Lens Kullanmaya başladım...

Kodla Büyü

mkankan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar aramızda lens kullanan arkadaşlar vardır. Dün ilk kez lens kullanmaya başladım. Gidip en iyi lenslerden aldım rahat olsun diye. İlk kullanımım olduğum için alışmak zaman alacak gibi. Bu yüzden birkaç sorum olacak.
İlk olarak alışmak ne kadar zaman alır
Az da olsa batma yanma hissi var ne zaman düzelir
Miyopum, lens kullanımına başladıktan sonra kitaba, bilgisayara bakarken görüntü bulanıklaşıyor puslu gibi oluyor normal midir acaba?

1 aylık lenslerden aldıysanız, o puslu olması 2-3 günde düzelir. ama bulanık görüyorsanız hemen çıkarın suyunu değiştirin ve o suda biraz beklettikten sonra takın.
yanma hissi bende olmamıştı.
her kullanışınızda su değiştirme olayını yapın.. ben bir kere untmuştum ve o suda baya beklemişti ve takmıştım. yapıştı gözüme ,çıkarırken de epitel tabakasını alıp götürmüş, 1-2 gün görememiştim.. sargıyla durdu 24 saat boyunca ondan sonra düzeldi. ve bir daha lens kullanmadım :D
dikkatli olmakta fayda var.

Bir ay gözde kalabilen 3 ay ömürlü lenslerden aldım. Uzağı göremiyordum şimdi gayet iyi ama yakına bakarken puslu oluyor mesela bilgisayara, kitaba bakarken hafif puslu oluyor biraz gözlerimi aç kapa yapınca düzeliyor. Umarım düzelir yakın zamanda.

Arkadaşım ben 7 yıldır lens kullanıyorum. Aylık lens de alsan her akşam çıkarman lazım, eğer günlük takıp çıkarmazsam, bulanık görmede olur batmada olur.

hocam günlük çıkar. hergün suyunu değiştir. ellerini yıkamadan gözüne asla dokunma. taktıktan 10 dakka sonra hala yanma, batma, bulanık görme oluyorsa çıkar tekrar solusyonuyla yıka tekrar tak. gün boyu gözünle oynama. çok zorlarsa yüzünü yıka sadece. bende miyobum. yakına bakarken, kitap okurken, bilgisayar başında bulanıklaşma bendede oluyor. sanırım göz yorgunluğu. biriki dakka etrafa bak başka bişeylere bak düzelir. asla lensinle uyuma. bir kayarsa arkaya maazallah uğraştırır adamı. bunlar dışında kullanımı çoook kolay :wink:

hocam ben de 2 yıldır kullanıyorum...bencede aylık alın ya da bu 3 aylığı bile kullanırken geceleri çıkarın...inanın göz rahatlıyor o zamanda...zaten günde 8 saatten fazlası zararlı diyorlar...en önemlisi temizlik...yanma bende de olmamıştı ama bulanıklık oluyor arada bende miyopum 1 numarada astigmatım var :sleep: ...

bu arada sizde de oluyor mu merek ettim bir sorayım dedim:

bu lensi sabah ilk denemede takamazsam bir daha kızarana kadar uğraşsam da takamıyorum...çıkartırken de aynı şekilde...bu da bir murphy kanunu mudur yoksa? :lol:

Yanma ve batmanın sebebi büyük ihtimalle lens le alakalıdır hocam. Arada lenslerde hata olabiliyor. Lens aldığınız yere götürün hemen değiştirirler. O yanma gözünüze zarar verebilir.

1 aylık lenslerden asla almayın. Günlük takılıp çıkarılandan alın. Gözünüzün de nefes almaya ihtiyacı var unutmayın.

Bulanık görmeniz günlük değiştirilen lenslerden taktığınız halde düzelmiyorsa sebebi gözünüzdeki göz yaşı eksikliğidir. Lensler gözde kuruluk yapar. Doktora giderseniz size suni göz yaşı yazacaktır. Suni göz yaşı kullandığınızda bulanık görme probleminiz düzelecektir.

Ben 6 yıldır kullanıyorum. İlk kullandığım zaman takıp çıkarmada çok problem yaşamıştım. Çıkaramıyordum :) Doktor göz yaşı yazmıştır. Önce göz yaşını damlatıp sonra lensi çıkararak alıştım takıp çıkarmaya. Çıkaramama sebebim de göz yaşımın normalden az oluşuydu.

