lab. ta durmak zorunda mıyız?

Kodla Büyü

bilisimcomu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
hocalarım bir sorunum var bilgim de pek yok yardımcı olursanız sevinirim...durum şu:

lab.ı genelde açık tutmaya çalışıyorum mesela 20 dk lık tenefüste ve 12:30-13:00 arası gibi...m.yardımcısı yanına çağırdı beni dedi ki lab.ı açmıyorsunuz bundan sonra derste de tenefüste de öğle arasında da açık olacak ve orda çocuklara yardımcı olacaksınız...nöbetçi öğrenci bıraktım sene başında ona da yasak dedi...

hakkım nedir bu konuda?sürekli radyasyona maruz kalmak zorunda mıyım ben?

Oha. Başka söz bulamadım kusura bakmayın. Ben asıl sizin cevabınızı merak ediyorum yoksa burada yazılan mesajlar bilindik olacak inşallah susup kalmamışsınızdır?

dedim ki: yani bir insan için normal mi olabilecek birşey mi orda sabahtan akşama kadar oturmam
dedi ki: olur hocam olur özveri şart bizim mesleğimizde

müdüre söylemeyi düşündüm...ama müdüre söyleyince müdür gidip ona söylüyor böle böle hoca geldi şikayet etti sizi diye yine beni çağırıyor azarlıyor...açıkcası çok sesimi de çıkaramadım stajyerliğim kalkmadığı için korkuyorum :cry:

Kendi derslerinizde zaten lab dolu. Diğer öğretmenler de lab'ı kullanıyor. Öğle yemeği hakkınız da var. Eee teneffüslerde de açıyorsanız tamamdır hocam. Boş olan dersleriniz de de lab'da eğer kendi odanız yoksa lab da oturun internette gezinin hocam. Öğlen de yemek yemiyeceksiniz demezler heralde

bilisimcomu' Alıntı:
dedim ki: yani bir insan için normal mi olabilecek birşey mi orda sabahtan akşama kadar oturmam

müdüre söylemeyi düşündüm...ama müdüre söyleyince müdür gidip ona söylüyor böle böle hoca geldi şikayet etti sizi diye yine beni çağırıyor azarlıyor...açıkcası çok sesimi de çıkaramadım stajyerliğim kalkmadığı için korkuyorum :cry:

Hocam stajersiniz diye size her istediklerini yapma hakkı vermez onlara. Siz üzerinize düşeni yaptıktan sonra kimse de size bişey demez. İdare ile fazla zıtlaşmadan halledebilirsiniz işlerinizi ;)

hocam ne yapayım ben şmdi?bir de şöyle bir şey var ben 2:30 da çıkıyorum müdür bey öyle dedi...zaten okulum taşımalı 2:30 dan sonra öğrenci de yok...m.yardımcısı da bana dedi ki öğle arası açmazsanız 5 e kadar durursunuz dedi...sizce ne yapmalıyım?tenefüslerde felan kantinde görünce ters ters bakıyor deirmek üzereyim :(

eğer 14:30 da okuldan çıkıyorsanız nasıl istiyorsalar öyle davranın derim :) 17 ye kadar durup radyasyon almak var, 14:30 da çıkıp radyasyon almak var.saat 17 de çıkan o kadar çok formatör var ki, onlara 14:30 da çıkın deseler labı hiç kapatmazlar haklı olarak

hocam stajyer seniz sanırım formatör değilsinizdir, formatör değilseniz de lab ı açk tutmak gibi bir sorumluluğunuz da yok, fen bilgisi öğrt. sürekli labını açık mı tutuyormuş, yeni olduğunuz ve müdür yardımcınız da ş... siz olduğu için sizi kullanmaya çalışıyor, fazla zıtlaşmadan labı açmanın sizin göreviniz olmadığı ama öğrencilerin ihtiyacı olduğunda yardım edeceğinizi, öğle tatilinizin de diğer öğretmenler gibi hakkınız olduğunu müdrünüze açıklayın, müdür yrdcısının sizi azarlamak gibi bir hakkı da yok ezdirmeyin kendinizi . Allah bu kendini bilmezlerden hepimizi korusun

hocam hem stajyerim hem de formatörüm :cry: valla paraya ihtiyacım olmasa gireceğim 15 saat dersime rahatıma bakıcam...formatörün görevlerinde de "bilgisayar lab. ını öğretmenlerin ve öğrencilerin kullanımı için açık bulundurmak " diyor yan, nöbetçi öğrenci bırakabilr miyim?siz bırakıyor musunuz genel olarak ?

