LPG'Lİ ARACI OLANLAR BUNU DUYDUNUZ MU?

Kodla Büyü

okanformula

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba, benim aracım honda jazz, otomatik vites, lpg'li. Geçenlerde bir ustaya götürdüm, bu usta forumdonanım'da çok övgü almış, sefaköy'de şeref usta. Benim aracımda bazen devir stop edecekmiş gibi iniyor, sonra tekrar yükseliyor, ustanın sölediği çözüm şu;

Aracın beyni lpg'yi ve verdiği tepkileri tanımıyor. Yani lpg'li araç bazen farklı ısılarda çalışabiliyor, yada egzoz'da verdiği gaz zengin olabilir (arıza lambasının yanma sebebi de bu). Bu nedenden dolayı beyin motorun devrini düşürerek, bazen motoru ve şanzumanı korumaya alıyor. Araç bizde yarım gün kalarak, beyne lpg tanıtma işlemi yapacağız dedi. Siz böyle bişey duydunuz mu? Yada sizce bu durum olabilir mi?

Ben ilk defa duydum. Motorun beynine nasıl müdahale edecek bu motor fabrikadan çıkarken LPG takılabilir demiyor ki! :)

Hocam, bende ilk defa duydum ama, usta gerçekten o kadar iyi bi usta ki, dükkanın önü Hızlı ve Öfkeli garajı gibi. Ve nette'de çok övgüler almış biri. Eğer normal bi adam olsaydı, takmazdım para tuzağı derdim ama, soruşturmadan da güvenemio insan

egzosdan çıkan gaz zengin olduğunda tepki verme diyecek arabanın beynine. veya uyarı veren zengin gaz karışımının değerini yükseltecek. böylece zengiin gaz çıksa bile bunu hata olarak algılamayacak

Hocam devir dalgalanmasının sebebi boğaz kelebeği olabilir. Daha önce temizletmemişseniz oto elektrikçilerde 20 Tl ye temizletebilirsiniz.
Boğaz kelebeğine göre düşük bir ihtimal olsa da beyin ve regülatör müşürleri bozulmuş olabilir. Tamiri yok, markaya göre 25-30 Tl civarına her birini değiştirebilirsiniz.

beyinsiz araba alın o zaman kardeşim :) benimki gibi 2006 clioya tüpü gömün gitsin. zengin gaz fakir gaz ayrımı yapmaz. banamısın demez maşallah :))

bende lpg den dolayı motor arıza aşığı yanıyordu(zavoli LPg- honda civic) LPG servisi gazdan olduğunu söyledi Aygaz kulanıyordum, artık bp den alıyorum gazı değiştiğimden bu yana yanmıyor,
servisin söylediği araç sensörleri lpg ile benzin farkını ayıramıyor haliyle aygaz da yağlı geliyor dedi başka yerden al dedi,
dediği gibi yaptım sıkıntı yok çok şükür,
istersen lpg aldığın istasyonu değiştir önce

aradaugrarim' Alıntı:
Hocam devir dalgalanmasının sebebi boğaz kelebeği olabilir. Daha önce temizletmemişseniz oto elektrikçilerde 20 Tl ye temizletebilirsiniz.
Boğaz kelebeğine göre düşük bir ihtimal olsa da beyin ve regülatör müşürleri bozulmuş olabilir. Tamiri yok, markaya göre 25-30 Tl civarına her birini değiştirebilirsiniz.

Hocam saol, bu dediğin şeylere bir baktırayim, zaten benim olayım motorun arıza lambasının yanması değil, o mecbur yanıo, ama bazı zamanlarda stop edecekmiş gibi olması can sıkıcı.

okanformula' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba, benim aracım honda jazz, otomatik vites, lpg'li. Geçenlerde bir ustaya götürdüm, bu usta forumdonanım'da çok övgü almış, sefaköy'de şeref usta. Benim aracımda bazen devir stop edecekmiş gibi iniyor, sonra tekrar yükseliyor, ustanın sölediği çözüm şu;

Aracın beyni lpg'yi ve verdiği tepkileri tanımıyor. Yani lpg'li araç bazen farklı ısılarda çalışabiliyor, yada egzoz'da verdiği gaz zengin olabilir (arıza lambasının yanma sebebi de bu). Bu nedenden dolayı beyin motorun devrini düşürerek, bazen motoru ve şanzumanı korumaya alıyor. Araç bizde yarım gün kalarak, beyne lpg tanıtma işlemi yapacağız dedi. Siz böyle bişey duydunuz mu? Yada sizce bu durum olabilir mi?

benim arabada da oluyor ama nedenini bilmiyorum ben gaz filtresindendir dedim değiştirdim ama yine devam ediyor

alpi' Alıntı:
okanformula' Alıntı:

benim arabada da oluyor ama nedenini bilmiyorum ben gaz filtresindendir dedim değiştirdim ama yine devam ediyor

@aradaugrarim hocamın dediğini bi deneyelim hocam...

