Kutsal meslek sahiplerini rencide etmeyin

Kodla Büyü

boteningulu_44

Seçkin Üye
Seçkin Üye
R. Kocatürk’ün köşe yazısıymış... :alkis: :alkis: paylaşmak istedim
Atatürkten bir anı;

Yazı devriminden sonra (1928), Atatürk’ün kara tahta başındaki resmi görülünce, O’na “Başöğretmen” denilmeye başlanmıştı.
Aslında, adlandırmada geç kalınmıştı.

Kurtuluş Savaşı’ndan hemen sonra, bir İstanbul gazetecisi kendisine şöyle bir soru yöneltmişti:
-Yurdu kurtardınız. Şimdi ne yapmak isterdiniz?
Hiç duraklamadan şu cevabı vermişti:
-Milli Eğitim Bakanı olarak Türk kültürünü yükseltmeye çalışmak en büyük amacımdır.
Ondan sonra Atatürk nerede görülse, mutlaka orada bir okula girer, öğretmen ve öğrencilerle konuşurdu.
Birgün Atatürk’ün yolu köy okuluna düştü. Tek sınıflı okulda bir genç öğretmen ders veriyordu.
Atatürk sınıfa girince, öğretmen kürsüsünü terk etti.

Atatürk:
-Hayır, yerinizde oturunuz ve dersinize devam ediniz, dedi. Eğer izin verirseniz bizde sizden faydalanmak isteriz. Sınıfa girdiği zaman, Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir.

Evet şimdi bir düşünelim Öğretmenliği ve öğretmenlik mesleğini hangi kalıba sokmak istediklerini;

1) “Alo 147 İhbar Hattı” kurdunuz öğretmenleri şikayet etmek için…
2) “Üniversiteler 30 yıldır iyi öğretmen yetiştirmiyor” diyerek kendi kurduğunuz sistemin suçunu üniversitelere attınız…
3) “Öğretmenlerde kalite sorunu var!” dediniz, halkın nazarında öğretmenlerin değerini ve itibarını zedelediniz…
4) “Öğretmenleri 2014 yılından itibaren beş yılda bir sınava tabi tutmayı düşünüyoruz…” diyerek Kurduğunuz sistemin hatalarını öğretmenlerde arıyorsunuz…
5) “Norm fazlası Sınıf Öğretmenlerini Hizmet içi eğitim verilerek Branşlaştırılacak” diyerek güya öğretmen ihtiyacını kazanılmış hakkı olan öğretmenlerle kapatmayı düşünüyorsunuz. Pekala mezun olmuş ve olacak olan onca üniversiteli gençler ne olacak?…
6) “Doçent 2400 lira, Öğretmen 1800 lira maaş alıyormuş. Ne iş yapıyorlar? Daha ne verelim? Git git gel. Beğenmeyen başka iş yapsın…” diyen sayın vekilim; kendinize 2 saatte zam artışı yasa tasarısını geçirirken memura KIT KAYNAKLARDAN HALA ZAM YAPILMADI
7) “Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Öğretmenlere Haysiyet kazandırmaya çalışıyor!…” diyen Sayın ARINÇ; öğretmenlere Haysiyet dersi verir misiniz?
8 ) “Atanamayan öğretmenler kendilerine başka iş baksın. Öğretmen açığımız yok…” diyerek bir cümlede 120 bin açığı nasıl kapattınız?..
9) “Öğretmenler fedakarlık yapmak zorunda kalacak!…” anayasal hak olan ailenin bölünmez bütünlüğü ilkesini çiğneyerek aileleri birbirine hasret koydunu…
10) “Türkiye’deki öğretmenler OECD ortalamasının altında çalışıyor…” diyenler OECD eğitim şartları ile TÜRKİYE şartlarını aynı sanıyorsunuz. Bizde hala sınıflar 25 ila 65 arasında mevcudu olan sınıflar var. Türkiyedeki bir öğetmen OECD ye göre 2-3 kat daha fazla sınıfla ilgileniyor.
11) Bu maddeleri saymaya devam etsek onlarcasını daha ekleyebiliriz. Takdir sizlerin.

