LAN, MAN, WAN

Kodla Büyü

nese1982

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
mrb arkadaşlar. bunların arasındaki farklar kitapda ve nette farklı farklı anlatılmış. tam olarak farklar nelerdir, öğrencilerin anlayacağı en kolay haliyle. çok ayrıntıya girip öğrencilerin kafasını yormak istemiyorum açıkçası. nette bikaç yere baktım ben bile sıkıldım. nelerden bahsedilebilir.
tş ederim

Lan; yerel ağ baglantısıdır en az iki bilgisayar arasında olur ve fiziksel olarak aynı yerde olmalıdırlar.
Wan; fiziki konum olarak farklı şehirlerdeki bilgisayarlar arasında kurulmuş ağdır. Şuanda bizim kullandığımız yani...
Man; metropol ağıdır yani örnek veriyorum asya kıtası ile avruğa kıtasını birbirine bağlayan o denizin altından geçen ağlardır bunlar.

cevap için teşekkür ederim hocam.
kitapda resmi iletişim hattı kulanılıyorsa wan kullanılmıyorsa lan demiş.
bu konudaki düşünceniz nedir sayın Hocam? eksik bilgi gibi geldi bana

Doğrusu: LAN<MAN<WAN

file.php

Ekli dosyalar

• ag_cesitleri.jpg
    ag_cesitleri.jpg
    99.1 KB · Görüntüleme: 3,216
Eksik değil, tamamiyle yanlış bir bilgi.
Lan ağı bilidğimiz labdaki bilgisayarlar arasında bulunan ağdır. Adı üstünde L ocal A rea N etwork = LAN
Lan bağlantılarında bilgisayarlar birbirlerine yakındır ve 100baseT utp kablo ile kurulurlar. Wan'da böyle birşey söz konusu değil.

Ben de yanlış biliyor ve anlatıyorum sanırım...

Bildiğim ve Anlattığım
Lan-Yerel alan bir bina ofis ağı gibi
Man-şehirsel diyorum ve kampüs örneği veriyorum
Wan-Geniş ağ diyorum ve coğrafi olarak uzak mesafeleri kapsar diyorum...

Lan-L=Local-Yerel
Man-M=Metropol-kampüs
Wan-W=Wide-Geniş
Hangisi doğru?

s_kajmeran' Alıntı:
Ben de yanlış biliyor ve anlatıyorum sanırım...

Bildiğim ve Anlattığım
Lan-Yerel alan bir bina ofis ağı gibi
Man-şehirsel diyorum ve kampüs örneği veriyorum
Wan-Geniş ağ diyorum ve coğrafi olarak uzak mesafeleri kapsar diyorum...

Lan-L=Local-Yerel
Man-M=Metropol-kampüs
Wan-W=Wide-Geniş
Hangisi doğru?
Hocam bakınız MAN her kaynakta geçmez normalde.
Malesef üzülerek söylemeliyim ki yanlış anlatıyorsunuz.

MAN = Metropoldür yani küresel global örneğin avrupada bulunan facebook sunucularındaki fotoğraflarımıza erişebilmemiz için biz önce wan sonra manı kullanıyoruz.
WAN şehirler arası yani amasya istanbul istanbul ankara trabzon gibi şehirler arasında ağa verilen isimdir.

:eek: :eek: :eek: durum karışık ne yapsam ki. anlatmadan mı geçsem. o da pek yakışık almaz. anlatabilmem için anlamam lazım.

nese1982' Alıntı:
:eek: :eek: :eek: durum karışık ne yapsam ki. anlatmadan mı geçsem. o da pek yakışık almaz. anlatabilmem için anlamam lazım.
hocam çok basit ya kafanızın karışmasına gerek yok ki.

Bakın örnek vererek söylüyorum zaten bu örnekleri çocuklara verirseniz zaten şıp diye algılarlar.
LAN = internet cafelerdeki ağdır.
WAN = şehirler arası Amasya Trabzon gibi bunu bi nevi suncu oalrak düşünebiliriz. Örnein Facebookun türkiyede istanbulda barındığını düşünelim bende Amasyadayım facebooka girmek istiyorum ne oluyor ?? WAN'ı kullanıyorum.
Ama facebok sunucuları burda değil amerikada bu sefer noluyor MAN'ı kullanıyorum
anlatabildim mi ? :)

http://compnetworking.about.com/od/basi ... _types.htm

WAN - Wide Area Network

As the term implies, a WAN spans a large physical distance. The Internet is the largest WAN, spanning the Earth.

http://en.wikipedia.org/wiki/Metropolitan_area_network
http://en.wikipedia.org/wiki/Wide_area_network
A metropolitan area network (MAN) is computer network larger than a local area network, covering an area of a few city blocks to the area of an entire city, possibly also including the surrounding areas

inceleyin hocam...Wikipedi de yanlış bilmiyordur sanırım...
Cisco eğitimleri almış biri olarak söylüyorum.