55ihsan55' Alıntı:
beyinsiz araba alın o zaman kardeşim :) benimki gibi 2006 clioya tüpü gömün gitsin. zengin gaz fakir gaz ayrımı yapmaz. banamısın demez maşallah :))

Valla eski arabam focus'u özlüyorum hocam. 3 yıl boyunca 0 sorun. lpg'ye en uyumlu araçlardan biri bence...

Aracın devrinin inip yükselmesinin araca, size, sürüşe vs ne gibi bir olumsuz etkisi var?
Alıntı :

28 Mart 2013; 21:56:13

quote:

Orijinalden alıntı: mert1980

1.4 ishift sahiplerine bir sorum olacak
benim aracım rolantideyken (mesala 5-10 km gittim, uzun süren bir trafik ışığında boşa aldım) devir sayacı 850 falanken 650 civarına 5-10 saniyeliğine düşüyor ve sonra yaklaşık bi yarım dakikalık veya 1 dakilalığına yine 850 civarına çıkıyor. bu işlemi tekrarlıyor. acaba bu normal bir durum mu?

Merak etmeyin bu bir problem değil Aksine çok ince bir mühendislik harikası
Bir çok araçta motor ısınana kadar rölanti yüksektir, motor ısınınca normale düşer. Honda'da ise Dinamik Rölanti Yönetimi (Bu adı ben uydurdum) var. Şöyle ki araç rölantideyken elektrik ihtiyacı minimumda iken rölantide minimumda oluyor. Kavrama esnasında, farları açtığınızda, klimayı açtığınızda yani özetle araç henüz harekete başlamadan artan güç ihtiyaçlarında rölanti yükselerek ihtiyacı karşılıyor. Bu ihtiyaç düşünce araç ta rölantiyi düşürüyor. Bu da hem ekonomi, hem sessizlik ve konfor, hem de uzun ömür sağlıyor. Sonuçta alternatör bile motorun devrine göre akım üretiyor ve yıpranıyor. Milyonlarca km.lik ömür biçilen araç için rölantinin sürekli 650 civarında kalması değişken ihtiyaçlar için yetersiz kalabilir, sürekli 900 civarında kalması da israf sabebi olur ve ilgili parçaların ömründen çalar. Ama siz bunu dinamik olarak ayarlarsanız sonuç mükemmel olur. Başta da söylediğim gibi çok ince bir mühendislik olayı...

Burada anlatmaya çalıştığım olayı siz de kendi aracınız da deneyebilirsiniz. Farları açıp kapattığınızda, klima devreye girip çıktığında hatta müzik sistemini açıp kapattığınızda rölantinin nasıl değiştiğine dikkat edin.

Başka marklarda da böyle bir ayrıntı var mı bilmiyorum, ya da benim dikkatimi çekmedi.

Devamı:
http://forum.donanimhaber.com/m_2186818 ... ey_/tm.htm

unknownrealmman' Alıntı:
Aracın devrinin inip yükselmesinin araca, size, sürüşe vs ne gibi bir olumsuz etkisi var?
Alıntı :

28 Mart 2013; 21:56:13

quote:

Orijinalden alıntı: mert1980

1.4 ishift sahiplerine bir sorum olacak
benim aracım rolantideyken (mesala 5-10 km gittim, uzun süren bir trafik ışığında boşa aldım) devir sayacı 850 falanken 650 civarına 5-10 saniyeliğine düşüyor ve sonra yaklaşık bi yarım dakikalık veya 1 dakilalığına yine 850 civarına çıkıyor. bu işlemi tekrarlıyor. acaba bu normal bir durum mu?