hocam formatör olunca biraz sıkıntı tenefüslerde mecbur açacaksınız , ama öğle tatiline gelince o sizin hakkınız ben nöbetçi öğrenci bırakıyorum ,kütüphaneye nöbetçi bırakmıyorlarmıymış, eğer sabah 9 da filan geldiysem kendim duruyorum yani mesai saatimi tamamlıyorum (aldığım paranın karşılığını vermek için) , yalnız o müdür yardımcısına ezdirmeyin kendinizi kesinlikle bende stajyerken vardı bir müdür yardımcısı beni ezmek için elinden geleni yapıyordu ,bir iki dişleri gösterince geri çekimişti

Hocam sizin durum ile benimki aynı. Ben de 14:30 da çıkıyorum. Ve gerçekten 17:00 a kadar durmak yerine 14:30 da çıkmak çok avantajlı. durumunuz böyle olunca dedikleri gibi yapın. Bilgisayar lab ları öğrencilere kullandırılmak içindir. Normal ders saatinde herkes derste zaten. Siz de teneffüslerde çayınızı alıp girin lab'a. Nöbetçi öğrenci bırakabilirsiniz aslında. En azından çocuklar sorumluluk almayı öğreniyorlar. Ama sırf bu yüzden de idare ile ters düşmeyin. Eğer nöbetçi öğrenci istemiyorlarsa siz durun. Ama öğlen arasında yemek konusunda size bişey dememeleri lazım. Yemeğinizi yer yine gidersiniz lab'a olur biter.

hocam sen aç labı.koy başına da bir görevli öğrenci ara ara gidip kendin kontrol et ortalığı.esir misin sen canım stajyersin diye.baştan biraz dişnizi gösterin yoksa stajerlik kalkıncada size stajer çaylak muamelesi yapmaya devam ediyorlar.dik durun taviz vermeyin.ama siz baştan bir yanlış yapıp onların eline koz vermişsiniz.saat 2:30da çıkarak.şimdi biraz da ona güveniyorlar. işte birkez daha bir genelleme yapıyorum. hiç bir idare size karşılıksız bir iyilik yapmazzzzzz.yaparsa da 40 kere başınıza kalkar.o yüzden oturun boş boş bile olsa okulda ama durun saat 5e kadar okulda.kimsenin de çenesini çekmezsiniz böylece

hocam açık kalsın lab. sen istediğin yere git. heralde parçalayacak değiller bilgisayarları. ben öyle yapıyorum. her sınıfın kendi günü var. program yaptım. genelde onun haricinde giren fazla olmuyor teneffüslerde. girenler de benden izin isteyip öyle giriyorlar.

m. yardımcısını çok da sallama. hiç birşey yapamaz. eğer onlar 17 de çıkıyorlarsa sen de çık. durmuyorlarsa o zaman sussunlar!

formatörsünüz; 2:30da çıkıyorsunuz, bir de öğle arası kalacak mıyım diyorsunuz??? :D öğrencilerle takılmak zevkli oluyor hocam... en azından anlattığınızı anlıyorlar.. 50 yaş üstü öğretmenlere 30 kere de anlatsanız anlamıyorlar :D devamlı rahatsız ediyorlar

bilisimcomu' Alıntı:
hocam hem stajyerim hem de formatörüm :cry: valla paraya ihtiyacım olmasa gireceğim 15 saat dersime rahatıma bakıcam...formatörün görevlerinde de "bilgisayar lab. ını öğretmenlerin ve öğrencilerin kullanımı için açık bulundurmak " diyor yan, nöbetçi öğrenci bırakabilr miyim?siz bırakıyor musunuz genel olarak ?
Hocam heryerde Soyluyorum, artik adayken cik dikkatli olmak lazim. Alacaginiz bir uyari cezasi ve mudurnuzun teklifi ile memuriyet hayatiniz baslamadan biter.. Korpuyu gecerken dikkat edin :)

Hocam beni birşey soracam. idare de sizinle birlikte 14:30 da çıkıyor mu?????? Siz muhtemelen köy okulundasınız değil mi ???

