Kullanıcı ve Şifre

Kodla Büyü

polwert

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar kullaniciya göre sayfa yapmak için kod yazmak istiyorum...Yardımcı olursanız sevinirim...Dediğimi tam olarak anlatmak açısından http://www.teslayoneticilik.com/ sitesindeki gibi kullanici olarak birini seçecek şifreyi doğru girdiğinde sadece o kişiye özel sayfa açılacak...Vereceğiniz fikirler için teşekkürler...

Bir de şöyle sorayım :)

eğer kullanıcı adı1 = şifre1 git sayfa1 bunu kod olarak nasıl yapabilirim??

Hocam mesela 500 kullanıcı varsa 500 tane sayfa mı yapacaksınız. Değildir tabi....

Eğer yanlış anlamadıysam bu mantık bir sayfaya id göndererek yapılabilecek birşey. google de "id ye göre veri çekme" diye ararsanız o mantık işinize yarayabilir hocam. her kullanıcının bir id si olur, bu id ye göre o kişinin bilgileri gelir. Olay tek bir sayfa üzerinde gerçekleşir.

PHP ve veritabanı kullanarak çok basit bir şekilde halledebilirsin.
İşin aslı sağlam bir veritabanı tasarlamak lazım.

ofkeli82' Alıntı:
Hocam mesela 500 kullanıcı varsa 500 tane sayfa mı yapacaksınız. Değildir tabi....

Eğer yanlış anlamadıysam bu mantık bir sayfaya id göndererek yapılabilecek birşey. google de "id ye göre veri çekme" diye ararsanız o mantık işinize yarayabilir hocam. her kullanıcının bir id si olur, bu id ye göre o kişinin bilgileri gelir. Olay tek bir sayfa üzerinde gerçekleşir.

Yok maksimum 20 olur. Dediğinizi bir araştırayım teşekkürler...

engin.php' Alıntı:
PHP ve veritabanı kullanarak çok basit bir şekilde halledebilirsin.
İşin aslı sağlam bir veritabanı tasarlamak lazım.

Veritabanı lazım değil diye düşünüyorum bilmiyorum yanılıyor da olabilirim...normal sayfa1.html diye bi sayfam var kullanici1 sifre1 girdiginde oraya yönlendirecek onu yapamıyorum :) teşekkürler yine de ...

yolcuhan' Alıntı:
polwert' Alıntı:
Aloooo arkadaşlar???
Bu nasıl bir tavır arkadaşım??? :verymad: :verymad: :verymad:

Ben kötü bir şey göremedim ama sizi neresi rahatsız etti bilemiyorum farkında olmadan yanlış bir tavır sergilediysem kusura bakma kardeşim...Hani konu anasayfa da kalsın diye öyle birşey yazdım başka bi niyet yoktu...

bu soruyu sorduğunuza göre:
1- bilgisayar öğretmeni değilsiniz.(şart değil)
2- dinamik site kavramını bilmiyorsunuz(şart olmasada gerekli öbür türlüsü amelelik)
3-dreamweaver.gen.tr isimli bir siteden haberiniz yok

dokmeefrail' Alıntı:
bu soruyu sorduğunuza göre:
1- bilgisayar öğretmeni değilsiniz.(şart değil)
2- dinamik site kavramını bilmiyorsunuz(şart olmasada gerekli öbür türlüsü amelelik)
3-dreamweaver.gen.tr isimli bir siteden haberiniz yok

1- Evet beni yakaladınız. Siteye kaçak giriş yaptım.
2- Ameleyim.
3 - O siteyi ilk sizden duyuyorum.
4 - Çok kolay bişeyse yazıverseydiniz keşke çok yardımcı olurdunuz.

Hocam yazılım diliniz ne olacak? Yani elinizdeki hosting windows mu yoksa linux mu? HTML sayfaya yönlendirmek mantıksız olur... Zira şifreyi bilmesemde ben html sayfanın ismini biliyorsan(sayfa1.html) tarayıcıya yazıp girebilirim...

Öncelikle veri tabanı işi kolaylaştırır... Ha gerek yok ben veri tabansız yapacağım derseniz... En basit ve kolay yol, asp'de 20 if yaparsınız...

