Müfettişin dediğine bakın!!!

Kodla Büyü
inanakyol' Alıntı:
egkhan' Alıntı:
En acısı şu ki verilen bu cevap sadece o müfettişin ya da bazı öğretmen arkadaşlarımızın fikri değil. Maalesef bakanlıkta stratejik planlamaları yapan, ülke eğitimini yöneten adamların "dahiyane" tespiti bu. Herkes de -yani kendisi bu konuda fikir üretecek kapasite olmayanlar- oradan aldığı ezber cümleleris satıyor. Eğitici Formatörlerden bile duydum ben bunu.
Çok üzücü bir durum. Bizim kariyer planlarımıza olan etkisinden değil. Ülkenin eğitimini yöneten kafaların kapasitesini gösterdiği için üzücü. Çok Yazık.
Verilecek cevaba gelince: 1- "Çocuklar artık çok iyi bilgisayar biliyor" tespiti hangi veriye dayanıyor? 2- Bu çok iyi bilgisayar bilen çocuklar hangi okullar? Türkiye'nin her yerindeki her okulda her öğrenci birbiriyle eşit durumda mı? Bu bir çoğunluk mu arz ediyor? Kim vermiş bu kararı? Neye bakmış bu kararı verirken? 3- "Çok iyi bilgisayar bilmek" ne demektir? 4-Diyelim ki öğrencilerin %100'ü müfredatta yer alan konuları daha derse girmeden ezbere biliyor. Bilgisayar dediğimiz alanın nasıl bir özelliği olduğundan haberi var mı acaba bu insanların? Toplumun bilgisayar okuryazarlığı 1 ilerlerken günceli kullanmak için gereken bilgi-beceri 5 ilerliyor. Bu dersin bu alanın sonu mu var tarih ya da coğrafya gibi? Tüm konular öğrenildiğinde biten bir şey mi? Ne güzel işte, madem çocuklarımız bilgisayar kurdu olmuşlar(!) yenileyin öğretim programını saçma sapan şeyler anlatacağımıza program yazalım, grafik tasarımda uzmanlaşalım, ağ organizasyonu öğretelim....Not: Bu çocuklar hangi çocuklar bilmiyorum ama benim okulumdaki öğrencilerimimn yarısından fazlası hayatında ilk defa bu derste bilgisayar kullandılar.

Anladığım kadarıyla zaten en başından beri amaç çocuklar bilgisayar öğrensin değilmiş. Bilgisayar dersi tamamen duygusal sebeplerden getirilmiş. Tüm ülkeye BT sınıfları kurulupda birileri duygusal anlamda tatmin olduktan sonrada BT derslerine salla gitsin türünden yaklaşımlar sergilenmiş. Şimdi ise trend bilişim teknolojilerinin derslerde kullanılması. Belliki birileri yeniden bir duygu kabarması yaşıyor halkada size biz daha ne yapalım mesajı veriliyor ama o halk "madem paran var okulların temel problemlerini neden çözmüyorsun demiyor"

her iki görüşe de katılıyorum

Ayrıca bence müfettişlere bu kadar tepki vermeye gerek de yok..
Sözde adamlar kendilerini her şeyi biliyor zannediyorlar. Adam şimdi Bilişim teknolojilerinde (Bu terimin izahını bile yapamazlar) face, oyun,... dan başka bi şey bilmediğini mi açık açık söylesin...

2,5 aydır 8.sınıflarda HTML de birşeyler yapmaya çalışıyorum. çocuklara farklı kaydet ten html formatında kaydetmeyi öğretemedim malesef :( ve hepsi ayrı ayrı aynı soruyu sormuyor mu dayanamıyorum artık..
ama bizim çocuklarımız herşeyi biliyordu değil mi ya pardon herşeyi bildiklerini unutmuşum :)

FACEBOKTA ALEMİN KRALLARINI YETİŞTİRİYORUZ.

Pardon onlar bizden ilerde, onlar BT öğretmenini kafalıyorlar,

Onlar bizi yetiştiriyor. Yok bu da olmadı. Yetişiyorlar işte BİR ŞEKİLDE.

Savulun... Beğenin n'olurrr...

