Kredi Kullanan Tüketiciye KKDF Müjdesi

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Ben dahil bir çok kişi bu konuda mağdur edildi. Bu haberi paylaşmak benim boynumun borcudur. Paramızı gasp eden bankalardan hesap sorma vakti arkadaşlar.
Daha önce bu durumu sizinle paylaşmıştım:
hukuk-f150/halkbank-bireysel-krediye-sonradan-faiz-eklenmesi-t53346.html

İşte yeni gelişme

KKDF Şikayetlerinde Bankalar Muhatap Gösterilecek

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yayınladığı genelge ile kredi kullanan tüketiciye KKDF müjdesi verdi. Bankalar muhatap alınır mı alınmaz mı tartışmalarına son veren Bakanlık, “Kaynak kullanımı destekleme fonu oranında banka sorumlu muhatap gösterilecek. Tüketiciler Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine ve Tüketici Mahkemelerine bankaları muhatap göstererek başvurabilirler” dedi.

Bakanlar Kurulu 28.10.2010 tarihli kararı ile tüketici kredilerinde KKDF oranları artırılmıştı. Sanayi Bakanlığı hakem heyetlerine gönderdiği genelge ile tüketicilere iyi haber verdi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü, Tüketici Platformu Sikayetvar.com’a yaptığı açıklama ile genelge hakkında bilgi verdi.

Hakem Heyetlerine ve Tüketici Mahkemelerine Gidilebilecek

“Genelge ile KKDF davalarına Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemelerinin bakabileceğini hatırlattık” diyen Bakanlık yetkilileri “İllere gönderilen genelge ile kendi teşkilatımızı yönlendirmek amaçlı bu genelgeyi yaptık. Hakem heyetlerini tüketici lehine karar verin şeklinde yönlendirmiyoruz. Bilgi ve belgeleri görmeden karşı tarafı zan altına sokmanın gereği yok. Tüketici heyetleri bağımsız karar verir. Bu genelgede öne çıkan bir konu KKDF oranlarında bankalar muhatap gösterildi. Bankalar sorumlu olur mu olmaz mı tartışmasına açıklık getirdik. KKDF ile ilgili davalarda şikayetçi tüketici muhatap banka. Tüketiciler Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemelerine bankaları göstererek başvurabilirler” açıklamasında bulundu.

Bilindiği gibi 28.10.2010 tarih ve 27743 sayılı resmi gazete'de yayımlanan 2010/974 sayılı bakanlar kurulu kararı ile bankalar ve finansman şirketlerince kullandırılan tüketici kredilerinde kaynak kullanımı destekleme fonuoranı yüzde 10'dan yüzde 15'e yükseltilmiş ve bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girmişti.

Bakanlığın yayınladığı bu genelge ile tüketici kredilerinde kaynak kullanımı destekleme fonu oranı yüzde 10'dan yüzde 15'e yükseltilmesinde bankalar muhatap alınacak.

Sanayi Bakanlığı Türkiye çapında tüketici hakem heyetlerine gönderdiği genelgede bankaların geriye dönük KKDF uygulamaların yönelik tüketici şikayetlerini kabul etmelerini istedi.Buna göre,tüketiciler, 31 Ekim tarihinden önce geriye dönük işletilen yüzde 15'lik KKDF oranına bankalara itiraz ederek geri alabilecekler. Karar tarihinden önce yapılandırma yapanlarda bankalara ilgili genelgeyi gerekçe göstererek itiraz edebilecekler.

Banka İle Yapılan Sözleşmeyi Unutmayın

“Tüketiciler ne yapmalı?” sorusuna ise yetkililer şu şekilde açıklık getirdi:

“Şikayetçi tüketici muhatap banka olunca şikayetçi banka ile yapılan sözleşmeyi hakem heyetlerine ve tüketici mahkemelerine” gelirken mutlaka yanında getirmeli. Konuyla alakalı tüm bilgi ve belgeler toplanmalı. Böylece tüketici genelge ile danıştaya açılan iptal davası hatırlatılarak fazladan kesilen yüzde 5 KKDF tutarının iadesini isteyebilir. “

Ekli dosyalar

• 182219_10150395150510212_279994695211_17296366_3903614_a.jpg
    182219_10150395150510212_279994695211_17296366_3903614_a.jpg
    7.7 KB · Görüntüleme: 2,034
Şubemi aradım bize bu konuda bir bilgi gelmedi dediler. Gelsede işine gelmeyeceğinden söylemezdi zaten. :?

Dün gece şikayetvara tekrar şikayetimi yazdımkendilerine iletmişler bakalım ne diyecekler.

Sayın hasari;

777540 No’lu, HALKBANK KKDF Oranını İade Etmiyor! konulu şikayetiniz üyelerimiz arasında yer alan Halkbank firmasına iletilmiş, çözüm süreci başlatılmıştır. Firmanın konu hakkında geri dönüşü beklenmektedir.

Ben gittim bankaya sordum bu işi.
Hocam bunun bizle hiç alakası yok devlet aldığı vergiyi artırdı. İstediğiniz yere şikayet edebilirsiniz dedi.
Yani anlayacağınız ben bunu şuna benzetiyorum:
Devlet velilere okullar asla sizlerden para alamaz diye tv lerde uyarı verirken, okullara giden veliler kayıt paraları ile karşılaşıyor.Bence aynı durum.(Kısacası siyaset)

Ben aslında cıngar çıkarmaya gitmiştim bir hışımla ama bankacılar öyle gaz alıyor ki anlatamam. Siz de okulda moraliniz bozulduğunda filan bankaları arayın tavsiye ederim :D

Zizu_' Alıntı:
Ben gittim bankaya sordum bu işi.
Hocam bunun bizle hiç alakası yok devlet aldığı vergiyi artırdı. İstediğiniz yere şikayet edebilirsiniz dedi.
Yani anlayacağınız ben bunu şuna benzetiyorum:
Devlet velilere okullar asla sizlerden para alamaz diye tv lerde uyarı verirken, okullara giden veliler kayıt paraları ile karşılaşıyor.Bence aynı durum.(Kısacası siyaset)

Ben aslında cıngar çıkarmaya gitmiştim bir hışımla ama bankacılar öyle gaz alıyor ki anlatamam. Siz de okulda moraliniz bozulduğunda filan bankaları arayın tavsiye ederim :D
Kesinlikle sana katılıyorum kardeşim. Düşüncelerimi okumuş gibisin.

Geri