Linux Deneyimlerim

Kodla Büyü

Kilit

Seçkin Üye
Seçkin Üye
3-4 aydır linux kullanıyorum. Birçok sürüm denedim bu sürümlerle ilgili deneyimlerimi sizlerle de paylaşmak istedim.

Pardus 2013
Bildiğiniz gibi debian tabanlı.Kurumsal ve topluluk sürümleri var ben kurumsal sürümlerini denedim okuldaki bilgisayarlarda da kurumsal KDE yi kullanıyorum.Kde ve Gnome olmak üzere 2 masaüstü seçeneği var.Gnome daha hızlı fakat kde daha sorunsuz ve kullanışlı.İlk yüklediğim zaman güncellemelerden sonra açılmadı.İletişim merkezini aradım durumu anlattım.Yardımcı oldular ekran kartı güncelleştirmelerinden olduğunu güncelleştirme yaparken hem Nvidia Hem Ati güncelleştirmeleri geldiği için çakışma olduğunu bu yüzden ekran katınızın markasına göre diğerinin güncelleştirmelerini yapmamanız gerekiyor dediler.Ekran kartı markamı sordular Nvidia Güncelleştirmelerden kaldırmam gereken 6 adet dosya ismi söyledi.Bunları kaldırdım ve sorun ortadan kalktı.Daha sonra herhangi bir driver sorunu yaşamadım.
Yazıcılar konusunda tıpkı flash bellek takıyormuşçasına tak belgeni yazdır.Driver vs hiçbirşeyle uğraşmıyorsun.Bu özellik çok hoşuma gitti.(Kullandığım yazıcaların hepsi HP idi.Ve windows 7 de driver yüklemek zorunda kaldıklarım vardı.)
Öğretmenler odasındaki bilgisayara 2 haftada 3 kere format attıktan sonra kurdum ve rahatladım.Öğretmen arkadaşlar başta kullanamıyoruz felan dediler fakat sonradan alıştılar.
Başka başlıkların altında da yazdım bence Pardus en başta bizlerin desteklemesi ve kullandırtması gerekiyor.
Bana yavaş gediği için maalesef kaldırdım.
Ubuntu
İlk olarak ubuntu kurdum ve kullandım.Program desteği çok bir sorunla karşılaşınca yardımcı olacak birilerini bulmak kolay oluyor.Türkiye sayfası var.http://www.ubuntu-tr.net/ bir sorunla karşılaştığınızda yardımcı oluyorlar.Her yılın 4. ve 10. ayında yeni sürüm çıkartıyorlar fakat destek süreleri farklı oluyor.Ben uzun süre destekli olan sürümü 12.04(Nisan 2012 de çıkan 5 yıl destekli sürümü)1 aydan biraz fazla kulladım fakat neredeyse windows 7 kadar yavaş olduğu için bıraktım.
Linux Mint
Bir yerde 2013 yılında en çok kullanılan dağıtım olduğunu okudum ve denemeye karar vedim fakat kurduktan sonra açılmadı.Ne masaüstü bilgisayarımda ne dizüstünde ne de sanal makinede kuramadım.Çok araştırmadımda sorunun neden kaynaklandığını.Sadece live olarak başlatabildim.Kullananların genelde memnun olduğunu forumlarda okudum.Linux mintinde Türkiye sayfası var.http://www.linuxmint.org.tr/
Elementary Os
Hızlı kullanışlı fakat ben bir türlü ısınamadım.Forumlarda çok beğenenleri gördüm.
Pear(Armut ) Os
Mac'in linux versiyonu diyebiliriz.Benim dizüstünde pek verimli çalışmadı.

Lubuntu :+1:
Ubuntunu LXDE masaüstü kullanılan dağıtımı.Ubuntu için yazdıklarım bunun içinde geçerli.Ubuntuya göre çok daha hızlı memnun kalacağınızı tahmin ediyorum.Şu an masa üstü bilgisayarımda Lubuntu 12.04 kullanıyorum.

