MEB Uzman Öğretmenlik Sınavı Örnek Sorularını Yayınladı(Öğretmenlik Kariyer Basamak Sınavı)

Kodla Büyü

dav_ay

Aktif Üye
MEB Uzman Öğretmenlik Sınavı Örnek Sorularını Yayınladı

Ekli dosyalar

• uzmanogretmenlik.pdf
    495 KB · Görüntüleme: 461
  • basogretmenlik.pdf
    498.3 KB · Görüntüleme: 116
Emekli olmadan da sınava alsalar bari :) Kıdeme göre maaş artışı olmalıydı. Yine bu eğitimlerden zaruri olanları hazırla ve izlenme zorunluluğuyla yine öğretmenlerini eğit vs.
Sınav gereksiz zorlama...

Mesela YL ve DR yönlendirmesi isteniyor. Ona da eyvallah da bununla ilgili MEB ve üniversiteler arası protokol imzalayıp çok uygun fiyata yararlanmalarını sağla. Şu şartlarda herkes zorlama ile bu işe girişti.
Antipati oluşuyor bir yerden sonra.

Dr'lar kolay almadı onu hocam. İş bırakmalar, eylemler, istifalar....Hak verilmez, hak alınır.

Tabi bir de bakanlar arasında fark var.
meb için istifa etseler emekli olsalarda atansak diye bekleyen yüzbinlerce aday var, doktorlar gitti mi yurtdışına birde tadını aldılar mı(haklar+ücret+saygınlık+huzur+imkanlar) diğerlerininde peşlerinden sürüklenmesine sebep oluyorlar.

türkiyede öğretmenlik okumuş birisi çok iyi yabancı dil ve alanında başarılı (onların kriterlerine göre yeterli) değilse görev vermezler kolay kolay mesleğini yapamaz bir öğretmen yurt dışında diğer bütün işlerde ara eleman olarak bir yerde görev bulur anca...

Doktorlar kolayca yurtdışına gidebiliyor olsalar genç olanların birçoğu bir dk. bile durmazlardı hocam. Yeğenimden ve mezun öğrencilerimden biliyorum. Daha öğrenci olmalarına rağmen ciddi araştırıyorlar. Tonla prosedürü var... Dili aştılar diyelim, uzmanlık için gitse ayrı uzman olarak gitse ayrı prosedürleri varmış. Not: Yeğenim %100 ingilizce okuyor, 3.sınıf. Diğer öğrencim ise çok iyi ingilizce eğitimi veren bir anadolu lisesinden mezun ve sınıf rehberlik dersime davet ettiğimde 6. sınıf stajer doktordu. Değinmek istediğim dil problemleri yok...

Uzman dr. olanların bir kısmının yaygarasının sebebi de bambaşka... Devlet haklı olarak belirli süre diplomalarını vermiyor, ben sana yatırım yaptım zorunlu hizmet edeceksin devlet hastanelerinde, öyle eğitimi al direk özele geç yok diyor. Alternatif olarak ta diplomanı hemen veririm fakat Türkiye Cumhuriyetinde çalışma lisansı vermem gidebilirsen yurtdışına gidersin diyor. Bu konuyu da teleferikte yanımda arkadaşıyla sohbet ederken devlete sayıp sayıştıran yeni mezun ortopedi uzmanının anlatımından öğrendim.

Velhâsılı hiç propagandasını yaptıkları lanse ettikleri gibi değil durum...

Son düzenleme:
Sınava karşıyım ben de herkes gibi.
Sorulara bakınca az bir şeyler bilen her eğitimci barajı geçer gibi

Keşke bu soruları örnek vermeyip sınavda doğrudan bu soruları sorsalardı. Soruları gördükten sonra olmayan ezberleme motivasyonum iyicene düştü.

Bu sınavı illaki yapacağız diyorlarsa ALES bari olsun derim. Hiç olmazsa sayısalcı sayısaldan, sözelci sözelden girer. Ne bileyim son 1-2 yıl içerisinde girilen ALES sonuçları kabul edilebilir. ÖSYM ALES sonuçlarını 5 yıl geçerli kabul ediyor. Zaten yüksek lisans için de ALES şartı yeterli olabiliyor. Bazı üniversiteler, dil sınavına girmiş olmak yeterlidir gibi farklılıklar gösterebiliyor tabi.

