Laboratuvarımdaki internet sorunu

Kodla Büyü

H_M

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Hocalarım Fatrih Projesi ile aktif olan internet bağlantısı laboratuvarda etkin değil. Kabin içinden ethernet kablosu bağlantısı ile laboratuvara internetin gelmesini sağlamam gerekiyo. Bu konu hakkında yardımcı olabilecek arkadaşım var mı acaba. Yanlış bişey yapmak istemiyorum

Faz1 okulları se ve kabul yapılmamışsa ilgili yükleniciyi çağırıp bağlantıları sağlamasını isteyiniz.Başkaca birşey yapmayınız.
Piot 102 okul ise İl-İlçe Koordinatörlerininden bilgi alınız.
Faz1 okullarından ve kabul alınmış ise artık idari şartnameye göre altyapıyı kuran SENTIM veya TURK TELEKOM(INNOVA) yetkililerini arayınız.İdari şartnameye göre bir arıza takip ve müdahale için çağrı merkezi oluşturacaklardı.İlgili telefonu arayıp sorunu bildirin.

İllede ben yapacam diyorsanız;
1-Bilgisayar Laboratuarı kabineti altında, üstünde veya yakınında bulunan Fatih Projesi data prizlerinden birinden numaralarını alın.(BT01 veya BT02 etiketi yazan.Birden fazla lab varsa bu Bt03 BT04 diye devam ediyordur.)
2-Sistem odasında boşda duran mavi cat6 patch-cordlardan birini laboratuardaki data prizine takın diğer ucunuda lab kabinetindeki swichinde varsa uplink portuna yoksa herhangi bir user portuna takın.
3.Fatih Projesi sistem odasına gidin switchlerden boş bir porta LAB Kabinetinden gelen ve kabinette en alttan üste doğru etiketlenen patchpanel uçlarına göz atarak içinde BT01-BT02 yazılı uçlardan birini (2. adımdan lab da bağladığınız data prizlerindeli etiketli olanı) yine boştaki bir cat6 mavi patch cordu kullanarak kabinette en üstte duran switchdeki boş bir user portuna takın.
4.Eğer en üstteki switch dolu ise bir altındakini o da dolu ise bir altındakine bakın.
Birden fazla kabinet varsa;
Sizin lab 26U küçük kabinette ise tüm kabinetlerin A-B-C-D diye isimlidir. Birbirine A kabineti üzeinde birleşerek bağlı olduğundan,
Ayrıca tüm kainetlerdeki ve özellikle A kabineti olan 42U büyüklüğündeki kabinetteki tüm switchlerin birbirine mavi patch cordlar ile yığın olarak bağlı olduğundan emin olun.(stacking)
5.Taktığınız tüm swichlerin ilgili port ledleri yeşilse sizinde lab da artık internet vardır :)
Sorun varsa ya configürasyon hatası vardır. Ya taktığınız portlar trunk porttur veya kablolar kırık olabilir.Yada başka bir güvenlik kısıtlaması vardır.
Bunlarla uğraşmak yerine yükleniciyi arayın.

Hocam bilgilendirmeniz için çok teşekkür ediyorum.

Geri