konut kredisi

Kodla Büyü

bilgiiletisim

Site Gezgini
Arkadaşlar kısmet olursa konut kedisi alacam. Yalnız hangi banka olacağına karar veremedim. Faiz oranı en düşük olandan (fibabanka gibi) çekmek mantıklı mi, sonradan sıkıntı cikarirlar mi yoksa büyük bankalardan şaşmamak mi lazim, görüşlerinizi bekliyorum

holcam nacizane fikrim kredi yerine şimdi bütün inşaat firmaları 60 aya kadar taksit yapıyor. bi araştırma yapın bence

hocam internetteki oranlar yanıltıcı olabilir. internette 0,91 yazarken bankadan 0,86 oranla çekmiştim. hatta 3-5 banka gezdikten sonra bu banka şu oranı verdi siz ne yaparsınız diye tekrar uğramıştım şubelere. ya aynı oranı verdiler ya da daha düşüğünü.

Demek ki en az verenden cekilebilir. Bankalara pek güvenmiyorum, kitap gibi sözleşme imzalatiyorlar çünkü. Teşekkür ederim yorumlariniz için

serkan_ist' Alıntı:
hocam internetteki oranlar yanıltıcı olabilir. internette 0,91 yazarken bankadan 0,86 oranla çekmiştim. hatta 3-5 banka gezdikten sonra bu banka şu oranı verdi siz ne yaparsınız diye tekrar uğramıştım şubelere. ya aynı oranı verdiler ya da daha düşüğünü.

Aynı seyı benim basıma geldı. Şu banka bu kadar verıyor sız ne verıyorsunuz dıye pazarlık yaptım :D konut kredılerı bankalar ıcın cok onemlı kacırmak ıstemıyorlar

hocam ben vakifbanktan almiştim ozaman en uygun banka oydu iyice arastirma yapmaniz gerekiyor bir bankada sabit kalmayin 7-8 bankadan fiyat alin... cekeceginiz miktar ve (vade) süre cok önemli... dosya masrafi eksper ücreti kesintilerinide icine koymaniz gerekiyor...

Oran tek başına bişey ifade etmez toplam hesaba dikkat etmek lazım.
Uygunluk konusunda devlet bankaları (halk,iş,ziraat,vakıf) çoğunlukla daha uygun oluyor.

dersimizvar' Alıntı:
yine faiz, yine haram para, yine ızdırap, yine üzüntü
geçen okulda dedim 35 kişiyiz ayda bin lira bir arkadaşta toplayalım diye.. milet yanaşmadı, illa bankaya gidecek alacak 100 bin nakit ödeyecek 100+75=175 bin..

hocam geçen hafta vakıfbanktan çektim 0,91 oranla en düşük teklifi verdi. ve en az masraf.

Benimmi bugun onaylandi ama konut degil ihtiyac kredisi 30000tl 24 ay 1.03ten cektim. Konut kredileri daha uygun olmasi lazim.

dengem' Alıntı:
geçen okulda dedim 35 kişiyiz ayda bin lira bir arkadaşta toplayalım diye.. milet yanaşmadı, illa bankaya gidecek alacak 100 bin nakit ödeyecek 100+75=175 bin..
Aslında ne kadar mantıklı hem kısa sürede borcun biter, hem de bankaya fazladan para vermemiş olursun. Tabi birbirine itimat çok önemli.

Hocam tek tek tek tüm bankaları gezin hepsinin faiz oranlarını öğrenin bir yere not edin, ödeme planı isteyin, faiz oranlarına takılıp başında aldıkları ek masrafları görmezden gelmeyiz. Ona göre teferruatlı bir hesaplama yapın. Ve muhakkak pazarlık yapın.

hocam faizde yense banka babanın oğlundan iyi , öğretmenlerden 1000 lira bir arkadaşta toplayalım demişssin hocam adam çay parası ödemez ben şekersiz içiyorum diye çay parasından 3 lirayı keser , adam heray gün parasını vermez ben günden çıktım küstüm oynamıyorum der , sinir seni basar , şunu gördüm insanla uğraşamam muhatap olamam sırf kurumlarda bu saydıgım çirkinlikler oluyor diye güne müne girmiyorum

trimegistes' Alıntı:
dengem' Alıntı:
Aslında ne kadar mantıklı hem kısa sürede borcun biter, hem de bankaya fazladan para vermemiş olursun. Tabi birbirine itimat çok önemli.

