MÜHENDİSLİK SINAVINIZ NASIL GEÇTİ?

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Sabah aşti ye indiğimde kendimi üniversitede teknik eğitimin kantininde sansım her yerde tefçiydi.
Çorba çay muhabbetinde sağım solum tefçiydi
Sınavdan sonra yemek yerken yan masada sınavın tartışması yine tefçiydi.
Sınav soruları matematikten ziyade türkçe uzun paragraflı sorunlar gibiydi.
Yemek yerken düşündüm;
100 tl sınav parası verdim kim karlı çıktı Ösym
70 tl yol ücreti kim karlı otobüs firması
30 tl yemek parası lokantaya
sınavın sonucu giden 200tl

versace' Alıntı:
Sabah aşti ye indiğimde kendimi üniversitede teknik eğitimin kantininde sansım her yerde tefçiydi.
Çorba çay muhabbetinde sağım solum tefçiydi
Sınavdan sonra yemek yerken yan masada sınavın tartışması yine tefçiydi.
Sınav soruları matematikten ziyade türkçe uzun paragraflı sorunlar gibiydi.
Yemek yerken düşündüm;
100 tl sınav parası verdim kim karlı çıktı Ösym
70 tl yol ücreti kim karlı otobüs firması
30 tl yemek parası lokantaya
sınavın sonucu giden 200tl
hocam olaya iyi tarafından bak o zaman. 200 tl ye 2 kalem bir silgi bir kalemtraş 2 peçete ve 3 şeker aldın

melanik' Alıntı:
alperrtegas' Alıntı:
Yanlış dogruyu götürmedigini biliyomuydunuz ben bos biraktim hep nezaman ogrendiniz

sorma hocam aynı hataya bende düştüm.malesef dikkatsizlik :cry:

Hocam hem sınav öncesi kılavuzda yazıyormuş (sınav başlamadan sınıftakiler konu hakkında görevlilere soru sorunca sınıftakiler söyledi) hem de soru kitapçığının ön kapağının arka sayfasında yazıyordu bizzat okudum :) son iki dakikada sorulara bakmadan 20 soru salladım :) ama tutma şansı az tabi...

arkadaşlar normalde yanlış doğruyu götürüyordu zaten ösym nin bütün sınavlarında yanlış doğruyu götürür..Sadece hilkat garibesi meb yaptıysa sınavı yanlış doğruyu götürmeyebilir.Sınavı ösym yaptığına göre yanlış doğruyu neden götürmedi.Onuda araştırdım araştırdım ki arkadaşlar vah bize vahlar vize....Nedenine gelince ösym teflilerden o kadar çok yanlış yapmasını bekliyormuş ki sınavda yaptığınız doğrular yetmeyeği için hatta bu yanlışlar üniversite sınavındaki hatta sbs sınavındaki doğrularınızı bile götürme tehlikesi doğurabileceği için bundan vaçgeçmişler.Tabi duyurusu iyi yapılmadı bazı arkadaşlar mağdur oldu.İsteyen arasın ösym yi...