Merak etmeyin bu bir problem değil Aksine çok ince bir mühendislik harikası
Bir çok araçta motor ısınana kadar rölanti yüksektir, motor ısınınca normale düşer. Honda'da ise Dinamik Rölanti Yönetimi (Bu adı ben uydurdum) var. Şöyle ki araç rölantideyken elektrik ihtiyacı minimumda iken rölantide minimumda oluyor. Kavrama esnasında, farları açtığınızda, klimayı açtığınızda yani özetle araç henüz harekete başlamadan artan güç ihtiyaçlarında rölanti yükselerek ihtiyacı karşılıyor. Bu ihtiyaç düşünce araç ta rölantiyi düşürüyor. Bu da hem ekonomi, hem sessizlik ve konfor, hem de uzun ömür sağlıyor. Sonuçta alternatör bile motorun devrine göre akım üretiyor ve yıpranıyor. Milyonlarca km.lik ömür biçilen araç için rölantinin sürekli 650 civarında kalması değişken ihtiyaçlar için yetersiz kalabilir, sürekli 900 civarında kalması da israf sabebi olur ve ilgili parçaların ömründen çalar. Ama siz bunu dinamik olarak ayarlarsanız sonuç mükemmel olur. Başta da söylediğim gibi çok ince bir mühendislik olayı...

Burada anlatmaya çalıştığım olayı siz de kendi aracınız da deneyebilirsiniz. Farları açıp kapattığınızda, klima devreye girip çıktığında hatta müzik sistemini açıp kapattığınızda rölantinin nasıl değiştiğine dikkat edin.

Başka marklarda da böyle bir ayrıntı var mı bilmiyorum, ya da benim dikkatimi çekmedi.

Devamı:
http://forum.donanimhaber.com/m_2186818 ... ey_/tm.htm

Hocam çok teşekkür ederim, değerli bir paylaşım ancak, yine de ben aracımda bir sorun olduğu kanısındayım, çünkü bu devir düşmesi bende 650 değil, bildiğin 0'a yakına bir değere düşüyor ve sonra hiç bişey yapmadan yükseliyor. ve bu olay 1-2 saniye içerisinde oluyor. Ama yine de bu bilgi için çok teşekkür ederim...

hocam bende de honda city var aynı problemi yaşıyorum
kalkışta aniden rolanti düşüyor stop edecekmiş gibi oluyor

ustaya gitmedim daha ama
can sıkıcı bi durum önceki aracımda da olmuştu bir çok sebebi olabilir

-otomatikse şanzımandan
-boğaz kelebeğinden
- aküden
- lpg sisteminden

sorunun hallolursa bizi bilgilendir

Bende bir yerden ucuz LPG alayım dedim burnumdan geldi ucuz dediğime bakmayın fiyatı gene 2,35 TL. Motor lambası yandı araba tekledi bir çok kez istop etti. Sonunda gazı bitirdim yeni gaz aldım güvendiğim gazlardan sorun tamamen çözülmüştü ama genede ustasına gösterdim fabrikanın ürettiği bir enjeksiyon var dedi bunu takarsak lamban hiç yanmaz dedi bende değiştirdim.
Yani gazdan yapabiliyor. :)

Ben uzun süre aygaz kullandım. Bence aygaz arabaya pek iyi gelmiyor. Petrol ofisinden alıyorum artık. Performansı aygazdan daha iyi.

okanformula' Alıntı:

aynı olayı 1 yıldır yaşıyordum rezil ediyordu beni..meğer çok basitmiş.200 tl cik verdim beyin değişti şimdi saat gibi

tcoalngsau' Alıntı:
okanformula' Alıntı:

aynı olayı 1 yıldır yaşıyordum rezil ediyordu beni..meğer çok basitmiş.200 tl cik verdim beyin değişti şimdi saat gibi

Hımm, inşallah bize de cik'lik bi durum çıkmaz.

hocam beyinin tanıtacaz demesi nasıl olur anlamadım. windows değil ki bu donanım tanıtması yapılsın. ancak şunu yapabilir yeni araçlarda sensörler vardır. oksijen sensörü (egzoz müşürü) vb bu sensörler yakıt hava karışımını ölçer ve bir tuhaflık varsa eğer arıza lambasını yakar veya aracın rölantisini vs yeni değerlere göre değiştirmeye çalışır. bu da aracın çalışmasını etkiler. benim tahminim bu sensörleri devre dışı bırakmaya çalışıyor gibi geldi(bu mümkün mü bilemiyorum ama) sensör devre dışı kalınca aracın rölanti ayarı dalgalanma yapmayacak böylece.

okanformula' Alıntı:
55ihsan55' Alıntı:

