Liselerde B.İ.T dersi seçmeli derslerde yok

Kodla Büyü

Keyfe

Üye
2012-2013 öğretim yılı için belirlenen seçmeli derslerde bizim dersimiz yok.. Toplantıda bizim dersimiz okunmadı. Bende müdür yardımcısına sordum, sizin ders yok dedi. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

İnternette aratıyorum 2012-2013 yılı seçmeli ders listesini fakat birşey bulamadım. Eğer durum böyleyse bütün lise öğretmenleri norm fazlası duruma düşecek.

arkadaşım önce bir sakin ol, öncelikle sizin okulda seçilmemiş olabilir gelecek sene için sonuçta seçmeli ders ama herhangi bir genelge yönetmelik yok çıkarıldığına dair ve ya benim haberim yok.

Sakinim zaten :) Sadece böyle birşey varda benim mi haberim yok acaba oldum.. Bugün toplantıda önümüzdeki senenin dersleri açıklandı bizim dersimiz yoktu.. bende toplantı sonunda müdür yardımcısıyla görüştüm. Dersin seçmeli dersler listesinde olmadığını, o yüzden seçemedik dedi. Tekrar bakarız senle dedi. Eğer böyle bir durum varsa seneye gerçekten sıkıntı olacak bizim için.

çarşamb günü idareyle bu konuda görüştüm. seneye dersim seçildimi diye. 10 sınıflara seçtirdik hocam 16 saat ders dedi. bi aksilik olmazsa (son anda değişiklik) 1 yılı daha kurtarmış oluyorum...

Keyfe hocam senin sesin çıkmasın diye yalan atmışlar listede yok diye. Sanırım mertçe seçmedik diyemediler.

bilgisayar dersinin omladığı bir eğitim sistemni başka ülkelerden duysalar gülerler

bit dersi hala seçmeli dersler listesinde ama 9. sınıflarda seçilemiyor sanırım. doğru mu?

http://ttkb.meb.gov.tr/dosyalar/prgcize ... geleri.rar
hocam burayı incele haftalık ders cizelgeleri ile ilgili çalışma devam ediyor daha yayınlanan bir şey yok...
yukarıda verdiğim link gecen yılın programları oradada bilgiayar drsi secmeli olarka var...
şuanki yönetemliğe göre 9. sınıflarde secmeli hiçbir ders yok yenisinde olurmu onu bilemiyorum...

Dersin seçmeli ders havuzundan falan çıkarıldığı yok. Bizim öğrencilere dağıttığımız seçim formlarında vardı.Sanırım tinyamasisurum0 hocamın dediği gibi seçmedik diyecek yüz bulamadılar. İdareciler genelde bir tek kendilerinin resmi işleri bilip-öğrenebileceğini sanıyorlar.

Arkadaşlar gittim baktım listeye, sizden de özür dilerim bakmadan konuyu açtık. listede dersimiz var. okulda bir şeyler dönüyor. Adam gibi seçmedik de demediler, ders yok dediler. bakalım dersi alabilecek miyim?

GENEL LİSE
HAFTALIK DERS ÇİZELGESİ
DERS KATEGORİLERİ DERSLER 9.
SINIF 10.
SINIF 11.
SINIF 12.
SINIF
ORTAK DERSLER DİL VE ANLATIM 2 2 2 2
TÜRK EDEBİYATI 3 3 3 3
DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 1 1 1 1
TARİH 2 2 - -
T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK - - 2 -
COĞRAFYA 2 2 - -
MATEMATİK 4 - - -
GEOMETRİ 2 - - -
FİZİK 2 - - -
KİMYA 2 - - -
BİYOLOJİ 2 - - -
SAĞLIK BİLGİSİ 1 - - -
FELSEFE - - 2 -
YABANCI DİL 3 2 2 2
BEDEN EĞİTİMİ 2 2 2 2
GÖRSEL SANATLAR/MÜZİK 1 1 1 1
MİLLÎ GÜVENLİK BİLGİSİ - 1 - -
TRAFİK VE İLK YARDIM - - - 1
TOPLAM 29 16 15 12