Pepper mint 3 :++:
Önce Peppermint 4 ü denedim fakat güncellemeden sonra açılmayınca Peppermin 3 ü denedim.Lubuntu 12.04 tabanlı.Çok hızlı 2gb 1.8 ghz işleci ile 512 tümleşik ekran kartı var 30 saniyede bilgisayarım açılıyor.10 saniyede kapanıyor.Okulda internetimiz çok yavaş.Pardus,ubuntu ve windows yüklü bilgisayarlar sayfa açmakta çok zorlanır iken Peppermint ile rahat rahat interneti kullanabiliyorum.Hatta hızlı bile diyebilirim.Diğer dağıtımlarda böyle bişey görmedim.Dizüstünde Lubuntu 12.04 ü denemedim dizüstü bilgisayarımda belki aynı durum olabilir.
Zorin Os
Özellikle başlatma menüsü Windows 7 benziyor. Fazla kurcalamadım.
Arch linux
Kuramadım(Uğraşmadım)
Browse linux
Yaklaşık 100 mb büyüklüğünde live olarak çalıştırımca masaüstünde sadece firefox vardı.(Uğraşmadım).
Bunların haricinde
Core 5(yaklaşık 10Mb),Sparkylinux(Masaüstü güzeldi,işlemci kullanımı vs gösteriyordu.),Open suse,Fedora,Sabayon(lxde sürümü hızlı) bunlara şöyle bir göz attım.Pepperminti bunlardan önce denediğim ve memnun kaldığım için çok incelemedim.
LİNUXTA KULLANDIĞIM PROGRAMLAR

Chromium(Google chrome un linux depolarında olan versiyonu.Chrome un bütün eklentilerini kullanabiliyorsunuz.Direk Chrome u da indirip kurabiliyorsunuz. )
Firefox
Keepassx:parola yöneticisi
qBittorrent Torrent istecisi
Libreoffice Writer:Word ün karşılığı
Libreoffice Calc:Exelin karşılığı
Libreoffice İmpres:powerpointin karşılığı
VLC media player
Openshot:Movie maker ın karşılığı
Unetbootin:Winto flash ın karşılığı. Linux dağıtımlarını usb ye yazdırabiliyoryuz.
Gparted:Disk biçimlendirme aracı.Okulda windowsun görmediği 2 HDD yi rahatça biçimlendirdim ve kullanıyorum.
Virtual box:Üzerine windows 7 kurdum internet explorer lazım olunca(mebbiste kullanmak zorunda kalıyorum.)kullanıyorum.
System Profiler and Bencmarch:Sistem özelliklerini ayrıntılı bir şekilde gösteriyor.
Gimp:Photoshopun karşılığı.
K3b:Dvd,Cd yazdırma programı.

Benim yazdıklarım haricinde bildiğiniz,kullandığınız,Tavsiye edeceğiniz dağıtım ve programları paylaşmanızı bekliyorum.

Ben mint kullanıyorum. Ubuntu da iyiydi ama windows'a daha çok benzediği için mint'te karar kıldım. Genel düşüncelerim seninle aynı. Sözlük olarak da english fast dictionary kurdum. wine üzerinde çalışıyor. opera tarayıcısı da iyi. Program yazmak için de pycharm ve eclipse. Bir de sublime text editor.

Hocam yazdıklarını okudum bir linux kullanıcısı olarak bir kaç şey yazayım. Hocam sen dağıtımdan çok bence masaüstü sistemini seçmen gerekir. Ubuntu -debian - linuxmint pardus hepsi debian tabanlı sistemler farklı kılan ise masaüstleri.
Eğer görsellik ön planda ise KDE ama hız ve sadelik öncelikli ise gnome3 mate yada cinnamon tercih et derim.

Ben bilgisayarımda ubuntu ve pear os kullanıyorum ve memnunum.. Ayrıca flash bellek üzerinde çalışan aynı zamanda dosya kayıt edebilen slax kullanıyorum. Size tavsiyem linuxmint mate yada cinnamon kullanmanız.

Eğer sadece nete girer fazla kurcalamam diyorsanız gnome3 yada unity masaüstlerini tercih etmelisiniz.