Hocam tek tek tek tüm bankaları gezin hepsinin faiz oranlarını öğrenin bir yere not edin, ödeme planı isteyin, faiz oranlarına takılıp başında aldıkları ek masrafları görmezden gelmeyiz. Ona göre teferruatlı bir hesaplama yapın. Ve muhakkak pazarlık yapın.

Biz okulda 50 lira gün parasını halledemezken 1000 lira toplamak da iyiymiş. :) Adam bankadan çektiği krediyi ödemiyor, gün parasını nasıl ödesin. Hocam aklınızda olsun, gün'den uzak durun ya da ilk siz alın. Böylelikle size para vermeyene siz de vermezsiniz. Şu özlü sözü hatırlatmak lazım.

Adam parasına sormuş, "Seni vereyim de mi düşman olayım, vermeyeyim de mi?"

dersimizvar' Alıntı:
yine faiz, yine haram para, yine ızdırap, yine üzüntü
İnsanlar da meraklı değil faiz ödemeye, maalesef düzen böyle. bu devirde kimse kimseye o kadar yüksek meblağda borçlar vermiyor, veremiyor.
dengem' Alıntı:
geçen okulda dedim 35 kişiyiz ayda bin lira bir arkadaşta toplayalım diye.. millet yanaşmadı, illa bankaya gidecek alacak 100 bin nakit ödeyecek 100+75=175 bin..
35 bin ev alacak adamın işini görmez ki.

biz de zamanında bankaları dolaşıp pazarlık yapmıştık. ama pazarlığı yaparken hem faiz oranına hem de diğer masraflara bakın (ekspertiz ücreti, dosya masrafı-sonra geri aldık bu arada, hayat sigortası ve bunun kaç yıllık yapıldığı-bazı bankalar on yıllık bazıları bir yıllık yapıyor ). ayrıca büyük bankalardan almanızı öneririm. bize en iyi teklifi halkbank vermişti o dönemde.

bizim okulda 1000 liradan yapılıyor sıkıntı yok ama büyük okul değil tabi hepi topu on iki kişi var sonuçta

eylül ayında 135 çektim 180 geri ödemesi. masraflar içinde. 6 yıllık. türkiye finanstan çekmiştim mecburiyetten. ev aldığım firma ( ev hala yapılıyor bitmedi ) iki üç bankayla anlaşmıştı ve en uygun faizi ( yanlış hatırlamıyorsam %0,79 du ) onlar vermişti. aylık 2500 tl ama 1 -2 yıl süreyi uzatmak yıllık 10-13 bin tl faize malolduğundan mümkün olduğunca kısa vade seçtim.

İlk defa böyle büyük bir kredi olayına kalkıştığımızda doğru düzgün yol gösteren olmamıştı. 2014 Haziran ayında emlakçım aracılığı ile Kuveyt Türk'ten çekmiştim. Resmen tongaya getirmişlerdi beni. Çok şükür 3 ay önce faiz oranları biraz düşünce Halkbank'tan yapılandırdım da kurtuldum. Değil çalışmak bir daha kapısının önünden geçmem. Öyle faizsizmiş cartmış curtmuş itimat etmeyin yakaladılar mı affetmezler (gerçi tüm bankalar için geçerli).
Tavsiyem:
Faiz oranları konusunda gerekli indirimi yapıp ödeme planı çıkardıktan sonra onaylatın. 2 gün sonra tamam işlemlere başlayın dediğinizde evrakları masaya koyduğunuzda ertesi gün telefon geliyor kusura bakmayın faizlerde 0,2 puanlık artış oldu bu şekilde devam ediyoruz dediklerinde çoktan eksper işlemleri bitmiş dolayısı ile parayı ödemiş oluyorsunuz.
Dosya masrafları, ipotek tesis ücretleri, ekspertiz ücretlerini net yazılı olarak baştan alın veya kendiniz not edin. İşlemler sırasında çekilen miktarlarla söz verilenleri karşılaştırın. Mutlaka ama mutlaka o sırada dekontları alın (kredi kullandırmadan hemen sonra tüketici hakem heyetinden bu ücretleri geri alabiliyorsunuz.)
Uyanık olun her şeyi didik sorun. Sözleşmenin bir nüshasını kendinize isteyin.

Geri