lütfen soruma cevap verin..

Kodla Büyü

blankkeyframe

Seçkin Üye
Seçkin Üye
bugün okulda öğlen arasının bitmesine 15 dk kala nöbetçi olduğum katta çok büyük bir olay yaşandı ve tutanak tutuldu savcılığa şikayette bulunulacak.. ve ben o anda nöbetçi olduğum yerde değildim. Şimdi burda bana ne gibi sorumluluk doğar ve bana ne yapabilirler? Formatör öğretmenim ve nöbet görevi verilmemesi gerekiyor fakat aday öğretmen olduğum için nöbet görevi verileceğini söyledi müdür yardımcısı bu doğru mudur? yani müdür yardımcısı beni şikayet etse bana soruşturma açsalar benim adaylığım yanar mı? yoksa ne olursa olsun nöbet görevinden muaf mıyım?

formatorluk yonetmelıgını okursan eger , sana hıc bır sekılde nobet gorevı verılmez, adaysan da verılmez.. ama ınsanlar eger kotu nıyetlıyse, yasadıgın yere ve mudurune de baglı tabı, yonetmelık flan dınlemez. burası turkıye.. ınsallah problem cıkmazz.bozma moralını

tamam nöbet görevi verilemez fakat verdiler.. bunlar bu görevi verdiği için ben bu görevi yerine getirmek zorundayım değil mi?? Yani olası bi durumda ben bu görevi yerine getirmediğim için sorumlu olacak mıyım?

olay; bir veli geliyor ve kendi çocuğuna vuran çocuğu duvara sıkıştırıp hesap soruyor.. bu sırada müdür yardımcısı bunu görüyor daha sonra olay haddinden fazla büyüyor. müdür yardımcısı, veliden şikayetçi olacak bu olayların hepsi benim nöbetçi olduğum koridorda meydana geliyor..

2 ihtimal var, sen eğer nöbet çizelgesine imza atmamışsan benim nöbet tutma gibi görevim yok, bana vermişler beni ilgilendirmez diyebilirsin, ama nöbet deftersine önceki haftaalarda imzaladıysan veya başka bir belge o zaman orada nöbet tutmak zorundasın. Verilmez evet ama sen almışsın görevi.Eğer resmiyette nöbetçi görünmüyorsan sorun olmaz,

nöbetçiydim ve tuvalete gittim, o arada olay gerçekleşmiş dersin, bir sorun çıkacağını sanmıyorum sana dair. Ama müffettişler gelirse ki gelir, sana kesin başvururlar.

formatöre verilmez, adaya hiç verilmez zaten.

ama bunu zamanında dile getirmeniz gerekiyordu. m. yrd. ile aranızda bir sıkıntı yoksa, beraber konuşup bu senaryoya bağlayın.

Burada okul idaresinin size karşı tutumu önemli. Tutanağın altına sizde imza attınız mı ? eğer olay oldu sizde tutanağa imza attıysanız ya da tutanakta sizin orda olmadığınıa dair bir ibare yoksa zaten ordasınızdır

hocam sizde soruşturma geçirirsiniz, lavabodaydım gibi bir mazeret sunarsınız.. Size bişey olacağınğ sanmıyorum

Hocam 30.1.1995 tarih ve 2423 sayı ile yayımlanan Tebliğler Dergisinde Milli Eğitim Bakanlığı Aday Memurların Yetiştirilmesine İlişkin Yönetmeliğin 24. maddesinin E bendinin 2. fıkrasına göre (Bağımsız nöbet görevi üstlenemezler, ancak nöbetçi öğretmenin yanında, çalışma programını aksatmamak şartı ile yardımcı olarak nöbet görevi yaparlar ve nöbet sırasında öğretmeni olmayan sınıfların derslerine girerler) size tek başınıza nöbet görevi verilemez. Bu bakımdan okul idareniz yönetmeliğe aykırı hareket etmiş. Ayrıca size nöbet görevi tebliğ edildiğinde sizin de yönetmelik hükmünü gerekçe gösterip görev yazınızı imzalamamanız gerekirdi. Nöbet öğretmenin asli görevidir. Nöbetini tutmayan öğretmen 657 sayılı devlet memurları kanununun 125. maddesinin A bendinin b fıkrasına göre (Özürsüz veya izinsiz olarak göreve geç gelmek, erken ayrılmak, görev mahallini terketmek) Uyarma cezası ile cezalandırılması gerekir. Ancak size bağımsız olarak nöbet verilemeyeceğinden dolayı herhangi bir ceza verilemez. Bu nedenle okul idaresi yönetmeliğe kendisi aykırı hareket ettiği için size bir soruşturma açmaz, açamaz. Rahat olun adaylığınız yanmaz. Herhangi bir problem olmaz. Ancak kanun ve yönetmelikleri iyi takip edip haklarınızı ve sorumluluklarınızı öğrenmenizi tavsiye ederim hocam.

