Mblock 5 ile Ardunio

Kodla Büyü

yağmurum

Site Gezgini
Merhabalar, mblock 5 ile ardunio kullanmak istiyorum. Ardunio da olan tüm işlemler güzel oluyor fakat ben ardunio da bi komut verdiğimde kukla nın da karşılık vermesini istiyorum. Mesela
9 numaralı pin yüksek ise kukla kılık değiştirsin gibi.
Bunu yapabiliyor muyum acaba? Fikri olan var mıdır? Teşekkürler.

9 numaralı pin yüksek ise kukla kılık değiştirsin gibi. demişsiniz ama bu kod çıkış kodudur. siz çıkış koduyla çıkış işlemi yaptırmak istiyorsunuz. 9 numaralı pini oturup işlem yaptırabilirsiniz

Merhabalar, mblock 5 ile ardunio kullanmak istiyorum. Ardunio da olan tüm işlemler güzel oluyor fakat ben ardunio da bi komut verdiğimde kukla nın da karşılık vermesini istiyorum. Mesela
Mesela "Haber Sal" bloğu ile yapabilirsiniz;
- Sahne üzerine ana kodları yazarak "9 pini yüksek" verdikten sonra "x Haberi Sal" dersiniz.
- Kukla üzerine ise "x haberi gelince" şunu yap bunu yap diyebilirsiniz.

https://bilgisayarbilisim.net/media/arduino-ve-mblock-ile-hareket-sensorlu-alarm.109/

Bu videodaki kodları kullanabilirsiniz hocam

Şöyle olabilir hocam...

Ekli dosyalar

• mblk.PNG
    mblk.PNG
    16 KB · Görüntüleme: 91
Teşekkürler yorumlarınız için, mblock eski sürümlerde yapabiliyorum fakat, mblock5'te değişik kodlar var. Ama yine olmadı,
Kukla ya kodlama yaptığım zaman led yakma kodları da çalışmıyor. Öğretmenimizin dediği gibi çıkış koduyla alakalı bir durum galiba, haber sal ardunio da yok malsef

Ayrıca bu şekilde yaptım led yanıyor fakat led değişkeni 1 olmuyor.

Ekli dosyalar

• 2.JPG
    2.JPG
    20.4 KB · Görüntüleme: 67
  • 1.JPG
    1.JPG
    32.1 KB · Görüntüleme: 76
Mblock 5 de bu işlem biraz değiştirilmiş. Ben ufak bir araştırma ve denemeyle yaptım.
Küçük resim olarak yaptım. Kısaca blokların bulunduğu yerde + butonu var. Oradan arduino ve kukla bölümlerine yükleme modu yayını bölümünü eklemeniz gerekiyor.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    51.8 KB · Görüntüleme: 137
  • 2.jpg
    2.jpg
    70.8 KB · Görüntüleme: 135
  • 3.jpg
    3.jpg
    85 KB · Görüntüleme: 124
Mblock 5 de bu işlem biraz değiştirilmiş. Ben ufak bir araştırma ve denemeyle yaptım.
Küçük resim olarak yaptım. Kısaca blokların bulunduğu yerde + butonu var. Oradan arduino ve kukla bölümlerine yükleme modu yayını bölümünü eklemeniz gerekiyor.
Hocam dediğiniz kısmı uyguladım. Mblock 3 kadar işlevsel ve kullanışlı değil maalesef. Neden böyle bir şey yapılmış anlamak zor. Sahne kipinde arduino ile etkileşimli proje yapacak arkadaşlara kesinlikle Mblock 5 tavsiye etmiyorum.

Evet ilk bakışta kullanışlı gibi görünmese de bir alışkanlık gibi.
Bir kaç uygulama sonra alışılıyor.
Hocam dediğiniz kısmı uyguladım. Mblock 3 kadar işlevsel ve kullanışlı değil maalesef. Neden böyle bir şey yapılmış anlamak zor. Sahne kipinde arduino ile etkileşimli proje yapacak arkadaşlara kesinlikle Mblock 5 tavsiye etmiyorum.

mblock 5 ile internetteki pekçok örnek uygulamayı yapamıyorum. Bir kolay yolu varsa söyleyin. Beni aurdinodan soğuttu resmen.:mad:

Merhabalar Mblock 5 ile benim sorum olacaktı. Yükleme modunu eklememe rağmen göremiyorum.Ben de kukla ile uno yu etkileşimli birşey yapacağım takıldım kaldım.

Geri