Ama bu video eğitimlerle, 460 sayfalık bir dökümanla 2-3 ay içerisinde yapılan sınav bana göre hiç gerçekçi değil. İlk videoyu bile sonuna kadar izlemedim. Çünkü anladım nasıl hazırlandığını. Faydası olmayacaktı bana yani inanmıyordum faydasına. Sırf eğitim olsun diye hazırlanmış videolar bana göre. Tabi bu benim görüşüm.

ALES hiç olmazsa akademik bir sınav. Peki bu yapacakları sınav? Akademik olduğuna kaç kişi inanıyor?

Her şey adet yerini bulsun diye hazırlanmış sanki.

Moderatör tarafında düzenlendi:
MEB in sorularında çoğu okuduğunu anlama şeklinde. Bilgi sorusu az. Son birkaç soru 5. ve 6. Sınıfta anlattığımız konular. 1 yanlış yapmışım.

Gönül isterdi ki sınav hiç olmasaydı, olacaksa da böyle olsun.

Galiba sayın bakanın sınavla ilgili müjdeden kastı bu sorularmış.Fakat soruları müjde olarakta servis edemediler:)

Sınavın kolay olması uzmanlığımızı mı ölçecek şimdi? Eğitimler de faydalı olmadı, sınav da gereksiz. Ve sonuçta hepimiz uzman olacaksak bu yaygara ne diye?... Ki hepimiz de olalım uzman. Hepimiz de bir uzmanlık mesleği yapıyorduk zaten.
Ben hiçbirşey anlamadım bu işten...

Kanuna bağlı. Yani ancak TBMM değiştirebilir.
Bakan bey öyle bir konuşuyorki, TBMM sanki uzaydan yapıyor yasaları. Bakanlıklar istiyor, komisyonlar yazıyor Meclis oyluyor.. Bizim işi halletmeleri 2 günlük iş. Zaten muhalefet partileri de sorun çıkarmayacağı için alt komisyonlardan hızlı hızlı geçer.

Topu meclise atmak işin hikayesi hocam.

Bakan bey öyle bir konuşuyorki, TBMM sanki uzaydan yapıyor yasaları. Bakanlıklar istiyor, komisyonlar yazıyor Meclis oyluyor.. Bizim işi halletmeleri 2 günlük iş. Zaten muhalefet partileri de sorun çıkarmayacağı için alt komisyonlardan hızlı hızlı geçer.

Topu meclise atmak işin hikayesi hocam.
Evet ama şu anda meclis açık mı?

Evet ama şu anda meclis açık mı?
Bakanlar Kurulu'nda karar alınsaydı yeterdi hocam, meclis açıldığında bu kararlar alınacaktır diye. Kılıçdaroğlu neredeyse hergün sınav kaldırılsın diyor. Yani meclis çoğunluğu sorunu olmayacaktır. Ekim ayında prosedürler halledilirdi. Bakan bey net şekilde sınav istiyor. Eğitim Bir Sen de istemem ama yan cebime koy havasında. Sorun buradan kaynaklı.

Bakanlar Kurulu'nda karar alınsaydı yeterdi hocam, meclis açıldığında bu kararlar alınacaktır diye. Kılıçdaroğlu neredeyse hergün sınav kaldırılsın diyor. Yani meclis çoğunluğu sorunu olmayacaktır. Ekim ayında prosedürler halledilirdi. Bakan bey net şekilde sınav istiyor. Eğitim Bir Sen de istemem ama yan cebime koy havasında. Sorun buradan kaynaklı.
Öyle ama tepkiden dolayı belki iptal edebilirler. Başka bir durum yok.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’na Yönelik İkinci Örnek Soru Kitapçığı Yayınlandı

Uzman Öğretmenlik Sınavı ikinci Örnek Soru Kitapçığı'na ulaşmak için http://meb.ai/MuYESS

Başöğretmenlik Sınavı ikinci Örnek Soru Kitapçığı'na ulaşmak için http://meb.ai/U59XMjH

Geri