LinuxMint 15 "Olivia" duyuruldu.

Kodla Büyü
Zamanında Knoppix'de denemeye çalıştım. Çalışmadı Photoshop.
adobe reader ile flash player dışında hiçbir şey düzgün çalışmıyordu.

Adobe ürünlerini denemedim. GIMP kullanıyorum. GIMP crop, resizing vs. için yeterli iken montaj, rütuş, kolaj çalışmaları, batch proccessing için falan yeterli değil.

Adobe ürünlerinden dreamweaver'ın alternatifi ise aptana studio. WYSIWYG özelliği yok. Yalnız kod editörü oldukça gelişmiş. Sıfırdan oturup web sayfası tasarlama işini DW gibi bir kaç tıklamayla yapamazsınız. Elle kod yazacaksınız. CMS kullanabilirsiniz. WordPress ya da joomla gibi.

Virüs sorunu kesinlikle yok.

Ofis için de libre ofis kullanacaksınız. Microsoft Office ile uyumlu. Yalnız MS ofise aktardığınız dosyalarda paragraf yüksekliği vs. tekrar elden geçirmeniz gerekebiliyor.

Sözlük olarak vine emülatörü ile english fast dictionary kullanıyorum.

Firefox, opera ve chrome sorunsuz çalışıyor. Flash player, silverlight falan sorun değil.

İndirme yöneticisi olarak firefox içindeki video download helper kullanıyorum. IDM gibi daha gelişmiş bir şey istiyorsanız linux'de çalışıp çalışmadığını ya da alternatifleri olup olmadığını bilemiyorum. Bana video download helper yetiyor.

HP marka bilgisayarımda donanımları tamamen tanıdı.

linux mint denedim, çok hoşuma gitti. kullanım kolaylığı ve performansı gayet güzel. kullandıkça alışıyor insan
bugün mint 15 sürümünü (cinnamon versiyonunu) indirip sanala kurdum ama tam bi performans alamadım, sanırım 64 bit sürümü yüklemiş olduğumdan.
linux'a tam anlamıyla geçebilmek için adobe yazılımlarını kullanabilmek ve en önemliside mebbis vb. meb servislerini tama anlamıyla kullanabilmek gerekiyor.

Şimdi indiriyorum. Beklentim büyük :)
Özellikle Linux'la yeni tanışacak arkadaşlara, mutlaka denemelerini öneriyorum. Sadelik ve kararlılık isteyenlere de...

Cinnamon 64 bit olanı kurdum bilgisayarıma. Tam da beklediğim gibi 14. sürümdeki bazı ufak tefek hatalar bu sürümde yok. Düzeltmişler. Sadece kopyala yapıştır yaparken dosya yöneticisi kapanıyordu. Araştırdım. Dosya yöneticisinin dil dosyasındaki çok küçük bir hatadan dolayı olduğunu öğrendim. Sorunun çözümü burada.

Sıcağı sıcağına masaüstü görüntümü de paylaşıyorum sizlerle. 8)

ekrangfrf.png

ekrangusu.png

Ben de denemek istiyorum, pardus kullanıyorum normalde, buradaki masaüstleri farklı hiç denemedim

Cinnamon mu Mate mi hangisi iyidir ya da farkı nedir?

aktasankara' Alıntı:
Ben de denemek istiyorum, pardus kullanıyorum normalde, buradaki masaüstleri farklı hiç denemedim

Mate, Gnome2'den; Cinnamon ise Gnom3'den çatallanmıştır. Cinnamon Mate'e göre daha yenilikçi bir masaüstüdür. Mate daha sadedir. Misal Cinnamon'da aşağıdaki gibi pencereleri ekranda dağıtabilir ve kolaylıkla çalışacağınız pencereyi seçebilirsiniz. Mate'de böyle bir efekt yok.

ekrangsqs.png

Aslında Pardus KDE kullandığı için onda çoook daha fazla görsel efekt var. Ama ben size yine de Linux Mint kullanmanızı tavsiye ediyorum.

eras63' Alıntı:
ben d geçmek istiyorum ama bilgisayar lisanslı win7

Linux'u Windows'unuzun yanına kurabilirsiniz.

engin724' Alıntı:
aktasankara' Alıntı:

Mate, Gnome2'den; Cinnamon ise Gnom3'den çatallanmıştır. Cinnamon Mate'e göre daha yenilikçi bir masaüstüdür. Mate daha sadedir. Misal Cinnamon'da aşağıdaki gibi pencereleri ekranda dağıtabilir ve kolaylıkla çalışacağınız pencereyi seçebilirsiniz. Mate'de böyle bir efekt yok.

ekrangsqs.png

Aslında Pardus KDE kullandığı için onda çoook daha fazla görsel efekt var. Ama ben size yine de Linux Mint kullanmanızı tavsiye ediyorum.

eras63' Alıntı:
ben d geçmek istiyorum ama bilgisayar lisanslı win7

Linux'u Windows'unuzun yanına kurabilirsiniz.

Engin hocam okuldaki bilgisayarlara da kurmak istiyorum tavsiyeniz nedir, siz kullanıyor musnuz?

Okul için Linux Mint mate önerebilirim. Ben öğretmenler odasındaki iki bilgisayardan birine Linux Mint mate kurdum. Herkes memnun gözüküyor. Ben kendi bilgisayarımda da Linux Mint kullanıyorum.

Geri