Laptopa cay dokulmus, ne yapilmasi gerekir

Kodla Büyü

yyavuz07

Aktif Üye
Arkadasimin laptop‘una cay dokulmus.Kapatmis,sac kurutma makinasiyla kurutmaya calismis,aciktaki yerleri bezle silmis,daha sonra dizustunu acmis, pc calismis, kapatmis,sabahleyin acmaya calistiginda a ilmamis.bu olayin ustunden tahmini olarak 24 saat gecmis, bu dakikadan sonda ne yapilabilir? Bu arada benden de yardim isteyebilirler, sizce icini acip deneyeyim mi yoksa hic bulasmayip teknik servise yonlendirsem.Buna benzer bjr sorun yasayip cozen arkadas var mi?

Bende nescafe ve kolayı aynı anda dökmüştüm. Sonra şunları yaptım çalıştı tekrar:
40 dk ters çevirip bekledim. Sonrasında saç kurutma makinesi ile kuruttum iyicene. ;)

Tabi siz denemişsiniz bunları ama benim makine de 24 saat sonra kendine gelmişti :)

3 cay 2 kahve dokmus biri olarak tavsiyem sizi degilse urunle.hic ugrasmayon zahmetli is.

Anakarta kadar gitmistir. Tecruberlrimi aktarayim bilgisayari 24 saat hic acmadim sonra soktum.anakarti sildim klavyeyi degistirdim cunku yapis yapis oluyor.

Bilgisayar ilo.dokuldugunde acilirsa anakart yanabilir onemli.nokta buydu

Calistirmasalarmis iyi olurmus, eger siz ugrasacaksaniz sokup, kurulayip takarsiniz kismet artik.

benim okul da olmuştu. vazodaki su döküldü. klavyeye komple. kapatıp peteklerin üzerine koydum.1 gün sonra düzeldi. hatta şuan o bilgisayardan yazıyorum :) söylendildiği gibi iyce kurumadan çalıştırmamak çok mantıklı.

anakartı tinel ile iyice silmen lazım. iyice temizlemeden çalıştırma kısa devre yapar anakartı yakabilirsin. anakart yanarsa değiştimen 300 tl yi bulabilir.
yeni nesil i serisi işlemcili bir laptop da bu masraf yapılabilir. parçalayarak da satabilirsin. uğraşmam dersen satın alabilirim.

elektronik devreleri tiner ile ama bizim bildiğimiz boya tineri değil farklı bir tiner. Elektronikçiler yardımcı olur tam ismi aklıma gelmedi. Klavyenin tuşlarını tek tek söküp az bi sirkeli su ile silin. Tuşlarıda suda biraz beklettikten sonra kurutup takın. harddisk, cdrom, fan gibi hareketli parçaları laptopa takmadan çalışıp çalışmadıklarını bir deneyin. Ondan sonra takın.

en iyisi şekersiz cay icmek :) kurutmakla hallolur seker girince icine ugras dur :)

kaybil' Alıntı:
en iyisi şekersiz cay icmek :) kurutmakla hallolur seker girince icine ugras dur :)
Aynı fikirdeyim.Başıma klavyede geldi ama şekersiz ve açık çay olunca sorun çıkmadı.Yani bekledim, kurudu ve sağlam çalıştı.

Geri