Maaş Zammına Bir De Böyle Bakalım?

Kodla Büyü
Ben orana değil cebime bakıyorum. 15 Ocak 2021 tarihli maaş ile 12750 yumurta alabiliyorken bu yılın 15 ocağı itibariyle 5872 yumurta alabiliyorum. Yağ, akaryakıt yada enerjiyi hesaplamadım. Çünkü yağ da gördüklerimle moralim bozuldu. Kendime fazla yüklenmek istemedim. Oran hesaplarken de sendikalı ve harranlı ayrımına dikkat edelim. Bizim aldığımız zam 7,5+7. Diğeri ayarlanmış enflasyon karşısında yok olan geçmiş maaşımız.
Aynen katılıyorum. Ama birileri anlamak istemiyor.

hocam benim tahminim mvekili ve cbaşkanlığı seçimini 2022 sonbahar diye düşünüyordum ve ona istinaden memura de asgari gibi yüksek zam verilir diye bir beklentim vardı. Bu da en uygun seyyanen ile çözülebilirdi. Daha fazla yazmayım, sen siyasete karşısın ama çaktırmadan yapıyorsun diyorlar, sonra konu kapanıyor. Açık kalsın konu.

hala seyyanen beklentin var mı?

1. Enflasyon nedir?
2. Zam nedir?

Önce bunlara cevap verelim, sonra oran çıkaralım. Bunları bilmeden %45,5 sizce ne olur?

Benim hesabım 12 aylık maaşların toplamı üzerinden ve sendikalı olacak şekilde %45,5 oluyor. İyi yada kötü diye bir yorumum yok.

Arkadaşlar şükre ve şükredenlere maalesef bilgisizce saldırılması çok çirkin. Ben elhamdülillah Müslümanım ve her halime şükrederim. Gaflete düşebilirim, ama kendime gelir ve yine şükrederim. Tekrar şükrediyorum, bizlere sayısız nimetler veren Rabbimize şükürler olsun...

Ama birileri enflasyon hesaplarında düzenbazlık yapıyorsa, elindeki sistemi yönetemeyip sağa sola suç atıyorsa elbette bunu da eleştirebilirim. Bununla şükür meselesi arasında bir ilişki yok.

bence oranlara takılmadan dünya ölçüsüne göre yani dolara göre maaşınızı hesaplayın aynı doları alabiliyormuyuz...gerisi boş düşüncem...

Bir de şöyle bir hesap var:
15 sene önce öğretmen maaşı yaklaşık 1000 TL ve Altın 40 TL civarıydı. Yani 1 maaşla ortalama 25 GR altın alınabiliyordu. Şimdi Öğretmen 8000 TL olsa , Altın 800 TL yani 1 maaşla yaklaşık 10 GR altın alınabiliyor. 15 sene önceki duruma gelebilmek için Maaşın 20.000 TL olması gerekir.

Maaşlar altına endeksli olsa sanırım herkes memnun olur.

Yalanlar 3 e ayrılır
Yalan
Kuyruklu yalan
İstatistik

Çalışana verilen bir ücret artışının adının zam olması için yeni ücretin verildiği anda alınan mal ve hizmetin, eski ücretin ilk verildiği anda alınabilen mal ve hizmetten fazla olması gerekir.

Yıllardır en katmerli yalan istatistik sayesinde kademeli olarak fakirleşiyoruz.

Aslında verilen +2,5 zam temmuzda verilecek olan enflasyon farkının 6 ay öne çekilmesidir.
Normalde yüzde 5 idi, 6 aylık enflasyonun yüzde 5 i aşacağı kesin gibi bir şey.
Bu yüzde 2,5 zammı toplu sözleşmeye dahil etmek yerine refah payı olarak vermiş olsalardı temmuz ayında yüzde 5 ve üzeri için enflasyon farkı almış olacaktık.
Ama ne yalan söyleyim, enflasyon aşırı yüksek olsa da; ne aralık enflasyonun bu kadar yüksek açıklanacağını ne de yüzde 30,50 zam alacağımızı düşünmüyordum. Hak ettiğimizin demiyorum ama beklentilerimizin üzerinde bir zam almış olduk.

Aslında verilen +2,5 zam temmuzda verilecek olan enflasyon farkının 6 ay öne çekilmesidir.
Normalde yüzde 5 idi, 6 aylık enflasyonun yüzde 5 i aşacağı kesin gibi bir şey.
Bu yüzde 2,5 zammı toplu sözleşmeye dahil etmek yerine refah payı olarak vermiş olsalardı temmuz ayında yüzde 5 ve üzeri için enflasyon farkı almış olacaktık.
Ama ne yalan söyleyim, enflasyon aşırı yüksek olsa da; ne aralık enflasyonun bu kadar yüksek açıklanacağını ne de yüzde 30,50 zam alacağımızı düşünmüyordum. Hak ettiğimizin demiyorum ama beklentilerimizin üzerinde bir zam almış olduk.
Böyle giderse birkaç aya gerek yok Ocak enflasyonunda zaten alacaklı çıkarız. Hadi bilemedin Şubat :)

bence oranlara takılmadan dünya ölçüsüne göre yani dolara göre maaşınızı hesaplayın aynı doları alabiliyormuyuz...gerisi boş düşüncem...

