LPG Taktırmak Mantıkli mı?

Kodla Büyü

ismailt

Süper Üye
Süper Üye
20200806_231630-jpg.68177
Aracına lpg taktırmayı düşünen ve karar vermekte zorlanan araç sahiplerine matematikle açiklayarak yardımcı olmaya calışacağım:
LPG taktırıldığında net %40-45 tasarruf yapmak aracın nekadar surede ve kac kmde gaza gectigine göre degisecektir.Kışın bu tasarruf oranı %25-30a kadar düşebilir.Yani araç ne kadar cok kisa mesafede kullanılirsa kışın tasarruf orani o kadar düsecektir.Şahsen ben yaptıgim ince hesaplar dogrultusunda kışın hafta ici mesai sebebiyle kisa mesafelerdeki kullanimlarim ve yazin yaptigim kisa mesafe kullanimlar ve uzun mesafeli kullanimlarimi hesap ederek tuketilen benzin miktarini düştüğümde lpgde elde edecegim tasarruf oranimi %36 olarak belirledim.Bunun sonucunda yillik 10binkm yaptigim ve kmde ortalama 17kuruş tasarruf edecegimi buldum.Tabi herkes bukadar ince hesapla ugrasmak istemeyebilir bu sebeple sizler kullanim sitilinize gore ortalamanizi 15 ile 20 kurus arasindaki bir sayi uzerinden yapabilirisiniz.Benim yaptigim 17kurusluk tasarruf ile araci 50binkm kullanip satacagimi varsayarsak ve hangi lpg kitini taktirdigimda ne kadar tasarruf etmis olurum onu da hesaplayalim.50binkm kullanimda kmde 17 kurus tasarruf ile 8500tl tasarruf etmis olurum.Iste bu tasarruftan lpg kitine verdigim parayi ruhsata isletme maliyetini ve lpg bakimi icin harcayacigim tutarlari da cikarmak lazim.Once ruhsat isletme maliyetini cikarirsak 500tl diyelim.8500-500=8000tl.Simdide 50binkmyi 5 yilda yaptigimi varsayarsak ve her yil lpg bakimi icin ortalama 100tl harcadigimi dusunursek (malum enflasyon hizli yukseliyor 5 yil sonra 150tl olmasi muhtemel) 8000-500=7500tl tasarruf kaldi elimde.Simdi geldik en can alici noktaya.Eger ben serviste garanti bozulmasin diye landirenzo taktirip sigorta yaptirirsam 6500tl odeyebilirim ozaman 7500-6500=1000tl tasarruf etmis olacagim tabi aracim lpgden kaynakli bir ariza cikarmazsa.Eger lovato taktirirsam 4000tl odemem gerekiyor ki 7500-4000=3500tl tasarruf etmis olacagim 5 yilda.Tabi ben atiker taktirdim 2300tl odedim(Şuan 3000tl) 7500-2300=5200 tl tasarruf etmis olacagim.Tabi bu aracin ariza cikarmamasi uzerine bir senaryo.Lpg taktirmayi dusunup karar veremeyenler icin ornek olmasi acisindan kendimden ornek verdim.Herkesin kullanim sartlari ve kullanim miktari kendine gore degisecektir bu sebeple karar veremeyenler yazdigim bu bilgileri kendilerine uyarlayarak LPG konusunda kendileri icin dogru karar verebilmelerine yardimci olmak adina bu paylasimi yaptim.

Ekli dosyalar

• 20200806_231630.jpg
    20200806_231630.jpg
    68.9 KB · Görüntüleme: 437
sayın hocam senede 10 bin km. yol yapan arkadaşlar 5 yılda 50 bin km. yol yapıp; senede 1000 -lira ki ayda 100 lira bile etmiyor- Kar edeceğim diye LPG ye bulaşmasınlar...

