Lenovo ideapad 330S-15AST Modelli Cihaz Yazıcıyı Bir Türlü Görmüyor ve Biosa Girmiyor

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Elimde Lenovo ideapad 330S-15AST modelli bir laptop var fakat bir türlü yazıcıyı görmüyor. Laptopta Win10_21H2_Turkish_x64 işletim sistemi yükledik yani format attık.
Yazıcı modeli: Brother MFC-7360
Farklı kablo ile denedik başka bilgisayarlara yazıcı sorunsuz kuruluyor. Ama bu yazıcı bu cihaza bir türlü kurulamıyor sürücü yüklenirken en son aşamada sürekli kabloyu takın diyor, aygıt yöneticisinde yazıcı taktığımızda USB Bileşik Aygıt üzerinde ünlem işareti oluşuyor.
İşin içinden çıkamadık bir fikriniz var mı arkadaşlar bazen donanımların özel problemleri olabiliyor acaba bu cihazda özel bir problem mi var anlamadım doğrusu.
Laptopta 2 adet USB portu var ikisi de 2.0 ikisi de normalde çalışıyor Mouse veya flash bellek taktığımda ikisi de sorunsuz çalışıyor.

Son düzenleme:
denemiş olabilirsiniz belki hocam ama cihazın donanım kimliğindeki bilgiyi devid.info da aratabilirsiniz.

denemiş olabilirsiniz belki hocam ama cihazın donanım kimliğindeki bilgiyi devid.info da aratabilirsiniz.
Denedim deneyince cihaz çöktü farklı işletim sistemleri ile deneyeyim dedim bu sefer cihaz biosa girmiyor nova denilen bir reset tuşu varmış ona tıkladım resetledi fakat bu sefer boot menüsüne sürekli geçiyor bir türlü biosa geçemiyorum. Sanırım sıkıntılı bir cihaza denk geldim.

Denedim deneyince cihaz çöktü farklı işletim sistemleri ile deneyeyim dedim bu sefer cihaz biosa girmiyor nova denilen bir reset tuşu varmış ona tıkladım resetledi fakat bu sefer boot menüsüne sürekli geçiyor bir türlü biosa geçemiyorum. Sanırım sıkıntılı bir cihaza denk geldim.
Nova tuşu bilgisayar kapalı iken çalışıyor hocam. Bilgisayarı kapatıp basın. Bilgisayar açılır, boot menü, bios menü seçenekleri gelir.

Bilgisayar açıkken nova tuşu çalışmaz. Bende de ideapad 310 var.

Nova tuşu bilgisayar kapalı iken çalışıyor hocam. Bilgisayarı kapatıp basın. Bilgisayar açılır, boot menü, bios menü seçenekleri gelir.

Bilgisayar açıkken nova tuşu çalışmaz. Bende de ideapad 310 var.
Merhaba hocam evet kapalı iken tıklıyorum menü geliyor fakat bios setup tıkladığımda bios menüsü gelmiyor boot menüsü geliyor cihazda takıldım kaldım sanırım bios sıfırlandı boot securty etkin oldu şimdi flash ile de boot edemiyorum biosa da giremiyorum. :(

Bir öğretmen arkadaşın samsung marka bilgisayarında da biosa giremiyorduk. Windows kuramıyorduk. Bios dediğiniz gibi hasarlı idi. Bios değişti düzelmişti.

Muhtemelen öyle birşey o zaman.

Merhabalar,
Sorunu çözmeyi başardık.
İki farklı sorun ile uğraştığımız için bizleri çıkmaza sokmuştu.
1. Sorun laptop biosa geçmiyordu bu sorunun çözümünü anlatıyorum:
Cihaza windows 10 pro kurmuştuk eskiden çalışıyordu sonra harddiski sıfırlayınca biosada girmez olmuştu.
Bu cihazda biaosa girmenin yolları;
Bilgisayarın güç düğmesine bastıktan sonra hızlı hızlı F2 tuşuna basmak veya FN+F2 tuş kombinasyonu da kullanılabiliyor. Bunun yanında bu modelde Novo tuşu var yukarıdaki videoda göstermiştim. Cihaz kapalı iken bu tuşa bir defa basınca Novo menüsü geliyor ve buradan Bios setup tıklayınca normalde bios açılıyor.
Windows açık ise biosa girmenin yolları şöyle;
Shift tuşu basılı iken bilgisayarın başlat menüsünden yeniden başlat butonuna tıklamak gerekiyor sonra F2 tuşu ile biosa girilebiliyor.
Rufus ve ventoy ile boot flashı hazırlamama rağmen farklı flash bellekler kullanmama rağmen ne biosa geçiyordu nede flash bellekten boot ediyordu.
Sorun şöyle çözüldü windowsun sitesinden orjinal "MediaCreationTool21H2" aracını indirdim şuradan indirebilirsiniz. 8 GB boyutundaki flash belleği (daha büyükte olabilir) başka bilgisayara takıp orijinal iso dosyasını otomatik olarak flash belleğe yazmasını sağladım sonra oluşturduğum bu flash belleği lenovo bilgisayara taktım cihaz sorgusuz sualsiz flashtan boot etti. (Eğer statik elektrik varsa cihaza hiç bir aygıt takılı değil iken açma kapama düğmesine 60 saniye boyunca basılı tutun sonra deneyin.)
Bu yolla sorunsuz windowsu cihaza kurmuş olduk sonra fark ettim ki windows sürümü windows home single language otomatik olarak seçilmiş ve yüklenmiş sebebi ise biosta gömülü windows anahtarı varmış ondan dolayı seçimi otomatik yapmış ve otomatik lisanslamış biosa girmemesinin nedeni de bu UEFI erişimmiş. Bizler windows 10 pro veya ventoy ile deneyince bu geçiş sağlanamıyormuş. Tabi bence buda bir problem ama ne yapalım bu cihazda böyle imiş! Benimde ilk defa başıma geldi. Her gün yeni bir deneyim ediniyoruz. :)
Neyse böylece cihazı kurtarmış oldu artık yazıcıdan vazgeçmiştim çünkü cihazı sağlam teslim edeyim yeter dedim. :)
Şimdi gelelim 2. soruna: normalde Brother MFC-7360 yazıcısı benim kendi Asus markalı laptopuma sorunsuz kuruldu tek seferde ve hiç sorun çıkarmadan. Burada cihazın sağlam olduğuna kanat getirmiştim. Kablo etkeni olabilir diye düşündüm ama maalesef farklı kablolar ile de lenovoda yazıcı asla kurulamadı lenovo yazıcı olduğunu bile belirleyemiyordu. Yazının firewall olabilir diye dişünmüştüm ama bende sağlam çalışınca o olasılığı da elemiştim. Alttan girdim üstten çıktım bir türlü tanımadı internete bir çok forum konu gezdim çözüm bulamadım en son vaz geçecekken lenovo ile bu marka model cihaz arasında uyumsuzluk olduğunu söyleyen bir videoya denk geldim hakikaten de öyleymiş belki 10 binde bir ihtimal olan bu model cihaz ile lenovonun bu marka modeli bir araya gelmiş ve uyumsuzluk oluşmuş. Oluşan sorunda dönmüş dolaşmış sonunda beni bulmuş. :D
O video şu:
Tıklayın

Neyse en sonda yazıcıyı kendi Asus bilgisayarıma taktım sürücüyü zaten yüklemiştim.
Cihazın resmi sitesi:
Buradan ulaşabilirsiniz.
"Donanım Yazılımı Güncelleme Aracı" aracını indirdim bilgisayardan çalıştırdım ve Brother MFC-7360 modelli yazının firewall'ını güncelledim güncelledikten sonra lenovo ideapad 330S-15AST modelli cihaza takar takmaz yazıcı olarak tanıdı ve sürücüyü sorunsuz yükledi. Böylece mutlu sona ulaştık sorunu çözerken baya bir uğraştım dolayısıyla buraya detaylı yazıyorum ki benim çektiğimi başkaları çekmesin.

Baya bir uzattım ama harcadığım mesai yanında devede kulak kalır. Okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

Son düzenleme:
Geri