefe 3 saat koordinatörlül,
öğretmenlere 13 saat koordinatörlük.

slm,
Alan ve atölye şeflik saatleri işletme ders yüküne eklenmesini idarecimize mdyrd. sorduk,
bunu eklersek alan şeflerinin koordinatörlük saati azalır diyor,
örnek 2 grup 2x24 =48, 1 alan şefi , 1 atelye şefi 10+ 6
64 saati 5 öğretmene dağıttıktan sonra;
alan şefi pbo 10+3 =13 saat alır diyor,
bakış açısı bu şekilde yani şefe 3 saat koordinatörlül,
öğretmenlere 13 saat koordinatörlük.

Gayet açık olan bir madde 64 saat koordinatörlük dağıtılacak olan maximum sayı, şef seflik saatini ayrı alir ayrıca koordineye eklenir şeflik saatleri. Sizin örnekte toplam kac saat kordinatorluk dağıtılmış oluyor? O uc saat nasıl bulundu anlamadım.

Evet hesaba şeflikler dahil edilir Alan şefinin koordinatörlüğü şöyle düşer;
Alan şefinin girdiği ders saati arttıkça koordinatörlükten alacağı ek dersi düşer çünkü maksimum ek dersi 24 saat + planlama olarak alır.
Bu da şu demek 20 saat derse giriyor diyelim 10 saat şeflik+2 saat planlama+14 saat koordinatörlük alabilir.
diyelim 30 saat derse giriyor bu durumda 10 saat şeflik+ 3 saat planlama+10 saat ek ders karşılığı+4 saat koordinatörlük alabilir.

Gayet açık olan bir madde 64 saat koordinatörlük dağıtılacak olan maximum sayı, şef seflik saatini ayrı alir ayrıca koordineye eklenir şeflik saatleri. Sizin örnekte toplam kac saat kordinatorluk dağıtılmış oluyor? O uc saat nasıl bulundu anlamadım.
13 x 5 ögrt = 65 ortalama ,5 öğretmen şefle birlikte (2 grup yapan 12.sınıf ögrencisi var 24 x 2 = 48 +10 sef +6 atelye sef =toplam 64
idarecinin hesabı güya,
şef 10 saat pbo alıyor 3 saat ona koordinatörlük düşer diyor, (10 + 3)
idareci, işletme ders yükünün içine , şeflikler bizde konulmuyor, bu şekilde ilave edilince,
böyle bi hesap yapıyor, fakat hesabı tutturamıyor 3 saat şefe koordinatör verince 64-3 = 61 kalıyor 4 öğretmene onun hesabına göre,
ya bu şekilde düşünenen idareci var .

13 x 5 ögrt = 65 ortalama ,5 öğretmen şefle birlikte (2 grup yapan 12.sınıf ögrencisi var 24 x 2 = 48 +10 sef +6 atelye sef =toplam 64
idarecinin hesabı güya,
idareci, işletme ders yükünün içine , şeflikler bizde konulmuyor, bu şekilde ilave edilince,
böyle bi hesap yapıyor, fakat hesabı tutturamıyor 3 saat şefe koordinatör verince 64-3 = 61 kalıyor 4 öğretmene onun hesabına göre,
Hocam bu hesap kökten yanlış. Haksızlığa sebep olacak bir sey.
Bulduğunuz 64 saat ders kaç öğretmen varsa ona eşit olarak dağıtılır.
64/5=12.8 eder. Yani 5 öğretmene şefler dahil 12-13 Saat koordinatörlük düşer. Bunun üzerine şefler 6 ve 10 saat egzersizlerini alır.
Ne okullar var yani. Hangi okulmus merak ettim gerçekten.

idarecinin hesabı güya,

idareciniz anladığım kadarıyla 64 ü 5 e bölüyor bizler gibi 13 buluyor bu 13 ün içinde zaten diyor 10 saati şeflik olur 3 saati koordinatörlük olur diyor, Yani Alan şefinin Planlama için alacağı 10 saati koordinatörlüğün içinde ilk başta dahil ettiği için dağıtımı yaparken de o 10 saatlik planlamayı yine koordinatörlüğün içinden veriyor, ama hangi mantıkla bunu yapıyor çok garip. Hakikaten çok enteresan işler oluyor.

idareciniz anladığım kadarıyla 64 ü 5 e bölüyor bizler gibi 13 buluyor bu 13 ün içinde zaten diyor 10 saati şeflik olur 3 saati koordinatörlük olur diyor, Yani Alan şefinin Planlama için alacağı 10 saati koordinatörlüğün içinde ilk başta dahil ettiği için dağıtımı yaparken de o 10 saatlik planlamayı yine koordinatörlüğün içinden veriyor, ama hangi mantıkla bunu yapıyor çok garip. Hakikaten çok enteresan işler oluyor.
ya maalesef , bundan önce 1-2 yıl öncede bu şekilde bariz örnekli yazı yokken, başka bir yazı vardı şefliklerin ibe ders yüküne eklenmesiyle ilgili,
kabul ettiremedik bunu uyugulayan 3 mesleki okul olmasına rağmen,
aynı şekilde bundan şefler zarar görür diye.
o zaman okul müdürü kültürcüydü.

Geri