laptop tavsiyesi

Kodla Büyü

pawofeagle

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar max 8 bin tl civarı bir laptop öneriniz var mıdır? nelere dikkat edeyim seçim yaparken ? günlük işlemler ve BTR lerin yapabileceği tüm işlemler için kullanacağım :)

Ürün çok iyi ama günlük işler için biraz fazla güçlü. Oyuncu bilgisayarı çünkü. Bütçeyi zorlamıyorsa alabilirsiniz tabi
İşinizi fazlasıyla görür.

M1 işlemcili Macbook Air.
Incelemeleri izlemenizi tavsiye ederim. Özel olarak sadece windowsta işletim sistemi gerektiren bir durum yoksa, şu anda en iyi seçenek M1 işlemcili bir macbook.
pr.com.tr den eğitim indirimi iyi uygun fiyata alabilirsiniz.

1-Freedos işletim sistemi
2-en az 8 gb Ram
3-SSD olan hatta nvme olursa uzun yıllar kullanırsınız daha stabil olur
4-Oyun oynamayacaksanız harici ekran kartına gerek yok APU bir sistem olabilir.
5-Marka derseniz 1.Asus ve 2.Lenovo tercihimdir.

Lenovo, HP ve Huawei kullanmış biri olarak Macbook u merak ediyorum. 3 marka da standart. En kısa zamanda kendime bi mac alacağım :) Oluşturacağınız yazılımları windows'ta mac ve linux için distrubition etme şansınız yok gibi. Ama Mac de windows ve linux için distrubition hazırlayabiliyorsun. Şu an lenovo 10.nesil işlemci 8 gb ram ssd laptopum arada fan çalıştırıyor biraz baba programlarda :) Ne deyim daha.

Artık lenovo önermiyorum. Diğerlerine göre fiyatları uçmuş, gereksiz.
Adamlar fiyatta macbook ile yarışıyor.

7000 - 8000 arasında Lenovo E15 serisi var onlara bakınız. Huawei'ye mesaj attım, Matebook D 16 için. Görevli arkadaş cihazın ethernete bağlanıp bağlanmadığını bilmiyor. D 14 modelinde ethernet için dönüştürücü çıkıyormuş kutusundan kendisi onu kullanıyormuş, ama D 16 modelini bilmiyormuş. D 16 modelinde dönüştürücü çıkmıyor ama cihaz kablolu bağlanabiliyor mu, araştırdım ancak hiç bir bilgi bulamadım. Kablosuz bağlantınızda sorun olursa veya kesintiler kablolu olarak bağlanma şansınız olmayabilir bilginiz olsun.

Huawei dizüstü bilgisayarlar benimde ilgimi çekiyor ama anlamadığım tek nokta şu; 15,6 inç ve üzeri bilgisayarında bile klavye kısmında sağdaki numerik tuş takımı yok. Kasa üzerine bakıyorum oldukça da geniş bir alana sahip. Kenarlarda oldukça geniş boşluklar kalmış ama nedense numerik yani hesap makinesi kısmı bilgisayarlarında yok. Ben o kadar büyük bir bilgisayar almışken o tuşlarında olmasını isterim kullanım kolaylığı için.
Bu konuda bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim.

Huawei Matebook D 16'da stereo ses sistemi yerleştirmiş klavye üzerine, farklı bir tercih olmuş. O nedenle nümerik pad yok, kişiden kişiye değişir tabii bence nümerik tuşlar olsa daha iyi ama olmasa da olabilir derim.Benim de asıl dikkat ettiğim şey yön tuşları. En çok kullandığım tuşlar ama bazı dizüstülerde yukarı ve aşağı tuşu, yarı tuş boyutunda maalesef öyle olanları; ki neredeyse bilgisayarların %99'u gibi bir şey eliyorum hiç bakmıyorum bile.

Huawei Matebook D 16'da stereo ses sistemi yerleştirmiş klavye üzerine, farklı bir tercih olmuş. O nedenle nümerik pad yok, kişiden kişiye değişir tabii bence nümerik tuşlar olsa daha iyi ama olmasa da olabilir derim.Benim de asıl dikkat ettiğim şey yön tuşları. En çok kullandığım tuşlar ama bazı dizüstülerde yukarı ve aşağı tuşu, yarı tuş boyutunda maalesef öyle olanları; ki neredeyse bilgisayarların %99'u gibi bir şey eliyorum hiç bakmıyorum bile.
Bende lenovo var ve dolby digital stereo hoparlör var. Hoparlörü ekranın açılma kısmına kasanın arkasına doğru ve kasanın altına yönlendirmişler. Ekranı eğerek bile sesi yönlendirme yapıyorum. Huawei'de ses sistemini yana koyma yerine tuşların üst kısmına da yerleşterip numerik tuşları koyabilirdi diye düşünüyorum. Bende o kısma odaklanıyorum. Yön tuşlarına çok bakmıyorum.

Kişiye göre değişiyor dediğiniz gibi.

Bende lenovo var ve dolby digital stereo hoparlör var. Hoparlörü ekranın açılma kısmına kasanın arkasına doğru ve kasanın altına yönlendirmişler. Ekranı eğerek bile sesi yönlendirme yapıyorum. Huawei'de ses sistemini yana koyma yerine tuşların üst kısmına da yerleşterip numerik tuşları koyabilirdi diye düşünüyorum. Bende o kısma odaklanıyorum. Yön tuşlarına çok bakmıyorum.

Kişiye göre değişiyor dediğiniz gibi.

Lenovo hangi model hocam?

Bence ilk bakacağınız kriter Ekran Kartı olmalı. HDD sonradan SSD yapılabilir ve Ram sonradan yükseltilebilir çünkü. Paylaşımsız enaz 4 Gb Ekran kartı olmalı. Ekran da enaz 15 " olmalı.
Maksimim Ram ne kadar takılabilir? Isınma ve Fan problemi var mı ? Hafif olmalı çok taşıyacaksanız. Özellik bakımından aşağıdaki iyi ama ısınma fan ağırlık konusuna bakmadım
Bu arada uzun süredir bakmıyordum piyasaya fiyatlarda düşüş gördüm

https://www.akakce.com/laptop-noteb...i-15-6-full-hd-notebook-fiyati,776774950.html

Son düzenleme:
Geri