Hocam öğrencileriniz nasıl bilmiyorum ama kendi okulumda başlarında öğretmen olmayınca labı darmadağın ediyor. Kesinlikle ben yokken labda öğrenci bırakmıyorum.
14:30 da çıkmanızı sıkıntı etmiyorlarsa siz de labı açık tutun :) Yemeğinizi yiyin, çayınızı için derse girdi iseniz ertesi teneffüsünüzü de yapın. Bakanlar, öğle arasının da teneffüsün de herhangi bir zaman diliminde kapıyı açık görsün . Müdür yardımcısı hazretlerinin eninde sonunda size işi düşecektir, zamanı gelince gerekeni yaparsınız.
Stajerlik kalkana kadar zıtlaşmamak ve dikkatli olmak lazım. Taşımalı eğitim olduğuna göre küçük bir yerdesiniz. İdareciler ve il-ilçe yöneticileri birbiri ile fazla samimidir. Haklı da olsanız sizi haksız çıkartabilirler.
Kendi okulumda 2 BT sınıfı bir sürü de kablosuz modem , access point var. Okulun etrafında baz istayonları ve yüksek gerilim hattı da var. Labın içinde de olsam dışında da olsam okulda bulunduğum sürece maruz kaldığım radyasyonun ölçüsünü bilmiyorum.

idare bildiğim kadarıyla 5 de çıkıyor...müdür hariç müdür bey 2:20 da çıkıyor bizimle birlikte çünkü aynı servisteydik ordan biliyorum:) aslında merkezdeyim ama şehre biraz uzak okulum öğrenciler taşımalı 50 kişi kadar da merkezden geliyor...

bilisimcomu' Alıntı:
idare bildiğim kadarıyla 5 de çıkıyor...müdür hariç müdür bey 2:20 da çıkıyor bizimle birlikte çünkü aynı servisteydik ordan biliyorum:) aslında merkezdeyim ama şehre biraz uzak okulum öğrenciler taşımalı 50 kişi kadar da merkezden geliyor...

hocam ben de stajyerim ve formatörüm. 7.00-17.00 çalışıyorum. öğle arası öğretmenler odasındayım. başka gidecek biryerim yok. onun dışında genelde lab açık. bence de çok şanslısın hocam. idarenle ilgili değil yaşadığın sorun, branşımızın gereği :(

Bu idarecilerin hepsinin mi tutumu aynı olur bize karşı anlamıyorum, nasıl bir branşımız varmış bizim böyle :verymad:

hocam bakanlığın dediği şey şu. lab ne kadar fazla kullanılırsa o kadar iyi. o yüzden hayat boyu öğrenme projesi başta olmak üzere birçok proje geliştiriyorlar. okul idarelerine de labı açık tutun diyorlar.
Çevrenizde başka okullar varsa oraya görevlendirme isteyebilirsiniz. Veya idareyle zıtlaşmak istiyorsanız, idare veya bir öğretmen bilgisayardaki bir problemin çözümü için sizi çağırdığında onlardan resmi yazıyla tebliğ etmesini istersiniz. eğer formatörseniz, pc nin kasasını bile açmadan sadece rehberlik yapın. bilgisayara format atma gibi işlerle hiç uğraşmayın. bilmiyorum ben deyip geçin. formatör değilseniz, bu işler formatörün işidir, deyip işin içinden çıkın.
Starjerlik konusuna gelince, hiç korkmayın hiçbirşey yapamazlar. en fazla 1 sene daha stajer olursunuz. eğer kaldırmazlarsa zaten onlara ve sizi denetleyen müfettişlere soruşturma açılıyorlar. Sen bu stajer öğretmene neden yeteri kadar rehberlik yapmadın diye... :+1:

stajer öğretmenlerin hazırlayıcı ve temel eğitim kursları oluyor. o kusları veren müfettişlere veya ilçe mem e sorun stajerlik kalkmazsa, kaldırırken zorluk çıkarırlarsa bana ve idareye ne olur diye? onlar size en doğrusunu söylecektir.

