Mardin Dumlupınar İlköğretim Okulu Yeni Web Sitesi

Kodla Büyü

Sitemizi Nasıl Buldunuz?

• Mükemmel

Oy: 9 45.0%
  • Çok Güzel

Oy: 6 30.0%
  • Güzel

Oy: 4 20.0%
  • İdare Eder

Oy: 0 0.0%
  • Kötü

Oy: 1 5.0%

• Kullanılan toplam oy
    20

ahmetfx

Süper Üye
Süper Üye
Mardin Merkez Dumlupınar İlköğretim Okuluna Sözleşmelli Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak atandım. Okulumuz için yepyeni bir site hazırladım. Şimdilik elimde şifrem olmadığı için MEB'e yüklemedim. Öncelikle buradaki arkadaşlarımdan site hakkında görüşler almak için ücretsiz bir sunucuya geçici olarak dosyalarımı yükledim.

Siteyi hazırlarken en sıkıntı çektiğim nokta MEB'in php desteği olmaması yüzünden html ile çalışmamdı. Kullandığım yazılımlar:

Adobe Flash CS3
Adobe Photoshop CS4
Adobe Dreamweaver CS4

Yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

http://mardindumlupinar.meb.k12.tr/

güzel hocam eline saglık, milli egitim bakanlıgı ve altındaki linkleri "_blank" açtırsan daha güzel olur bence.

Onları JavaScript ile yönlendiriyorum. Link olarak yaptığımda ziyaret edildiğinde vs. linklerin rengi değişiyor biliyorsunuz. Bu yüzden şimdilik böyle kalacak sanırım. Yorumunuz için teşekkürler.

Teşekkür ederim. Yalnız MEB'in site kurallarıne pek uymuyor, sorun olur mu acaba?

ahmetfx' Alıntı:
Onları JavaScript ile yönlendiriyorum. Link olarak yaptığımda ziyaret edildiğinde vs. linklerin rengi değişiyor biliyorsunuz. Bu yüzden şimdilik böyle kalacak sanırım. Yorumunuz için teşekkürler.

link olarak yaptıgınızda da linklerin rengi değişmeyebilir aslında, dw de page properties visited kısmından halledebilirsin sanırım. ya da css kullanrak.

aakcakaza' Alıntı:
ahmetfx' Alıntı:

link olarak yaptıgınızda da linklerin rengi değişmeyebilir aslında, dw de page properties visited kısmından halledebilirsin sanırım. ya da css kullanrak.

Evet dediğiniz gibi daha önce denemiştim. Yalnız bu sefer sitedeki tüm linklerin ziyaret edilmiş halini beyaz olarak yapmak pek de uygun olmayacaktı.

ahmetfx' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:
ahmetfx' Alıntı:

Evet dediğiniz gibi daha önce denemiştim. Yalnız bu sefer sitedeki tüm linklerin ziyaret edilmiş halini beyaz olarak yapmak pek de uygun olmayacaktı.

bunu da asabilirsiniz aslında ama neyse boyle kalısn uzatmayayım, tekrar elinize saglık.

1. Siteyi tasarlarken firefox'ta düzenledin galiba IE'de resim galeri ana sayfa ve anamenun yerleri değişiyor. Düzenlemen lazım CSS'yi
2. Altlık bolumunde cizgiler sağ tarafta birbirinin üstüne oturmamış düzenlemen lazım..

Onun haricinde güzel ve sade bir tasarım...

Siteyi yaparken IE 8,Firefox 3, Chrome ve Safari tarayıcılarında tek tek test ediyorum. 1. maddede dedğini pek anladım diyemem bu yüzden.

Alt köşedeki çizginin neden oturmadığını bir türlü çözemedim. İki dosyayı açıyorum üst üste koyuyorum hiçbir kusur gözükmüyor. Ama nedense sitede böyle bir sorun oluyor.

Bu arada dikkatli incelemişsiniz siteyi, teşekkür ederim. Resim galerilerini değiştirdim Galeri bölümündeki şu an yükleniyor...