Şuan bizi kontrol edebilecek yeterlilikte müfettiş yok. Belki müfettişin dediği gibi bizi kafalayan çocuklar ilerde müfettiş olursa o zaman başka :!: :!: :!:

Yarın öbür gün Fatih Projesi gelince okullara bakalım o zaman ne yapacaklar müdürler, müfettişler öğretmenler.. görürüz o zaman fellik fellik bilgisayar öğretmenlerini arayacaklar.. oyun oynamasını bilen facede gezeni gören tamam bu bilgisayar biliyor diyorlar otur bir dilekçe yaz desen kimse yazamaz...

müfettişte çocuk kadar biliyorda ondan öyle demiştir :puhaha: gerçi bu algıya göre bakanlıkta bu işi çocuktan ileri götüren de kimse kalmamış. :verymad: senin tübitakın hala linuksa türkçe arayüz yazıp bak işletim sistemi yaptık diyor. artık bu çocuklar yakında işletim sistemi çekirdeği yazarlar :puhaha:

pehhh daha dün çocuğa diyorum monitörü kapatma - çocuk bu mu diyerek mouse gösteriyor..bu cocuk 4.sınıfta ve BT dersi yok ..Ha çocuk Ha müfettiş Bey(!)

Öğrenciler de bir denetmen gördüklerinde sıraya geçerler ve ellerini uzatır tokalaşırlar denetmen bu arada kafaya (hemde çocuk kafası) alındığının farkında değildir. bu tüm eğitim kurumlarında görünen bir manzaradır. (belgesel tadında bir yazı oldu)

Öğrenciler gerçekten çok ileri düzeyde bilgisayarı kullanabiliyorlar :!: :?:

Ben İstanbul Pendik'te görev yapıyorum. İlçemizde bilgi yarışmaları bilgisayar üzerinden yapılıyor. Spor salonlarına PC leri taşıyıp yerel ağ kuruyor NetSuport ile Word formatındaki soruları tek tek gönderip Süre bitince de ekranları kilitleyerek cevapları açıyoruz. Bu işler için bizim zümremiz görevlendiriliyor.

Yarışmaya gelen okulların en zeki 3 er öğrencisinin yapacağı tek şey, ekrandaki Word dosyasını açmak, soruyu okuyup çoğu tek kelimeden oluşan cevabı yazmak.

Bu haftaki yarışmadaya başlamadan tüm masaları tek tek dolaşıp; klavyeyi en iyi kullananın ortaya oturmasını, kullanmadıkları sürece klavye farelere dokunmamalarını söyledik.
Matematik sorusunu gönderdik. Okulun birisinin öğrencileri klavye çalışmıyor diye bağırdı, Bt öğretmeni diğer arkadaşımız baktığında anlaşıldı ki Num Lock tuşu kapalı :verymad: Heyecanlanmış olabilirler ama 3 öğrenciden 1 i bile numlock a bakmayı ya da klavyedeki diğer sayıları akıl edememiş.
Tüm uyarılara rağmen eli klavyede basılı tutup Yapışkan tuşları aktif edip bozuldu diyenler var.
Word dosyasındaki küçücük resim ilk açılışta çeyrek saniye geç göründüğü için soru boş diyen var.

Okulların en zeki öğrencilerinin, Bilişim Teknolojilerini kullanma bilgisi bu kadar. Diğerlerini hepimiz biliyoruz.

Okuluma ilk geldiğimde labdaki pc lerde internet explorer ın açılış sayfası Crea idi. Kalsın bir şey olmaz diye düşündüm. 4 ten 8 e tüm öğrenciler açılış sayfasında google göremeyince internet yok diyordu. Güvenlik programını geçici olarak devre dışı bırakıp hepsini değiştirerek başımı ağrıtmalarından kurtulabildim. Adres çubuğuna elle adres yazmayı %95 i bilmiyor. Önce google a girip oraya yazıp aratarak gelen sayfalara giriyorlar.

Öğrencilerin bilgisayarı çoğu öğretmen ve müfettişten daha iyi bildikleri doğru. Bilişim Teknolojileri dersini çok iyi bildikleri ve bu branşın öğretmenini dalgaya aldıkları da müfettişin kendi kendini avutması. Müfettişi fenda dalgaya almışlar anlaşılan :puhaha:

inanakyol' Alıntı:
pythagorean' Alıntı:
Arkadaşlar okulumuza gelen müfettişe hocam çağımız bilişim çağı ama ii hiçe sayıyolar ders saatleri hakkında bilginiz vardır şu an resmen ölü gibi geziyoruz dedim ve bana aynen şöyle dedi. Hocam şu an çocuklar bilgisayar konusunda çok ilerde. Hemen hemen herşeyi biliyorlar, hatta bazı okullarda bilgisayar öğretmenini bile kafaya alıyolar. Onun için ders anlamını yitirdi dedi :D Tamam hocam ben daha bir şey demiyorum buyrun evraklarım dedim :D:D

Evet ilerde ama kendi bilgisinden ilerde olduğu için epey ilerde sanıyor galiba.

