Mesem hakkında

Kodla Büyü

Ankany

Aktif Üye
Merhabalar,
Okulumuza (MTAL) gelen resmi yazıda okulumuzun Mesem hizmeti verebilmesi için gerekli hazırlıkları yapması bildirilmiş. Öğrenci bulun (hedef 40 öğrenci), bu öğrencileri mesleki eğitim görecekleri işyerlerine yerleştirin diyorlar.
Öğrenmek istediklerimiz şunlar;
1. Öğrencileri sadece Okulumuzda varolan bölümlerle alakalı işyerlerine mi yönlendirebiliriz? Örneğin okulda Bilişim ve Elektronik bölümü var, ama öğrenci torna tesviye bölümünde eğitim almak istiyor, biz bu öğrencinin kaydını yapabilirmiyiz?
2. Eğer öğrenci okulda bulunan bölümden farklı bir bölümde eğitim görebilecekse, okulda göreceği teorik eğitimi kim, nasıl verecek, okulumuzda o bölüm, dolayısıyla öğretmen olmadığı için.
3. Teorik eğitim ders dağılımını nereden bulabilirim?

Konu hakkında deneyimli arkadaşlar yardım ederlerse seviniriz.

Hocam bizim idarecilere öncelikle var olan bölümlerinizi açın , Eğer öğrenci başka alan istiyorsa öğrenciyi başka alanda açılan mesem'e yönlendirin naklini yapın demişler.

Merhabalar,
Okulumuza (MTAL) gelen resmi yazıda okulumuzun Mesem hizmeti verebilmesi için gerekli hazırlıkları yapması bildirilmiş. Öğrenci bulun (hedef 40 öğrenci), bu öğrencileri mesleki eğitim görecekleri işyerlerine yerleştirin diyorlar.
1. Öğrencileri sadece Okulumuzda varolan bölümlerle alakalı işyerlerine mi yönlendirebiliriz? Örneğin okulda Bilişim ve Elektronik bölümü var, ama öğrenci torna tesviye bölümünde eğitim almak istiyor, biz bu öğrencinin kaydını yapabilirmiyiz?
2. Eğer öğrenci okulda bulunan bölümden farklı bir bölümde eğitim görebilecekse, okulda göreceği teorik eğitimi kim, nasıl verecek, okulumuzda o bölüm, dolayısıyla öğretmen olmadığı için.

1.-2. 100% emin olmamakla birlikte: Sadece okulunuzda bulunan alanlarda öğrenci almalısınız. Alan yoksa, öğretmen de olmaz, atelyede olmaz. Az da olsa okulda meslek dersi mevcut mesemlerde.

3. Müfredat burda var. Mesleki Eğitim Merkezi.
http://meslek.eba.gov.tr/?p=Ders-Cizelgeleri

Merhabalar,

Hocam sadece sizin okul değil Türkiye'deki tüm Mtal ler mesem oldu. Dolayısı ile öğrenci sizin okuldaki bölümü istemiyorsa istediği bölümün oldugu bir başka Mtal deki mesem e gidecek.

Merhabalar,

Bizim okulda bazı öğrenciler çok istekli ancak bulunduğum ilçede öğrencinin 4 yıl boyunca staj yapabileceği işletme sayısı çok az. Bilişimle alakalı usta öğretici olması gerekiyor. Bu da staj yeri bulmakta sıkıntı çıkartır.

Ayrıca;
-- Buradaki derslere giren öğretmen arkadaşlar normal ders saatleri üzerinde mi girecekler yoksa ders saati dışındaki +10'dan mı girecekler.
-- Bir alanda sınıf açılabilmesi için herhangi bir şekilde öğrenci sayı şartı var mıdır?

