Maaş - Geçen aylar vergi matrahı nasıl hesaplanır ?

Kodla Büyü

memo-x

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İyi günler arkadaşlar, kasım ayı maaş bordrosu yayınlandı.
Derece -Kademe 1/2 deyim net yatan maaş 5.803 ,
otomatik Bireysel Emek var 153 tl,
bekar
tef bil. tekn. ögrt
--dikkatime çeken KASIM ayı maaşta yer alan
Geçen Aylar Vergi Matrahı Toplamı 49.021 tl---bu kasım ayı bordrosundaki görünen
Aylık Vergi Matrahı -- 2895 tl
--
--EKİM ayı maaşta yer alan
Geçen Aylar Vergi Matrahı Toplamı 43.508 tl
Aylık Vergi Matrahı 2895 TL

--EYLÜL ayı maaşta yer alan
Geçen Aylar Vergi MatrahıToplamı 36.861 TL
Aylık Vergi Matrahı 2886 TL
alınan ek derste bu geçen aylar vergi matrahına ekleniyor diye biliyorum ama, alınan maaşın hepsi ; geçen aylar vergi matrahına tamamı eklenmiyor diye biliyorum.

Bu konuda bilgisi olan paylaşabilirse sevinirim, bordro alırken bazı ayların yatan ek ders ücretleri görünürken, bazıları görünmüyor. Geçen aylar vergi matrahının nasıl hesaplandıgı ile ilgili bilgisi olan varsa , fikirlerini paylaşırsa seviniriz.

Ekim ayı ek dersi 2074 tl yattı, Kasım ilk haftasında, bu ek dersi kasım ayının maaşı , geçen aylar vergi matrahında hesaplamasında kullanılıyor desek,
Aylık Vergi Matrahı 2895 + ekim ek dersi 2074 = 4.969 tl

Geçen aylar vergi matrahı önceki ayların maaşın matrahı ve brüt ek ders ücretinin toplamıdır

Maaşın tamamından gelir vergisi kesilmiyor
Ayrıntılı bilgi için bakınız:

https://www.memurlar.net/haber/457535/

slm, konu güzel anlatılmış, fakat geçen aylar vergi matrahı ile ilgili bir açıklama göremedim,
güncel verielere göre bu maaş hesaplama anlatan döküman olsa faydalı olur.
örneğin alınan ek dersin tamamı geçen aylar vergi matrahına direkt katılıyor çıkarımında bulunarak, hesabı öğrenmeye çalışıyorum.

slm, konu güzel anlatılmış, fakat geçen aylar vergi matrahı ile ilgili bir açıklama göremedim,
güncel verielere göre bu maaş hesaplama anlatan döküman olsa faydalı olur.
örneğin alınan ek dersin tamamı geçen aylar vergi matrahına direkt katılıyor çıkarımında bulunarak, hesabı öğrenmeye çalışıyorum.

Orada benim yazdığı çıkarım doğal olara yok çünkü genel bir memur maaşı hesaplaması var. Özelde öğretmenlere ait olan ek ders konusu işlenmemiş maalesef

Maaş bordolarınıza e-devletten ve okul idaresinin paylaştığı ek ders toplu bordroları varsa, Ocak ayından bu yana hesabını yapabilirsiniz

Ben yıllar önce yapmıştım, doğru çıkmıştı

ozkansoft.com sitesi maaşınızı kuruşu kuruşuna hesaplıyor.

aylık vergi matrahlarını da hesaplıyor ama ek ders ve okul dışı MEB sınav de matrahı etkileyeceğinden sizin hesaplayabilmeniz biraz zor

ozkansoft.com sitesi maaşınızı kuruşu kuruşuna hesaplıyor.

aylık vergi matrahlarını da hesaplıyor ama ek ders ve okul dışı MEB sınav de matrahı etkileyeceğinden sizin hesaplayabilmeniz biraz zor

Ek ders ücreti ile yatan MEB sınavları matrahı etkiliyor ama IBAN’a yatanlar (e-sınav, direksiyon vb) etkilemiyor

Neden?

Daha açık yazayım isterseniz: e-sınav ve direksiyon sınavlarının ücretleri (gelir vergisi) matraha göre hesaplanıyor ama matraha dahil olmuyor
IMG_20211119_025954.jpg

Aynen üstte yazdığım gibi matraha göre hesaplanıyor ama matraha dahil olmuyor çünkü KBS’ye işenmiyor

Benim bu yıl içinde 12 e-sınav ve 12 direksiyon sınavım oldu ama matrahım hala 50000’i geçmedi

Maaş ve ek ders matrahı 45637
E-sınav ve direksiyon matrahı yaklaşık 8500
Eğer matrahı etkileseydi toplam 54137 olmalıydı

Maaş bordrolarınızı inceleyip hesaplayın isterseniz

Ekli dosyalar

• 67E1D139-5FDD-493D-8C9D-1820FFA67506.jpeg
    67E1D139-5FDD-493D-8C9D-1820FFA67506.jpeg
    79.7 KB · Görüntüleme: 10
  • BC2C6117-C9B7-4BDB-9B6B-7E924F36E113.jpeg
    BC2C6117-C9B7-4BDB-9B6B-7E924F36E113.jpeg
    81.7 KB · Görüntüleme: 11
Aynen üstte yazdığım gibi matraha göre hesaplanıyor ama matraha dahil olmuyor çünkü KBS’ye işenmiyor

Benim bu yıl içinde 12 e-sınav ve 12 direksiyon sınavım oldu ama matrahım hala 50000’i geçmedi

Maaş ve ek ders matrahı 45637
E-sınav ve direksiyon matrahı yaklaşık 8500
Eğer matrahı etkileseydi toplam 54137 olmalıydı

Maaş bordrolarınızı inceleyip hesaplayın isterseniz
Hocam kendi ekinizde bile matraha eklendigi görülüyor, daha da eklenmiyor diyorsunuz

Geri