Kripto Madencilik (Mining) Yapan Var mı?

Kodla Büyü

omd

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
GPU Mining, CPU Mining, ASIC Mining, vb. birçok çeşit kripto para madencilik yöntemi bulunuyor. Aramızda nakit ile yatırım yapmanın (Al/Tut/Sat) dışında donanım toplayıp madencilik yapan bulunuyor mu? Yapanlar varsa küçük bir bilgi paylaşımı dönebilir bu konuda.

Ben küçük çapta elimdeki RTX 2060 ekran kartım ile ekran kartı madenciliği yapıyorum. ETH üzerine gidiyorum şimdilik. R5 3600 işlemcim ile de RTM raptoreum coin kazıyorum.

Bakalım başka kimler var.

aslında ben düşündüm ama sonrasında vazgeçtim. piyasanın yüksek olduğu bir zamandı bir de ekran kartı vb. donanım fiyatları baya bir yüksek geldi. Yapanlar ekran kartı ve işlemci gibi kullandıkları donanımların aşşağı yukarı maliyet bilgilerini verebilirse sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: omd
GPU Mining, CPU Mining, ASIC Mining, vb. birçok çeşit kripto para madencilik yöntemi bulunuyor. Aramızda nakit ile yatırım yapmanın (Al/Tut/Sat) dışında donanım toplayıp madencilik yapan bulunuyor mu? Yapanlar varsa küçük bir bilgi paylaşımı dönebilir bu konuda.

Ben küçük çapta elimdeki RTX 2060 ekran kartım ile ekran kartı madenciliği yapıyorum. ETH üzerine gidiyorum şimdilik. R5 3600 işlemcim ile de RTM raptoreum coin kazıyorum.

Bakalım başka kimler var.
bende merak ediyorum aslında. getiri durumu nedir hocam?

• Beğen
Hocam elinizde eskiden kalma 4 GB 'lık amd rx 470-480-570-580 gibi kartlar varsa ya da nvidia tarafında 1080-1060s-2060 ve üzeri kartlar varsa getirisi fena değil. Sadece bu işe odaklı sıfır sistem toplayacaksanız ister istemez biraz masrafı fazla olacaktır. Ekran kartlarında marka-modeline göre değişmekle birlikte genelde amorti süreleri 11-12 aydan başlıyor.

Elinizde kart yoksa ve yeni başlayacaksanız amd rx 470-480-570-580 gibi kartları temiz ikinci el bulmaya bakın derim. Tam tarihi belli olmasa da Ethereum kazımı haziran 2022 sonrasında bir tarihte sonlanacak. Çalışma mantığını değiştirme planları var ethereum tarafında. Şu anda ETH kazabilmek için 6 GB ve üzeri bellekli ekran kartları gerekiyor. Ancak diğer alt coinlere 4 gb yeterli. 4 Gb kartlarla altcoinlere girerseniz 2-3 yıl kadar daha kart değiştirmeniz gerekmez. O zamana kadar zaten kendini amorti eder.

Getiri konusuna gelirsek o birçok faktöre bağlı değişiyor. Bende 3 fanlı gigabyte rtx 2060 var. Şu andaki değerlerle günlük 25-30 tl arası eth kazıyor. Kur artması/azalması, kazım zorluğunun değişmesi, çok sayıda kişinin sisteme dahil olması/sistemden ayrılması gibi durumlar çok etkiliyor. Yani maaşlı iş gibi her gün aynı değer beklemeyin. Ancak şunu da söyleyebilirim geçen sene Ocak ayındaki değere göre eth şu anda iki kat kadar fazla. 6-7 ay sonra ne olacağı da belli değil. Ben çıkan ETH'leri cüzdanda bırakıyorum. Bozdurma hiç yapmadım. İleride değerinde sağlam bir yükselme olduğu takdirde değerlendireceğim :D

İşlemci mining işi ise şu sıralar sadece AMD'nin yeni nesil işlemcilerinde gelir getiriyor. İntel tarafında uğraştığınıza değmez. Ryzen r5 3600 ve üzeri işlemciniz varsa (işlemcinin L3 cache bellek değeri ne kadar çoksa yada) RTM kazımı yapabilirsiniz. Onun da getirisi 15 RTM civarı günlük. Onda da değerler şu anda piyasa koşullarından dolayı çok düşük. Ben başladığımda 0.055 - 0.060 dolar arasıydı. Şimdi yarısına filan düştü. RTM kazımını elektrik parası çıksın yeter şeklinde düşünüyorum.