SEÇMELİ DERSLER DİL VE ANLATIM - (2) (2)(3) (2)(3)
TÜRK EDEBİYATI - (1) (1) (1)
MATEMATİK - (2)(4) (2)(4) (2)(4)
GEOMETRİ - (1)(2) (2)(3) (1)(2)
FİZİK - (2)(3) (2)(4) (2)(3)
KİMYA - (2)(3) (2)(4) (2)(3)
BİYOLOJİ - (2)(3) (2)(4) (2)(3)
TARİH - (2) (2)(4) -
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ - - - (2)(4)
COĞRAFYA - (2) (2)(4) (2)(4)
PSİKOLOJİ - (2) - -
SOSYOLOJİ - - (2) -
MANTIK - - - (2)
YABANCI DİL - (2)(4) (2)(4) (2)(4)
İKİNCİ YABANCI DİL - (2)(4) (2)(4) (2)(4)
DİĞER SEÇMELİ DERSLER - (1) (1) (2)
TOPLAM - 13 14 17
REHBERLİK VE YÖNLENDİRME 1 1 1 1

TOPLAM DERS SAATİ 30 30 30 30

ANADOLU LİSESİ
HAFTALIK DERS ÇİZELGESİ
DERS KATEGORİLERİ DERSLER 9.
SINIF 10.
SINIF 11.
SINIF 12.
SINIF
ORTAK DERSLER DİL VE ANLATIM 2 2 2 2
TÜRK EDEBİYATI 3 3 3 3
DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 1 1 1 1
TARİH 2 2 - -
T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK - - 2 -
COĞRAFYA 2 2 - -
MATEMATİK 4 - - -
GEOMETRİ 2 - - -
FİZİK 2 - - -
KİMYA 2 - - -
BİYOLOJİ 2 - - -
SAĞLIK BİLGİSİ 1 - - -
FELSEFE - - 2 -
YABANCI DİL 6 4 4 4
İKİNCİ YABANCI DİL 2 2 2 2
BEDEN EĞİTİMİ 2 2 2 2
GÖRSEL SANATLAR /MÜZİK 1 1 1 1
MİLLÎ GÜVENLİK BİLGİSİ - 1 - -
TRAFİK VE İLK YARDIM - - - 1
TOPLAM 34 20 19 16

SEÇMELİ DERSLER DİL VE ANLATIM - (2) (2)(3) (2)(3)
TÜRK EDEBİYATI - (1) (1) (1)
MATEMATİK - (2)(4) (2)(4) (2)(4)
GEOMETRİ - (1)(2) (2)(3) (1)(2)
FİZİK - (2)(3) (2)(4) (2)(3)
KİMYA - (2)(3) (2)(4) (2)(3)
BİYOLOJİ - (2)(3) (2)(4) (2)(3)
TARİH - (2) (2)(4) -
ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ - - - (2)(4)
COĞRAFYA - (2) (2)(4) (2)(4)
PSİKOLOJİ - (2) - -
SOSYOLOJİ - - (2) -
MANTIK - - - (2)
YABANCI DİL - (4)(6) (4)(6) (4)(6)
İKİNCİ YABANCI DİL - (2)(4) (2)(4) (2)(4)
DİĞER SEÇMELİ DERSLER - (2) (2) (2)
TOPLAM - 14 15 18
REHBERLİK VE YÖNLENDİRME 1 1 1 1
TOPLAM DERS SAATİ 35 35 35 35

B- ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA UYGULANACAK SEÇMELİ DERSLER;

1. Grup Seçmeli Dersler;

DERSİN ADI 10. Sınıf 11. Sınıf 12. Sınıf
Dil ve Anlatım (2) (2)(3) (2)(3)
Türk Edebiyatı (1) (1) (1)
Matematik (2)(4) (2)(4) (2)(4)
Geometri (1)(2) (2)(3) (1)(2)
Fizik (2)(3) (2)(4) (2)(3)
Kimya (2)(3) (2)(4) (2)(3)
Biyoloji (2)(3) (2)(4) (2)(3)
Tarih (2) (2)(4) -
Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi - - (2)(4)
Coğrafya (2) (2)(4) (2)(4)
Psikoloji (2) - -
Sosyoloji - (2) -
Mantık - - (2)
Yabancı Dil (4)(6) (4)(6) (4)(6)
İkinci Yabancı Dil (2)(4) (2)(4) (2)(4)

