Masaüstü PC internet

Kodla Büyü

Enterprise

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar okulumuz güçlendirmede çıktı bilişim sınıfına 9 tane internet kablosu çekmek için yer koymuşlar 20pc var diğerleri için ne yapabilirim en ucuz yollu? Önerebileceğiniz kablosuz wifi alıcısı yada olan 1 pcden olmayana çekme yöntemi yada öneriniz var mı

pcden başka bir bilgisayara ağ kurmak için 2. bir ethernet kartı lazım. bence en mantıklısı ve en uygunu, ağ olmayan bilgisayarlara da kablo çekmek ya da çektirmek, kabloları çekenler labın kaç bilgisayarlık olduğunu bilmiyorsa ya da şartnamede yazıp kafalarına göre yanlış yaptılarsa yapan firma ile iletişim kurulmalı önce. Çünkü bilgisayar labına öyle 9tane ağ kablosu yapılmaz çok küçük bir oda değilse.

Hocam onlarla iletişim kurmak çok zor ve duvarlara yapmışlar kablo kanallarını 9dan 20ye çıkarmak için duvarların kırılması gerekmez mi bir de kasaların içinde ethernet vardır diye düşünüyorum açıp bakmak aklıma gelmedi ama %90 vardır

QUOTE="yuci81, post: 1911028, member: 25476"]pcden başka bir bilgisayara ağ kurmak için 2. bir ethernet kartı lazım. bence en mantıklısı ve en uygunu, ağ olmayan bilgisayarlara da kablo çekmek ya da çektirmek, kabloları çekenler labın kaç bilgisayarlık olduğunu bilmiyorsa ya da şartnamede yazıp kafalarına göre yanlış yaptılarsa yapan firma ile iletişim kurulmalı önce. Çünkü bilgisayar labına öyle 9tane ağ kablosu yapılmaz çok küçük bir oda değilse.[/QUOTE]

Bir de şöyle bir switch var ama öbür duvara baya uzak kalıyor duvardan kablo dolaştırıp diğer duvardaki bilgisayarlara mı götürsem ki birini çağırdık 600-700tl tutar kablo masrafı da dedi

Ekli dosyalar

• IMG_20211008_214948.jpg
    IMG_20211008_214948.jpg
    87.4 KB · Görüntüleme: 37
Switch al hocam 2 tane 16 lı ya da 3 adet 8 li bu switchlere bağlantı yap
+1
Anladığım kadarıyla Fatih ağı yok, meb modem var. Her iki durumda da kablosuz işine girmeyin, harcadığınız para ile kablo ve swich almanız en mantıklısı. İleriye yönelik olarak en az 5-6 port boş kalacak şekilde swich almanızı tavsiye ederim. 2 tane 16 lık güzel olur.
Kablosuz modem ve alıcılara harcayacağınız para ile kablolu masraflarını karşılarsınız.

https://www.akakce.com/switch,1,2.html/4931,4932,154150,154159
cat6 kablonun metre fiyatı 1,5 lira civarı..

Son düzenleme:
Fatih ağı var Hocam tahtalarda bilişim sınıfı da da 1 tahta var onunla nasıl bir yol izleyebilirim ki

Fatih ağı var Hocam tahtalarda bilişim sınıfı da da 1 tahta var onunla nasıl bir yol izleyebilirim ki
Fatih ağı olan ortaokullarda genelde BT sınıfına 2 tane kablo çekilir, ikisine swich takarak çoğaltma yapılır. Fatih apğında sadece bu iki kabloya swich takma izni verilir. Çalıştığım okulun birinde 8+16 diğerinde 16+16 swich kullanıyordum.
Benim karşılaştığım tesisatlar böyle. Size 9 tane kablo ucu vermeleri ilginç olmuş. Hepsine swich takılabiliyor mu?
Swichi takınca en az 2-3 bilgisayara internet verebiliyorsanız o kabloya (kablonun takılı olduğu ana swichdeki porta) swich takmaya izin veriliyor demektir. Forumda benzer konulara bakın, birde il kordinatörü ile mutlaka iletişime geçin.

Fatih ağı olan ortaokullarda genelde BT sınıfına 2 tane kablo çekilir, ikisine swich takarak çoğaltma yapılır. Fatih apğında sadece bu iki kabloya swich takma izni verilir. Çalıştığım okulun birinde 8+16 diğerinde 16+16 swich kullanıyordum.
Benim karşılaştığım tesisatlar böyle. Size 9 tane kablo ucu vermeleri ilginç olmuş. Hepsine swich takılabiliyor mu?
Swichi takınca en az 2-3 bilgisayara internet verebiliyorsanız o kabloya (kablonun takılı olduğu ana swichdeki porta) swich takmaya izin veriliyor demektir. Forumda benzer konulara bakın, birde il kordinatörü ile mutlaka iletişime geçin.
Hocam okul güçlendirmeden çıktı müteahit okul olarak değil de bir yerin projesi olarak düşünmüş her yeri il değil de ilçe koordinatörü ile iletişime geçiyorum hep ama açıkçası switch takılıyor mu takılmıyor mu onu hiç düşünmemiştim. Ya bir de biz bunlardan anlamak zorundamıyız ki 1 hatta 1.5 aydır sıfırdan sınıfı kurmaktan yoruldum duvarlardaki prizleri dahi topraklamaya bağlamamışlar çalışmıyordu ne güzel sıfır tertemiz okul olacak derken ana akımda dahi sorun var bence yok binanın şarteli atıyor her gün geldiğimizde mutlaka bir pc çalışmaz oluyor geçen 3lü priz yandı sınıfta

Geri