Mesleğimizin İngilizce terim karşılığı nedir?

Kodla Büyü

forumdas

Seçkin Üye
Seçkin Üye
BÖTE veya Teknik Eğitim mezunu biz öğretmenlerin, BTR'lerin, öğretmen ünvanı dışında, yaptığımız işin özel sektördeki karşılığı nedir?
CV'mize yazacak olsak, deneyimimizi öğretmen olmak dışında ne olarak yazabiliriz.

IT Expert
IT Technician
Office Technician
...

Sizce en iyi karşılığı hngisidir?

Yurtdışına çıktığınızda ne diyorsunuz?
IT teacher
Computer Science Teacher
?

İngilizce bir yerlere CV yollasak, hangi ünvan en uygun düşer mesela.
Hocam bildiğim kadarıyla bote olsun teknik eğitim olsun bilgisayar veya bilişim öğretmeninin yurt dışında karşılığı yok. Ancak ne uygun diye düşünürsek IT tabanlı bir tanım uygun olur gibi.
IT Expert uygun gibi geldi bana.
Ama farklı fikirleri de almakta fayda var.

Aynı fikirdeyim. Erasmus ile çıktığımızda hiç kimse o neymiş demedi ICT teacher için. Onlarda da aynı ders vardı.

"What Is an ICT Teacher?
An ICT teacher provides instruction in basic information and communication technology (ICT) skills to students at all levels of education."
"Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Nedir?
Bir BİT öğretmeni, eğitimin her seviyesindeki öğrencilere temel bilgi ve iletişim teknolojisi (BİT) becerileri eğitimi verir."

Böte o kadar lanet bir bölüm ki, bu bölümü tr'de kuranların, içini saçma sapan derslerle dolduranların yatacak yeri yok. Bu bölüm sadece birkaç Afrika ülkesinde var. Dünyanın başka bir yerinde böyle bir bölüm yok. CS eğitimi alır CS öğretmeni olursunuz modern dünyada. Bu yüzden böte mezununa ne diyeceğimizi de bilmiyoruz.

Bölümün adında hayır yok zaten. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi. Huf! Ada bak. Öğretmenlik desen öğretmenlik değil. Neden eğitim fakültesinde o bile tartışmalı. Eğitim teknoloğu diye de saçma sapan bir şey de uydurmuşlar. Çiçek çiçek. Ne b*ka yaradığı belli değil. Öğretmen desen öğretmen değil, teknik hizmetli desen teknik hizmetli değil(zaten teknik hiçbir vasfı da yok), rehber desen rehber de değil. Zaten müfredatındaki teknik sayılabilecek dersleri de mezunu bir şey geliştirsin diye mi koymuşlar yoksa öğrensin de öğretsin diye mi koymuşlar, o da belli değil. Tüm dersleri yarım yamalak. Yani buyrun gidin eğitim teknoloğu veya "Bilişim Teknolojileri Rehberi" diye titrinize yazın, batıda k*çıyla güler insanlar. Otun b*kun danışmanı diye ortaya çıkan, ya çok kolpa ya direkt dolandırıcı olduğu belli olan titrlere benziyor direkt. IT expertlikle, CS öğretmenliği ile alakası yok bunların. Ha! Siz kendinizi geliştirmişsinizdir, titrinize it expert de yazarsınız, software developer da yazarsınız, cs teacher da yazarsınız, neyde geliştirdiyseniz kendinizi onu yazarsınız, bu ayrı mesele. Ama bunların da böte ile bir ilgisi yok.

Ama helal olsun. Bölüm kurulduğu zamandan bu zamana kadar her şeyi planlamışlar. Bu yüzden ders falan yok, btr denen saçmalık var sadece. Böyle uyduruk bir bölüm olduğunu, mezunlarının meslek lisesinde çalışamayacağını, okullarda doğru düzgün bilgisayar bilimi/programlama dersi olmayacağını meb biliyormuş, biz bilmiyormuşuz. Zaten böyle olduğunu bildikleri için yazılımla ilgili, bilgisayar bilimleri ile ilgili doğru düzgün ders de koymamışlar. Bunları biz de bilseydik bölümde kimse kalmazdı. Zaten o puanı da en başta yakmazdık. Hele benim gibi bölüme ilk girenleri sıralaması en az ilk 20 binlerdeydi. Herkesin puanına da geleceğine de yazık ettiler. Allah bin türlü belalarını versin.

Not: "Böte mezunu bir şeyden anlamaz, tefliler harikadır" gibi bir anlama gelmiyor. Kim kendini hangi konuda yetiştirdiyse ondan anlar, cv'sine de onu dilediği gibi yazar.

Son düzenleme:
Teacher dan başka bir diyemezsiniz, çünkü aldığınız eğitim öğretmenlik eğitimi.

Geri