Mesai saatinde, lab.daki tüm hareketlerden sorumlumuyuz?

Kodla Büyü

El-Aziz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar laboratuvarda öğrencilerin ya da bir başkasının yaptığı şeyden sorumlu olur muyuz?
mesai saati süresince laboratuvarda durmak zorunda mıyız?

biz lab. da yokken öğrenciler kendileri için uygun olmayan şeyler yaparsa, mesela uygunsuz sitelere girmek, cd lere falan bakmak gibi...

öğretmen arkadaşlardan biriyle bu konuda tartıştık. sürekli lab. da olmam gerektiğini söyledi kendisi. sizin düşünceniz nedir?

E Peki öğretmen ihtiyaçlarını gidermek için labın dışına çıkamayacak mı? o sırada da öğrenci uygunsuz sitelere girerse ne olacak? bunun sorumluluğu kimde? eğer bizdeyse, bende idareden laba WC yaptırılmasını isteyecem :mrgreen:

ya her öğrencinin başında durup ne ile uğraştıklarını tespit mi etmemiz gerekiyor?

labın her şeyinden siz sorumlusunuz hocam, ben tenefüslerde sorun çıkmasın diye kapatıyorum ya da çocuklar e okula girecekse nöbetçi bırakıyoorum

El-Aziz' Alıntı:
ya her öğrencinin başında durup ne ile uğraştıklarını tespit mi etmemiz gerekiyor?

Onun için labdaki bilgisayarlara netsupport gibi programları kurmalısınız hocam. oldukça işinizi kolaylaştırır. oturduğunuz yerden öğrencinin ne yaptığını görürsünüz. Hatta labınızda projeksiyon cihazı varsa görüntüyü projeksiyona aktarın. herkes ne yaptığını ve izlendiğini anlamış olur. öğrencilerin kötü sitelere de girmesini azda olsa bu şekilde önleyebilirsiniz.

CD sürücülerin güç kablolarını içeriden çıkart. Sürekli sürücüyü dışarı içeri yapıp bozuyorlar çünkü. Üstelik istenmeyen içerik de getirebilirler dışarıdan. USB leri de BIOSdan iptal edebilirsin.

Net support ile ne yaptıklarını sürekli kaydet. Hatta gerekirse keylogger kur bilgisayarlara ve onlara da söyle. Bakın yaptığınız her şey kayıt altında de.

halk' Alıntı:
CD sürücülerin güç kablolarını içeriden çıkart. Sürekli sürücüyü dışarı içeri yapıp bozuyorlar çünkü. Üstelik istenmeyen içerik de getirebilirler dışarıdan. USB leri de BIOSdan iptal edebilirsin.

Net support ile ne yaptıklarını sürekli kaydet. Hatta gerekirse keylogger kur bilgisayarlara ve onlara da söyle. Bakın yaptığınız her şey kayıt altında de.

Hatta idareciler bu konuda tedirgin iseler o zaman keyloggerın çıktılarını açacağın bir e-posta adresine yönlendir. Her defasında oradan bakabilirler.

hocam kendiniz olmadan veya başka öğretmen olmadan bt açık bırakmayın.herhangi bir olayda herkes çekilir tüm suç size kalır.ben cd , uygunsuz sitelerden çok hırsızlık ve öğrencinin başına bir iş gelir(elektrik çarması vs) diye çok korkuyorum.

El-Aziz' Alıntı:
öğretmen arkadaşlardan biriyle bu konuda tartıştık. sürekli lab. da olmam gerektiğini söyledi kendisi. sizin düşünceniz nedir?
bu tartıştığınız öğretmen herşeyi tam yapıyorda sizin yaptıklarınızımı eleştiriyor. ne garip iş ya herkes kendi işini yapsa keşke, herkesin gözü birbirinin üstünde birşey oldumu hemen üste çıkmaya hazır

her sınıfın ödev araştırma saatleri belli,genelde o saatlerde bende oluyorum ,diğer zamanlar yasak kimse gelemez..
olurda ben olmazsam başların da nöbetçi koyuyorum