HEr anlamda araca da - araç içindekilere de zarar verme potansiyelini yükseltecekler.

ayda 100 lira fark için değer mi? Kapalı otopark olayı hala çözümlenmedi..AVM lerin birçoğu almıyor..menzil kısa--aracınıza ağırlık olarak ekstra yük bindiriecek- ki 5 yıl içinde küçük yada büyük kesinlikle LPG kaynaklı bir sorun yaşatacaktır..
Diyeceksiniz bu kadar insan neden kullanıyor; senede 20-25 bin km yol yapıyorsa; başka seçeneği yok...ayrıca sanayide ahbabı -ustası-tanıdığı boldur;az çok arızalara-sorunlara hakimdir..uğrasaşacak zamanı-enerjisi vardır--ya da şansı yaver gitmiş;süper bir işçilikle süper bir Kit bağlatmıştır LPG de en ufak sorun yaşamamıştır...

Astra j ise kesinlikle tavsiye etmiyorum.Egzantrik dişlisi bir kere arızalandı mı önüne geçilemiyor sürekli bozuluyor.60 bin km kadar keyifle hiç bir sorun yaşamadan kullanıp 60-80 arası 4 defa takım halinde değiştim tek tek değiştiklerimi saymıyorum bile.

98 model corollam vardı alır almaz lpg taktırdım bindim. 8 sene kadar bindim sorun yaşamadım değil ayarı bozuluyorum arada bir düzenletiyordum. Ve 5 yıl içinde subap yandı ve lpg kaynaklı illaki olacak dedi usta. 2015 yılında 1200 tl vermiştim. Şimdi i20 aldım lpg düşünmüyorum. Lpg varken kapalı garajı konforunu yaşayamamak işin cabası. Çok km yapılıyorsa ve aracı hemen satarım sorun yaşamadan diyen olursa bilemiyorum o zaman düşünülebilir ama kısa sürede ne kadar kar sağlar tartmak gerekli.

Astra j ise kesinlikle tavsiye etmiyorum.Egzantrik dişlisi bir kere arızalandı mı önüne geçilemiyor sürekli bozuluyor.60 bin km kadar keyifle hiç bir sorun yaşamadan kullanıp 60-80 arası 4 defa takım halinde değiştim tek tek değiştiklerimi saymıyorum bile.
Aatra j de egzantrik sorunu lpg kaynakli değil hatta hic alakasi yok.Maalesef uretim sorunu var ama servisler bu arizaya lpg kaynakli diyerek kullanicilari aldatti.

Aatra j de egzantrik sorunu lpg kaynakli değil hatta hic alakasi yok.Maalesef uretim sorunu var ama servisler bu arizaya lpg kaynakli diyerek kullanicilari aldatti.
Ben de öyle düşünüyordum içinde yağ dolaşıyor sadece fakat lpg firması: egzantrik arızalarını lpg kaynaklı değil ama biz yine de karşılıyoruz diyerek hep karşıladı.hatta en son garanti bitmesine rağmen aradığımda yardımcı oldular ve en son,yağı değiştirin castrol kullanın gm kullanmayın tavsiyemiz odur dediler .Öyle de yaptım ama hiç ümitli değilim bakalım zaman ne gösterecek.

arkadaş insan şırf su sebep için bile lpg taktırır...

Yanaşıyorum pompaya ağzım dolu dolu doldur kardeş diyorum... doluyor 120 lira .

benzinde yiyorsa desene:D

Geçen yıl kasım ayında yaris aldım benzinli. Yüksek lisans derslerine gidip geliyordum haftada 4 gün. Günde 150 km den haftada 600 km. Yaklaşık 1.5 depo benzin yakıyordu haftada. Nereden baksan 300 TL. Sonra LPG taktırdım . Haftada 2 depoyla gidip geliyordum. Yaklaşık 130 TL ya mal oldu haftalık. Psikolojik rahatlığı da ayrı.