Arkadaşlar Mrb.bir kaç problem var;
1.Niçin sadece bir kaç örnek soru yayınlanıyor.Allah aşkına bu ülkede yapılan hangi bir sınav öncesi 1-2 ay önce hadi çalışın sizi sınava alacaz söyleniyor ve bir-kaç aptalca soru yayınlanıyor.
2.Teknik öğretmenler neden haklarını savunmaktan bu kadar korkuyor.(Kızılay ykm nin önü teknik öğretmen doluydu.ve muhtemelen caddeler)
3.Ben öss tercihi yapacağım zaman mimarlıktan tutunda,mühendisliklere kadar bir çok bölüm geliyordu.ilk tercihim bilg.öğrt old için oraya yerleştim.malum köylü çocuğu:mühendis olursam iş bulamam ,burada daha rahat atanırım memur olurum mantığı.
her yerde öğretmen mühendis oluyor aman yakalayın yetişin..:kimse kusura bakmasın ama nice beyinsiz mühendislere mat ,geometri dersleri verdim sınav öncesi.yani mühendis oldunuzda ne oldu çok mu ileri zekasınız.piyasada lise mezunu yazılımcılar ın eline su dökemez mühendisler.(tümü için değil)
4.Bu sınav niçin yapılıyor.Anamızı ağlattınız yok öss,yok kpss,yok and öğrt.sınavı.uzaktan eğitimle kapattığın fakültelerin mezunlarını eğitime alacaksın.
5.Hakkedene hakkı verilir.Teknik öğretmenler böyle korkak oldukça,seslerini çıkaramadıkça,Haklarını aramaktan çekindikçe sınavda zor olur,zamanda yetişmez,kontenjanda kısıtlı olur.
6.Mühendisler öğretmen olmak istediklerinde niçin kimse ses çıkarmıyor,sınava alınmıyor.2 yıllık mezunları binlercesi öğretmen olarak çalıştırılıyor.Kimsenin gıkı çıkmıyor.FAKÜLTELERİMİZİ NİÇİN KAPATTINIZ.Niçin bizleri deve kuşu gibi ne kuş ne deve konumuna getirdiniz.
7.ARKADAŞLAR Bizler ne zamanki cesur bir şekilde ayağa kalkar ve gerçekleri haykırırsak o zaman tüm haklarımızı alacağız verecekler,vermeye Mecburdurlar. O KADAR. :D

duyu80' Alıntı:
arkadaşlar normalde yanlış doğruyu götürüyordu zaten ösym nin bütün sınavlarında yanlış doğruyu götürür..Sadece hilkat garibesi meb yaptıysa sınavı yanlış doğruyu götürmeyebilir.Sınavı ösym yaptığına göre yanlış doğruyu neden götürmedi.Onuda araştırdım araştırdım ki arkadaşlar vah bize vahlar vize....Nedenine gelince ösym teflilerden o kadar çok yanlış yapmasını bekliyormuş ki sınavda yaptığınız doğrular yetmeyeği için hatta bu yanlışlar üniversite sınavındaki hatta sbs sınavındaki doğrularınızı bile götürme tehlikesi doğurabileceği için bundan vaçgeçmişler.Tabi duyurusu iyi yapılmadı bazı arkadaşlar mağdur oldu.İsteyen arasın ösym yi...

Üşenmedim ösym yi aradım gece gece. Lüzumsuz sorular şube müdürünü bağladılar, dedim DUYU80 isimli bir arkadaşımıza böyleyken böyle demişsiniz! Doğrumu bunlar?
Cevap: duyu80 isimli arkadaş beş duyu organından kulağı yerine altıncı duyu organıyla dinlemiş bizi.
Ben beş tane biliyorum altıncısı ne olaki?
Cevap; ooo onda 80 tane var, ondaki altıncıya biz oturma organida deriz.

Arkadaşım sende nasıl bir çekememezlik var ya.

kendir_li' Alıntı:
duyu80' Alıntı:

Üşenmedim ösym yi aradım gece gece. Lüzumsuz sorular şube müdürünü bağladılar, dedim DUYU80 isimli bir arkadaşımıza böyleyken böyle demişsiniz! Doğrumu bunlar?
Cevap: duyu80 isimli arkadaş beş duyu organından kulağı yerine altıncı duyu organıyla dinlemiş bizi.
Ben beş tane biliyorum altıncısı ne olaki?
Cevap; ooo onda 80 tane var, ondaki altıncıya biz oturma organida deriz.