Hocam bütün karar sana ait. Sen BT sorumlususun, uygun görürsen ister açar, ister açmazsın.Bak idari amaçlı kullanılan bilgisayarlardaki teknik problemlerle de ilgilenmeniz gerekiyor.Ben herhangi bir idari amaçlı bir işim olduğunda labı kapatıyorum, gelen öğrencileri de geri gönderiyorum, kullanımda değil diye.Hiç kimse de size birşey diyemez.Tenefüslerde de açmayın hocam.Zil çalmasına 5 dk kala bilgisayarları kapattırın.Sadece boş derslerde öğrenciler laba gelebilir, onda da bilgisayarı sadece ders çalışma, araştırma-geliştirme amaçlı kullanabilirler.Hocam siz işi sıkı tutarsanız, gereksiz öğrenciler laba gelmez, kafanızda rahat olur.Eğer bir öğretmen öğrencileri laba gönderirse o öğretmende başlarında durmak zorundadır.Sorumlulukda o öğretmene aittir.Bu kadar basit hocam.Hiç kendinizi kasmayın.Sonuçta sizin 10 eliniz yok.Kimsede kusura bakmasın.

okul müdürümüze müfettişler teneffüslerde de labın açık olaması gerekiyor diye bir şey söylemişler. sağolsun müdürümüz iyi biri bende ona dedim öğretmenlerin çalışma saatleri bellidir, teneffüslerde öğretmenlerin dinlenme saatlerine girer. tekli öğretim var okulumuzda teneffüs saatleri belli hocam dedim benim dinlenme saatlerimi bakanlık belirlemiş hocam dedim müdüre, o da hak verdi şimdi labı açıyorum ama öğretmeler odasında duruyorum. benim okulda işleyiş böyle. bir sorumluluğumuzun olması imkansız çünkü labta uygunsuz sitelere girilmesinin engellenmesi diye bir görevimiz yok bizim hiçbir yönetmelik veya genelgede. dolayısı ile neye dayanarak sorumluluğu bize yıkacaklarmış. hiç bir şey olmaz. sadece başını boşa ağrıtırlar, sonuçta birşey çıkmaz. yalnız bir öğrenciyi görevlendiriyorum teneffüslerde

O tartıştığınız öğretmende tabletler sınıfına geldiğinde kendiside sorumlu olacak siz bu sorumlulukların yakında kendisininde başına geleceğini gözüne sokun bakın düşüncesi nasıl değişiyor.

arkadaşım; seninle tartışan öğretmen arkadaşa "sanane" demelisin ve burnunu senin işine sokmamasını söylemelisin.. sen kendi işini yaparken ancak müdüre karşı sorumlusun...

hocam teneffüslerde açık tutmak zorunda degilsiniz eger sürekli ders varsa. bizde biltek dersi dışında diger zamanlar dyned için kullanılıyor. sınıfın havalanması için teneffüslerde hiç açmıyorum ben. lab dışında işim varsada kesinlikle açık bırakmıyorum.

benim işim varken bile müdür müdür yardımcıları bt açıveriyor. bu ara öğrenciler dyned kullanacaz diye talan ettiler valla.5 dk tenefüste ordalar sanki 5 dk dyned çalışacaklarya. nöbetçi ayarlamayı düşünüyorum artık. ipin ucu bende değilki ne yapacağımı şaşırdı. bişey desem 8-17 başında bekle derler diye ses de çıkartamıyorum. çözüm önerileriniz lütfen.

Ben tamamen kendi insiyatifimde açıyor veya kapatıyorum. Tenefüslerin çoğunda lab kapalı oluyor gidip çayımızı içiyor hava alıyor dinleniyoruz. Ders çalışmak için e-okul dyned bilmem ne için gelen öğrenci olursa 2 li devre olduğu için bir sobraki devre dersleri bitince gelmesini söylüyorum. Anahtar bende ve müdürde var neyse ki müdürüm lab açmak konusunda çok cimri. Ben bazen oyun oynamalarına izin veriyorum ama müdürü asla vermiyor. Kısacası benim kontrolümde istediğim gibi açıp kapatıyorum.

Geri