2. Grup Seçmeli Dersler;
• Bilgi Kuramı (1–2)
• Demokrasi ve İnsan Hakları (1)
• Sosyal Etkinlik (1)
• Proje Hazırlama (1)
• Bilgi ve İletişim Teknolojisi (1–2)
• İşletme (2)
• Ekonomi (2)
• Girişimcilik (1)
• Astronomi ve Uzay Bilimleri (1–2)
• Uluslararası İlişkiler (2)
• Yönetim Bilimi (2)
• Diksiyon ve Hitabet (1)
• Sanat Tarihi (2)
• Alman Edebiyatı (1–2)
• İngiliz Edebiyatı (1–2)

3.Grup Seçmeli Dersler;

1. ve 2. grup seçmeli dersler arasında yer almayan güzel sanatlar ve spor liselerine ait dersler ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının alan/dal derslerinden oluşur.

Sayın hocam, düz lisede görev yapıyorsan diğer seçmeli dersler gurubunda 1 saatlik Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Anadolu Liselerinde görev yapıyorsan1 yada 2 saatlik bilgi ve iletişim teknolojisi dersi öğrenciler tarafından seçilebilir.

10. 11. sınıflarda 1 saat, 12. sınıflarda fenlerde 1 saat diğerlerinde 2 saat olarak seçilebilir.

1. seçmeli dersler,2. seçmeli dersler, diğer seçmeli dersler

anadolu liselerinde bt dersi, diğer seçmeli dersler içinde geçiyor, müdürümle beraber baktık. belki sizin müdürleriniz o kısımda olduğu için görememiş olabilir.

Evet arkadaşlar B.İ.T. dersi sanırım yok. Okullara yazı gelmiş bugün norm kadro düzenlemeleriyle ilgili. Bizim dersimiz seçmeli olduğu için fazlalık görünüyoruz malesef. Gelen yazıda diyor ki şube sayılarına göre ders saatleri göz önüne alınarak öğretmen normunun acilen belirlenmesi. İzmirde bulunan arkadaşa varsa yazıyı paylaşabilirse daha net anlaşılacaktır. Rehber öğretmenlerle ilgili açıklama var ama bizimle ilgili tek bir kelime dahi yok. Çok üzgünüm ama durumumuz kötü.

Diğer bir konuda şu: Eğer dersimiz ilköğretimde seçmeli olacaksa 5,6,7 ve 8. sınıf öğrencileri seçebilecek dersi diyorlar. Buda demek oluyor ki ders konuları sabit. Yani her sınıf seviyesinde ayrı müfredat yok. Tek müfredat uygulanacak. Şimdi şu soru işareti değil mi? 2. yıl dersi kim seçecek acaba. Hadi seçmeyenler seçti. Haftalık 2 saat o okulda dersimiz olacak ya sonrası. işin gücün yoksa geç 7-8 okulu. Çünkü diğer branşlarda böyle bir sıkıntı yok. Şimdi lisedeki arkadaşlar da biraz rahatsız olacaklar daha da güç kazanırız mücadelemizde inşallah.

Gönderilen Yazı Şöyle:

Norm Kadro Yönetmeliği’nin 18. maddesi gereğince “okul ve kurumların norm kadro sayılarının bu Yönetmelik’te yer alan norm kadro kriterleri çerçevesinde değişmesi hâlinde, değişikliğe konu olan okul ve kurumların norm kadro sayıları Haziran-Eylül aylarında 16 ve 17. maddeler doğrultusunda yeniden belirleneceği, gerek görüldüğü zamanlarda bu aylar dışında da okul ve kurumların norm kadro sayılarının yeniden belirlenebileceği” hükme bağlanmış bulunmaktadır. Norm Kadro Yönetmeliği , ( tıklayınız..) Yönetmelik’in 18. maddesi gereği norm kadroların güncellenmesi ve 6287 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan okul/kurumların değişikliklerinin de sisteme yansıtılması, 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un okul planlamalarına ilişkin Genelge ( tıklayınız..) , genelgeye ilişkin açıklama ( tıklayınız..) Yönetmelik, Genelge ve açıklamalarının ilgili mercilerce incelenerek iş ve işlemlerin bu doğrultuda yapılması gerekmektedir.