Arkadaşım sende nasıl bir çekememezlik var ya.
:)

Arkaşım çekemiyorum işte sizi açıkca söylüyorum hem amelesiniz hem gözünüz hiç doymuyor. Tefci ne demek hacı sen 15 -20 bilgisayar lı odadan sorumlusun diye atölye şefisin aynısını böteci lisede yapıyor hayrına...gördüğün ders ağırmış da mikroişlemci mimarisi tasarlarsın diye korktuk aman... senin mezun ettiğin hangi çocuk ikilik sayı sistemini biliyor yahuu..sana o da yetmeez huzur hakkı az yatmış dersin yazın yine huzursuz olursun.Devlet meslek liselerine milli eğitim bütçesinin yarısını ayırıyor.Onun yarısınıda size ayırıyor. sonuç ne meslek lisesinde okuyup da o mesleği icra eden çocuk var mı o da yok.Siz olmasanız japonya olucaz ama siz varsınız .Lütfen bitin artık.Bütün bunlara rağmen havalara girmeyip kabile devletinin çarpıık sisteminin zamanında açmış koyunun olmadğı yerde abdurahman çelebi olmuş çiçekleriyiz fazla sesimiz çıkmasın deseniz bişey demicez yine amma...

acilen bu böte'lilere teknik öğretmen tamamlama programı açılması lazım. ciddiyim. yoksa adamlar çekememezlikten, sinirden kendilerini yiyip bitirecek.

duyu80' Alıntı:
Arkaşım çekemiyorum işte sizi açıkca söylüyorum hem amelesiniz hem gözünüz hiç doymuyor. Tefci ne demek hacı sen 15 -20 bilgisayar lı odadan sorumlusun diye atölye şefisin aynısını böteci lisede yapıyor hayrına...gördüğün ders ağırmış da mikroişlemci mimarisi tasarlarsın diye korktuk aman... senin mezun ettiğin hangi çocuk ikilik sayı sistemini biliyor yahuu..sana o da yetmeez huzur hakkı az yatmış dersin yazın yine huzursuz olursun.Devlet meslek liselerine milli eğitim bütçesinin yarısını ayırıyor.Onun yarısınıda size ayırıyor. sonuç ne meslek lisesinde okuyup da o mesleği icra eden çocuk var mı o da yok.Siz olmasanız japonya olucaz ama siz varsınız .Lütfen bitin artık.Bütün bunlara rağmen havalara girmeyip kabile devletinin çarpıık sisteminin zamanında açmış koyunun olmadğı yerde abdurahman çelebi olmuş çiçekleriyiz fazla sesimiz çıkmasın deseniz bişey demicez yine amma...

Arkadaşım bana özelden yaz buyur gel ben istanbuldayım. teknik lisedeyim. yetiştirdiğim çocukların nerelerde çalıştıklarını söylemeyeceğim doğrudan alıp yanlarına götüreceğim. bakalım ben olmadan benim götürdüğüm yerlere girmen için sen ne kadar beklersin bir gör. adab-ı muhaşeret diye bir konumuz vardı lisedeyken içinde de çok güzel bilgiler mevcuttu ama tabi alana anlayana. bilgimizi sınamak istiyorsan önce sınayabilecek pozisyona geçmen lazım. senin öğrencilerine seni sınamaya kalktığında oturup buyrun sınayın diyorsun sanırım. senin özelliklerin ve verdiğin eğitim çok önemli. ama bu önemi sen biliyorsan önemli. benim verdiğim eğitim de önemli tabi benim bilinçli olmam doğrultusunda. bir mıh bir süvari kurtarır. o suvari değerli de o mıh ustası mı değersiz. böyle basit konulara takılıp kalmayalım arkadaşlar. (ikilik sayı sistemini çevirme konusunda gelince ülkedeki tüm sınavlar için geçerli bir durum var ülkeme matematiği sevdirememişiz çok doğrudur ama bunun tartışma yeri burası değildir. merak edene sayıların evrensel tarihi kitap setini tavsiye ederim. 8 tanesi ben de mevcut oku oku bitmiyor :) ondan sonra bilinçli tartışmak isteyenle konuşabiliriz).