Sizin bilginiz şuradan sanırım:
http://ciscotr.blogcu.com/network-nedir ... ir/2414104

alıntıdır... koyu yazan yere dikkat....

Metropol alan ağı genellikle bir şehir veya geniş bir yerleşkede kullanılan bilgisayar ağıdır. Bir MAN, genellikle fiber optik bağlantılar gibi yüksek kapasiteli backbone teknolojisini kullanarak Lan lar arasında bağlantı kurar, internet ve WAN için bağlantı hizmetleri sağlar.

Bir Man'nın IEEE 802-2002 'de standart olarak tanımı:[1]

MAN bütün şehir binalarının çoğu bloklarına kadar LAN'dan daha geniş bir cografi alan için optimize edilmiştir. MAN da orta-yüksek veri oranları iletişim kanalları bağlı olabilir. Bir MAN tek bir kuruluş tarafından işletilebilir, ama çoğunlukla birçok kişi ve kuruluşlar tarafından kullanılacaktır. MAN lar aynı zamanda kamu hizmet kuruluşları olarak işletilebilir ve bu kuruluşlar tarafından sahip olunulabilir. Çoğunlukla yerel ağların ağlararası iletişimi için araç sağlar. "

Yönetim bilgi sistemindeki yazarlar Kenneth C. Laudon ve Jane P. Laudon (2001)" Sayısal işletme yönetiminin" 10. baskısında metropol alan ağını şöyle tanımlar:

Bir metropol alan ağı yerleşke veya bir metropol alanı kapsayan geniş bilgisayar ağıdır. Onun coğrafi kapsamı, bir WAN ve LAN arasında kalır. MAN'lar metropol alanda LAN lar için internet bağlantısı sağlar ve onları internet gibi daha geniş alan ağlarına bağlar.

Kablolu televizyonda kullanılabilir.

Aslında aynı şeyi konuşuyoruz son 45 dakikadır ama anlaşamadığımız noktalar var

Yanlış bilgi vermeyin arkadaşım ters biliyorsunuz MAN nasıl WAN'dan büyük olabilir?? Adı üstünde Metropolitan Area Network yani şehir-bölge çaplı ağlardır. Örneğin bir bankanın iç anadolu bölge müdürlüğü ve buna bağlı şubeler ile aralarında özel bir ağ kurulmuşsa bu MAN'a örnektir. WAN ise Wide Area Network geniş alan ağıdır. Ülke veya dünya çapı ağlardır. En bilindik örneği internettir. Doğru sıralama LAN < MAN < WAN

Parhelion' Alıntı:
Yanlış bilgi vermeyin arkadaşım ters biliyorsunuz MAN nasıl WAN'dan büyük olabilir?? Adı üstünde Metropolitan Area Network yani şehir-bölge çaplı ağlardır. Örneğin bir bankanın iç anadolu bölge müdürlüğü ve buna bağlı şubeler ile aralarında özel bir ağ kurulmuşsa bu MAN'a örnektir. WAN ise Wide Area Network geniş alan ağıdır. Ülke veya dünya çapı ağlardır. En bilindik örneği internettir. Doğru sıralama LAN < MAN < WAN
http://ciscotr.blogcu.com/network-nedir ... ir/2414104 :wink:

Parhelion' Alıntı:
evet..doğrusu bu.

@developer :++:
Network Nedir - LAN - WAN - MAN Nedir
Network Nedir?
Bir veya birden fazla bilgisayarın; dosya ve veri alış verişi yapabilmesi için birbirine bağlanarak oluşturduğu yapıya “Network” denir. Network topolojisi 3 başlık altında incelenirler. LAN, WAN ve MAN olmak üzere yapılarına göre standartları vardır.

Local Area Network (LAN Topolojisi)
Birden fazla bilgisayarın oluşturmuş olduğu (lokal) en küçük bilgisayar ağlarına LAN denir. Günümüzdeki en hızlı network yapısıdır. İçerisinde bir veya birden fazla hub bulunur. LAN networku üzerindeki PC'ler birbirleri ile yakındır ve 100baseT UTP kablo ile ağ kurulmuştur.