2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılına esas okul/kurumların norm kadrolarında güncelleme yapılmak üzere sistem, 18-25 Haziran 2012 tarihleri arasında açılmış, Norm Kadro Modülü’nde güncelleme yapılması için İl Millî Eğitim Müdürlüğü Mebbis Yöneticilerine yetki verilmiştir. Mebbis yöneticileri tarafından 18-21 Haziran 2012 tarihleri arasında okul ve kurum müdürlükleri ile sürenin kısıtlı olması sebebiyle eş zamanlı olarak İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerine, 22-25 Haziran 2012 tarihleri arasında da İl Millî Eğitim Müdürlüklerine girilen bilgilerin kontrolünün yapılması için yetki verilmesi gerekmektedir. Yönetmeliğin 16 ncı maddesinde; “okul ve kurumların yönetici ve öğretmen norm kadroları il milli eğitim müdürlüklerince belirlenir.” hükmü mevcut olduğundan bu süre zarfında, okul ve kurumlara ait bilgilerin sisteme doğru ve tam olarak girilmesi, girilecek veriler doğrultusunda belirlenen norm kadrolara göre yapılan atamalarda doğacak hatalardan okul/kurum müdürleri ile İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri sorumlu olacaklardır. Bakanlık kontrolü sırasında, gerçeğe aykırı bilgilerin sisteme girildiğinin tespiti yapıldığında sorumlular hakkında gerekli işlem yapılacaktır.

Merkeze Bağlı Taşra Teşkilatı içerisinde yer alan okul/kurumlar, Bilim Sanat Merkezleri, Halk Eğitim Merkezleri ve Akşam Sanat Okulları, İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri, Öğretmen evi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlükleri ile Turizm Eğitim Merkezlerinin norm kadrolarında hiçbir şekilde değişiklik yapılmayacaktır.

İl, ilçe, okul/kurum müdürlerince norm kadro güncellenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar:

1 ) 6287 sayılı Kanun ile zorunlu eğitim süresi 8 yıldan 12 yıla çıkarılması ile ilgili Genelge ve açıklamalarının incelenerek kurumların iş ve işlemlerinin bu doğrultuda yapılması gerekmektedir.

2 ) Devlet kurumları modülünde okul planlamaları; müstakil ilkokul, müstakil ortaokul, imam-hatip ortaokulu, ilkokul ve ortaokul bir arada (3 yıl sonra ilkokul olacak), İlkokul ve ortaokul bir arada (3 yıl sonra ortaokul olacak), ortaokul sabahçı , ilkokul öğlenci olarak ayrılacak (iki ayrı kurum kodu olacak), ilkokul, ortaokul ve imam-hatip ortaokulu bir arada (3 yıl sonra imam-hatip ortaokulu olacak) okul ayrıştırmaları yapılmış, yönetici ve alanlar bazı öğretmen norm kadrolarının sağlıklı bir şekilde belirlenebilmesi için; öğrenci sayılarının, ders saati sayılarının, şube sayılarının çok dikkatli ve doğru bir şekilde sisteme girilmesi gerekmektedir.

3 ) Norm bilgileri ekranındaki yöneticinin gireceği ders saati ve norma esas ders saati sütunlarına ders bütünlüğü de dikkate alınarak yöneticinin gireceği ders saati yöneticinin gireceği ders saati sütununa, yöneticinin gireceği ders yükü düşüldükten sonra kalan ders saati norma esas ders saati sütununa işlenecek, buna göre norma esas ders saati ve yöneticinin gireceği ders saati toplanarak toplam ders saati olarak hesaplanacaktır. (Örneğin: Okulun Matematik alanındaki haftalık ders saati toplamının 101 saat olduğu varsayıldığında, yöneticinin gireceği 6 saat ders yükü yöneticinin gireceği ders saati sütununa, norma esas ders saati sütununa ise 95 saat yazılması ve toplam ders saati sütununda 95+6=101 saat ders yükünün olması gerekmektedir.)

4 ) Görevlendirilen yöneticilerde, yöneticinin gireceği ders saati görevlendirildiği okulda gösterilmeyecek, Yöneticilerin gireceği ders saati sütununa; alanları ile aylık karşılığı okutabileceği dersler dışında herhangi bir alanda ders saati yazılmaması gerekmektedir.

5) Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Lisesi, Özel Eğitim Okulları (Görme, İşitme, Zihinsel, Ortopedik, Otistik, İş Okulları, Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Müdürlükleri), Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürlükleri (METEM) ve Yatılı İlköğretim Bölge Okullarının bağımsız olması ve hiçbir şekilde eğitim bölgelerine bağlanmaması gerekmektedir. Yukarıda belirtilen Eğitim kurumları dışındaki tüm eğitim kurumlarının Anadolu Liseleri dahil olmak üzere öğretmen norm kadro belirlenmesinde eğitim bölgesi dikkate alınacaktır.

6 ) Rehberlik ve araştırma merkezlerinin yönetici, rehber öğretmen ve alan öğretmenlerinin norm kadrolarının Yönetmelik değişikliği doğrultusunda tam ve doğru olarak belirlenmesi ve rehberlik araştırma merkezlerinin hizmet verdiği ilçelerin kontrol edilmesi gerekmektedir.

7 ) Norm Kadro Yönetmeliği doğrultusunda; Alan/Bölüm Şefi, Atölye Şefi ve Laboratuvar Şefi norm kadrosunun verilmesi söz konusu olmayıp normun içindeki öğretmene verilen ek bir görev olduğundan Dairemizden yazışmayla ayrıca kadro istenmemesi. Söz konusu işlemin Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Mesleki ve Teknik Okul ve Kurumları Alan/Bölüm, Atölye ve Laboratuvar Şefliklerine İlişkin Yönerge doğrultusunda belirlemesinin yapılarak Norm Modülü’ndeki kurum bilgileri ekranına alan/bölüm, atölye ve laboratuvar sayılarının tam ve doğru olarak girilmesinin sağlanması ve görevlendirmelerinde bu sayılar doğrultusunda yapılması gerekmektedir.

8 ) Norm Modülü Kurum Bilgileri ekranındaki bilgi başlıklarının tam ve doğru olarak doldurulması her kutucuğun bir unvanda personel atamasını etkilediği, bilgi girilmeyen kutucuktan dolayı atama yapılamayacağı ve personel eksikliğinden dolayı yaşayacakları sıkıntıların tamamen okul ve kurum müdürlüklerine ait olacağının bilinmesi gerekmektedir.

a) Okul ve kurumlardaki oda sayısı; kurum binaları yapılırken projesinde kaç oda görünüyor ise oda sayısı olarak girilmeli, kurumun ek binası, kiralık veya başka bir yolla kurumun kullandığı mekânlar varsa bu mekânlardaki kullandığı oda sayılarının da ilave edilmesi gerekmektedir. Pansiyonlarda veya öğretmen evlerinde yatakhane olarak kullanılan oda sayısına yönetim birimlerinin kullandığı veya başka amaçla kullanılan oda sayıları da eklenerek sisteme girilmeli, ayrıca okullarda müdür odası harita odası laboratuvar spor salonları veya buna benzer odaların da öğrencinin kullandığı derslik sayılarına ilave edilerek tümünün oda sayısı olarak oda sayısı kutucuğuna işlenmesi, derslik olarak kullanılan sınıfların ise ayrıca önceden beri var olan derslik sayıları kutucuğuna işlenmesi,

b) Yemek Hizmeti verilen kişi sayısı; yemek servisi veren okul ve kurumların yemek servisi verdiği kişi sayısının sisteme girilmesi,

c) Okul veya kurumun ısıtma şekli; okul veya kurumun kaloriferle veya sobayla ısıtma şekli neyse o seçeneğin seçilmesi, gerekmektedir.

9 ) Norm kadro güncelleme iş ve işlemlerinin bitimine müteakip onaylanan Norm Kadro Tespit Çizelgelerinin çıktıları alınarak 15 gün içerisinde milli eğitim müdürlüklerince, ilgili okul/kurum müdürlüklerine gönderilmesi gerekmektedir

nese1982' Alıntı:
çarşamb günü idareyle bu konuda görüştüm. seneye dersim seçildimi diye. 10 sınıflara seçtirdik hocam 16 saat ders dedi. bi aksilik olmazsa (son anda değişiklik) 1 yılı daha kurtarmış oluyorum...

bende de durum aynı ama ne yazık ki 10 saat :((

Geri