Eğitimci olmak başlı başına bir değerdir. Bilişimci olmak eğitimci olmaktan sonra gelir ( öğretmenlik yapanlar için )

Eğitemediğimiz bir öğrenciye neyi öğretmeyi bekleriz ki!!!

duyu80' Alıntı:

Maddeler halinde yazayım belki anlarsın.
1- Tefci ne demek: Teknik eğitim fakültesi mezunu demek
2- 15 -20 bilgisayar lı odadan sorumlusun diye atölye şefisin: Atölye şefi değilim( Artık atölye şefi yok dal şefi var),
3- aynısını böteci lisede yapıyor hayrına: Hayrına yapmıyor, aldığı eğitim orada o kadar yapmasına yettiği için ücretine mukabil yapıyor.
4- senin mezun ettiğin hangi çocuk ikilik sayı sistemini biliyor yahuu: Gel sana Binary – Octal – Decimal – Hexadecimal Sayı Sistemleri hakkında biraz masal anlatsınlar( Sana bunlar masal kıvamında gelir.
5- sana o da yetmeez huzur hakkı az yatmış dersin yazın yine huzursuz olursun: Öyle bir derdim yok, yatarsa çatır çatır yerim. Sana yatmadığı için sen çok huzursuzsun sanırım
6- Devlet meslek liselerine milli eğitim bütçesinin yarısını ayırıyor.Onun yarısınıda size ayırıyor. sonuç ne meslek lisesinde okuyup da o mesleği icra eden çocuk var mı o da yok: Gören duyanda gerçek sanacak.
7- hem amelesiniz hem gözünüz hiç doymuyor: Yanlışın var forumlarda ameleleri adam etmeye çalışıyoruz.

Zamanında hata yapan bir tek sen değilsin hacı, sakin ol kasma kendini her gördüğün TEF le alakalı konuda sallamak zorunda değilsin. Sen daha gençsindir çalış gir sınava Koyun olursun belki.

Sınavın sadece Ankara'da yapılıyor olması, başvuru yeri ve ücreti, üzerine kontenjan ve eğitimin nasıl verileceğinin net olmaması sebebi ile başvurmadım.
Rakip lobi sınavın yapılmasını engelleyemedi ama giren arkadaşların yorumlarına bakarsak yıldırma politikasını sıkıca uygulamışlar. Eğitim normal mühendislik fakültelerinde verilirse orada da bol bol sıkıntı çıkartacaklarını düşünüyorum.

duyu80' Alıntı:

KAZL1.gif

Hacı ben toplam 4 yıla yakın çalıştım böteli olarak meslek lisesinde..Sadece meslek değil normal lisede ,anadolu lisesinde, ilköğretimde, imam hatipte, anadolu öğretmen lisesinde bütün okul türlerinde çalıştım..Şunu kesinlikle iddia ederim ki en kolay en rahat meslek lisesi.İlköğretimdeki 1 saat meslek lisesinde 5 saat yıpranmaya eşittir. Eğitimmiş ulen ne eğitimi aldınız ameleler ben bir sürü tefci kezbana feyzullaha kasa açmayı öğrettim kablo bağlamayı öğrettim.
Ben diyorum ki yazık diyorum formatör değilse ilköğretimdeki lisedeki arkadaş bunu gönülden yapıyor bir kuruş almıyor yazık değilmi..

FEYZULLAH senin fazla para alman aldığın eğitimden değil feyzo...ilgili kanunun Bilişim öğretmenleri sadece teknik eğitimlerde yetişirken çıkmış olmasıdır. Kanun diyorki sadece teknik eğitimden mezun olan öğretmenler teknikçidir...Ama kanun hazırlanırken kimin aklına gelir eğitim fakültelerinede teknik bir bölümün açılacağı...Ama en nihayetinde açıldı ve kimse kanunda bir değişiklik yapmayı akıl etmedi.

Tek bir kişi mahkemeye başvursa tüm böteliler teknikçi sayılır lokantacı Feyzo..

duyu80' Alıntı:
Hacı ben toplam 4 yıla yakın çalıştım böteli olarak meslek lisesinde..Sadece meslek değil normal lisede ,anadolu lisesinde, ilköğretimde, imam hatipte, anadolu öğretmen lisesinde bütün okul türlerinde çalıştım..Şunu kesinlikle iddia ederim ki en kolay en rahat meslek lisesi.İlköğretimdeki 1 saat meslek lisesinde 5 saat yıpranmaya eşittir. Eğitimmiş ulen ne eğitimi aldınız ameleler ben bir sürü tefci kezbana feyzullaha kasa açmayı öğrettim kablo bağlamayı öğrettim.
Ben diyorum ki yazık diyorum formatör değilse ilköğretimdeki lisedeki arkadaş bunu gönülden yapıyor bir kuruş almıyor yazık değilmi..