1. sana göerv verilmez formatörlükten ötürü
2. hele ki stajyer öğretmensin hiç mi hiç verilmez
3. birşey olacaksa rehber öğretmenine sonra idarene olur
4. tuvalet ucu açık mükemmel bir mazarettir. sıkıştım gittim altıma mı edecektim...
5. sahi o arada sen nereye gittin
6. lütfen haklarını iyi öğren ve amirlerinin kral değil de sadece senin işini yapmakla sorumlu biraz yüksek maaş alan memurlar olarak gör.
7. devletin dili RESMİ YAZI olduğunu bil ve her işini resmiyete bağla hatır gönüle iş yapma

hocam ben o sırada başka bir koridardaydım kendi aramızda başka bir öğretmenle nöbet değiştik ama bundan idarenin haberi yok sadece 30 dk lığına değiştik o hocanın o koridorda işi varmış neyse işte ben başka koridordaydım. ayrıca okul büyük bir okul o yüzden nöbet tutmam gerekiyor öğretmen yetmiyor bende tutarım sorun olmaz dedim ve tutyorum baya bi zamandır... canım çok sıkkın bişey olursada olsun modundayım artık bu ne biçim meslek ya nöbet değiştiğim hoca yazdı tutanağı benim ismim geçmiyor ama resmiyette ordaki nöbetçi benim.. işin garip tarafı nöbeti değiştiğim hoca af edersiniz kaypaklık yapıyor sanki nöbeti yeri değişmek isteyen kendisi değilmiş ve aramızda öyle bi konuşma geçmemiş gibi anlatıyor olayı sürekli.. böyle iki yüzlüler yüzünden bu meslekten soğudum zaten daha 1 yılımı doldurmadan üstüne birde böyle olaylarla karşılaşınca ne olursa olsun diyorum ama haklarımı da bilmek istedim ki eğer ki idare benim arkamda olmazsa bende onlara karşı haklarımı savunabileyim diye..

Hiç birşey olmaz, lavaboya gittim de, ayrıca müdür yardımcın sana gönüllü olarak nöbet tutmak istiyorum diye bir dilekçe yazmanı ve yazılmış bir şeyi imzalatlmak isteyebilir, imzalama, müdür yardımcın mem in açacağı soruşturmada ceza alacaktır, ne olursa olsun kamusal alanda olmaz öyle şey ayrıca nöbet tutmaması gereken kişiye nöbet görevi vermesi ve senin kata gelene kadar çok kişi var sırada, özellikle bahçe ve giriş kat nöbetçisine kadar herkesi biraz sıkıntıya sokarlar, mem sorumlu ararsa bulur sana sıra gelmez bence :wink:
oooo hocam bir de stejermişsin, öğretmenler odasına git ayak ayak üstüne at, al çayını keyfini çıkar, kimseye laf yetiştirme, şimdi bunlar suçluluk psikolojisi içinde senin canını sıkmaya çalışırlar, defalarca soruşturma yazdım, bilgisayarcıyız ya, defalarca muhakkiklerin yanındaydım az çok sana tahminimi söylüyoru, keyfine bak, üzerine glenleri de salla gitsin eğlence yeni başlıyor :mrgreen: sana birşey olmaz

sağolun hocalar valla içimi rahatlattınız haksız olduğuma inanmıyorum çünkü ama gel gör ki resmiyette haksızım.. bu yüzden bütün öfkem..

Tırsması gereken asıl kişi idarecilerin zaten. Sana nöbet veremezler. Sendikana git durumu anlat. Olay büyümeden çözsünler. Sendika üyesi değilsen git hemen bir tanesine abone ol. İdarecilerinki ile aynı olmasında yarar var.

bişey olmamış müdür yardımcına soruşturma açılabilir açılırsa sana o zaman sorarlar ne oldu, gördünmü neredeydin diye sınıftaydım, lavobadaydım öğrencilerleydim vs dersin bişey senlik çok bir durum yok..

Sana soracakları şu:

S : Nöbetçi öğretmen sen misin?
Cevap : Evet (idarenin tutumu önemli arkanda durmazlarsa "evet ama stajer öğretmenim idare benim de nöbet tutmamı istedi")

Soru : Olay nasıl oldu neredeydin gibi sorular?
Cevap : (Nöbet değiştiğin öğretmen seni satıyorsa) O anda tuvalete gitmiştim geldiğimde olay meydana gelmiş veya şu anında olayı gördüm. Olayın devamını anlatabilirsin. Bilgim bu kadar.

Soru : Teşekkür ederim sayın hocam
Cevap : İyi günler (Ben teşekkür etmezdim :D

Sonuç: Size bişey olmaz. Size gelene kadar çok kişiye sıra gelebilir.
Ayrıca nöbet değiştiğiniz hocayı bi yoklayın ne anlatıyor sizin hakkınızda neler düşünüyor diye nabzını ölçün

normalde formatör öğretmene nöbet verilmez ... siz baştan karşı çıkamalıydınız ...

eğer siz bu görevi almışsanız nöbet esnasında yerinde olmanız gerekiyordu hocam ....

inş. olay ciddi boyuta ulaşmamıştır

olayı şöyle hallettik nöbet değiştiğim hoca tutanak tuttu ve nöbet yerini olayın meydana geldiği koridor olarak gösterdi yani benlik bir durum kalmadı.. Yorumlarını için çok teşekkür ederim.. bu sayede bir şey daha öğrenmiş olduk; öğretmenin en önemli görevi nöbet göreviymiş, ders mers hikaye..

Hocam her an orada olacaksın diye birşey yok.
Seni şahit olarak dinlerler, o sırada tualetteydim, labaratuarı kapatıyordum gibi bahaneler olabilir. İdare seninle ise sen de onlarla ol sorun çıkmaz diye düşünüyorum.
Nöbet görevi verilmesi de ayrı bir dert.

Geri