Önceki çalıştığım MTAL de mesleki eğitim merkezi programı da vardı. Okulunuza bir bölüm daha açılmış gibi düşünün. Ama mesem de alan dal sınırlaması yok. Kayıt yaparken öğretmen varmış atölye varmış diye bakılmıyor. Tek şart Haftanın 4-5 günü çalışılacak işyeri ve ustalık ve usta öğretici belgesi olan birisi. 1 gün okula geliyorlar. Ustalık belgesi ve diploma MTAL deki öğrencilerle aynı. Devlet düzenleme de yaptı. Asgari ücretin %30 u kadar ücret alacaklar işyerlerine de bu paranın tamamını ödeyecek. Yani işyeri isterse hiç ücret ödemesi gerekmeyecek. 12. Sınıfta da asgari ücretin yarısı kadar ücret alacaklar. Hem meslek öğrenecek hem para kazanacak hem üretime katkı sağlayacak. Baya önemsiyorlar bu ara.

Bizim okulda bazı öğrenciler çok istekli ancak bulunduğum ilçede öğrencinin 4 yıl boyunca staj yapabileceği işletme sayısı çok az. Bilişimle alakalı usta öğretici olması gerekiyor. Bu da staj yeri bulmakta sıkıntı çıkartır.

Ayrıca;
-- Buradaki derslere giren öğretmen arkadaşlar normal ders saatleri üzerinde mi girecekler yoksa ders saati dışındaki +10'dan mı girecekler.
-- Bir alanda sınıf açılabilmesi için herhangi bir şekilde öğrenci sayı şartı var mıdır?
Dersler normal eğitim öğretim ile aynı. Okulunuzdaki bölüme derse girer gibi. 1 gün okula geliyor öğrenciler.+10 halkeğitim gibi değil. Sınıf açılması için sayı şartı da yok. 1 öğrenci ile sınıf oluşuyor. Eğitime devam ediyor. Ortaöğretim kurumlar yönetmeliğinde grup oluşturma da yazıyor ayrıntılı.

Dersler normal eğitim öğretim ile aynı. Okulunuzdaki bölüme derse girer gibi. 1 gün okula geliyor öğrenciler.+10 halkeğitim gibi değil. Sınıf açılması için sayı şartı da yok. 1 öğrenci ile sınıf oluşuyor. Eğitime devam ediyor. Ortaöğretim kurumlar yönetmeliğinde grup oluşturma da yazıyor ayrıntılı.
9-10-11-12 toplam öğrenci sayısı 41 e kadar 1 grup diye duydum işletme için ama doğru mu tam bilemiyorum.
Bir de bu yeni uygulamada sınıf için sayı şartı var dedi idare bize

Bütün mtaller mesem oldu. Peki koordinatörlük ek dersleri yükseldi mi, büyük şehirler 20 idi 24, diğerleri 16 iken 18 mı oldu şimdi.

Bütün mtaller mesem oldu. Peki koordinatörlük ek dersleri yükseldi mi, büyük şehirler 20 idi 24, diğerleri 16 iken 18 mı oldu şimdi.
Toplu sözleşmede 1 Ocak 2022 den itibaren koordinatörlükler için saat sınırlaması kaldırıldı diye biliyorum. 16 18 24 veya Büyükşehir ayrımı da olmayacak sanırım.

9-10-11-12 toplam öğrenci sayısı 41 e kadar 1 grup diye duydum işletme için ama doğru mu tam bilemiyorum.
Bir de bu yeni uygulamada sınıf için sayı şartı var dedi idare bize
Ortaöğretim madde 26-5 de yazan hali bu. Değiştirilecekse bilemiyorum.
Mesleki eğitim merkezine kayıt yaptıran öğrenci sayısının alan/dallar itibarıyla birinci fıkrada belirtilen öğrenci sayısından az olması hâlinde bu öğrenciler işletmelerdeki mesleki eğitimlerine devam ettirilir, teorik eğitimleri için il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince eğitim ve ulaşım imkânı bulunan en yakın mesleki eğitim merkezine kayıtları nakledilir. Ancak nakil işleminin mümkün olmaması durumunda öğrenciler, grup oluşmasına esas sayıya bakılmaksızın il/ilçe millî eğitim müdürlüklerinin onayı ile kayıtlı oldukları mesleki eğitim merkezlerinde eğitimlerine devam ettirilir.