2 yıl öncesine kadar dolar hesabıyla alsaydınız aç kalırdınız, dolar artınca herkesin aklına dolar geldi. Dolar yıllarca (12 yıl) 1.5 - 2.5 arası gitti geldi kimse 2001 de şu kadar dolar alıyordukta bugün bu kadar alıyoruz demiyordu. Hele geçen birini gördüm 1924 lerde 9 altın alınıyormuşta bugün 2 tane alamıyoruz yazmış, Allah akıl fikir versin, bunlar birde öğretmen olacaklar, 1923 altın onsu 20 ons/dolar bugün 1800 ons/dolar, dolardaki artışıda yazmıyorum bile.

hocam hesapladığın gibi olsa havuz medyası dilinden düşürmezdi bunu

Ben zam yeterli yada değil demedim. Siz de maaş bodrolarına bakarak 2021 yılı 12 aylık maaşı toplayıp, 2022 yılı içinde memurlar.net maaş robotundaki 12 ayı toplarsanız %45,5 oranına ulaşırsınız. Ayrıca temmuzda da enflasyon farkı işin içine girerse bu oran artabilir.

Ben zam yeterli yada değil demedim. Siz de maaş bodrolarına bakarak 2021 yılı 12 aylık maaşı toplayıp, 2022 yılı içinde memurlar.net maaş robotundaki 12 ayı toplarsanız %45,5 oranına ulaşırsınız. Ayrıca temmuzda da enflasyon farkı işin içine girerse bu oran artabilir.
ay ay yaptığınız hesabı paylaşabilir misiniz?

Göreve ilk başladığımda maaşım 1300 liraydı FAKAT:çeyrek altın 110 lira dolar 1,5 liraydı. Bu başlığı açan arkadaş bir zahmet ocakta alacağı maaşla şu an ki döviz ve altın fiyatlarıyla bi içler dışlar çarpımı yapsın bakalım. Benim alım gücüm nereden nereye gelmiş

Göreve ilk başladığımda maaşım 1300 liraydı FAKAT:çeyrek altın 110 lira dolar 1,5 liraydı. Bu başlığı açan arkadaş bir zahmet ocakta alacağı maaşla şu an ki döviz ve altın fiyatlarıyla bi içler dışlar çarpımı yapsın bakalım. Benim alım gücüm nereden nereye gelmiş
Başlığı ben açtım ve
3. Sayfanın üstten 3. mesajına bakarsan, içler dışlar çarpımı yaptığımı görürsün

Alınan maaşları altına endekslemek doğru değildir. Çünkü altın sadece ülkemizin dinamikleri ile hareket etmiyor. Maaşımızı temel gıda ve dayanıklı tükettim malları alım gücü ile endekslemek daha doğru olacaktır. Yani temel enflasyona. Tabi "gerçek" temel enflasyona. Ülkemizde açıklanan enflasyon 2004-2016 tarihleri arasında %10 ve altında idi. Açıklanmayan gerçek enflasyon ise bundan çok farklı değildi. Tabi o dönem Amerika dan bizi teğet geç(mey)en krizin doları düşürmesi ve ithal girdi fiyatlarının düşük olması bunun temel sebeplerinden biriydi. FED sürekli faiz artırarak doları geri çekmesi, dünya da doları genel olarak artırdı. Tabi ülkemizinde o dönem ülkede dolar bol iken parayı sanayi ve üretime yatırmayıp inşaata ve yola yatırması üretimi azalttı ve giderek enflasyonun artmasına ve bu duruma sebep oldu.
Maaşlarımızın artış miktarı çok önemli değildir. Önemli olan maaşımızla ne kadar "ne" alabildiğimizdir. Şahsen ben zamların çok yapılasından ziyade enflasyonun düşürülmesini daha çok isterim. Asgari ücrete %50 zam yapıldı. İnsanların alım gücünü artırmak için. Peki bu para sanayide üretimden nasıl karşılanacak? Üreticinin sattığı ürüne "zam" yapması ile. Buda enflasyon demek? Yani zam-enflasyon-zam-enflasyon.. döngüsüne girersiniz. Buda hiç bir sonuç vermez. Yapılması gereken kamu-özel karma model ile üretimin artırılması ve enflasyonun aşağı çekilmesi gerekir. O zaman hiç bir türlü zam'a ihtiyaç olmayacaktır. Hükümet üretimi artırmadan para ile para kazanmaya çalışıyor. Bu durum süreklilik sağlamaz. Alman ekonomisinin Avrupayı taşımasının en önemli sebebi "üretim" miktarının fazlalığıdır. Devlet parasını doları düşürmek dolar satmak, korumalı mevduat hesabı çıkarmak, vb.. gibi kalıcı olmayan çözümler yerine üretime yönelmeli. Üretimde ise ithal girdi ürünlerini ülkemizde üreterek üretim maaliyetlerini aşağı çekmelidir.

Temelde maaşlara zam durumunu kalıcı refahı sağlamaz, ancak ve ancak üretimi artırmak ve enflasyonu aşağı çekmek kalıcı refah sağlar.

Bu da başka hesap: Sonradan verilen %2,5 oranı öğretmen maaşlarına ortalama yıllık 1000-1200 TL civarı fark getiriyor.(Temmuzda da enflasyon 7,5 üstü olursa) Yani aylık ortalama 80-100 TL gibi seyyanen zam anlamına geliyor.

Geri