Kurs açınca önce maaş karşılığı mı dolar?

Kodla Büyü

ozlem22

Süper Üye
Süper Üye
Az once okul mudurum resmi yazi yolladi. Okulda 8 saat dersim var ve btryim.haftada 4 saat kurs acmistim. Maas karsiligin dolmadigi icin kurs ucreti ders yuku olarak hesaplanir ek ucret alamazsin kursu bosuna acmis olursun dedi. Dogru mu bu durum?

Re: Kurs acinca once maas karsiligi mi dolar?

Hocam kesinlikle doğru değil. 8 saatten sonra açtığınız 4 saat için ücret alamazsınız, maaş karşılığı sayılır fakat o 4 saatlik kursta öğrencileriniz muhakkak bir şeyler öğrenecektir. Yani kursu boşa açmış olmazsınız.

Re: Kurs acinca once maas karsiligi mi dolar?

ildeki diğer btr arkadaşlarım kurs ücretini alırsın diyorlar. muallak bir durum var yani ortada.

Hocam,

Bu konu da muallak. Benim bildiğim hafta içi 17:00'den sonra ve hafta sonu açarsanız alırsınız. Ancak Kaynakları Genel Müdürlüğünün btr'ler Destekleme ve Yetiştirme kursu açamaz diye görüş yazısı var.

İnanın son gelen görüş yazılarına şaştım kaldım.

habib hocam neye gore 5 den sonra diyorsunuz anlamadım. yenilik ve eğtim tek. gen. Mud yeni BTR yazısında BTR okulda eğitim öğretim saatlerinde gorev yapar okulda ders bittimi anda gorevi biter yani diyor böyle bir yazı varken halen neye gore 5 diyorsunuz acaba

xxltc' Alıntı:
habib hocam neye gore 5 den sonra diyorsunuz anlamadım. yenilik ve eğtim tek. gen. Mud yeni BTR yazısında BTR okulda eğitim öğretim saatlerinde gorev yapar okulda ders bittimi anda gorevi biter yani diyor böyle bir yazı varken halen neye gore 5 diyorsunuz acaba
Hocam,

Ekders kararının 16.2 maddesine görevlendirilenler tam zamanlı yani 08:00-17:00 arası mantığına göre görevlendirilirler ve 18 saat ücret alırlar. Örnek olarak MEBBİS Yöneticisi, Argeciler, Okul Müdür yardımcıları gibi. Btr'lerde bu mantığa göre görevlendirilir. Ancak onlardan tek farkı eğitim öğretim saatleri bitince görevleri bitmiş olur.

o zaman problem ne hocam sizin dediğimiz gibi BTR lerin çalışma saatleri eğitim öğretim saatleri ise benim dersim 3 de bitiyorsa benim 3 den sonra açtığım kursun ek dersini alamayip maaş karşılığına saydiriliyorda 5 den sonra kinin ek dersini alabiliyorum. burada saat 5 sınırı bizim gorev zamanımızın sınırı diye baz aliniyorsa bu yanlış değil mi doğrusu BTR nin gorevi ders bittiği an biter diyerek 3 den sonrada verdiği kursun ek dersini alabilmesi değil mi

Sayın hocam idarecinle alakalı bir durum. Kabullendirip razı edersen hiç bir sıkıntı çıkmaz. Kabullenmezse o zaman işin var demektir. Sen her ne kadar 8 saat derse girsen de kalan 27 saatte btr görevi yapacağın için maaş karşılığını bu yolla dolduruyorsun zaten. Kursu ders bittikten sonra yapacağın için senin asli görevin bittiğinden kaç saat kurs açmışsan tümünün (10 saate kadar) ek dersini alırsın. Olay budur.
HER ŞEY İDARECİNE BUNU ANLATIP İKNA ETMEYE KALIYOR. İDARECİN SENİN ÜCRETİNİ ÖDEDİKTEN SONRA KİMSE ONA NEDEN BUNU ÖDEDİN DİYEMEZ.

