müfettiş geliyor

Kodla Büyü

meltem_meva

Site Gezgini
arkadaşlar ilköğretimdeki görevim bu sene başladı. daha önce lisedeydim müfettiş sıkıntısı çok olmadı. haftaya müfettişler geliyor bilişim teknolojileri dersi nasıl teftiş ediliyor. nelere dikkat etmeliyim birde sınıflar çok kalabalık haliyle gürültü oluyor ders hakimiyetini sağlayamıyorum müfettiş geldiğinde ne yapacağım gürültü yine çok olursa? yardımcı olursanız sevinirim

Müfettiş gelir oturur ders idinler gider hocam. Genelde bizim dersle ilgili çok bilgileri olmadığı için ne olduğunu bile anlamazlar. Sen planlarını vs hazırda bulundur yeter. Gürültü konusunda da yapacak bir şey yok, ama sınıfa yabancı biri girince çok şımarık bir sınıf değilse genelde toparlanma eğiimi gösteriyorlar :) Derste etkili sunum kullanma, ders sonrasında çalışma kağıtları verme gibi şeylere dikkat ederler. Bir problem olmaz ortalama 85,90+ puan veriyorlar zaten. Daha düşük verildiğini hiç görmedim.

teşekkürler. okula yeni geldim ve çok eksikler var. benden önce kadrolu hiç öğretmen gelmemiş.o yüzden lab çok kötü kullanılmış.yeni yeni düzenlemeye çalışıyordum. sunularım var ama projeksiyon sıkıntılı.netop kaullansan projeksiyon gibi olmuyor bakalım ne yapacağım

Geçen eğitim öğretim yılında müfettiş geldiğinde ders başlamasına rağmen ben rehberlik odasında yazıcı kuruyordum. Derse 5 dak. geç girdim. Konu akış çizelgeleri ile ilgili idi. Dersim 7. sınıflara. Müfettiş dersi nerede işleyeceğimi sordu. Aslında sınıfta kalacaktım. Ama müfettiş geldi diye BT sınıfına geçtik. 1 öğrencim var 1 yıl boyunca hep sorun yaşattı. Müfettiş ona bu derste 1 yıl boyunca ne öğrendin diye sordu. Çocuk gık diyemedi. Rezaletti.
Seminer sonrası teftiş puanlarımız geldi. 90 vermiş. Aslında 6 sınıftayken teftiş edilseyim +2, +3 puan daha fazla verirdi.

esma06' Alıntı:
Geçen eğitim öğretim yılında müfettiş geldiğinde ders başlamasına rağmen ben rehberlik odasında yazıcı kuruyordum. Derse 5 dak. geç girdim. Konu akış çizelgeleri ile ilgili idi. Dersim 7. sınıflara. Müfettiş dersi nerede işleyeceğimi sordu. Aslında sınıfta kalacaktım. Ama müfettiş geldi diye BT sınıfına geçtik. 1 öğrencim var 1 yıl boyunca hep sorun yaşattı. Müfettiş ona bu derste 1 yıl boyunca ne öğrendin diye sordu. Çocuk gık diyemedi. Rezaletti.
Seminer sonrası teftiş puanlarımız geldi. 90 vermiş. Aslında 6 sınıftayken teftiş edilseyim +2, +3 puan daha fazla verirdi.
hocam zaten müfettişlerde öyle garip bir yetenek var. Nerde en boş öğrenci var onu bulup çekiyor ona soruyorlar :D

sınıfta biraz daha usllularsa o haftga içinn sınıfta işliyebilirsin hocam.. dosyan tam olsunn.. yıllık plan ..çaışma tavimi.. sınıf öğrenci gözelmm formları vs. girdiği sınıfa göre basit uygulamalar yaptır çocuklara.. kontrol et.. mesela sunu yaptırıyrsunn p.pointin bi ozelliğini vedin.. konu olark bocalamıcakları bi konu verip sunu yaptır İstiklal Marşı .. Kitaptaki hzır bi konu fln... onun dışında.. zaten herşey tam değilki.. bi kere sınıftaki bilg.sayısı öğrenci sayısı. eğitim ortamı.. bazı eksiklikler elbette var.. müfettiş te anlayış göstecektir eminim...

hocam müfettişi fazla takmayın :wink:

ama nelere bakar derseniz

yıllık plana bakar , deftere işlenmesine bakar
öğrenci ürünlerinin sergilenmesine bakar
zümreye bakar
sosyal kulüp dosyası
sınıfın temizliği düzeni gibi vs. şeyler

ama müfettişi takma :p :p :p

çok sağolun arkadaşlar içim biraz rahatladı. ben basamak kitabı olraka sınıfa göre seçmedim problem olurmu?6 lara 4.basamak 7-8 lere 5.basamak kitabını işliyorum bu konuda sıkıntı çıkarırlarmı

hocam yıllık planınıda ona göre yap ama o zaman 6. sınıflara 4. basamak konularını yaz :wink:
sınıf defterinide yıllık plana göre doldur

zümredede 6. sınıflarda 4.basamak işlencek dediysen kralı gelse tınmaz :mrgreen: :+1: :arrow: :p

Müfettiş gelsin ilk iş bizi ne yapacaksınız diye soracam.... Önce bi ne olacağımıza karar versinler sonra gelip teftiş ederler...