Orada Gözüken kısım...
<form method="post" action="kontrol.asp">
<select name="apt">
<option>.: Apartman Seçiniz :.</option>
<option value="bir">64 B APARTMANI</option>
<option value="iki">AKARSU APARTMANI</option>
<option value="uc">AKÇURA APARTMANI</option>
<option value="dort">AKİL APARTMANI</option>
</select>

<input type="password" name="sifre" style="width:120;">&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;

<input type="image" src="img/ok.gif" value="Gönder" align="absmiddle">
</form>

Şimdi gelen veriyi kontrol edecek sayfamız...
Kontrol.asp

adi=request.Form("apt")
sifre=request.Form("sifre")

if adi="bir" and sifre="sifrenizNeyseArtık" then
session("girmisMi" )="evet"
response.redirect(birincisayfa.asp)

elseif adi=iki" and sifre="sifrenizNeyseArtık" then
response.redirect(ikincisayfa.asp)

elseif
.
.
.
else
response.redirect(hata.asp)
end if

Hata sayfamız olur bir tane ve ona şifreniz ve adınız yanlış gibi bişey yazarsınız... Gelelim birinci-ikinci- ücüncü vs sayfalarınızın yapımına...

Sayfanın başına şöyle yapalım

if session(grimisMi)="evet" then

----Gösterilecek kısım neyse o

else
response.redirect(hata1.asp)
end if

Hata1.asp sayfanıza ilgili sayfayı görme yetkiniz yok yazarsınız... Asp veya php bilmeden anlamanız zor olacaktır. Neyse kolay gelsin...

arkadaşım hangi teknolojiyi kullandığını yazarsan daha kolay yardımcı olunabilir.

html sitede kontrol mekanizması benim bildiğim kadarıyla çalışmıyor. Yani a=2 ise şunu yap denilemiyor.

php yardımı ile veritabanı kullanmaksızın;
Kod:
<?php
if(kullanici=='ahmet' && sifre=='ahmetinsifresi')
{
header("Location:sayfa2.htm");
}
?>

şeklinde yapılabilir. Kodları ezbere yazdım, hatam varsa google amca düzeltecektir.

repocket' Alıntı:
arkadaşım hangi teknolojiyi kullandığını yazarsan daha kolay yardımcı olunabilir.

html sitede kontrol mekanizması benim bildiğim kadarıyla çalışmıyor. Yani a=2 ise şunu yap denilemiyor.

Kod:
<?php
{
}
?>

şeklinde yapılabilir. Kodları ezbere yazdım, hatam varsa google amca düzeltecektir.

js ile yapılır onunda aşılması internet seçeneklerinden bir tıka bakar :)

s_kajmeran' Alıntı:
Hocam yazılım diliniz ne olacak? Yani elinizdeki hosting windows mu yoksa linux mu? HTML sayfaya yönlendirmek mantıksız olur... Zira şifreyi bilmesemde ben html sayfanın ismini biliyorsan(sayfa1.html) tarayıcıya yazıp girebilirim...

Öncelikle veri tabanı işi kolaylaştırır... Ha gerek yok ben veri tabansız yapacağım derseniz... En basit ve kolay yol, asp'de 20 if yaparsınız...

Orada Gözüken kısım...
<form method="post" action="kontrol.asp">
<select name="apt">
<option>.: Apartman Seçiniz :.</option>
<option value="bir">64 B APARTMANI</option>
<option value="iki">AKARSU APARTMANI</option>
<option value="uc">AKÇURA APARTMANI</option>
<option value="dort">AKİL APARTMANI</option>
</select>

<input type="password" name="sifre" style="width:120;">&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;

<input type="image" src="img/ok.gif" value="Gönder" align="absmiddle">
</form>

Şimdi gelen veriyi kontrol edecek sayfamız...
Kontrol.asp

adi=request.Form("apt")
sifre=request.Form("sifre")

if adi="bir" and sifre="sifrenizNeyseArtık" then
response.redirect(birincisayfa.asp)

elseif adi=iki" and sifre="sifrenizNeyseArtık" then
response.redirect(ikincisayfa.asp)

elseif
.
.
.
else
response.redirect(hata.asp)
end if

Hata sayfamız olur bir tane ve ona şifreniz ve adınız yanlış gibi bişey yazarsınız... Gelelim birinci-ikinci- ücüncü vs sayfalarınızın yapımına...

Sayfanın başına şöyle yapalım

if session(grimisMi)="evet" then

----Gösterilecek kısım neyse o

else
response.redirect(hata1.asp)
end if

Hata1.asp sayfanıza ilgili sayfayı görme yetkiniz yok yazarsınız... Asp veya php bilmeden anlamanız zor olacaktır. Neyse kolay gelsin...

Belki tam istediğimi anlatamadim ama siz benim tam istediğimi anlattınız teşekkürler. :) dediğiniz gibi sayfa ismini bilmeleri çok zor olacak...syf+21_apt.html gibi sayfa ismi olacak. Bunu da bilirse girsin zaten :)

repocket' Alıntı:

Kod:
<?php
{
}
?>

size de teşekkür ederim...

Geri