Meb Hattında, FTP Server benzeri bir sistem kurulabilir mi?

Kodla Büyü

gokozturk

Site Gezgini
İyi günler. Okuldaki bilgisayarda bulunan dosyalara uzaktan erişebileceğimiz FTP server benzer bir sistem kurulabilir mi? Dosyalara erişebilmek için başka hangi alternatifler denenebilir?

canlari sıkıldikca portlari engelliyorlar bilgisayara alpemix teamviever tarzi bisi kurulup disaridan baglanilabilir sanirim.

İyi günler. Okuldaki bilgisayarda bulunan dosyalara uzaktan erişebileceğimiz FTP server benzer bir sistem kurulabilir mi? Dosyalara erişebilmek için başka hangi alternatifler denenebilir?
teoride kurulabilir ama dosyaların olduğu bilgisayarda bir sabit ip ve açık port lazım.
pratikte meb bu duruma kesinlikle izin vermez çünkü server içeriğini denetmek çok zor olacaktır aynı zamanda hack saldırılarına açık olacaktır port açtığınızda bunun güvenliğini sağlamanız gerekecektir bu durumda da çok fazla zaman ve maddi kayıp yaşanacaktır. benim fikrimi sorarsanız onedrive kullanın(veya google drive) dosyalarınız onedrive içerisine atarsanız o hesaba sahip veya erişimi olan herkese kullanım sağlanacaktır.

Google Drive mantığıyla çalışan OwnCloud vardı hala duruyorsa o şekilde olabilir. Bir bilgisayar kurup IP adresine dışarıdan bağlandığınızda dosyalarınıza erişebilirsiniz. İsteyenlere kullanıcı açıp onlara da hesap verebilirsiniz. Denemek lazım.

Fatih ağında gerçek IP yok.
Dışardan erişim olmaz.
Ama ters bağlantı mümkün. Programcı iseniz detayları tartışılabilir. Bir nevi trojan yazabilirsiniz :)

Fatih ağında gerçek IP yok.
Dışardan erişim olmaz.
Ama ters bağlantı mümkün. Programcı iseniz detayları tartışılabilir. Bir nevi trojan yazabilirsiniz :)
Dışarıdan erişim mümkün. Yani en azından başka okullar arası bağlantı erişim mümkün. Bir bilgisayarı sunucu gibi yapilandirmaniz lazim.

Son düzenleme:
Bir bilgisayar ne sabit ip olmaz ne de sunucu kurulup dışarıdan erişilir. Google ya da öne drive olabilir

Cevaplar için teşekkürler anlaşılan Google drive dan faydalanacağız
Okul epostası ile google education hesabı alabilirsiniz. Sınırsız alanlı gdrive veriyor. Orada bir klasör açıp paylaşım yetkisini gerekli diğer kişilerin google hesaplarına da verirseniz sıkıntı yaşamadan dosya paylaşımı olur. Yalnız drive uygulaması meb hattında bir ara çalışmıyordu. Şu anda durum ne bilmiyorum. Online olarak sorunsuz kullanılıyor.

Hatta education kısmında herkese okul hesabı altından kullanıcı da ekleyebilirsiniz. Herkes faydalansın :D

Okul epostası ile google education hesabı alabilirsiniz. Sınırsız alanlı gdrive veriyor. Orada bir klasör açıp paylaşım yetkisini gerekli diğer kişilerin google hesaplarına da verirseniz sıkıntı yaşamadan dosya paylaşımı olur. Yalnız drive uygulaması meb hattında bir ara çalışmıyordu. Şu anda durum ne bilmiyorum. Online olarak sorunsuz kullanılıyor.

Hatta education kısmında herkese okul hesabı altından kullanıcı da ekleyebilirsiniz. Herkes faydalansın :D
Bu hala deva ediyor mu emin değilim. Mx kaydı filan istiyor galiba.

Program kapatıldı mı bilmiyorum hocam. Ben html içinde tag ekleme yöntemiyle aktive etmiştim sanırım. Çok uzun zaman oldu unuttum :)

Filazilla server sürümü işinizi görür hocam.
Okul içerisinde rahatlıkla kullanılabilir.
Eğer 21 port kısıtlı ise 2121 deneyin.

Bu arada sormak isterim Okul Bilgisayar sınıfında Ccbot kullanan var mı?

Geri