Toplu sözleşmede 1 Ocak 2022 den itibaren koordinatörlükler için saat sınırlaması kaldırıldı diye biliyorum. 16 18 24 veya Büyükşehir ayrımı da olmayacak sanırım.
Kaldırıldığına dair bir değişiklik olmadı. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde, ek ders kararında bir değişiklik olmadı. Toplu sözleşme metninde de koordinatörlüğe dair bir hüküm yok maalesef.

O yaz stajlarindaki konu ile ilgili hocam. İbe de değişiklik yok. Ama metem olunca 20 yerine 24, 16 yerine 18 olabilir.

Normal Meslek Lisleri Meseme dönüştürülüp artık mesleki eğitim böyle verilecek sanırım. Yani okulda normal teknik ve anadolu meslekler yavaş yavaş kaldırılacak. Bunun bizim alanımız için sıkıntı oluşturacağı kanısındayım. Çünkü usta öğreticisi olan bilişim üzerine iş yeri bulmak büyük şehirlerde bile çok zor. Ücret bakılmından da sıkıntı oluşturacak. Çünkü 40 öğrenci 1 grup ediyor. 24 saat ücret demek bu da anca 1-2 kişiye yeter. 40 öğrenci de hayal zaten bence işyeri açısından. Mesemde en avantajlı alanlar aşçılık kuaförkük ve turizm üzerine olan alanlar, bir de motor mobilya gibi alanlar avantajlı. Yaş sınırı olmadığı için zaten bu alanda çalışan insanları gel sana diploma verelim deyip kaydetmek yeterli olacak. Özellikle turizmde ilokul mezunu çok çalışan var. Hazır öğrenci işte.

Merhabalar,

Öğrenciyi Bilişime kaydedip farklı alanda staj yaptıramazsınız maalesef. Alan şartı var.

Son düzenleme:
Normal Meslek Lisleri Meseme dönüştürülüp artık mesleki eğitim böyle verilecek sanırım. Yani okulda normal teknik ve anadolu meslekler yavaş yavaş kaldırılacak. Bunun bizim alanımız için sıkıntı oluşturacağı kanısındayım. Çünkü usta öğreticisi olan bilişim üzerine iş yeri bulmak büyük şehirlerde bile çok zor. Ücret bakılmından da sıkıntı oluşturacak. Çünkü 40 öğrenci 1 grup ediyor. 24 saat ücret demek bu da anca 1-2 kişiye yeter. 40 öğrenci de hayal zaten bence işyeri açısından. Mesemde en avantajlı alanlar aşçılık kuaförkük ve turizm üzerine olan alanlar, bir de motor mobilya gibi alanlar avantajlı. Yaş sınırı olmadığı için zaten bu alanda çalışan insanları gel sana diploma verelim deyip kaydetmek yeterli olacak. Özellikle turizmde ilokul mezunu çok çalışan var. Hazır öğrenci işte.
Hocam zaten uygulamada tüm alanlarda geçerli olmayacak mesem. Ona uygun alanlara mesem açılacak bilişim gibi alanlar amp veya atp devam edecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünden: Meslekî Eğitim Kurulu 31. Toplantısı Kararlarına göre Teknik servis dalı dışındaki dallar kaldırılmış.

Ekli dosyalar

• 31.MEK Kararlari.pdf
    3.9 MB · Görüntüleme: 58

bizim okuldaki mesem'e kayit olan ogrenciler cumartesi derse gelecek. Mudur yardimcisi mesem derslerine girince normal ek ders ustune mesem ek dersi verilecek diyor. Siz verilmez demissiniz, eminmisiniz? yada bu ek ders verilip vetilmeme konusunda net bilgisi olan varmi acaba?

bizim okuldaki mesem'e kayit olan ogrenciler cumartesi derse gelecek. Mudur yardimcisi mesem derslerine girince normal ek ders ustune mesem ek dersi verilecek diyor. Siz verilmez demissiniz, eminmisiniz? yada bu ek ders verilip vetilmeme konusunda net bilgisi olan varmi acaba?
Hocam normal hafta içi derslerde ekstra olmuyor. Ama mesem dersleri veya normal örgün eğitim dersleri de dahil hafta sonu ise tam gün tam yıldan açık lise gibi +10 saate kadar verilebiliyor

Geri