xxltc' Alıntı:
o zaman problem ne hocam sizin dediğimiz gibi BTR lerin çalışma saatleri eğitim öğretim saatleri ise benim dersim 3 de bitiyorsa benim 3 den sonra açtığım kursun ek dersini alamayip maaş karşılığına saydiriliyorda 5 den sonra kinin ek dersini alabiliyorum. burada saat 5 sınırı bizim gorev zamanımızın sınırı diye baz aliniyorsa bu yanlış değil mi doğrusu BTR nin gorevi ders bittiği an biter diyerek 3 den sonrada verdiği kursun ek dersini alabilmesi değil mi
Hocam,

O çok önemli değil bence ama daha kötüsü insan kaynaklarının Btr kurs açamaz diye görüş yazısı var. O bundan daha kötü. Geçen ay gelen ayrı bir yazıda da 17:00 den sonra kurs açsanız da maaş karşılığına sayılıyor.

dijireis79' Alıntı:
Sayın hocam idarecinle alakalı bir durum. Kabullendirip razı edersen hiç bir sıkıntı çıkmaz. Kabullenmezse o zaman işin var demektir. Sen her ne kadar 8 saat derse girsen de kalan 27 saatte btr görevi yapacağın için maaş karşılığını bu yolla dolduruyorsun zaten. Kursu ders bittikten sonra yapacağın için senin asli görevin bittiğinden kaç saat kurs açmışsan tümünün (10 saate kadar) ek dersini alırsın. Olay budur.
HER ŞEY İDARECİNE BUNU ANLATIP İKNA ETMEYE KALIYOR. İDARECİN SENİN ÜCRETİNİ ÖDEDİKTEN SONRA KİMSE ONA NEDEN BUNU ÖDEDİN DİYEMEZ.
Hocam,

Maalesef idarecide bitmiyor iş. Geçen ay Argedeki bir arkadaş için kurs veremez. Bakanlığın yazısı var diye geriye dönük aldığı ücretleri almaya kalktılar. Siz okulda bazı şeylere şahit olmasanız da biz ilde çok şeye şahit oluyoruz.

ozlem22' Alıntı:
Az once okul mudurum resmi yazi yolladi. Okulda 8 saat dersim var ve btryim.haftada 4 saat kurs acmistim. Maas karsiligin dolmadigi icin kurs ucreti ders yuku olarak hesaplanir ek ucret alamazsin kursu bosuna acmis olursun dedi. Dogru mu bu durum?
BTR göreviniz olmasa ve kurslar haftaiçi olacaksa müdürünüzün dediği doğru. Ama BTR olduğunuz için zaten 8 saatin üstüne BTR görevi yapıyorsunuz, o yüzden ders saatinizi doldurup doldurmadığınız önemli değil. Tabi bu konuda müdür'ü ya da ilçeyi ikna edebilmekte önemli. Laftan anlamayan yöneticilerse maaş karşılığı diye tutturabilirler.

hocam o yazı tamamen saçma zira orada hamza aydogdunun atıfta bulunduğu cümle okudum yorum tamamen yanlış. o madde de kastedilen şu. BTR gorevi alanlardan 15 saatten fazla derse girenler için BTR iken 18 saat ek ders alıp üzerine birde 15 saatten sonra ki ek dersleri istemesinler diye aslı görevinde yürüttüğü diğer ders ek derslere ayrıca ücret verilmez diyerek bunu kastediyor. yanı mesela 21 saat ders var iken BTR olan birisi BTR gorevi için 18 saat ek ders alıp 15 saatten fazla girdiği dersler içinde ek ders istemesin diye aslı görevinde girdiği derslere ayrıca ücret odenmez diyor hamza aydogdunun yazısında da bu maddeye gore kurs için odenmez diyor sacmalik olan burada kursun BTR nin aslı gorevi olmadığının bile bilinmiyor olması. yoksa tüm turkiyede BTR ler aslı gorevleri gerekir destekleme kurslarinda gorev almak zorunda olurlardı almayan da görevini yerine getirmemiş olurdu. burada iş bence illerde ki sizin gibi olan koordinatorlere düşüyor ki merkez bakanlığın BTR ile ilgili bu yanlış yorumlarını düzeltmek gerekiyor çünkü ortada baz alınan bir gorev var görevin tanımı belli çalışma usul ve esasları belli bunu tam bilmeyen merkez yanlış yorumlar yapıyor böyle dediğim gibi bunları düzeltmek sizin gibi BTR konusunda sorumlu il koordinatorlerinin merkezi doğru bilgilendirmesi ile çözülür bence

