mac filtreleme sorunu

Kodla Büyü

alanur

Üye
değerli hocalarım merhabalar,
içinden çıkamadığım bir durum için yardımınıza ihtiyacım var.
okulumda fiber internet olmadığı ve internet zaten yavaş olduğu için internete herkesin girmesini istemiyorum. ancak öğretmenler wifi şifresi konusunda hassas davranmadıkları için değiştirdiğim şifreler 1 hafta içinde öğrencilerin eline geçiyor. ben de mac filtreleme yapmaya karar verdim ama bir türlü muvaffak olamıyorum.

okulda bir adet airties 5443 modem ve 4 tane tp-linkin çeşitli modellerinde ap var. APlardan birisinde dhcp server açık durumda çünkü modem bunda ip dağıtamıyor ancak kalan 3 AP sıkıntı çıkarmadığı için dhcp serverlar kapalı.

mac filtreleme için hem modemde hem de dhcp serverın açık olduğu APda mac filtreleme bölümünde internete çıkmasını istediğim ETler ile laptopların mac adreslerini giriyorum ve diğerleri çıkmasın şeklinde ayarlamaları yapıyorum. ama her iki cihazı da yeniden başlatmama rağmen hem android hem de iphone telefonların internete bağlanabildiklerini görüyorum. neyi eksik yapıyorum bilmiyorum.

dün bir ara bağlantıyı gerçekten ayarladım sandım. ancak bugün aplar ve modem elektrik kesintisinden sonra tekrar mac filtrelemeye rağmen tüm cihazlara ip verince galiba ben beceriksizim dedim. lütfen bana neyi atladığım ve ne yapmam gerektiği konusunda yardım edin.

Gerekenleri yapmissin ama bi hatırlatma. Mac filtreleme yaptigin yerde etkin diye bi tik atma yeri var. Mac leri girsen bile bu etkinlik durumumu işaretlemezsen filtreleme aktif olmuyor. Ayni internet problemini bende yasadiktan sonra mac filtre ile cozum olayı ve internet suan cok hızlı. İp almayan makineler mac filter den sonra son surat nete baglanti oldu. Okulumuz fiziksel olarak buyuk. 10 idari bilgisayar + 5 ogretmen laptopu + 25 etkileşimli tahtaya 8 access point ile sorunsuz baglanıyorz. İns problemi bulursunuz ve sizde sorunsuz baglanırsınız

Öğencilerde şifreyi bilsinler.. valla ben peşini bırakalı çok oldu.. Ağda paylaşım yaparken dikkatli oluyorum yetiyor. İdareye de ev grubu kurduğum için fazla sıkıntı olmuyor.
Birde modemin şifresi tedbir olsun diye acaip bişey yaptım.

Geri