Wide Area Network (WAN Topolojisi)
Hız olarak LAN network'lerden yavaş olmasına rağmen en az iki LAN'ın router (yönlendirici) ile birleşmesi sonucu kurulan ağlara WAN denir. Şehirler arası ve uzak mesafeler için tasarlanmış bir network yapısıdır.

Metropolian Area Network (MAN Topolojisi)
Fiber optik kablo kullanılarak kurulan çok uzak mesafeleri (örneğin kıtaları) birbirlerine bağlayan yapıya MAN denir. Özellik olarak WAN ile aynıdır ancak hız bakımından LAN hızındadır.
ayrıca PAN var
PAN (Personal Area Network - Kişisel Ağ Bağlantısı)

PAN kişisel cihazların birbiriyle bağlanması sonucu elde edilen kişisel ağdır. InfaRed (IR) ve BlueTooth (BT) günümüzde PAN ağlarında en çok kullanılan teknolojilerdir. BT 10 ile 200 metre arasında bağlantı sağlarken (700 kbps) IR ancak bir kaç metre içerisinde bağlantı sağlar (115 kbps). PAN bağlantısı sağlandığında PAN’ın parçası olan tüm etkin aygıtlar (cep telefonu, USB, fotoğraf makinesi, yazıcı gibi) ve bilgisayarlar arasında erişim sağlanır. Kişisel ağ bağlantısı, bilgisayar ile ağ dahilindeki diğer bilgisayar ve cihazlar arasında otomatik olarak bağlantı kurulmasını sağlar.

@tenten hocam @developer hocam

Lan<Wan<Man diyor? Siz Man<Wan mı diyorsunuz Wan<Man mı?

İyice karıştım...

s_kajmeran' Alıntı:
@tenten hocam @developer hocam

Lan<Wan<Man diyor? Siz Man<Wan mı diyorsunuz Wan<Man mı?

İyice karıştım...
Hocam siz diğer arkadaşların dediklerini kullanın çünkü ortada bir çelişki var biz aldığımız eğtimde manı büyük oalrak görüdk çünkü ağ uzmanlıklarında böyle anlattılar.

Şimdi wanın büyük olduğunu söyleyen arkadaşlar sanıyorum ki bu işin temeline inmediler cisco 6. kademeye kadar inme şansları olsaydı bu düşüncelerinin değişeceğini kendileride bilirlerdi :)

Sonuç itibari ile öğrenciler bu kadar temele inemeyecekleri için siz wan büyük diyin gitsin. Ama işin temeline iyice inerseniz detaylıca araştırmalar yapılrısa manın byük olduğu görülecektir.

Toplamak gerekirse sıralama: LAN<MAN<WAN

bende de bir resim var dı ama nirde acepppp....vesikalık eklesem olur mu :)

Kardeşim inat ediyorsun anladık da verdiğin tek kaynak hiçbir bilimsel niteliği olmayan bir blogcu sayfası.. Buyur sana üniversitelerden bazı sayfalar:

http://bidb.itu.edu.tr/seyirdefteri/blo ... rmas%C4%B1
https://kb.iu.edu/d/agki
http://lyle.smu.edu/EETS/8390/Lecture-6 ... rch-BW.pdf
https://www.bicsi.org/pdf/1st_chapter_b ... pter_1.pdf
İlla da içinde cisco kelimesi geçsin blog olsun diyorsan da al blog: http://ciscorouterswitch.over-blog.com/ ... 97502.html

Ayrıca öğrenci nasıl olsa temele inmeyecek diye WAN de gitsin MAN de gitsin demek bizde yoktur. Bizim görevimiz doğrusu neyse onu öğretmek

arkadaş o kadar kesin yazıyor ki bildiğimden şaştım......
Yanlış mı öğrettik şimdiye kadar hep
LAN<MAN<WAN olarak anlattık hep

Neden bir büyüklük küçüklük sıralamasına sokma gereksinimi duyuluyor?

Büyüklük uygulamaya göre değişir.
Eğer yeterince güçlü bir wifi ap kullanırsanız ve tüm dünyayı kapsayacak kablosuz ağ kurarsanız LAN bile WAN kadar büyük olabilir.

Önemli olan hangi amaçla kullanıldıkları değil mi?

Bence şöyle öğretilmeli Internet>Network (WAN,MAN,LAN)

Cihan hocama katiliyorum. Fiziksel yakınlığı da yanlış algiladiginiz kanısındayım. Yan yana bulunan iki dizüstü bilg. bluetooth ile bağladığınizda hangisi? WINn ile bağladığınizda hangisi?

Geri