Pardus kullandım fakat verim alamadım. Sebebi ise kde kullanması , kde bana çok uzak ve daima sorunlu....

uzun süre Lubuntu işletim sistemi kullandım. şu an debian 7.3 lxde işletim sistemini kullanmaktayım.

dizüstü bilgisayarımda kurulu olan tek işletim sistemi debian şu an.

Arkadaş program listesi yapmış bunlara ilaveden kullandığım programları listeyeyim
shutter - ekran görüntüsünü alma programı (resim karesi olarak)
xarhiver - winrar alternatifi
filezilla -- ftp istemcisi
skype - görüntülü sohbet programı
xpdf - pdf okuma
deluge - torrent istemci
midori - hafif bir internet tarayıcısı
audacious - mp3 oynatıcı winamp alternatifi ( winamp ile bire bir aynı )
clementine - mp3 oynatıcı
wine - windows programlarından bazılarını çalıştırır
jdownloader - fileupload sitelerinden dosyaları indirmek için kullanılıyor
playonlinux -
multiget - internet download manager alternatifi
compiz - 3 boyutlu masaüstü ve efektler sunarak masaüstünü güzelleştirir
sopcast - internetten tv izleme - genelde futbol maçları yayınları izliyorum
java - adobe flash ihtiyaç olan diğer yazılımlar

hocalarıö pardus'un kurumsal ve topluluk sürümlerini nasıl kıyaslarım genel hatları ile?
ne işe yarar bu iki sürümde?
açıklamaları okuyorum ama tam bilgi alamadım desem yeridir :)

Hocam kurumsal ile topluluk arasında fazla fark yok. Kurumsal çıktıktan sonra gönüllü geliştiriciler programları güncellediler bazı yenilikler eklediler ve tekrar sundular.

Ara sıra kurar kullanırım Linux'u şu an USB belleğimde ve taşınabilir sabit diskimde "kurulu" Mint var. Live olarak çalışan değil dikkat, kurulum yaptım. Yani yüklediğiniz programlar, güncellemeler, dosyalar vs. kaybolmuyor.
Mint hoşuma gitti açıkcası. Denediğim dağıtımlar Suse, Ubuntu, Mint. Pardus'u bir ara denemiştim sanırım ama çok eskidendi.
Şunu söyleyeyim hiçbir Linux dağıtımı Windows'un yerini tutamaz.

Sayın hocalarım bende daha önce çok övdükleri için ubuntu kurmuştum fakat bir türlü kullanamadım, memnun olmadım. acaba windows arayüzüne en çok benzeyen, dosyalarla, klasörlerle rahat bir şekilde çalışabileceğimiz, windowsa benzeyen Linux versiyonu hangisidir.

Yani benim önce kullanılabilirliğe alışmam lazım, daha sonra belki hızlı çalşan sürümlere bakabilirim. Ama önce kullanılabilirliği alıştığımız şekilde olmalı, windowsa benzemeli.

Katkıda bulunan herkese teşekkürler.
vlk4n hocam gnome3 mate cinnamon ve lxde yi karşılaştırdığında hangisi daha hızlıdır.
Akademia hocam Zorin os windowsa benziyor.

Ben slax ,Mint , Lubuntu deniyorum arkadaşlar.Elimde 2 gb harddiski olan bir netbook var ona kurmak istiyorum ama slaxı sadece usb bellekten çalışıtırabiliyorum.Bu 2 gb hafızaya kurulum yapabilieceğim bir dağıtım varmı arkadaşlar.mint minumum 5 gb istedi harddisk.

Browserlinux yaklaşık 800 mb boş yer istiyor.
Core 5 linux yaklaşık 75 mb boş yer istiyor.
damn small linux yaklaşık 450 mb boş yer istiyor bunları deneyebilirsin.

Kilit' Alıntı:
vlk4n hocam gnome3 mate cinnamon ve lxde yi karşılaştırdığında hangisi daha hızlıdır.

hocam şöyle özetleyeyim şimdi. Linuxta fork denen bir olay var türkçeleştirirsek çatallanma diyebiliriz
Gnome 2 dağıtımı Gnome 3 e geçince bir takım geliştiriciler bu olayı beğenmedi Gnome 2de direttiler bu kişiler gnome2 yi çatallayıp
mateyi geliştirdiler. Gnome 3 ü beğenmeyenlerde bunu çatallayıp cinnamon u geliştirdiler.