Güle güle kullanın ve asla vazgeçmeyin. Hijyen çok önemli unutmayın.

ben de bir buçuk aydır lens kullanıyorum. 4.5 numara miyop, 2 numara astigmat var, taktığımda ilk başlarda bulanık gibi görüyodum, sonra batma oluyodu, lesnsi takacağım diye hep okula geç kalıyodum, gerçi hala alışamadım yine zor takıyorum, lens takarken nedense bükülüyo gözümde de öyle bi kısmı kırışmış gibi duruyo, o da batma yapıyo, bi de lensin tersi düzü varmış, ona da dikkat etmek lazımmış :?

Hangi marka kullanıyosunuz lensi.

Ben de aldım lens, havalar ısınınca gözlükler daha da ağır geliyor. Bende de batma yaptı, kullandıkça azaldı ama hala gözümde varlığını hissediyorum (okulda kullanan arkadaşlar varlığını hissetmedikleri söylüyorlar) yani az da olsa rahatsızlık yapıyor, ben de ara ara kullanıyorum, güneş gözlüğü takmak istediğimde mesela :)

Sanırsam graphicera hocamın dediği gibi göz yaşı eksikliğidir. Çünkü taktığımdan beri göz yaşım hiç yokmuş gibi bir tuhaf oldum. Lens Markası bausch &lomb purevision HD . Yanma hissi gitti ama yakın görmedeki bulanıklık devam ediyor. Lensi kendim takmadım sanırsam kendi başıma da çıkaramayacağım. :| Aldığım yerdekiler Hocam gelin biz çıkarırız demişlerdi.

ben de o markayı kullanıyorum, nedense evde iş yaparken hiç rahat edemiyorum lensle, sanki yanlış veya eksik yapacakmışım gibi geliyo :D eve gelir gelmez lensi çıkarıyorum...

ben de lensi aldığım yerdekilere taktıramamıştım, adamın bi tırnakları vardı, gözüm hiç açılmadı, adam sizin işiniz zor takamazsınız dedi, evde ben kendim takarım olmazsa gelirim demiştim, çok şükür kendim taktım, çok uğraştırmadı, ama çıkarırken çok zorlandım gözümde kalmış gibi hissettim :)

Purevision hd yanılmıyorsam 8.6 - 14.00 göz doktorunuz bu lens çapını mı tavsiye etti? Öncelikle yeni kullanıcı iseniz daha kısa süreli lens kullanmanızı tavsiye ederim. Piyasada daha fazla oksijen iletimli lensler var ve maksimum 5 gece gözde kalabilir. Göz doktorunuzun vermiş olduğu reçetede bc ve dia rakamları vardır. sizinki ne? ona göre gözünüzü rahatsız etmeyecek daha yumuşak lens modeli önerebilirim.

hocam ben de bausch &lomb kullanmıştım sonradan değiştirdim o marka lensin sahtesi mi ne geliyormuş...aldığınız sahte de olabilir ucuzdu çünkü o marka lensler...3 çifti 60 tl mi neydi...bende değiştirdim şu anda johnson&johnson acuvue oasys kullanıyorum...bence değiştirin o lens markasını çünkü bende eski lensimde hissediyordum gözümde...böyle gözümü kırptığım zaman sanki lens yerinden oynuyor gibi idi bi sorun vardı yani kısacası:D

mkankan' Alıntı:
Sanırsam graphicera hocamın dediği gibi göz yaşı eksikliğidir. Çünkü taktığımdan beri göz yaşım hiç yokmuş gibi bir tuhaf oldum. Lens Markası bausch &lomb purevision HD . Yanma hissi gitti ama yakın görmedeki bulanıklık devam ediyor. Lensi kendim takmadım sanırsam kendi başıma da çıkaramayacağım. :| Aldığım yerdekiler Hocam gelin biz çıkarırız demişlerdi.