Valla eski arabam focus'u özlüyorum hocam. 3 yıl boyunca 0 sorun. lpg'ye en uyumlu araçlardan biri bence...
evet focus kullanıyorum brc li memnunum 2010 model yanlız gaz aldığım yeri bende değiştirecem

bende de jazz var lpg ayarınıda kendim yapıyorum ama manuel vites
bildiğim kadarıyla aracın beyni gelen yakıtı kontrol ediyor eğer yakıt fakirse enjeksiyon süresini uzatıyor böylece daha fazla yakıt gireceğini ümid ediyor eğer yakıt zenginse bu seferde enjeksiyonu kısaltıyor böylece daha az yakıt girip pistona giren yakıtı ayarlamış oluyor tabi benzinde yani lpg de bunu yapamıyor cünkü aracın beyni kendi enjektörlerine hükmedebiliyor lpg enjektörlerine değil örneğin fakir yakıt geliyorsa araç enjeksiyon süresini ne kadar uzatsada lpg enjektörleri aynı şekilde çalışmayı sürdüyor beyinde yakıtı ayarlayamayınca uyuz olup yakıyor arıza lambasını
rolanti devriyse evet araç kendi ayarlıyor ama yinede sıfıra düşmemesi gerek arıza olduğu aşikar
tekleme genellikle kötü lpg den kaynakalı
birde bu aralar dikkat ediyorum lpg azaldığında kırmızı yandığında artık basınctanmıdır nedir
boğaz kelebeği de olabilir onuda hiç temizletmedim
bu arada tanıtma mevzuu yeni obd li lpg beyinleri var aracın beynine göre enjektörlerini ayarlıyor eğer onlardan takacaksa tanıtma olabilir
http://www.atiker.com.tr/otogaz.asp?sayfa=OBDII
http://sunarotogaz.com/zavoli-obd2.html
vs..

bendede aynı sorunlar oldu.
6 ay çektim
eğer sorun sadece lpg de çalışıyorken oluyorsa

bu sorunun sebepleri şunlar olabilir
1-lpg mikseri bir pislikle tıkanmıştır. zaman zaman hava alıyor ve lpg yi kolayca yakıyor ve araba normal gidiyor zaman zaman hava alamıyor ve lpg iyi yanmıyor motor yanmayan gazla boğuluyor. tamamen durabilirde. (mikser boğazının kontol ve temizliği sadece (20-50 tl arası emel ücreti alırlar.)

2-gazdan lpg ye lpg dende gaza geçişi sağlayan parçaqlarda bir buzukluk olmuş ise motor lpf ve benzini aynı anda yakmaya çalışıyor olabilir. bu motorun titremesine ve zaman zaman her iki yakıtı birlikte yakamasından dolayı devrin ve çekişin düşmesine sebep olur. (parçalar 30-50 tl arası fiyatta)

3-lpg beyni tamamen bozulmuştur. lpg beyni ya değişecek ya mümkünse yeniden programlanarak tamir edilecek. kılasik ustalar beyni doğrudan değiştirir. sanırım senin gittiğin usta hatanın buradan olduğunu düşünüyor ve beyni yeniden programlayacak. (beyin 100-500 tl fiyat arasında)

sen arabandaki lpg bağlantılarını ustana çıkarttır. arabayı 3-5 gün benzinde kullan.. sıkıntılar geçmiş ise sorun yukarıdaki üç sebepten en azından biridir. ancak sadece benzinle kullanıyorken aynı sıkıntılar devam ediyorsa o zaman kötü işte..

aynı sorun benim de başıma gelmişti...önceki arabamda bir sürü lpg sorunu yaşadım...usta yakın değildi iki de bir ustaya git gel yapıyordum,yok beyin değiştir yok boğaz kelebeği,yok tüp ayarı derken yol parası da ayrı bir masraf....
geçen de bi arkadaşın aldığı gaz, arabasının motorunu bozmuş....artık lpg li araç kullanmamak gerektiğini algıladım...bundan sonra araba alırsam ya dizel ya benzinli zaten çok yol yapmıyoruz...

beyinden kaynaklandığını falan hiç duymadım o kadarda lpgli araca bindim.Fakat bu anlattıgın problemi boğaz kelebeğinden yaptı benim araba onu yaptırdım düzeldi

aynı durum arkadaşın jettasında ben sürerken oldu gaza yüklendim kıstı kıstı stop etti sandım dedim ne oluyo çok yüklendin diye oldu falan dedi sonra servise götürmüş beyin değişecek demişler 400 lira istemiş oda kalsın deyip tekrar taktırıncca beyini düzeldi bidaha yapmadı dedi

Aynı şeyi bende yaşıyorum şuan arkadaşlar götürecek düzgün bir usta da yok bulunduğum ilçede fırsat olursa baktırıcam inş. Yalnız benim araç peugeot 307 çözüme kavuşursa paylaşırım.

bende bora var bende de o sıkıntı oluyo idi. bizim burdada adaptasyon diyolar beynine girip bilgisayardan bişeyler yüklediler birde kelebek temizlendi sıkıntı kayboldu

Geri