Korona Sonrası Koku Kaybı

Kodla Büyü

yasarsahbaz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba. 8 gün önce korona pozitif oldum ve ilk birkaç gün baş ağrısı, yüksek ateş ve eklem ağrısı çektikten sonra 6.günümde enerji olarak tamamen iyileştim fakat korona'nın 4.gününde koku kaybım %100 oldu ve iyileşmiş olmama rağmen koku kaybı halen %100. Ayrıca tat kaybı da %80 civarında.

İnternette okuduğum şeyler çok moral bozucu. 9 aydır koku kaybım gelmedi diyenleri görüyorum. Henüz sekizinci günümdeyim ama ya düzelmezse diye endişeleniyorum.

Aranızda korona sürecinde buna benzer bir durum yaşayan oldu mu?

Geçmiş olsun. Hastalık sonrası bazı kişilerde hastalığın etkileri hemen kaybolurken bazılarında uzun sürebiliyormuş.

Allah yardımcınız olsun. İnşallah en kısa sürede sıkıntısız ve hasarsız olarak geçer etkileri. Süreç sonunda doktorlarla iletişime geçin derim. Sağda solda duyduklarınız, internetten araştırmalarınız yanlış yönlendirebilir.

İyi bildiğiniz doktor varsa ona danışın.

Son düzenleme:
Çok geçmiş olsun hocam. Çok şükür corona olmadım. Sizin de tez zamanda eski sağlığınıza kavuşmanızı dilerim.
Lakin profil resminizdeki şahsın corona olmanızda etkisi olduğu kuvvetle muhtemel bir söylenti. Dikkatimi çekti de ondan söylemek istedim.

Sanırım hastalığı nasıl atlattiginiza göre değişiyor. Ben hafif atlatmistim, 5 günde tekrar koku-tat geldi. Sizin 10 günü bulabilir diye düşünüyorum. Yalnız, ondan daha önemli, en çok 2 ay sonra mutlaka bir kardiyoloji servisine gidiniz hocam.

Merhaba. 8 gün önce korona pozitif oldum ve ilk birkaç gün baş ağrısı, yüksek ateş ve eklem ağrısı çektikten sonra 6.günümde enerji olarak tamamen iyileştim fakat korona'nın 4.gününde koku kaybım %100 oldu ve iyileşmiş olmama rağmen koku kaybı halen %100. Ayrıca tat kaybı da %80 civarında.

İnternette okuduğum şeyler çok moral bozucu. 9 aydır koku kaybım gelmedi diyenleri görüyorum. Henüz sekizinci günümdeyim ama ya düzelmezse diye endişeleniyorum.

Ben olmadım hocam ama çok yakın bir arkadaşım oldu nerdeyse 10 ay oldu hala tam anlamıyla koku alamadığını söylüyor tabi kişiden kişiye değişebilen bir durum

Tam bir hafta oldu, ( İki doz BionTech aşısı olmuştum )
İlk hapşırma ve ses değişimi ile başladı daha sonra eklem ağrısı ile devam etti. Verdikleri Favipiravir'i kullandım.
İkinci günden itibaren tat ve koku kaybı başladı ve ilk sol gözüm kırmızı oldu geçti sonra sağ gözüm aynısı oldu geçti. Ateş olmamakla birlikte şapır şapır ter aktı.
5. gün itibariyle tat ve koku geri gelmeye başladı. Eklem ağrısı kalmadı, terlemede normale döndü.
7. Gün yani şu an itibariyle tat ve koku iyi durumda.

Kendi tecrübem ve çevredekilerin söylediğinden yola çıkarak diyebilirim ki; aşı olmuş olmak bu hastalığı nasıl geçireceğinizi doğrudan etkiliyor. Ben genel olarak tat ve koku gidip gelmesi dışında normal bir nezle gibi geçirdim. ( Üstelik bendeki Delta varyantı idi)

Geçmiş olsun hocam. Allah şifa versin.