Lens yeniyse ilk çıkarma her zaman zor olur. :D

Allahın büyük nimeti ben epeydir kullanıyorum alışmak bir ay sonra bırakamıyorsun. gözünü kaşıma yeter :++:

1 yıldır lens kullanıyorum. Hocam yakına ya da uzun zaman bilgisayara tv ye bakma sonucu bulanıklaşma normal. BIO TRUE nun göz damlası büyüklüğünde lens temizleme sıvısını çantamda taşıyorum. Günde 2-3 defa gözüme damlatıyorum hem lens kendine geliyor hem gözüm de yanma hissi olmuyor. ph değeri göz yaşı ile aynı o yüzden problemsiz kullanabilirsin...Birde nasıl.tv den kontakt lens ile ilgili videoları seyret aşağıda :)

Kontakt Lens nasıl takılır

Kontakt lens temizliği nasıl yapılır

Kolay gelsin...

bilisimcomu' Alıntı:
hocam ben de bausch &lomb kullanmıştım sonradan değiştirdim o marka lensin sahtesi mi ne geliyormuş...aldığınız sahte de olabilir ucuzdu çünkü o marka lensler...3 çifti 60 tl mi neydi...bende değiştirdim şu anda johnson&johnson acuvue oasys kullanıyorum...bence değiştirin o lens markasını çünkü bende eski lensimde hissediyordum gözümde...böyle gözümü kırptığım zaman sanki lens yerinden oynuyor gibi idi bi sorun vardı yani kısacası:D

bana da doktor acuvue yi tavsiye etti, ama benim gözüme uygun olanı yokmuş :? çapı 8.7 miydi neymiş, onda yoktu

Ya özel hastaneye gittim adam çap falan ölçmedi öyle sanki başından savar gibi yazdı reçeteye birşeyler lakin sadece derecesi yazıyordu. :x
bausch &lomb un en pahalı lensini aldım. 90 tl. Yarın başka bir doktora gideyim en iyisi adam gibi kontrol ettireyim. Zaten derecesi düşük ama yine de net görmek başka birley. Öyle kafayı kaldırıp dağlara taşlara bakıyorum ne güzelmiş diye :++:

bende bikaç yıl önce dr tavsiyesiyle kullanmıştım ama lens maceram uzun ömürlü olmadı..sürekli batıyordu+sabahları takması vs.. rahatsız etmişti beni..

mkankan' Alıntı:
Ya özel hastaneye gittim adam çap falan ölçmedi öyle sanki başından savar gibi yazdı reçeteye birşeyler lakin sadece derecesi yazıyordu. :x
bausch &lomb un en pahalı lensini aldım. 90 tl. Yarın başka bir doktora gideyim en iyisi adam gibi kontrol ettireyim. Zaten derecesi düşük ama yine de net görmek başka birley. Öyle kafayı kaldırıp dağlara taşlara bakıyorum ne güzelmiş diye :++:

hocam mutlaka ölçülerini alın. (Mağazada lens satan yerler direk bir doktor ile anlaşıyorlar ve bu da bazı sıkıntılar getiriyor) Bunun için bir lens market ile uğraşmayın internet üzerinden. lensoptik.com.tr den alabilrsiniz. sorunsuz ve hızlıdır. lens solusyonu için ise farmasaglik' i tercih edin genelde kampanyalı bir alana bir bedavadır. Her ikisindende defalarca alışveriş yapan biri olarak memnun kaldığımı söyleyebilirim. model olarak da Purevision HD den ise hiç hazlanmadım :D

Ben de miyopum ama alışamadım lense ve kullanmayı bıraktım. Çok rahat kullananlar var ama ben de göz kuruluğu da olduğu için lensleri gözümde hissediyorum, batma oluyor, bir de dediğiniz gibi uzağa bakarken değil ama yakına baktığımda kitaba ya da bilgisayara net okuyamıyorum. Gözümün önünde puslu birşeyler görüyorum. Ama bu sorunlar biraz da benim gözümden kaynaklanıyor galiba.

Göz kuruluğu uzun süre gözleri kapatmadan biryere baktığımızda ortaya çıkıyormuş, gözdeki açma kapama hareketini yapmadığımızda göz yağ üretmiyormuş, bir de gözdeki yağ uyku sırasında üretiliyormuş. Doktora gittiğimde doktor ilaç versem de bu sorunları ortadan kaldırmadığın sürece göz kuruluğun devam edecektir dedi. Uzun süre bilgisayar kullanan ve uyku bozukluğu yaşayan kişilerin çogunda bu rahatsızlık oluyor. Tavsiye oloarak da aralıklı bilgisayar kullanmamı, bilgisayar başında iken gözlerimi kırpmayı unutmamamı ( ama unutuluyor işte) söyledi.

Gözdeki batma hissi bugün itibari ile iyice azaldı. Demekki alışıyormuş insan. Biz bilgisayarcıların en büyük sorunu sürekli monitöre bakmak. Bilgisayardan sıkılnca telefonla uğraşmak derken sanırım en çok bu bozuyor gözümüzü.
Lensi kendi kendime çıkarma denemesi yaptım ve zorlanmadan çıkarabildim. En iyisi sadece dışarı çıkarken takmak. Yine de büyük nimetmiş şu lens.

herkesin doktoru iyi bi benimkimi kötüydü yahu?? benim doktora ben lens takcam artık sıkıldım bu gözlükten dedim.tavsiye etmem ben kullanıyorum memnun değilim dedi.adamı dinlemedim sen genede muayene et ver dedim sen bilirsin dedi gittim aldım lensleri.kullanmaya başladım ilk başlarda yanma oluyodu sonra baktım olmuyo ben alışamadım.gözlerim kızardı filan.başka bi doktora gittim adam demesnmi sen nasıl lesn kullanırsın die! neden? gözlerinde alerji var sen asla kullanamazsın kullansanda yararına olmaz zararına olur dedi.Ayrıca lens sandığın kadar iyi bişey değil dedi.onada güvenmedim başka bi doktora daha gittim o da gözümde alerji var dedi vermedi.Anlayacağınız lensi kullanmama rağmen memnun kalmadım hocalarım.gözde yabancı bi maddenin olması yüzünü gözünü kaşıyamaman lensin düşmesi çıkarması takması ööfff bi dolu iş.Şimdi kullananlara hayretle bakıyorum.alışmak zor.ameliyat olmak en iyisi sanırım.

evet hocam acuvue nin 8.4 ü benimkisi dediğiniz çapta yok sanırım...ama lens takmak ayrı birşey yaaa...yani görüş alanın genişliyor gerçek ve kusursuz bir insan gibi hissediyorsun kendini:D:D

ben de lazerle tedavi olmak istiyorum.. lens ilk başlarda çok rahat gelmişti.. takarken de netten bi kaç püf noktası vardı onları okumuştum çok kolay olmuştu.. (göz bebeği yukarı bakarken gözün alt kısmına lensi bırakıyorsun sonra gözü açıp kapatınca o tam göz bebeğine geliyor.. ) ilk başlarda dışarı çıkınca her yere alıcı gözüyle tekrar tekrar bakıyordum ne güzelmişş bu dağlar taşlar ağaçlar diye :lol: ama okula gelince o rahatlık olmadı bilgisayara bakarken aynen sizde olduğu gibi bulanıklık oldu hatta bir iki gün epeyce gözüm yaşardı sürekli.. öğrenciler öğretmenim ağlıyor musunuz ne oldu diyorlardı :D miyop olduğum için herhalde yakında zorlandım uzakları görmem ama çok net güzel oldu.. evde ben de çıkarıyordum sanki gözümde bi engel var net göremiyormuşum gibi geliyordu.. artık tamamen sıkıldım takmıyorum :)

ben 7 yıldır kullanıyorum gözlük kullanmayı da asla düşünmüyorum uzunca zaman bausch and laumb günlük çıkarılanlardan kullandım akşama doğru pulu görüyodum akşamları görmüyodum özellikle pc karşısında sonra aynı markanın pure vison serisine başladım 1 ay duruyo extra durumlar harici banamısın demiyo ne pus ne biley varlığını hissetmiyoorum bile herkese de tavsiye ediyorum yüksek kalite düşük fiyat lensmarket.com dan alıyorum yıllardır çok uygun satıyo piyasaya göre herhangi bi sorunda değiştiriyo çok memnunum
şiddetle tavsiye olunur

biseydiycem alerji tedavi edilecek ki bu 1 haftalık iş sonra kullanacaksın ki ben 7 yıldır kullanıyorum ilk bikaç takmada zor oluyo tabii ama alışılıyo zamanla orta parmağınla aşağı doğru gözkapağını çek işaret parmağınla lens yukarı bakacak şekilde gözbebeğine dokundur işte bu kadarrr

Bir de ışığa göre kararabilen lensler çıkmış. Benim gözümde de iritis kaynaklı tembel iris var. Bazen iç mekanda bile güneş gözlüğü takıyorum. Bu lensler iç mekanda da dış mekanda olduğu kadar başarılı mı acaba…. Kullanan var mı? Denemek lazım.

Geri