1.2 Clio m vardı LPG takmadan 4 yıl bindim hayatımı kaydırdı :) şimdi LPG li bir araç aldım dünya varmış :) arada illa ki arızası olur ama doya doya gezmek için kesinlikle LPG şart

LPG çevreye en az zarar veren yakıt bildiğim kadarıyla. Tabi bunu düşünerek taktıran var mıdır bilmiyorum. Ben şahsen düşünerek taktırdım ama çevreden önce kendi sağlığım(psikojik) zarar görmeye başladı. Şimdi dizel kullanıyorum:D

arkadaş insan şırf su sebep için bile lpg taktırır...

Yanaşıyorum pompaya ağzım dolu dolu doldur kardeş diyorum... doluyor 120 lira .

benzinde yiyorsa desene:D
Vallahi inanın hocam bende aynısını yapıyorum. Doldur ustam kurşunsuz diyorum. Allah nazardan saklasın.

Geçen yıl kasım ayında yaris aldım benzinli. Yüksek lisans derslerine gidip geliyordum haftada 4 gün. Günde 150 km den haftada 600 km. Yaklaşık 1.5 depo benzin yakıyordu haftada. Nereden baksan 300 TL. Sonra LPG taktırdım . Haftada 2 depoyla gidip geliyordum. Yaklaşık 130 TL ya mal oldu haftalık. Psikolojik rahatlığı da ayrı.
hocam yanlış anlamayın ama yanlış mı anladım acaba diye soruyorum. haftada 2 depo toplamda 130 tl ise depo 65 tl'ye doluyor demek. yaklaşık 20 litre lpg yapar o da. depo 20 litre ile mi doluyor?

Hemen üstte alıntıladığım yorumda depo 120tlye doluyor diyor arkadaş ki normali öyle diye düşünüyorum eski bir lpg kullanıcısı olarak.

Son düzenleme:
Yavaş yavaş bir yerleri bozar, subap, katalitik konvertör, bobin vs, uzun vadede çok kar ettirmez. Özellikle yeni teknoloji araçlarda motor parçaları bu kadar pahalı iken gerek yok. Yılda 50bin km yaparsın o zaman riske değer, taktır.

Fabrıka cıkıslı bircok model var onlar olabilir egea civic duster gibi. Genel olarak kore ve japon aracları lpg ye daha uyumludur. Turbo araçlarda kitler pahalı oluyor pek anlamı olmuyor cok km yapmadıkca

hesap baştan yanlış. lpg ile şehir içi 17 kuruş kar etmek için aracınızın benzinle 30-40 kuruş yakıyor olması lazım. hangi araç acaba o. benim km başı karım benzine göre sizin hesapladığınızın en az iki katı.

hesap baştan yanlış. lpg ile şehir içi 17 kuruş kar etmek için aracınızın benzinle 30-40 kuruş yakıyor olması lazım. hangi araç acaba o. benim km başı karım benzine göre sizin hesapladığınızın en az iki katı.
34 krs kariniz var demek ki.O zaman hesabinizi yapalim:Yıllık kullanimda lpgden tasarruf oraninizi %37den dusunursek 34krs elde ettiginiz kmdeki tasarrufunuzdan yola cıkarsak, dogru orantidan elde edecegimiz reel benzin tuketiminiz yıllık ortalaması 100kmde 13.3 litre cikiyor.Eger %40 tasarruf ettiginizi dusunursek de yillik ortalama reel benzin tuketiminiz 12.3lt cikiyor.Bu degeri benzinin litresini 6.9 tl olarak hesaplayarak elde ettim.Yıllik ortalamada 100kmde 12.3 veya 13.3 lt benzin yakan bir araciniz varsa tabiki lpgdeki tasarrufunuz birim olarak daha fazla olacaktir.Benim yazdigim yazidaki yillik ortalama benzin tuketim ortalamam 8lt oldugu icin 8 litre uzerinden hesaplanmis olup bir de sehir ici soguk havalardaki benzinle gidilen mesafelerin oranini da hesaba eklemis olma sonucu tasarruf oranim %37 cikmistir.

Geri