Çizgi olayı tamam :)

Yalnız ansayfada kulladığın resim galerisi IE8 uyumluluk modunda çalıştırmama rağmen resmin ustune çıkıyor kucuk resimler. Anasayfa ve alt sayfalarsa sol menu beyaz çizginin ustunde kalıyor. Browserlara gore farklı yerleşim alıyor

Doğrudur, göremediğim için birşey diyemiyeceğim. Sen hangi tarayıcıyı kullanıyorsun?

Doğrudan IE ile deneyebilir misin? Belki Firefox'un IE8 Modunda sorun vardır.

IE8 uyumluluk modu devre dışı olunca sorunsuz goruntulenıyor..
Ne yapalım hala tasarım yaparken ona buna uydurmaya çalışıyoz kodları..

Internet Explorer için ayrıca CSS dosyası çağırma yoluna gittim, diğer sitemdeki gibi. Şimdi sorun olmaması lazım.

hocam emeklerinize sağlık
.
+ tasarım sade ve güzel
+ Navigasyon kolay ve anlaşılır
+ kullanılan galeri sade ve güzel. belki iframe de açmasaydı daha iyi olurdu.

- her şeyden önce FREE bir seerver a attığınız için sanırım bende bazı linkler çalışmadı.

- TÜM SAYFALARDA metin yazılırken SOLA HİZALA seçeneği tercih edilmiş uzun metinlerde hem gözü yoruyor hemde hoş durmuyor. İKİ YANA HİZALA tercih edilse daha estetik duru
- TÜM SAYFALARDA alt kısımda (footer) bulunan AHMET SOYARSLAN kısmı çok boş duruyor. footer alanını doldurun derim. Sizin isminiz yanında okul iletişim bilgieri veya hiç bir şey bulamazsanız klasik olarak kullanılan en iyi 1024x768 çözünürlükte görüntülenir şeklinde bir ifadeyle doldurursanız daha güzel görünür görüşündeyim

- ANASAYFA kısmında MEB linkleri YENİ SAYFA da açarsa daha iyi olur
- ANASAYFA kısmında MEB Sponsur bağlantıları dediğimiz bağlantılar çok yetersiz. sadece 3 tanesini koyacaksanız sol menü daha mantıklı. yada yeriniz var bağlantıları çoğaltın.
- ANASAYFA kısmında kullandığınız MİNİ GALERİ yerine SLIDE SHOW şeklinde otomatik değişen bir mini galeri tercih etseniz daha iyi olurdu.

- BANNERdaki turuncu - kırmızı arası renk çok göz yoruyor.
- BANNERdaki HOŞGELDİNİZ yazısı dev gibi ama okul adı minicik. hoşgeldiniz yazan büyüklükte banneri ortalayacak şekilde yada yine sağ köşede okul ismini büyük puntolarla yazsanız daha hoş olur

- İLİMİZ kısmında Genel Bilgiler bölümü oldukça uzun. o kadar uzatmak yerine solda bulunana seçenekleri çoğaltarak genel bilgiler kısmını parçalarsanız daha hoş görünür

- KADROMUZ kısmında sayfa içi bağlantı (ANCHOR) kullanmışsınız. soldan müdüre tıklayınca altta müdür yardımcıları da görünüyor. keşke sayfa içi bağlantı yerine her biri için ayrı bir sayfa hazırlasaydınız. alta doğru uzamayı da engellerdi bu tercih
- KADROMUZ kısmında personel isimleri üzerine gelince TIKLANACAK şekilde EL işareti çıkıyor ve KUTU içine alıyor ama tıklayınca herhangi bir şey açılmıyor. bu özelliği iptal ederseniz BENCE daha hoş olur

- E-PANO kısmında yer alan haberler çok eski. güncellenmesi gerekiyor

- İLETİŞİM kısmında okulun adres bilgileri eksik.
..
sonuç olarak oldukça emek sarfedilerek hazırlanmış bir site. küçük kusurları dışında GÜZEL bir tasarımı var. kolay gelsin hocam.

BaRBaRYaN35 arkadaşım siteyi incelediğin ve yorumların için teşekkürler. Söylediklerinin birkaçını yapmayı düşünüyordum zaten, aynı fikirdeyiz.