Gnome2 hız olarak kde den öndeydi fakat kullanıcılar biraz görsellik isteyince gnome3 te görsellikte ön plana çıktı. Bu uyuşmazlıktan dolayı çatallanmalar meydana geldi.

Şuan hız olarak lxde tam olarak kullanmadım ama hızlı olduğu söyleniyor. Ama size tavsiyem linuxmint mate kurmanızdır.
Tam olarak şu hızlıdır şu yavaştır tam ayrım yapmakta yanlış olur. Şu söylenebilir KDE den tam verim alayım diyorsanız donanımınız biraz daha iyi olmalıdır.

vlk4n' Alıntı:
Kilit' Alıntı:

hocam şöyle özetleyeyim şimdi. Linuxta fork denen bir olay var türkçeleştirirsek çatallanma diyebiliriz
Gnome 2 dağıtımı Gnome 3 e geçince bir takım geliştiriciler bu olayı beğenmedi Gnome 2de direttiler bu kişiler gnome2 yi çatallayıp
mateyi geliştirdiler. Gnome 3 ü beğenmeyenlerde bunu çatallayıp cinnamon u geliştirdiler.

Gnome2 hız olarak kde den öndeydi fakat kullanıcılar biraz görsellik isteyince gnome3 te görsellikte ön plana çıktı. Bu uyuşmazlıktan dolayı çatallanmalar meydana geldi.

Şuan hız olarak lxde tam olarak kullanmadım ama hızlı olduğu söyleniyor. Ama size tavsiyem linuxmint mate kurmanızdır.
Tam olarak şu hızlıdır şu yavaştır tam ayrım yapmakta yanlış olur. Şu söylenebilir KDE den tam verim alayım diyorsanız donanımınız biraz daha iyi olmalıdır.
linuxmint mate indirip deneyeyim bakalım.Teşekkürler

İlk defa Linux kullanacağım. Öncelikle sanal olarak deneyeceğim.
Ve Linux Mint 16 "Petra" sürümünü indiriyorum bakalım artık..

hız istiyorsanız lxde ya da xfce olmalı. daha hızlı masaüstü yapılanması var ama onlarda çok basit kalıyor

serdengecti' Alıntı:
hız istiyorsanız lxde ya da xfce olmalı. daha hızlı masaüstü yapılanması var ama onlarda çok basit kalıyor

Hocam nedir daha hızlıları? Birde basiti biraz daha açabilirmisiniz?

Sizde sağolun xapex hocam.

linux mint kurdum kullandım bir gün içerisindeki ilk sorunum eşim faceyi aç bakalım dedi açtık facesini sonrası eşimin sözü... BU ne yaa sil şunu açmadı gitti findowsta hemen açılıyordu bunu mu bekleyeceğiz oldu :(

6 7 tane web browser i yükledim kolay oldu yöniticiden şifreyi girince istedim progam gözüküyor ama randıman vermedi

şimdi silip Lubuntu 12.04 yada yeni sürümü varsa onu yükleyeceğim bakalım hızlı olur inşallah

mint = 10 üzerinden 5 alır ancak...

06Davut' Alıntı:
linux mint kurdum kullandım bir gün içerisindeki ilk sorunum eşim faceyi aç bakalım dedi açtık facesini sonrası eşimin sözü... BU ne yaa sil şunu açmadı gitti findowsta hemen açılıyordu bunu mu bekleyeceğiz oldu :(

6 7 tane web browser i yükledim kolay oldu yöniticiden şifreyi girince istedim progam gözüküyor ama randıman vermedi

şimdi silip Lubuntu 12.04 yada yeni sürümü varsa onu yükleyeceğim bakalım hızlı olur inşallah

mint = 10 üzerinden 5 alır ancak...