Yakınlarımdan geçirenlerin tat kaybı birkaç gün olmuştu. Sonrasında geri gelmeye başlamış.
Yakın zamanda ben de atlattım. Grip sanmıştım, koronaymış. Herhangi bir koku-tat kaybım, ağır eklem ağrılarım olmadı. 4-5 güne geçti. İki doz Biontech aşımı olmuştum.

Hocam bir doktor takip ediyorum içine tereyağ sürmek lazım diyor bizim büyüklerde eskiden de vardı o diyor...geç döner de diyor doktor...

Geçmiş olsun hocam. Ben covid olmadım ama geçen sene ablam olmuştu. İyileştikten sonra 2-3 hafta sürdüğünü söylemişti koku ve tat kaybının. Ama kas ağrılarından aylarca şikayet etti. Tabi kişiden kişiye değişiyor. Eşi ve çocuklarının daha kısa sürmüştü koku ve tat kaybı.

hocam geçmiş olsun bende geçen sene(2020 de) agustos ayında olmuştum..Görünürde cok hafif atlatmıstım sıradan bas agrısı biraz halsizlik..Neyse geçti gitti sandım koronanın 10. gününde fln koku kaybım oldu başlarda yoktu..Sonuc olarak 1 sene geçmesine ragmen hala eksiğim kokum tam gelmedi %50 fln anca..Koku oldugunu farkediyorum ama nasıl oldugunu anlamıyorum güzel bi koku mu kötü bi koku mu :( Tat almamda da eksik var ama koku kadar değil %85 tatları alabiliyorum..

Eşim korona yoğun bakım hemşiresi, arkadaşlar yogun bakima düşme yaşı özellikle aşısizlarda düsmüş ve delta varyanti daha güçlü, sonbahara gidiyoruz bu sene daha yogun bir tabloyla karşılaşabiliriz dikkat seviyesini yukseltmenizi oneririm.

Eşim korona yoğun bakım hemşiresi, arkadaşlar yogun bakima düşme yaşı özellikle aşısizlarda düsmüş ve delta varyanti daha güçlü, sonbahara gidiyoruz bu sene daha yogun bir tabloyla karşılaşabiliriz dikkat seviyesini yukseltmenizi oneririm.
Asililarda hiç var mı hocam örneğin kardeşim ve annem sadece sinovac oldu biraz endiseliyim onlar için...bunu da ondan merak ediyorum

Geçmiş olsun hocam koku egzersizleri fayda sağlayabilir. İnternette bir araştırın.
"Farklı çeşitleri olmasına rağmen koku eğitiminde benzer temel egzersizler bulunuyor. Bu kapsamda hastalardan dört güçlü ve farklı kokuyu günde bir veya iki kez kısa bir süre koklamalarını isteniyor. Bu kokular yeterince keskin herhangi birisi olabilir, ancak duygusal açıdan önemli veya hoş kokuların daha etkili olacağı ifade ediliyor. Koku eğitimi üzerine yapılan orijinal araştırmada (Hummel yöntemi olarak bilinir) kullanılan kokular gül, okaliptüs, limon ve karanfildi." Alıntı.

Geçmiş olsun hocam. Allah şifa versin.
Yakınlarımdan geçirenlerin tat kaybı birkaç gün olmuştu. Sonrasında geri gelmeye başlamış.
Yakın zamanda ben de atlattım. Grip sanmıştım, koronaymış. Herhangi bir koku-tat kaybım, ağır eklem ağrılarım olmadı. 4-5 güne geçti. İki doz Biontech aşımı olmuştum.
PCR testi üzerinden korona olduğunuzu düşündüyseniz. Yanıltma ihtimali çok yüksek...

İlk 2-3 ay hiç koku alamadım.
Ekim de 1 yıl olacak şu an tek tip bir koku alıyorum (yanık, is, duman kokusu gibi) onu da koku yoğun olursa..
Doktora gittim, koku egzersizleri yap dedi
gelmesini beklemekten başka yapacak bir şey yok dedi..
Sağlık olsun dedim :)

Kardeşim de böyle hafif atlatmıştı hocam 8 ay oldu hala koku değil de tat duyusu eskiye dönmedi. Yediği çoğu şeyin tadını çürük soğan gibi alıyormuş.

Geri