Durum tamamen bu hocam. İyi tespit. :+1:

mutefli24' Alıntı:

Ben İstanbul Pendik'te görev yapıyorum. İlçemizde bilgi yarışmaları bilgisayar üzerinden yapılıyor. Spor salonlarına PC leri taşıyıp yerel ağ kuruyor NetSuport ile Word formatındaki soruları tek tek gönderip Süre bitince de ekranları kilitleyerek cevapları açıyoruz. Bu işler için bizim zümremiz görevlendiriliyor.

Yarışmaya gelen okulların en zeki 3 er öğrencisinin yapacağı tek şey, ekrandaki Word dosyasını açmak, soruyu okuyup çoğu tek kelimeden oluşan cevabı yazmak.

Bu haftaki yarışmadaya başlamadan tüm masaları tek tek dolaşıp; klavyeyi en iyi kullananın ortaya oturmasını, kullanmadıkları sürece klavye farelere dokunmamalarını söyledik.
Matematik sorusunu gönderdik. Okulun birisinin öğrencileri klavye çalışmıyor diye bağırdı, Bt öğretmeni diğer arkadaşımız baktığında anlaşıldı ki Num Lock tuşu kapalı :verymad: Heyecanlanmış olabilirler ama 3 öğrenciden 1 i bile numlock a bakmayı ya da klavyedeki diğer sayıları akıl edememiş.
Tüm uyarılara rağmen eli klavyede basılı tutup Yapışkan tuşları aktif edip bozuldu diyenler var.
Word dosyasındaki küçücük resim ilk açılışta çeyrek saniye geç göründüğü için soru boş diyen var.

Okulların en zeki öğrencilerinin, Bilişim Teknolojilerini kullanma bilgisi bu kadar. Diğerlerini hepimiz biliyoruz.

Okuluma ilk geldiğimde labdaki pc lerde internet explorer ın açılış sayfası Crea idi. Kalsın bir şey olmaz diye düşündüm. 4 ten 8 e tüm öğrenciler açılış sayfasında google göremeyince internet yok diyordu. Güvenlik programını geçici olarak devre dışı bırakıp hepsini değiştirerek başımı ağrıtmalarından kurtulabildim. Adres çubuğuna elle adres yazmayı %95 i bilmiyor. Önce google a girip oraya yazıp aratarak gelen sayfalara giriyorlar.

Öğrencilerin bilgisayarı çoğu öğretmen ve müfettişten daha iyi bildikleri doğru. Bilişim Teknolojileri dersini çok iyi bildikleri ve bu branşın öğretmenini dalgaya aldıkları da müfettişin kendi kendini avutması. Müfettişi fenda dalgaya almışlar anlaşılan :puhaha:
Aynen

arkadaşlar, çocuklar bilgisayar biliyor bilgisayar dersine ne gerek var diyen olursa şu cevabı verin. bu çocuklar türkçede biliyor türkçe dersine ne gerek var o zaman. her kim olursa olsun abışıp kalacaktır

yeni göreve başladığım okulda fen bilgisi öğretmeniyle bilgisayar dersinden konuşuyorduk. o da dersin gereksiz olduğunu şu cümlelerle özetliyordu: "Şimdiki çocuklar bilgisayarın kurdu olmuş facebook'a telefondan giriyorlar." Neyse aradan 15 gün geçti geçmedi bu beni çağırtmış neyse gittim bilgisayardan ses çıkmıyor diyo ne yaptıysam olmuyor diyo ben şöyle bi baktım hoparlörü elektriğe takmamış taktım çalıştı.çaktırmıyor ama içinde fırtınalar kopuyo biliyor yiyeceği lafı.Ben de hocam bu çok basit sorsaydınız çocuklar bile yapardı dedim :puhaha: :puhaha: ve kolay gelsin deyip çıktım benden köşe bucak kaçıyor artık....