UNUTMAYIN Kİ SİZLERİ DE BİR ÖĞRETMEN YETİŞTİRDİ…

hocam o kadar alışmış ve kabullenmişizki bak kimse birşey yazmıyor bıktık artık ne diyeyim bu söylediklerinin hepsi doğru...hepsi bir sorun ama çözüm önerisi ne olacak bunları hepimiz okuyoruz...hep okuyoruz ama okumaya devam :D

Öğretmene bu değer verildikten sonra öğretmen tabiki de gereken fedakarlığı yapacaktır... :alkis: :+1:

boteningulu_44' Alıntı:
...
Atatürk:
-Hayır, yerinizde oturunuz ve dersinize devam ediniz, dedi. Eğer izin verirseniz bizde sizden faydalanmak isteriz. Sınıfa girdiği zaman, Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir.
Biz de böyle eğitilmedik mi hocam. Sınıfta öğretmen varken dışardan kim gelirse gelsin ayağa kalkılmaz denildi.
Şimdi ise dışardan gelen olunca öğrenci ayağa fırlıyor, gelen de oturun demiyor çoğu zaman. sınıftaki öğretmenler kimin umurunda. Veli ders zamanında okulun koridorlarında sallana sallana geziyor. kapıyı çalmadan sınıfa dalıp çocuğunun yanına kadar gidiyor, neler neler...

boteningulu_44' Alıntı:
Atatürk:
Atatürk sınıfa girince, öğretmen kürsüsünü terk etti.

Atatürk:

Tamam hepimiz uzaylıyız ama siz hangi gezegende ya da gezegenin hangi köşesinde yaşıyorsunuz.
Sınıfa girdi mi okul müdürü de müfettişte Atatürk'ten önce gelir.
Bakın mu mevzuyu fazla uzatmayın sonra hesap veremezsiniz birilerine

bu durumdan çoğu öğretmen arkadaşımız rahatsız. Bu konuda tepki göstermeyen başta yetkili sendika olmak üzere tüm sendikaları kınıyorum. Eğer bir girişim yaptılarsa okulda biz haberdar olmadık. Maaşlarla ilgili eylemleri biliyorum sadece zaten o yüzden öğretmenle para ve tatil birlikte anılır oldu.

Hocam bu saygınlığın kaybolmasında birazda sebep biziz!

Öncelikle ders saati içerisinde veli ile kesinlikle görüşmemiz gerekir.
Ama bazı arkadaşlar iyi niyetten bunu yapıyorlar hatta başka nedenlerden

gelelim okula amirlerden biri geldiğinde
şube müdürleri, milli eğitim müdürleri, müfettişler sanki patişah gelmiş gibi
sanki bu gelen kişiler maaşına zam yapacakmış gibi yalakalık yapıyorlar.
Tabi gelenler bizim amirimiz yada büyüğümüz de olsa saygılı olacağız.
saygı başka bir şey yalakalık başka bir şey
okul içerisinde bile müdür ve müdür yardımcılarına bile aynı şeyi yapanları görebiliyoruz
hep küçük çıkarlar uğruna ders programın iyi olsun, nöbet günüm şöyle olsun, bana angarya görevler verilmesin,....
zaten bu çıkarlar yüzünden öğretmenler arasında bir birlik sağlanamıyor.
Sana yapılan bir ayrıcalık diğerlerine yapılan bir haksızlık anlamına geliyor.
zaten ülkenin bu hale gelmesi bu yüzden değil mi? Kraldan çok kralcı var

Atatürk öğretmenler için yapılacakları fazlasıyla yaptı hatta onun dönemindeki öğretmenlerde
bu yapılanların kıymetini bilip bu değerleri korudular. Ne yazık ki bize emanet edilen bu meşaleyi
biz layıkı ile devam ettiremiyoruz.

Sizinkisi taksi durağından başka yeri ziyaret etmiyor. Ama iyi ki okullara gelmiyor. Gelse mutlaka bir öğretmeni rezil etmeden bırakmaz. Her uğradığı okuldan sonra haberlerde rezil edilen arkadaşı izlerdik. Boşverin gelmezse gelmesin.

yazı gerçekten güzel. ama böyle yazıları yine sadece bizler okuyoruz. Asıl okuması gerekenler okumuyor...

bugünlerde değeri daha iyi anlaşılan! son derece kaliteli bir insan :alkis:

Geri