Bir de dosyayı dikkatlice inceledi. Zümre yıllık plan, öğrencilerin hazırladıkları belgeler...

Dersimde, çocukların ileride olmasını istediği 6 şeyi Wordte yazdırmıştım, beğendiklerimin çıktılarını alıp dosyama ekledim.

Ben öğrenciler madde imi vermiş mi kenarlık vermiş mi diye dikkatle inceledim. Öğrenci kelimeyi doktor yerine dokdor yazmış. Bana onu gösterdi. İmlaya da dikkat edin, dedi.

Dersin son 5-10 dakikası araştırma yapmaları için izin vermemi söyledi.
Bir de kitaptaki bilgiler -özellikle sıkıcı konular- dışında daha güncel bilgiler anlatmamı önerdi.(Örn: CD ye veri yazma, program yükleme, bilgisayar kurulumu gibi)

hocam çok panik yapmanıza gerek yok,onların işi sınıf öğretmenleriyle,ama sınıfın temiz olması,öğrencilerin derse olan ilgileri önemli,tabi sınıfın çok gürültülü olmaması önemli bunlar olduktan sonra evraklara bakmıyolar bile, tabi adamına göre de değişiyor,bana geçen sene gelen hiç evrak istemedi,teşekkür etti gitti dersin sonunda.

hocam bana geçen sene geldiklerinde sadece okul sitesine baktı :) Nasıl hazırladım güncel mi diye sordu? Açıklamayı yaptım. bir de değerlendirmeyi nasıl yapıyorsun diye sordu. askerden yeni geldim o konuda eksiklerim var dedim :) ders de anlatmadım serbest bırak çocukları dedi. 90 puan aldım.
önceki sene gelen adam benim rehberlik dersi evraklarıma taktı bilgisayar sınıfında bişey diyemeden çekip gitti.netoptan dersi anlatım hiçbir sıkıntı da olmadı. ama 76 puan :)
gelen müfettişin türüne göre olay değişiyor.

Bizim dersimize teftişe geldiklerinde hepsinin bilgi düzeyi eşit olmadığ için farklı davranış gösteriyorlar. Örneğin bazıları sadece temizlğe bakar gider, bazıları planlarına bakar dersini dinler (sınıf öğretmeni mantığı) bazıları kullandığın programlara bakar, baıları da web e meraklıdır siteye bakar onun için kesin bir durum yok:)

öğretmenlikte 6.yılım ilk atandığımda lisedeydim.bakanlık müfettişi gelmişti.kadın duruşuma takmıştı elin niye bağlı bilmem ne..ah şimdi gelse ya gösterirdin nasıl durulduğunu .takma hocam ..

ve müfettiş geldi.mede en berbat sınıfa denk geldi.bir önceki saat öyle güzel geçmiştiki dersim lakin nasip işte. sınıf susmadı. çok gürültü oldu ama müfettiş anlayışla karşıladı çıkarkende sınıf kurallarını belirleyin. bu şekilde çok yorulursunuz dedi.iyi bir insandı.sınıf kalabalık olduğu için anlayışla karşıladı. bir rehberlik teftişide böyle geçmiş oldu.

müfettişler anlamadığı için bilg. dan sorun olmazmerak etme...evrakların tam olsun gerisi önemli değil

bize de dün geldiler rehberlik için.Sordum 4 ve 5 lere girecekmiyim diye bana dediki benim oğlum bilg. öğretmeni o giriyor sende gireceksin dedi.......

