MEGEP MODÜLLERİNİN YIL SONU DEĞERLENDİRİLMESİ

Kodla Büyü

En fazla sorun yaşadığınız dal hangisiydi?

• Teknik servis

Oy: 2 22.2%
  • Ağ işletmenliği

Oy: 3 33.3%
  • Veritabanı programcılığı

• Web programcılığı

• Kullanılan toplam oy
    9

sguner_23

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Özelikle ağ işletmenliği dalındaki sunucu işletim sistemi dersi
bizim açımızdan en sorunlu dersti.Birde açık kaynak işletim dersi sıkıntıydı.
Meslek lisesinde görev yapan değerli meslektaşlarım sizler hangi derslerde sorun yaşadınız?

Arkadaşlar bu yılın değerlendirmesini yapalım.Bu yıl yaşadığımız sorunları gelecek yıl yaşamamak için neler yapmamız gerektiğine birlikte karar verelim...

web tasarımında konular tamamiyle birbirinden bağımsız şekilde anlatıılms ve örnek olabildiğince az.örneğin htmlden sonra css geliyor. daha sonra dw de bi daha dün ancak her iki konuyu da kapsayan örnekler yok. bunların dışında son modüllerden olan etkileşimli web uygulamalarında her ne kadar sadeleştirilmeye çalışılmışsa da başarılı olunammış. örneğin 2. modülünde yaptığınız anlattığınız kısımlar 3. modülde bir daha ele alınmıs. biraz daha bol uygulamaya ağırlık verilirse daha iyi olacağı kanaatindeyim

10.sınıf bilişim teknolojilerinin temelleri desinin donanım ve yazılımla ilgili çoğu modül gereksiz- lise öğrencisi seviyesini aşan bir şekilde ele alınmış.
seviye iyi ayarlanmalıydı..

yazıcılar modülünde bilhassa aşırı teferruat var. Gerekli şeyler anlatılmamış gereksiz şeyler anlatılmış. Mesela bir renkli yazıcıyı çoğu kişi hem renkli olarak hem de siyah beyaz olarak bilgisayara tanıtıp varsayılan olarak siyah beyaz kullanır. İhtiyaç halinde de yazıcılar listesinden renkli olanı seçer. Bununla ilgili en ufak bir örnek yok. Modül içeriklerini bize sorsunlar biz öneri de bulunalım.
Joomla konularda yok. Bu bir eksiklik. Ajax bile olması lazımdı.
Asp olmasın, ben anlatmadım zaten. PHP yeter.
Eskiden bilirsiniz meslek lisesinde çocuklara bir sene c, diğer sene basic, sonraki sene pascal gösteriliyordu. Çocuk hiç birini doğru düzgün öğrenemeden mezun oluyordu. tek aklında kalan uses crt.
Şimdi de iş oraya döndü yine. ASP ve PHP ikisi birden gereksiz. Birinden birini seçeceksin. PHP daha uygun. Peki ASP kullanmak istiyorsa ne yapacak. Kendi öğrensin sonradan. Ne yapalım yani. Önceki sistemde bütün dilleri öğrettik de bir faydası mı oldu? Bütün dilleri öğrettik hiç birini öğrenemedi. Adam gibi bir dili baştan alıp onunla gelişmiş veritabanı ve internet uygulamaları yapabilecek seviyede öğretmeliydik.

DW içindeki şablonlar konusu gereksiz. Kaç kişi dwt uzantılı şablon kullanıyor. Bence photoshop şablonları anlatılmalıydı. CSS menü yapma konusu da hiç yok. O da eksik. Bir modül komple css olmalı.

bogrt' Alıntı:
10.sınıf bilişim teknolojilerinin temelleri desinin donanım ve yazılımla ilgili çoğu modül gereksiz- lise öğrencisi seviyesini aşan bir şekilde ele alınmış.
seviye iyi ayarlanmalıydı..
Bencede modüllerde çok gereksiz detaylar var.Ben 10.sınıflara ders anlatırken o tarz konularda fazla detaya inmiyorum.çünkü detaya indikçe öğrencinin kafası karışıyor.Mümkün olduğu kadar konuyu anlaşılır hale getirmeye çalışıyorum.Zaten öğrencilerimizin büyük çoğunluğu hayatında ilk kez kez donanım elemanlarını tanıdığı için çok fazla detaya inip öğrencinin kafasını bulandırmak bence çok mantıksız...

Öğrenciye herşeyi verelim derken hiç bir şey veremeyebiliriz. Her şeyi öğretmeye çalışmanın böyle bir dez avantajını gördüm ben.

Aynı şey diğer dersler için de söz konusu. Mesela bizde uzunluk birimleri öğretilirken çocuğun önüne santimetre, metre,desimetre, dekametre, kilometre, milimetre ne varsa yığılır. Hadi öğren bakalım (kolaysa) denir. Peşinden daha uzunluk kavramlarını anlamamış, kafası allak bullak olan çocuğa alan kavramı anlatılır. desimetre kare, kilometre kare, santimetre kare .... Bir de peşine küplerrrr..... :?

Sonra da "öğrenciler matemetikten korkuyor." İnsan bilmediğinden korkar. Hele bir de o bilmediği şeyi öğrenemiyorsa ....

Ama gelişmiş ülkelerde bildiğim kadarıyla önce metre öğretilir ve konu bırakılır. Santi metre ise seneye öğretilir. Bu şekilde aşama aşama.

Mesela ben if kavramını öğretince hemen if else ye geçmem. For vs. işlerim. Arada bir müddet zaman geçer. Sonra if-else ye geçerim.

