Laptop HDD Sorunu

Kodla Büyü

neverjealous

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar elimde bir laptop var, ve Hdd'si Bad Sector dolu. İçerisinde kurtarmam gereken dosyalar var. İşletim sistemi başlamıyor, hatta kurulmuyor. Sistemi başlatmaya çalışırken sürekli şu hatayı veriyor;
System is not installed.
Hit a key to reboot...

Öncelikle bad sector'leri kapatıp sağlam bölümleri kullanma şansım var mı? Ne yapabilirim, önerilerizi bekliyorum.

Hocam Veri Kurtarma Programları ndan Yararlanabilirsiniz.
Benim Bildiğim EASY RECOVERY var ama tam profesyonel değil..Belki Daha iyisini bilende vardır.. :)

neverjealous' Alıntı:
Arkadaşlar elimde bir laptop var, ve Hdd'si Bad Sector dolu. İçerisinde kurtarmam gereken dosyalar var. İşletim sistemi başlamıyor, hatta kurulmuyor. Sistemi başlatmaya çalışırken sürekli şu hatayı veriyor;
System is not installed.
Hit a key to reboot...

Öncelikle bad sector'leri kapatıp sağlam bölümleri kullanma şansım var mı? Ne yapabilirim, önerilerizi bekliyorum.
.
bence
1. herhangi bir live cd ile sistemi açmayı deneyin. bunu yaparken usb HDD yada bellek bilgisayarınıza takılı olsun. sistem açılırsa makinadaki dosyaları doğrudan belleğe kaydedin.

2. verileri kurtardıktan sonra Hiren boot cd yada diğer utilits cd lerinden elinizde ne varsa kullanarak disk taraması yaptırın. hiç bir şey yoksa tam yüzey taramalı bir scandisk yaptırın dos ortamında bad sectörleri işaretleyecektir.

...
eğer live cd ile bilgisayarı açtığınızda diske erişemezseniz mecburen diski notebook tan çıkartmanız gerekecek. bu seferde
1. diski notebook tan sökün
2. virüssüz bir bilgisayara uygun şekilde bağlayın
3. get data recovery yada benzeri programlarla verilerinizi kurtarmayı deneyin
4. veriler kurtarıldıktan sonra diski disk utility programları yada hiç birisi yoksa scandisk yardımıyla yüzey taraması yaptırarak bad sector leri işaretletin

...
bad sector ler işaretlendikten sonra diski kullanmaya devam edebilirsiniz. fakat önerim bad sector lü diskleri kullanmamanız. bad sector ler kanserli hücreler gibidir. 1 tane oluştuysa bilinki 1 gün yada 1 ay sonra 1000 tane olabilirler. bu diskleri kurtarmanız her an verilerinizi kaybetme ihtimalini de yanında getirir.

Geri