Laboratuar elektrik sorunu..!

Kodla Büyü

arifa19

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar Laboratuarım da güç kaynağı sorunları yüzünden pc lerimi kullanamıyorum...Geçici çözüm olarak uzatma kabloları ile 4 pc yi 8 li grup prizlerle çalıştırmayı düşünüyorum... toplam 20 pc m var 5 grup yapacağım...Duvarlarda da 4 topraklı priz var.. Sorum şu...priz başı 5 pc düşecek.. kaldırır mı?..Daha önce bu şekilde laboratuarını kullanan oldu mu?

En sağlamı elektrikçi çağırıp güç kaynağını yaptırmanız. tek prizle 5 bilgisayar çalıştırmak pek güvenli değil..

Hocam şimdi tek pc 300-350 watt enerji harcar.
Aynı prizde bir ufo takıldığı zaman 2000-3000 watt enerji harcar varın siz düşünün. Eğer altyapı (sigortalar vesaire )sağlam ise bişey olacağını düşünmüyorum.

Hocam elektrik panosunda yapılma durumunda çözüm hem uzun hemde masraflı...... birde okulun parası yok kendi imkanlarımla alacağım.... şimdi elektrikçileri dolandım geldim malzeme için... Birde iki çeşit tesisat kablo var 3x1,5(normal olan) biride daha kalın olanı... acaba normal kablo işimi görür mü...?

Ne kadar kalın kablo o kadar az sorun. Hocam önemli olan o elektrik sisteminin halledilmesi. Okulun parası yok. Doğru hocam ama bunun için kaymakamlık veya ilçe milli eğitime bir başvursanız. Şanısnızı deneseniz. Şu haliyle tamam çalışır. Ama genede tehlikeli şimdi kablolar ısınıyor mu diye kontrol etmeniz gerekir. Çünkü kablolar limitlerine yakın bir şekilde elektrik iletecek. Ayrıca sigortalar bu kadar yükü kaldıracak şekilde mi? 16 lık mı 32 likmi vesaire. Elektrikten anlamıyorsanız gerçekten sorun.

Deneme yapın mesela. Olmadı aldığınız üçlüleri geri iade edersiniz.

Hocam gerçekten başka yolları da denedim ...ilçeyi aradım.. yardımcı olmadılar.. kim ister kendi cebinden böyle geçici bir çözüm e para harcamak... Sorun komple çözülse verdiğim paraya acımam.. ama malesef bu şekilde çözük bulabildim.. zaten bir kaç priz alıp deneyeceğim oluyor mu diye sonra tüm pc lere uygulayacağım...Kablo tabi ki de kalın iyi olur ama metresi 3 lira ve bana 30 metre lazım tabi daha gruplarda masraf çoğalıyor...Offf evde uzatma yok ama lab daha acil :(

sayın hocam bir priz 5 pc yi kaldırır mı diye sormuşunuz. kaldırır tabi sorunsuz kaldırır hemde ancak 4 prizin baglı oldugu sigorta aynı ise 20 pc yi 12 yada 16 amperlik bir sigorta kaldırmaz. asıl bakman gereken bu bence.

bir pc lcd ekranlı ise eger ortalama 200 W güç, yaklaşık 1 A akım çeker. prizlerin baglı oldugu sigortalara bakın kaç amperlik ve kaç tane diye. 12 A lik sigortaya max 10 pc bağlayın. 20 pc 2 tane 12 A lik sigrta ile sorunsuz çalışır.

hocam, bir an önce dilekçeni yaz ve müdürüne teslim et ve resmi olarak cevap iste.
tesisat yapılsın veya yapılmasın sen derhal dilekçeni yaz dediğin şekilde kullanmadan önce.
yarın öbür gün Allah göstermesin tesisattan kaynaklı bir sorun oluştuğunda elinde belgen olsun. yoksa çok başın ağrır. yazıya falan gerek yok sen bildiğin gibi 8li grup priz kullan bişey olmaz derlerse de ısrar et tamam kullanacam ama önce bi şu dilekçeyi işleme koyun de.
hiç bir okulun parası yok ama 200 300 tl den kasıp, koca bir labı yada okulu kaybetmek var işin ucunda.
NOT : dilekçe işlemini de otomatiğe bağla, periyodik olarak her ayın sonunda yaz.

Geri