Lubuntu kullanacaksan 12.04 kullan uzun süre destekli.Chromium yüklü geliyor gayet hızlı.
Birde açmadı derken sayfayı mı açmadı?

Lxde masaüstü olduğu için hızlı olacağını düşünüyorum.Kendim kullanmadım.Temmuz 2014 e kadar desteklenecek diye okuduğumu hatırlıyorum.Hocam hız istersen peppermint 3 ü(ubuntu 12.04 tabanlı) dene ben çok memnun kaldım.

hocam bu hız konusuna fazla takılıyorsunuz eğer bilgisayarınızda 1 gb ram varsa hepsini verimli kullanırsınız.
Bu resimde bellek kullanımlarınn bir örneği var inceleyin.
cmp-all3.png

aynı zamanda şu sayfayı inceleyin hocam ingilizde ama rakamlardan anlarsınız ne demek istediğini
http://l3net.wordpress.com/2013/03/17/a ... -desktops/

ayrıca mate için minimum gereksinim 512 mb dir en iyi kullanım 1gb da olur. Zaten bu kapasitelerin altında çalışan sistemlerden bu kez programları kullanırken sorunlar yaşarsınız. Şöyle özetleyeyim 512 mb bilgisayarda windwos 7 çalışır. Ama siz o bilgisayarda adobe serisinde bir yazılımı çalıştırmayı denediğinizde bilgisayarın zorlanması gibi bir olay. Yada bir tarayıcıda 10 sekme açma gibi yani.

umarım anlatabilmişimdir.

06Davut' Alıntı:
http://peppermintos.com/guide/downloading/

peppermint 3 dedim ama bu çıktı peppermint 4 üst sürümü aralarında fark yoktur değil mi .

peppermint 3 diyecekseniz indirmek için bir link adresi verirmisiniz .

Bende ilk peppermint 4 ü yükledim ama güncellemeden sonra açılmadı.
hocam sitesinde previus linkine tıklayınca eskileri çıkıyor.
http://peppermintos.com/previous/

hocam hız konusunda takılmıyorum takıldığım kısım yavaş olması sıkıntı veriyor

3gb ram 2.00ghz işlemci 60ssd3 + 500hdd var pc hızlı zaten.. win7 yüklü

ya bir faceyi açarken yada internette gezinmeye kalkınca takılarak açılınca olmadı önceki senelerde azda olsa pardus kullanmıştım unv de iken güzeldi ama oyun oynayamıyordum. onun için silmiştim.

şimdi mint yükledim olmadı yavaşladı onun için soruyordum bakalım lubuntu 13.10 yükleyeceğim birazdan inşallah güzel olur.

06Davut' Alıntı:
hocam hız konusunda takılmıyorum takıldığım kısım yavaş olması sıkıntı veriyor

3gb ram 2.00ghz işlemci 60ssd3 + 500hdd var pc hızlı zaten.. win7 yüklü

ya bir faceyi açarken yada internette gezinmeye kalkınca takılarak açılınca olmadı önceki senelerde azda olsa pardus kullanmıştım unv de iken güzeldi ama oyun oynayamıyordum. onun için silmiştim.

şimdi mint yükledim olmadı yavaşladı onun için soruyordum bakalım lubuntu 13.10 yükleyeceğim birazdan inşallah güzel olur.

hocam senin bilgisayarında gayet normal bir şekilde çalışması gerekir. Belki ekran kartı kurulmamıştır yada bir donanım uyuşmazlığı vardır. Bu arada kurulum esnasında swap alanı belirliyorsunuz dimi bu hıza etki eder.

Eğer linuxteki masaüstü ortamlarının nasıl göründüğünü merak ediyorsanız sırf bunun için yapılmış bir sürüm var: hibrit linux

11 tane masaüstü ortamı var. Açıp deniyorsunuz teker teker. Hangisi hoşunuza giderse ona göre seçim yapıyorsunuz. Zaten adamlarda dağıtımın sırf bu amaçla olduğunu kendileri söylüyor. Normal kullanım için değil pek. 32 bitlik sürüm var sadece ama zaten amaç sadece denemek.

http://www.makeuseof.com/tag/use-11-des ... e-you-can/

Bir de unuttuğum bir nokta var onuda belirteyim. Şimdi her masaüstü sistemi her dağıtımda aynı şekilde çalışmaz uyum sorunları meydana gelir. Örneğin pardus (eski pardus) kde de çok iyidi. Hatta dünyada kde ile en uyumlu ve en görsel dağıtımdı. Mesela ubutu hep unity yada gnome ile bilinir. Kubuntu o kadar tutulmaz....

