laptopum bozuldu

Kodla Büyü

hakanotuken

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
arkadaşlar benim laptop bozuldu ilçede olduğum için bilgisayarcıya götürdüm yapamadı büyük bir şehre gitmem şu an için imkansız biraz beklemem gerekiyor çözüm önerileriniz bekliyorum

Benim packart bell markalı dizüstü bilgisayar tıkandı kapama düğmesinden kapattım açılırken biosu geçti yada geçmedi öyle kaldı tekrar başlattım yine aynı kaldı format atayım dedim xp cd sini taktım cd den önyükleme için bir tuşa basınız yazdı bastım mavi ekran gelmeden yine öyle kaldı. Sorunun ne olduğunu anlayamadım. Açılıyor ama ilerlemiyor. Lütfen yardım

hiç bilen yokmu arkadaşlar lütfen yardım teknik eğitim mezunu arkadaşlar siz anlarsınız bir okuyun şunu

XP cd'si takmadan ekrana nasıl bir görüntü çıkıyor? ne gibi uyarılar veriyor?

xp cd sini takmadan önce normal bios geliyor DEL tuşuna baın biosu açın yazıyor türkçesi ile F2 ye tıklayın boot ayarlarını seçin yazıyor daha sonra CD DEN ÖNYÜKLEME YAPMAK İÇİN BİR TUŞA BASIN YAZIYOR .... ben de basıyorum aynen öyle siyah ekran kalıyor ekranda hiç bir yazı olmuyor

hocam donanımsal bir arıza olsa biostan ses gelir ses var mı ses yoksa donanımsal arıza değildir

Senin bu durumun HDD de bir problem olduğu izlenimini veriyor.
1. bilgisayar taşınabilir diye çok mu taşıdın?
2. bilgisyaraı sağasola yukarı aşağı hızla hareket ettir ve tekrar dene eğer ilerleme oluyorsa elveda hdd de
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
fan çalışıyormu? çalışmıyorsa ısınmada kilitlenmeye yol açar.
1. fan bilg ilk açtığında hızla bir kere çalışır ve susar taki bilg ısınana kadar.

evet hocam çok taşıdım diyeblilirim ama ben cd den açılan işletim sistemi denedim onu daha önce açmıştı şimdi açmadı harddiskte sorun olsa cd den açılır diye düşünüyorum ama yanlış düşünüyor olabilirim. Birde fana bakmam lazım haklısınız. Ama daha önce bişey yoktu ben açma kapama düğmesinden direkt kapattım ondan sonra sorun oldu. Atyrıca ilginize teşekkür ederim flashmax hocam...

Hocam geçmişolsun demeyi unutmuşum
bir ay kadar önce bana bir bilgisayar geldi toshiba L10 lardan (öğretmen bilg) bu bilg aynı problem vardı hemen götür garantiden HDD sini değiştirsinler dedim arkadaş bilgisayarcıya götürmüş olurmu öyle saçmalık der bilgisayarcı fakat yapamaz. Arkadaş garantiye 1 hafta kala belki doğru söylüyordur diye ank götürdü ve evet HDD değişti.
Gaziantepten bir arakadaşda da aynı sorun baş gösterdi ve o da HDD yi değiştirdi
Veeeee bomba bende 1 yıl öce aynı sorundan dolayı HDD yi değiştirmiştim(yani damdan düşen biriyim)
Sorun neden oluyor?
Özellikle HDD işlem yaparken bilgisayar hareket ettirilirse bu sorun oluyor. Ondan dolayı dedim çok mu taşıdın diye
tekrar geçmiş olsun
NOT:Dediğiniz açılamama hatası HDD den gelen bazı bilgilerin Ram de adreslenememesinden dolayı olur. Windows çalışırken mavi bir ekranla durum bildirilir fakat dos veya başka işletim sistemleri durumu bildirememeyebilir(bu nasıl kelime yahu :!: ). Sizin bir veri cd si kullanıyor olmanız HDD den bilgi akışı olmadığı anlamına gelmez.
Çözüm
HDD yi bilgisayardan sökün ve tekrar deneyin

Öncelikle geçmiş olsun. Bilgisayar açıkken taşınmasının HDD'ye zararlı olduğunu bilmiyordum. duyduğum iyi oldu. Çünkü bunu çok yapıyordum. Oysa laptopum garantiden yeni gelmişti( biraz suda yüzdürdüm de :lol: ) bir daha ayrılmak koyardı herhalde.

bilgisayarını bootable ( ms-dos) cd si ile açmayı dene. fdisk ten HDD ye bak.

fdisk ten görüyorsa

smartdrv yi çalıştır sonra

scandisk uygula...

bakim nolcak ?:)

yagmurumsu hocam sende bilgisayrını yüzdürdügünü her yerde söyleme istersen senin servis bizim foruma girerse görürsün :lol: :lol: :lol:

Bu gibi durumlar için Hiren's BootCD yi tavsiye ederim. Elinizde yeni sürümleri olursa işinize yarar bazen hayat kurtarır. Elbette fiziksel bir problem yoksa.
geçmiş olsun!Cana gelcek mala gelsin.

olmazsa bir de Windows Enternal diye bir boot CDsi vardı aynı windows gibi onu bir dene geçmiş olsun

ben boot cd si denedim ama olmadı açmadı aynı sorun oldu bugün ilçeden K.Maraşa gideceğim inşallah orada halletiririm benim için önemli olan harddisk çünkü içinde önemli datalarım var. Anakart yansaydı bu kadar üzülmezdim sanırım bu dataları kurtarmam imkansız.....

Geri