-Anasayfaya birkaç tane daha MEB butonu ekleyeceğim.
-MEB linklerini link olarak değil javascript ile yönlendiriyorum, şimdilik yazdığım fonksiyon direkt aynı sayfada açıyor, farklı sayfada açmak daha güzel olurdu doğru.
-Turuncu gözü yoruyor, ama mavi ile turuncunun uyumu güzel değil mi?
-İl bilgilerinin Mardin MEM in sitesinden aldım, onlar düzenlememiş hiç, ben biraz değiştirdim sadece.
-Okulun isminin fontunu büyütmeyi düşünüyordum. Dediğin gibi hoşgeldiniz daha büyük :)
-E-Pano normal okul sitemde hiç güncellenmemiş. Öğrencilerle çalışarak güncelleyeceğim.
-Okulun adresi de okulun eski sitesinde yoktu. Ekleyeceğim ama.
-Anasayfadaki galeri otomatik değişse güzel olurdu. Yeni bir javascript galerisi aramam gerekecek sanırım. Eğer bildiğiniz ücretsiz varsa yazarsanız sevinirim.
-Footer da ek bilgiler de hoş olur. Güzel filkir.

Yorumların için teşekkür ederim tekrar. Cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim...

BaRBaRYaN35 arkadaşımızın yorumu üzerine anasayfadaki mini galeri yerine otomatik değşisen yeni bir galeri ekledim. Sağ kısımda kalan boşluğa da duyurular ı sıkıştırdım.

Yorumlarınız için teşekkürler.

ahmetfx' Alıntı:
BaRBaRYaN35 arkadaşımızın yorumu üzerine anasayfadaki mini galeri yerine otomatik değşisen yeni bir galeri ekledim. Sağ kısımda kalan boşluğa da duyurular ı sıkıştırdım.

Yorumlarınız için teşekkürler.
.
hocam bu galeri daha iyi olmuş. siteyi ilk açan kişi için eski galeri tarzı pek çekici gelmez. siteyi inceleyene kadar orda resimleri tıklamayla hareket ettirmeyi düşünmezler bile.

bu galeriyi kullanacaksanız bir tavsiyem daha olacak. galerinin sağ kısmındaki DUYURLAR kısmı çok boş kalmış. galerinin altında yer alan HABERLER kısmını DUYURULAR ile birleştirseniz daha estetik duracağı düşüncesindeyim. böylelikle alta doğru gereksiz bir uzama olmaz.

birde galeriyi bu şekilde genişliğin yarısı kadar kullanmak yerine resimleri biraz dah farklı seçerek içerik sütünunun tamamını kaplayacak şekilde biraz daha geniş kullanmayı bir denermisiniz. farkı görmemiz için. bence daha hoş olacağı düşüncesindeyim

birde bir ricam olacak hocam. kullandığınız BANNER (menü + banner) tek parça sanırım. FLA dosyasını paylaşabilirmisiniz. herkesin kullanması için bir HTML şablon hazırlıyorum. DHTML menü kullanacaktım ama orda işler biraz karışacak. daha basit olması için bu tarz bir banner kullanmak işime gelir.
FLA dosyasını paylaşırsanız çok makbule geçer

Siteyi düzenlememe yardımcı olduğun için teşekkür ederim öncelikle.
- Bence birkça duyuru daha ekleyince duyurular kısmı daha hoş duracaktır. Şimdilik boş gibi gözükebilir.
- Anasayfadaki galeriyi büyütmem ve daha fazla resim eklemem hem anasayfanın yüklenmesini uzatacak hem de anasayfa foto galerisi gibi gözükecek. Bu yüzden bunu şimdilik denemeyi düşünmüyorum.
- FLA dosyasına gelince; eğer bir şablonda yer alırsa bu menu; ileride birkaç sitenin aynı şekilde tasarıma sahip olmasına neden olacak ve bence hoş olmayacaktır. Siteleri birbirinden ayıran en önemli özelliği ve çekiciliği tasarımıdır bence. O yüzden FLA dosyası için kusura bakmazsın umarım.

Yorumların için tekrar teşekkür ederim.

Geri