Bu linuxun en büyük problemi şu iki sayfacık konuda bile ortay çıkmış. Masaüstü uygulaması için (startx/grafik ekran) bile hemen yukarıda 26 tane uygulama var. Şunu kullan, yok olmadı öbürünü dene, yok yok bu da olmadı... İndirdiğin byte ların toplamda tuttuğu yekun GB a mı yanarsın, diskinde kapladığı alana mı, hiçbirini kullanamadığına mı... Sıkıştırılmış dosya açacaksın, yüzlerce program var! Ofis paketi için onlarca, vs. Şimdi arkadaşlar diyecek, program çok hocam işte zenginlik var çeşitlilik var diye; bu zenginlik ve çeşitlilik takıldığın yerde bir şey danışınca onu kullanma bunu kullan cümlesiyle biter genellikle ve haydi bakalım sil baştan... O kadar zaman yok bende şahsen. Linux çalışmalarının ciddi bir temizliğe ihtiyacı var, ki bunu yapacak babayiğit bir ekip dünyada var mıdır bilmiyorum. Aylar, yıllar alabilir. Okullardaki bilgisayarlara linux yüklesek, e-okul açılıyor mu? Öğretmenlerimiz çoğunlukla wordde birşeyler yazıp çıktı alıyor ve e-okuldan not girişi vs. işlemleri yapıyorlar.
Linux a kesinlikle karşı değilim. Hatta yıllar önce fanatik kullanıcılarındandım. Fakat en son, sanırım 2005 yılında 256 Kb internet ile 7 CD debian sürümünü indirip bilgisayar kurduktan sonra 3 CD kadar güncelleştirme bulunca CITROEN deyip daha da yüzüne bakmadım.
Türkiye'de linux gelişEmez, iddia ediyorum gelişEmez. Maalesef bizim internet okur yazarlığımız çok çok düşük. Her alanda olduğu gibi BT konusunda da aşırı tüketici bir toplumuz, üretim yok. Kimse internet ortamında bilgi ve tecrübesini paylaşmıyor. Hemen her konuda ingilizce kaynak bulunabiliyorken, youtube gibi sitelerde videolu anlatımlar, uygulamalar bulunabiliyorken; maalesef Türkçe içerikli kaynak, video bulamıyoruz. Saatlerce youtube da GS-FB-BJK golleri izliyoruz... Herhangi bir konu ile ilgili Türkçe kaynak bulmak çok zorken, linux için yeterince Türkçe destek bulmak imkansıza yakın. Yabancı kaynakları Türkçeye çeviren gönüllü grup/kişiler ise sayıca çok az.

Bu kadar eleştiriden sonra şöyle bir önerim olabilir: BBNET Linux grubu oluşturulup ortak bir dağıtımı kullanabilir, bilgi ve tecrübelerimizi burada paylaşabiliriz. Takıldığımız yerlerde birbirimize yardımcı oluruz. Burada önemli olan ortak bir dağıtımı kullanmak. Herkes farklı bir dağıtıma yönelirse bilgi ve tecrübe paylaşımı da yeterince olmayacaktır ya da yeni kullanıcıların kafası bir iki denemeyle karışacak ve linuxtan kaçacaktır. Türkiye'deki BT öğretmenlerinin büyük çoğunluğu bu forumu takip ediyorsa, linuxu öğretmenlere, öğrencilere ve zamanla topluma sevdirmek adına ortak bir linux dağıtımında karar verip bu dağıtımı kullanarak BBNET te açılacak bölümde zamanla güzel bir içerik olulacağını düşünüyorum.

Geri