Yani sözü şuraya getirmeye çalışıyorum. Öğrenciye bir şeyi tam öğretelim derken yarım bile öğretememiş olabiliriz. En azından yarım öğrenmesi yeğdir diyorum.

Teknik servis dalında Sistem Bakım ve Onarım dersi ve elektronik uygulamalarında sorun yaşadım diyebilirim....

10. sınıflarda teknik resim dersinde gereksiz ayrıntılarla boğuştuk. btt dersinde kimi modüllerde yine gereksiz konulara girilmiş. Öğrenci kapasitesinin çok çok üstünde.( helee de meslek liselerinin)
11. sınıflarda grafik animasyon dersinin fireworks kısmında ingilizce bir kitabın türkçe çevirsii olduğu gibi yazılmış. düşük cümleler bile düzeltilmemiş. Öğrenci modülü eline aldığında pek de bişey anlamıyor.
veri tabanı access modülleri yine (bence!!!!!!) baştan savma hazırlanmış. bir kılavuz şeklinde değil de daha çok ilköğretimlerdeki kitaplar gibi" boşlukları doldurup ne işe yaradığını öğrenin" şeklinde yazılmış.
gerçi modüllleri yazan arkadaşlar varsa içimzde lafım onlara değil. sınırlı zamanda ancak bu şekilde yazılabiliyor demek ki. ama modüler sisteme geçerken modüllerin hazırlanması, okullarda alt yapının incelenmesi gibi süreçlerle meb hiç uğraşmamış. "ben istedim oldu.." demişler galiba..

adem' Alıntı:
Teknik servis dalında Sistem Bakım ve Onarım dersi ve elektronik uygulamalarında sorun yaşadım diyebilirim....
Ben o derse girmedim.Ama benimde elektronik bilgim teoride iyi ama uygulamada sorun yaşarım herhalde.Çünkü üniversitee ağırlıklı olarak programlama derslerini öğrenmeye yönelik eğitim aldık...

modül problemleri için dert yanmaya başlarsam yazacağım destan manas'ı bile geride bırakır!
Okkadar kızıyorum ki!!! :x :x :x

Sistem bakım onarım dersinin gereksiz birçok konusu vardı, ağ temellerindede aynı şekilde ileri seviye detay konular vardı

tüm modüller kötü demiyoruz. içinde hakkaten hakkıyla yazılmış olanları da var.
ama ben sınırlı zamanı bahane bulmalarına hak vermiyorum.
çünkü adamakıllı yazan sınırlı zamanda da yazmış.
bence o sorumluluğun altına girmek bu kadar kolay olmamalıydı. düşünsenize.. miyonlarca öğrenci ve modülden gitmek zorunda olan öğretmenin ne öğreneceği sana kalmış.. bence biraz daha duyarlı olmalıydı modül yazarları..
modül yazarlarının bazıları da kendini kaptırarak ayrıntıya inmiş..
o neyse de, peki bu modülleri talim terbiye gibi bi birim incelemiyor mu? nasıl piyasaya sürülür ÖĞRENCİYE-SİSTEME UYGUNDUR(!) diye?.. anlamış değilim..
kısacası roninalp hocamın dediği gibi bence de bu işte bi baştansavmalık var.. :!:

hergunsince83' Alıntı:
modül problemleri için dert yanmaya başlarsam yazacağım destan manas'ı bile geride bırakır!
Okkadar kızıyorum ki!!! :x :x :x
Bu sistem yakında çöker hiç bişey tam olmadan uygulamaya geçilirse olacağı buydu .. kızılmayacak bi yanı yokki memun olan kaç kişi var acaba yada tam olarak nerede uygulanıyor kaç kişi beklenen verimi alıyor merak ediyorum

roninalp' Alıntı:
10. sınıflarda teknik resim dersinde gereksiz ayrıntılarla boğuştuk. btt dersinde kimi modüllerde yine gereksiz konulara girilmiş. Öğrenci kapasitesinin çok çok üstünde.( helee de meslek liselerinin)
11. sınıflarda grafik animasyon dersinin fireworks kısmında ingilizce bir kitabın türkçe çevirsii olduğu gibi yazılmış. düşük cümleler bile düzeltilmemiş. Öğrenci modülü eline aldığında pek de bişey anlamıyor.
veri tabanı access modülleri yine (bence!!!!!!) baştan savma hazırlanmış. bir kılavuz şeklinde değil de daha çok ilköğretimlerdeki kitaplar gibi" boşlukları doldurup ne işe yaradığını öğrenin" şeklinde yazılmış.
gerçi modüllleri yazan arkadaşlar varsa içimzde lafım onlara değil. sınırlı zamanda ancak bu şekilde yazılabiliyor demek ki. ama modüler sisteme geçerken modüllerin hazırlanması, okullarda alt yapının incelenmesi gibi süreçlerle meb hiç uğraşmamış. "ben istedim oldu.." demişler galiba..
hocam size %100 hatta %100000000000000 katılıyorum :+1: :+1: :+1: Özellikle o boşluk doldurmalara çok saçmaaa..

yıl sonu

valla ben web tasarım dalında açık kaynak yani linux u baş köşeye koyuyorum.
çoğumuzun yeterli linuz bilgisi olduğunu sanmıyorum. milli eğitimin de yokki modülleri bilem yok :) (2 aydır bakmadım ama) grafik dersinde de ben photoshop gösterdim fireworks hiç kullanmamıştım . bilmem iyi mi yaptım.

mrb arkadaşlar ben megep modüllerinin 10. sınıf ögerncileri için makinada düz dikiş konusunu aruyorum fakat bulamıyorum yardım ederseniz sevinirim..? :)

Geri