FEYZULLAH senin fazla para alman aldığın eğitimden değil feyzo...ilgili kanunun Bilişim öğretmenleri sadece teknik eğitimlerde yetişirken çıkmış olmasıdır. Kanun diyorki sadece teknik eğitimden mezun olan öğretmenler teknikçidir...Ama kanun hazırlanırken kimin aklına gelir eğitim fakültelerinede teknik bir bölümün açılacağı...Ama en nihayetinde açıldı ve kimse kanunda bir değişiklik yapmayı akıl etmedi.

Tek bir kişi mahkemeye başvursa tüm böteliler teknikçi sayılır lokantacı Feyzo..

Ne kadar keskin cümleler bunlar ya. Böyle fütursuzca eleştirdiğinize göre görende hem teknik eğitim okudunuz hem eğitim okudunuz da birebir aldığımız eğitimden haberdarsınız zannedecek.karşılaştığınız bir iki insanla bizim durumumuzu yargılama lüksü doğmaz size üzgünüm :-1: kaldı ki bende size bilgisayarın b sinden anlamayan bir sürü eğitim fak.mezunu öğretmen sayabilirim.ama bizler eğitime saygılı insanlarız.kimseyi küçümsemeyiz. çünkü kusurabkmayın işinize gelsede gelmese de en baba eğitimi aldık o beğenmediğiniz teknik eğitimlerde. o yüzden emek nedir biliriz ve saygı duyarız ki size de tavsiye ederim bunu :wink: Bence sizde gereksiz kıskançlıklar yerine biraz empati kurup emeğe saygı duymayı deneyin !!! ha bişey daha: o mühendisliği anamızın ak sütü gibi hakediyoruz. (Ne demek istediğimi gecesini gündüzüne katıp o fakülteleri başarıyla bitirebilen ve hala görev yerlerinde canını dişine takan emekçi teknikçiler çok iyi anlıycaktır.)

duyu08 dediklerine dikkat et biraz. kalkmışın burda tefçi böteci ayrımı yapıyosun.

bu öğretmen camiası nasıl bir camia anlamadım. herkes birbirinin kuyusunu kazmaya çalışıyor.

sınav süper geçti 70 civarı doğrum vardır. 100 üzerinden 85 gibi bir puan bekliyorum. tefli mefli böteli ayrımını bırakmamız lazım. tefli olur böteli olamaz diyen gitsin mühendislerle öğretmenler mühendis olmasın mücadelesine de destek versin. bütün bilgisayar öğretmenlerine bu hakkın verilmesi için mücadele etmemiz lazım. mühendise kızarız öğretmen mühendis olmasın dedi diye, biz burada bazı öğretmen olsun bazısı olsun kavgası yaparız. ne içiyorsanız söyleyin biz de içelim. :puhaha:

milli eğitim bütçesini sömüren parazit tefcileri ne okullarda ne de plajlarda görmek istiyoruz.

Re: Ynt: MÜHENDİSLİK SINAVINIZ NASIL GEÇTİ?

Orucum. Rabbim bizleri ıslah etsin

duyu80' Alıntı:

ne diyo la bu.Dikkate almayın,görmezden gelin .

Re: Ynt: MÜHENDİSLİK SINAVINIZ NASIL GEÇTİ?

OZOGUL' Alıntı:
Orucum. Rabbim bizleri ıslah etsin

kaptın gene 100 sevabı hacı...hem oruçsun hem bunun reklamını yapmıyorsun hem sabırlısın inna sabirinsin ...lokantacı seni :)

amisos55' Alıntı:
duyu80' Alıntı:

ne diyo la bu.Dikkate almayın,görmezden gelin .
sen niye dikkate aldın....

dikkate alınmıcak gbi değil dimi :(

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri