LED lamba tamir olur mu

Kodla Büyü

fenci42

Site Gezgini
Elimde patlamış bir LED lamba var. İçini açtım 20 civarında LED bulunuyor, bunlardan 3 tanesi çalışmıyor diğerleri sağlam. Fakat seri bağlı olduğu için hiçbiri yanmıyor.
Patlayan LEDleri çıkarıp araları lehimle doldursam nasıl olur, yada olur mu

fenci42' Alıntı:
Elimde patlamış bir LED lamba var. İçini açtım 20 civarında LED bulunuyor, bunlardan 3 tanesi çalışmıyor diğerleri sağlam. Fakat seri bağlı olduğu için hiçbiri yanmıyor.
Patlayan LEDleri çıkarıp araları lehimle doldursam nasıl olur, yada olur mu
3 tanesi dışında diğer ledlerin sağlam olduğu sonucuna nasıl ulaştınız? Nasıl bir ölçüm yaptınız?

Düşük voltaj doğru akım verdim yandı. Birde patlayanlar içinde küçük siyah noktalar oluştu.

fenci42' Alıntı:
Düşük voltaj doğru akım verdim yandı. Birde patlayanlar içinde küçük siyah noktalar oluştu.

Normal ledler 1,5 V DC ile çalışırlar. Ampullerin içindeki ledlerinde bu voltaj civarında çalıştığını varsayarsak 20x1,5=30V DC veriliyor demektir seri bağlı ledlere.
Ama ledleri seri bağladıklarını pek sanmıyorum. Bildiğiniz üzere seri bağlantıda bir tanesinin arızalanması diğerlerininde çalışmamasına sebep olur. Önlerine birer direnç koyup paralel bağlamış olabilirler. 220V AC yi 12V DC çeviren bir inverter devresi yerleştirmişlerdir ampulün içine. Eğer paralel bağlı ise kısa devre yaptığınızda sorun olur.

patlayan ledleri çıkardım. yerlerini lehimledim. lamba çalıştı fakat herhalde fazla voltajdan yine patladı araya direnç kuysam nasıl olur?

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    28.9 KB · Görüntüleme: 3,161
  • 2.jpg
    2.jpg
    7.6 KB · Görüntüleme: 3,163
  • 3.jpg
    3.jpg
    7.7 KB · Görüntüleme: 3,160
  • 4.jpg
    4.jpg