Benim Dersime de bugün geldi. dersten sonra tenefüste sınıfımı tanıttım. Bilgisayar özelliklerini , okulun teknolojik cihazlarını anlattım...
Ve bana şunu dedi:
neden bu kadar güleryüzlüsünüz? Bundan rahatsız oldum dedi.
Şok oldum resmen ya. Somurtkan olsan suç, güler yüzlü olsan suç.
Formatör öğretmen olduğumu du söyledim. Sorun var mı diye sordu.Ve bilişim tekn. öğretmenlerinin sıkıntılarını anlattım. özlük haklarının (cebitte alınan kararlar yönünde) değişmesinin fayda getireceğini söyledim bütün bilişim tek. öğretmenleri adına. Derslerimizin 2000 den bu yana azaltıldığını seçmeli hale getirildiğini şimdi de 4-5 lerden alındığını..... söyledim.
Ama hiç umursamadı bile. Bilgisayarı artık 6 yaş çocuğu bile biliyor dedi.
-Bilgisayarda oyun oynamak , onu bildiği anlamına gelmez dedim. Açıklamasını da yaptım.
Böyle zihniyetteki teknoloji yoksunu kendini beğenmiş idareci ve dediği dedik ,"bilmiş ama hiç bir şey bilmemiş" yöneticiler oluğu sürece işimiz zor be hocalarım.
bilişim öğretmenleri olarak ses getirmemiz lazım .cebit bunun başlangıcıydı. bu konuda birlik olursak hem dersimiz önem kazanır hem de özlük haklarımız normal bir öğretmen gibi olur.

Bugün okuldaydılar, ingilizce dersime girmek istemediler yarın branşınızda görelim dediler... Oysa ben branşımıçoktan unuttum, ne performansım var ne projem... programı işledim sanırım bir sıkıntı çıkmaz... diğer evraklarımda da sıkıntım yok, tek eksiğim BT dersinde proje, performans veya gözlem formları...

Yarın sormamı istediğiniz bişey varsa söyleyin soralım... Daha önce paylaşılan ve başbakana cumhurbaşkanına verilen belgeleri hazırladım onları sunacam (tabi gereksiz dersin gereksiz hocasını dinlerlerse) sorunlardan bahsedeceğim...

Sonucu yazarım yarın :)

hocam ben 9 yıldır öğretmenim lisede 3 haftadır bakanlık müfettişleri teftiş yapıyor.bana öyle şerefsiz biri geldiki anlatamam.dersime girdi.derten sonra evraklarımı istedi zümre-yıllık plan-günlük plan-rehberlik-sosyal kulüpler-sınav analizleri-sınav kağıtları ve cevapları hepsini eksiksiz verdim.bana ahkam kesti.dersleri saat saat ve konu konu böl yıllık planda dedi tamam dedim.zümrende hangı dersten kac sınav yapacagını yazmamışsın dedı yazdıgımı gösterdim-sınav kagıt ve cevap anahtarlarımı ve her evrağı eksiksiz verdim. daha sonra bana müdürünü çağır dedi müdürü çağırdım daha sonra ben çıkınca öğretmenin hiç bir evrağı yoktu hiç bir şey hazırlamamış-derste ders anlatmadı demiş....bende müdürüme tüm evraklarımı kendisinin imzaladığını ve elımde mevcutoldugunu gösterdim ve herşeyi müdüre gösterdim.vede teftişi adamlar kendi branşımda değil hiç umulmadık dersten ve en kötü sınıfta yaptılar.adamlara efendim demedim diye beni şikayet ettiler müdüre.dikkatli olın...

bize geldi gitti bana 100 vermisler ama bana göre 200 olabilse verecek moddaydilar
asagi yukari 4-5 kg civari evrakim vardi 2008 den beri saklarim hepsini önlerine dökmeye hazirlanmisken bakmadilar bile

müfettiş elektronik eşya gibi şanş işi :mrgreen:

İyi de gelebilir kötü de

Müfettişin verdiği notun bir önemi kaldı mı ki ?

Dersimize gelse bile bilinçli çok azı dışında müfettişlerin yaptıkları yorumları ciddiye almamak lazım. Bizim branşa tamamen yabancılar. Çoğu ileri yaşta, belleğindeki word belgesini açmaktan aciz.Sokaktaki herhangi birisi gibi msn-facebook kullanabilen çocuğun bilgisayarı çok iyi bildiğini sanıyorlar.

BT sınıfında ister istemez diğer derslere göre daha fazla gürültü ve hareketlilik oluyor, öğrenciler daha farklı davranışlar sergiliyor. Öğrencilerin normal derslikteki gibi davranmasını bekliyor, göremediklerinde öğretmenin sınıf yönetiminde zaafları olduğunu sanıyorlar. O haftanın konusuna göre öğretmen 5-10-15 dakika bir şeyler gösterir daha sonra öğrencilerin benzer uygulamayı yapmasını ister. Müfettiş efendi ise bunu öğretmen hiç bir şey anlatmadı diye yorumlar.

Bizim branştan henüz müfettiş yok ama bir öğretmeni kendi branşı haricindeki müfettişler denetlememeli. Meslek liselerinde de kültür kökenli insanlar atölye laboratuvar öğretmenlerini denetlemeye geldiklerinde sıkıntı çıkıyor.

Geri