bende her ihtimale karşı kursumu haftasonuna aldırdım..Ama mantık çok saçma herkes mahkemeye verir

vay arkadaş nasıl görüş yazıları geliyor böyle ben anlamış değilim. BTR olunca niye kurs açılamasın. BTR nin günahı ne . ne 16. maddeymiş 18 saat ekders veriyor gerisi hep sorunlu , bizim için ayrı bir madde lazım artık orada

xxltc' Alıntı:
hocam o yazı tamamen saçma zira orada hamza aydogdunun atıfta bulunduğu cümle okudum yorum tamamen yanlış. o madde de kastedilen şu. BTR gorevi alanlardan 15 saatten fazla derse girenler için BTR iken 18 saat ek ders alıp üzerine birde 15 saatten sonra ki ek dersleri istemesinler diye aslı görevinde yürüttüğü diğer ders ek derslere ayrıca ücret verilmez diyerek bunu kastediyor. yanı mesela 21 saat ders var iken BTR olan birisi BTR gorevi için 18 saat ek ders alıp 15 saatten fazla girdiği dersler içinde ek ders istemesin diye aslı görevinde girdiği derslere ayrıca ücret odenmez diyor hamza aydogdunun yazısında da bu maddeye gore kurs için odenmez diyor sacmalik olan burada kursun BTR nin aslı gorevi olmadığının bile bilinmiyor olması. yoksa tüm turkiyede BTR ler aslı gorevleri gerekir destekleme kurslarinda gorev almak zorunda olurlardı almayan da görevini yerine getirmemiş olurdu. burada iş bence illerde ki sizin gibi olan koordinatorlere düşüyor ki merkez bakanlığın BTR ile ilgili bu yanlış yorumlarını düzeltmek gerekiyor çünkü ortada baz alınan bir gorev var görevin tanımı belli çalışma usul ve esasları belli bunu tam bilmeyen merkez yanlış yorumlar yapıyor böyle dediğim gibi bunları düzeltmek sizin gibi BTR konusunda sorumlu il koordinatorlerinin merkezi doğru bilgilendirmesi ile çözülür bence
Hocam,

O yazının son paragrafının yanlış olduğunda hem fikiriz. Ancak mutemetlik şubeleri bu yazılara göre hareket ediyor. Benim demek istediğim bu. Hemler için gönderdikleri yazıyı okusanız şaşarsınız.

uysal_rockci' Alıntı:
vay arkadaş nasıl görüş yazıları geliyor böyle ben anlamış değilim. BTR olunca niye kurs açılamasın. BTR nin günahı ne . ne 16. maddeymiş 18 saat ekders veriyor gerisi hep sorunlu , bizim için ayrı bir madde lazım artık orada
Hocam,

Sadece siz değilsiniz. Görevlendirme olan herkes.

habibocak' Alıntı:
uysal_rockci' Alıntı:
Hocam,

Sadece siz değilsiniz. Görevlendirme olan herkes.
müdür ve yardımcıları nasıl açıyor peki?