Sıfır kart fiyatları bizde çok yükseldi. Durumu biraz düzeltebilirsem belki yurtdışından amazon üzerinden bir kart daha eklemeyi düşünüyorum. Olmazsa ikinci el olarak da olabilir bakalım :)

9500 dolara her türlü ayarı yapılmış satılıyor, ayda 0.2 eth kazıyor, elektrik üretimi , üretilen ürürnün %10 u kadar diyorlar, sanırım 4 ekran kartlı, tam detayları bilmiyorum. arkadaşım aldı, sistemi kuranlar geliyor, makineyi kuruyor, her türlü ayarını yapıyor, fişe takıp çalıştırıyor ve gidiyormuş

• Beğen
Hazır sistem var ama bir bilgisayar öğretmeni isterse kendi de kurabilir hocam. Sistemi genelde flash bellek üzerinden çalışacak şekilde ayarlıyorlar. İStenirse sabit diske de kurulabilir. İşletim sistemi olarak mining işleri için özelleştirilmiş bir linux dağıtımı olan hiveos kullanılıyor. İstenirse windows üzerinde de olur. Geriye kalanlar arasında en çetrefilli olanı ekran kartına ayar yapılması. Mümkün olduğunca az W çekerek en yüksek hash değerine ulaşması için ekran kartını ayarlıyorsunuz. Birkaç video izleyen btci arkadaşlarım rahatlıkla yapacaklardır. Gözlemlediğim kadarıyla bu işleri yapan kişilerin çoğu teknik anlamda bilgisayar bilgisine sahip kişiler değil. Çoğu mining tecrübesinden hareketle ayar yapıyor. Neden yaptığını, niçin yaptığını teknik olarak bilen kişiler pek yok. Böyle yaparsan daha iyi çalışır diyerek yapıyorlar :D

hazır sistemleri kuranları biliyorum bir tanesi yakın arkadaşım istesem maliyetli olmasa onada kurdurabilirdim. Kendimiz kurabilir miyiz bunun için ne gerekli diye sordum. Teşekkürler OMD hocam.

• Beğen
hazır sistemleri kuranları biliyorum bir tanesi yakın arkadaşım istesem maliyetli olmasa onada kurdurabilirdim. Kendimiz kurabilir miyiz bunun için ne gerekli diye sordum. Teşekkürler OMD hocam.

Merhaba hocam. Aslında sistemi kurmakta herhangi bir zorluk yok.
Normal bir pc toplar gibi yapıyorsunuz. Bende asus z270p anakart var. Üzerinde 6 adet pcie yuva bulunuyor. Ekran kartlarını riser ile 1x pcie 16x yuva haline geliyor ve buna bağlıyorsunuz. Kartları besleyecek yeterli güçte power supply ve soğutacak fanlar ile iş bitiyor.

• Beğen
Elinde ne varsa hepsini aynı havuza kazarsın olur biter. Elde ne var? cep telefonu, laptop, PC. bunların hepsi RTM veya VRSC kazımı için kullanılabilir. VRSC kazılacak ise 8 çekirdek akıllı telefon bile 3-4 mhz kazım yapar. VRSC ve RTM işlemciye daha güzel tepki verir. Intel I3 veya Pentiumlar zayıf. Intel I5 ve üzeri iyi.
Intel 11. nesil 11700 ile 25 mhz banko. havuz için luckpool avrupa havuzunu tavsiye ederim. program olarak SRB Miner 8.5 ve üzeri sürümü github ta var. en kötü evin elektriği bedavaya gelir. makinalar yatacağına çalışsın. illa kazanmak gerekmiyor. bu devirde bedava elektrikle yaşamak ta fena sayılmaz:)

• Beğen
Kazım işine yatırım yapmak isteyen HDD Mining yapsın. neden? bir işlemci için bir pc gerekir ama bir pc de 30 tane hdd kullan çok rahat çalışır. elektrik desen kat be kat ucuz. 30 adet 6 tb hdd ile uzun süreçte deli gibi para kazanılır. 60 tb yani 10 adet 6 lık hdd ile sistem kurulacak ise kasanın mutlaka bir adet m2 sata (3000 mb/sn) ayrıca ssd ye ihtiyacı var. çünkü plot kazımı başa bela. m2 sata yoksa plot kazımı kağnı arabası ile bu işi yapmak olur. ayrıca plot kazımı bittikten sonra pc nin işlemcisi boş ta mı yatacak ? ona da vrsc kazdır, hdd mining elektiriğini bedavaya getir :)

toplam 50 mhz vrsc kazın günde 2 dolar kazancı var. toplam 60 tb hdd mining için şu an 2 dolar kazanç var. ama hdd mining yapılan XCH henüz tüm borsalara girmedi. girdiği gün SOL ve ETH ye kafa tutacak.

• Beğen
whattomine diye bir site var. oradan hangi ekran kartı ile ne kadar kazanabilirsiniz bakabiliyorsunuz hocalarım oradan kar zarar hesabı yapabilirsiniz. RTX 2080ti var yakınımda. aylık 1350 tl civarına kadar kazanç sağlıyor elektrik faturasına da 120 tl filan maliyet çıkarıyor

• Beğen
Geri