bilisimcomu' Alıntı:

abartmıyorum hocam gerçekten sövün bence yüzüne karşı kölesimi sanıyor sizi hey allahım yarabbim yaww

bilisimcomu' Alıntı:
hocam yukarıda belirtildiği gibi btlabını açık bulundurmak diyor, orda bulunmak zorunda değilsiniz, sadece açık tutun yeter. hatta bugün müdür beni çağırdı labda durmuyormuşum dedi hep öğretmenler odasındaymışım dedi bende labda durmamız gerektiği ile ilgili bir yazı, genelge veya yönetmelik olmadığını söyledim, zaten açık tuttuğumu belirttim, tamam dedi :) 10-15 gün öncede müfettişler labı teneffüslerde de açık tutsun bilgisayar öğretmeni demiş yine bana söyledi bende çalışma saatlerimizi bakanlık belirliyor eğer müfettiş bakanlıktan çok biliyorsa o gelip dursun başında dedim ama açık tutarım demiştim. teneffüs saatleri öğretmenlerin dinlenme saatleridir sadece nöbetçi öğretmenlerin o saatlerde görevli olduklarını belirttim kendisine. o zamanda hak vermişti sen aç sadece yeter hocam demişti. bende öyle yapıyorum. isteyen öğrenci beni buluyor anahtarı verip açıyorum labı ama başlarına hiç gitmiyorum

saçmalamış.. tenefüsler tamam ama öğle tenefüsünü neresinden uydurmuş o şereften yoksun mahlukat.. :eek: idare kafa dengi olması çok önmeli hocam dozunu kaçırmadıkça yani hepten boşlamadıkça herkes birbirini idare edecektir diye düşünüyorum..

bilisimcomu' Alıntı:
hocalarım bir sorunum var bilgim de pek yok yardımcı olursanız sevinirim...durum şu:

lab.ı genelde açık tutmaya çalışıyorum mesela 20 dk lık tenefüste ve 12:30-13:00 arası gibi...m.yardımcısı yanına çağırdı beni dedi ki lab.ı açmıyorsunuz bundan sonra derste de tenefüste de öğle arasında da açık olacak ve orda çocuklara yardımcı olacaksınız...nöbetçi öğrenci bıraktım sene başında ona da yasak dedi...

hakkım nedir bu konuda?sürekli radyasyona maruz kalmak zorunda mıyım ben?
hocam herşeyden önce hiçkimse sizin öğle yemeği aranızı elinizsen alamaz. saat 12 de çıkıp 13.30 da gelirsiniz tekrar(tabi ilinizdeki öğle arası süresi değişebilir. vali karar verir buna). bu sizin anayasal hakkınızdır. soruşturma falan açarım diyecek olursa da açın hocam öğle arasında beni okulda zorla tutamazsınız dersin.
657 DMK
GÜNLÜK ÇALIŞMA SAATLERİNİN TESBİTİ:

Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre merkezde Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca, illerde valiler tarafından tesbit olunur.Madde 100 -
(Ek fıkra: 13/02/2011-6111 S.K 104. mad.) Ancak özürlüler için; özür durumu, hizmet gerekleri, iklim ve ulaşım şartları göz önünde bulundurulmak suretiyle günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile öğle dinlenme süreleri merkezde üst yönetici, taşrada mülki amirlerce farklı belirlenebilir.
kaynak: adalet bakanlığı

Hocam objektif olarak bakıyorum. Formatörsünüz ve 8:00 17:00 saatleri arasında okulda bulunmak zorundasınız ancak BT sınıfının açık olması yetiyor. BT sınıfında bulunmak zorunda değilsiniz. O şekilde çalışırsanız 1 saat öğle yemeği hakkınız oluyor. Fakat 17:00de çıkmanız gerekirken 14:30da çıkıyorsunuz bu durumda idare size bir güzellik yapmış sizin de bu güzelliği devam ettirmek için ikili ilişkileri iyi tutmanız gerekir. Diğer türlü %100 resmiyet işlerse zararlı çıkarsınız. İkincisi müdür yardımcısı size bu şekilde yaptırım uygulayamaz o sizin idari amiriniz değil. Böyle bir isteğin müdürden gelmesi lazım. Yine de 5e kadar okulda beklememek için idare ile aranızı iyi tutun

veridğiniz bilgiler için öncelikle teşekkür derim herkese...o günden bu güne yine aynı sorun hep devam etti... edecek gibi de duruyor ama ben de açık bırakıyorum gidiyorum öğle aralarında da tenefüslerde de...

ayrıca şunu da öğrendim paylaşmak istedim sizlerle...m yardımcıları da en geç 3:30 da çıkıyorlarmış sadece 2 memur ve hizmetli kalıyormuş... beni o yüzden bekletmiyorlar çünkü eğer ben beklersem onlar da bekler diye düşündüm... :idea:

Geri