habib hocam peki bu kursları 3 den sonra vermeye devam etsek sonra ücreti geri istediklerinde dava acsak kazanabilir mıyız sizce. zira parayı geri istemelerine sebep olacak durumları yanlış yorumluyorlardı. çünkü hamza aydogdunun yazısında ki destekleme kursları BTR nin aslı gorevi değil bu belli yanlış yorum. saat 17 den önceki kurslar maaş karşılığı muhabbetinde BTR çalışma saatleri ders bitince bitiyor zira 3 den sonrada kurs verilebilir bu gibi durumlarda biz yazıya gore doğru oldugu için kurs veriyoruz. siz ne diyorsunuz sizce dava açılsa kazanma durumumuz varmı bu haksızlığa karşı

Bu yazıya karşılık bir dilekçe yazıp okula verdim. Birde bilgi edinme ile gönderdim. Umarım kafaları dank ederde kursun asli görev olmadığına kanaat getirip sorunu çözerler. Sorun ne onuda anlamadım zaten. Ekders se meslek liselerinde ödenen bir sürü bedava ek ders (koordiatörlük alan şefliği vs.)var.

Ekli dosyalar

• bakanlık görüş yazısı.jpg
    bakanlık görüş yazısı.jpg
    32.9 KB · Görüntüleme: 277
bu sorunla karşılaşan arkadaşlar gerekli yazıları ekde göstererek itiraz etsinler bence problem çözülür. 1 kişinin itirazı yerine bu durumla karşı karşıya kalan herkes itirazda bulunmalı

Itiraz edilir gerekirse davalik olunur ben omru hayatimda bole sacma dayanaklar gormedim

Aslinda sorun bizde her halti bakanliga tasiyoruz kursu actirmak istemeyen bir ilce bakanliga kendi dusunceleri dogrultusunda bir gorus yazisi istemistir ve ona gore cvp yazilmistir ki yazilan cevap hepten hatali sen aldigin ek ders yonetmeligine gore mudur yardimcisi statusune sokabilirmisin hangi mantik buna elverir gectim hepsini yetistime kursuna asli gorev demek buna cvp bile veremiyorum artik o derece

habibocak' Alıntı:
xxltc' Alıntı:
Hocam,

O çok önemli değil bence ama daha kötüsü insan kaynaklarının Btr kurs açamaz diye görüş yazısı var. O bundan daha kötü. Geçen ay gelen ayrı bir yazıda da 17:00 den sonra kurs açsanız da maaş karşılığına sayılıyor.
Hocam o yazıyı görebilir miyiz?
Aydında da böyle bir yazı var.

Kesinlikle hak gapsi vardir bunun baska aciklamasi yktur actirilmayan yerlerde gerekirse mahkemeye gidilsin

sftcrt' Alıntı:
habibocak' Alıntı:
xxltc' Alıntı:
Hocam,

Hocam o yazıyı görebilir miyiz?
Aydında da böyle bir yazı var.

Ekli dosyalar

• btr ekders.jpg
    btr ekders.jpg
    140.7 KB · Görüntüleme: 257
:alkis:
dijireis79' Alıntı:
Bu yazıya karşılık bir dilekçe yazıp okula verdim. Birde bilgi edinme ile gönderdim. Umarım kafaları dank ederde kursun asli görev olmadığına kanaat getirip sorunu çözerler. Sorun ne onuda anlamadım zaten. Ekders se meslek liselerinde ödenen bir sürü bedava ek ders (koordiatörlük alan şefliği vs.)var.

Valla ben kurs açmak istesem ilçe milli eğitimde çok adamla kavga etmem gerek. İnanın o kadar zorki. Adamlar parayı cebinden veriyor. Müdüre gidiyorum ilçeye bi danışayım diyor geliyor bir sürü laf anlatıyor. Şöyle olmuyomuş böyle olmuyomuş. Yemin ederim değmez ya. Allah hepsinin belasını versin.

Arkadaşlar aydın dayım ve itiraz edicem bu duruma. Diğer illerde son durum nedir. Kurs açıyor musunuz.

Geri