Artık müfettişlere böyle sorular sormamak gerekiyor. Konu hakkında kulaktan duyma bilgileri var yok yere moral bozmaya deymez. Eminim BT öğretmenlerinin çoğu kendileri ile ilgili mevzuatı müfettişlerden daha iyi biliyor.

okulum konulu web tasarım yarışmasında hem ilköğretim hem ortaöğretim öğrencileri sitelerini yapmışlar okulun linki var, daha sonra belediyenin linki var ama milli eğitim müdürlüğünün linki yok, belediyeyi de tanıtanlar, hızını alamayıp her yere belediye logosunu koyanlar vardı :alkis: anlaşılan bu çocuklar o çocuklardı öğretmenle kafa bulanlar sonunda kafayı bulmuşlar :verymad:

-Öğretmenim haticeye değil neticey bak dersen, evet sonuçta bir ürün var ama elma desen elma değil, armut desen armut değil. Hilkat garibesi

neyzen26' Alıntı:
mutefli24' Alıntı:

Aynen

Bu olanlardan sonra öğrencilerin bilgisayarı kullanamadıklarından çok, BT öğretmenlerinin öğrencilere iyi eğitim veremediği düşünülmüştür emin olun...Ne yaparsak yapalım yaranamayız bunlara..

hardeniz' Alıntı:
madem arkadaşlar genelde öğrencilerimizi bu şekilde. BU BİLİŞİM DERSLERİNE OLAN NEFRET neden. Biz istemedik formatör denen belaya bulaşmayı. zorla yaptılar. üç saat az ekders alırdım ama ÖĞRETMENLİĞİMİ yapardım. notumuzu kaldırdılar dersimizi kaldırdılar resmen bizi müfredat dışı bıraktılar. neden peki neden?
bu cümlelerinizi okurken nedendir bilmem sonunu " bizi müfettiş dışı bıraktılar diye aldılayıp okudum " sonra kendime güldüm. :puhaha:

3 sene evvel bir müfettiş geldi.Elini sıktım nasılsınız efendim adama sandalye bile çektim.Sonra başladım netopu anlatmaya başladım:
Çok uzun geceler verdim efendim ama başardım böyle bir programla tüm okulumuzu denetleyebiliyorum uzaktan makineleri kapatıyorum.Sonra dynedi açtım bunla da 2-3 sene uğraştım öğrencilerimiz için en iyi interaktif ingilizce yazılımını kurdum.Buyrun şifreniz adam biraz kurcaladı.Sonra mebin basamak cdni açtım bunlar nasıl efendim inanın bunları makinelere kurmak değerli öğrencilerimizin hizmetine kurmak sabahlarımı aldı.Adam şaşkalozdu kıyağımı yaptım basamaklara kadar uğurladım bitter çukulatamı sundum.3 ay sonra teşekkürle ödüllendirme geldi.Bunlar HİÇBİRŞEY bilmiyor kandırın gitsin.Formatörlükte üst üste 2 yıl teşekkür belgesi ve okuldaki en yüksek note aldım.
KAFAYA ALIN GİTSİN

Buzkırıcı' Alıntı:
3 sene evvel bir müfettiş geldi.Elini sıktım nasılsınız efendim adama sandalye bile çektim.Sonra başladım netopu anlatmaya başladım:
Çok uzun geceler verdim efendim ama başardım böyle bir programla tüm okulumuzu denetleyebiliyorum uzaktan makineleri kapatıyorum.Sonra dynedi açtım bunla da 2-3 sene uğraştım öğrencilerimiz için en iyi interaktif ingilizce yazılımını kurdum.Buyrun şifreniz adam biraz kurcaladı.Sonra mebin basamak cdni açtım bunlar nasıl efendim inanın bunları makinelere kurmak değerli öğrencilerimizin hizmetine kurmak sabahlarımı aldı.Adam şaşkalozdu kıyağımı yaptım basamaklara kadar uğurladım bitter çukulatamı sundum.3 ay sonra teşekkürle ödüllendirme geldi.Bunlar HİÇBİRŞEY bilmiyor kandırın gitsin.Formatörlükte üst üste 2 yıl teşekkür belgesi ve okuldaki en yüksek note aldım.
KAFAYA ALIN GİTSİN
çok takdir ettim hocam helal hoş olsun
vede işin içinde kandırmaca yokki elindeki mahsülü pazarlama tekniği var senden çok iyi esnaf çıkar mesela.

kayseriliyim zaten.Müdür birgün cd kopyalamama kızdı.Ertesi gün tüm köyde konsollara 1 tlye oyun attım.Şu anda da malum kış film mepe3 oyun filan işte zam olmayınca aylık müşteri potansiyelimiz idare eder

okulun demirbaştan düşmüş eski ama pırıl pırıl mnitör kasa takım p3 makineleri 20tlden alıyorum(müdür çakmıyor zaten yeter ki fotokopi kağıdı çıksın)
modifiye kurum köye 150tlden satıyorum

Geri